Kapadokya Balon Turu

Kapadokya balon turu hava şartlarının uygun olduğu zamanlarda yapılan ve ziyaretçilerin gün doğumunda ve gün batımını da uçan balona binip izledikleri turlar olarak sıklıkla yapılmaktadır. Kapadokya tarihi ve kültürel açıdan zengin bir bölgedir. Yıl içinde çok sayıda kişi tarafından ziyaret edilerek balon turları yapılmaktadır. Her balon turu özelliklerine göre farklı fiyatlarla yapılır. Genel olarak soğuk havalar yerine bahar ve yaz ayları tercih edilir.

Kapadokya bölgesini yukarıdan kuş bakışı olarak görmek için en ideal ve uygun fiyatlı turlar olarak da tanımlanır. Kapadokya bölgesine özel olarak düzenlenen bu turlar yanında uzman bir kişi eşliğinde yapılır. Ücretler kişi başı olarak alınır ve fiyatlandırılır. Kapadokya özellikle ülkemizde en çok ziyaretçi çeken yerlerin başında gelmektedir. Tarihi birçok mekanı ve kültürü ile coğrafyanın en güzel mirasını üzerinde taşıyan bir bölge olarak da tanımlanır. Zaman içinde yıllık milyonlarca vatandaş tarafından da ziyaret edilmektedir. Gezilecek ve görülecek birçok farklı mekanı ve yapısı bulunmaktadır.

Kapadokya Balon Turu Yapmak

Kapadokya balon turu yapmak son dönemlerde sıklıkla araştırılan ve gezilecek yerler listesine eklenen bölgelerden biridir. Balon turları kişiye özel olarak da yapılır. Alınacak olan ücretler kişi başı olarak belirlenir. Başında olacak kişi sayıda da belirlenmiştir. Çok ağırlık yapacak ya da balonun yükselmesini engelleyecek kapasite de kişi alımı yapılmaz. Belli bir yaş gurubunda olan çocuklar balon turuna katılamamaktadır. 6 yaşından küçük çocukların balon turlarına katılmaması gerekmektedir.

Kapadokya bölgesine özel olarak yapılmaktadır. Her dönem farklı mevsimlerde de yapıldığı gibi kış aylarında pek fazla balon turu tercih edilmemektedir. Havaların sıcak olmaya başlaması ile birlikte birçok ilçe ve alanı ziyaret etmek için balon uçuşları kullanılmaktadır. Turları düzenleyen kişiler tarafından tur sırasında hem bölgeyi tanıtacak hem de balom turu rehberliği yapacak kişiler bulunmaktadır. Öğrenciler ve çocuklar içinde belirlenen standart ücret üzerinden bir fiyatlandırma yapılmaktadır. Belli bir kapasiteye bağlı olarak çalışan balon uçuş turları özellikle gündüz vakitlerinde yaygın olarak yapılmaktadır.

Gün doğumunun olduğu saatlerde de yapılan balon turları birçok kişi tarafından ilgi görmeye devam etmektedir. En kaliteli ve en güzel alanları görmek açısından da balon turu yapmanızı tavsiye ediyoruz. Daha az oranda kış aylarında ve özellikle öğleden sonraları yapılmaktadır. Balon turları sonrasında tur ekini tarafından özel kutlamalarda yapılmaktadır. Yaygın olan salgın hastalık nedeni ile son 2 yıldır dikkatli bir şekilde düzenlenmektedir.

Kapadokya Balon Turu Nasıl Yapılır?

Kapadokya balon turu nasıl yapılır sorusu özellikle Kapadokya bölgesinde gezmek isteyen ve tarihi alanları görmek isteyen kişiler tarafından sorulan sorular arasında bulunmaktadır. Balon turu yanınızda eğitmen ve konuya hakim olan kişiler ile birlikte belirli saatler aralıklarında yapılmaktadır. Kışın sert ve soğuk havalarında özel isteklere bağlı olarakta balon turları düzenlenebilmektedir. Balon turu ile birlikte Kapadokya Bölgesi baştan sona doğru görülür ve kuş bakışı olarak yeni bir görüntü yakalanır. Balon turu yapılırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır.

Rüzgârın hızının çok yüksek olmaması ve güvenli olarak balonun istenilen yüksekliğe çıkmadı için önlemler alınarak turlar düzenlenir. Yaklaşık 1 saatlik süre içinde Kapadokya gezisi yapılır. Genel olarak toplam aktiviteleri ise yaklaşık 3 saat kadar sürebilmektedir. Yükseklik korkusu olmayan kişiler balon turları ile gezmeyi çok sevebilir. Otel önünden gün doğumu öncesinde balom turuna katılmak isteyen kişiler araçlarla alınarak turun başlayacağı alana getirilir. Tur sonrası özel şampanyalar ya da alkol tüketmeyenler için alkolsüz içecekler ile birlikte kutlanır.

Dünya genelinde yaygın olan salgın hastalık nedeniyle geçmiş dönemlerde balon turları yemek ve kahvaltı da vermektedir. Salgın hastalığın yayılmaya başlaması ve etkisini sürdürmesi nedeniyle verilen kahvaltılar son 2 yıldır müşterilere verilmemektedir. Balon turları sırasında tur başlamadan önce tüm yolcuların bir uçuş sigortası yapılır ve gerçekleştirilir. Balon turu için önceden rezervasyon yapılması gerekmektedir. Bu rezervasyon sırasında kişilerden tur için kimlik ile pasaport istenmektedir ve ardından da sigorta yapılmaktadır.

Kapadokya Balon Turu Güvenli mi?

Kapadokya balon turu izlemek son zamanların en çok tercih edilen gezi turları arasında ilk sıralarda bulunmaktadır. Kapadokya bölgesinin coğrafi yerleri ve mekanları turlar sırasında siz değerli müşterilere gösterilerek gezi hakkında bilgi sahibi olmanız sağlanmaktadır. Turlar bütçe dahilin de yapılır ve izlenecek birçok alanda bulunmaktadır. Peri Bacaları, mağaralar, tarihi mezarlar, tarihi kazılar sonrasında ortaya çıkan kalıntılar da balon turları sırasında izlenecek be görülecek yerler arasında bulunmaktadır.

Balon turları kişiye farklı bir bakış açısı kazandırmaktadır. Gece saatlerinde de yapılır ancak yoğun olarak yapıldığı saatler gün doğumu başlamadan önce olmaktadır. Sezon içinde de fiyatlar ve ücretler değişebilir. Sezonluk bir balon turu olarak yeni fiyatlar üzerinden turlar düzenlenmektedir. İnsanların gezeceği en güzel bölgelerden biri Kapadokya olmaktadır. Birbirinden renkli tarihi ve kültürü ile aktarılan miraslar devlet tarafından da koruma altına alınmıştır. Turlar ya da farklı gezi araçları kullanılarak da bölge gezilmektedir.

Kapadokya balon turu oldukça güvenli bir alanda yapılmaktadır. Tur öncesinde gerekli olan tüm hazırlıklar alanında uzman ve eğitimli olan kişiler tarafından yapılmaktadır. Son dönemlere kadar balon turu tehlikesi yaşama oranı düşmüştür. Güvenli ve başarılı gezi araçları arasında balon turları da bulunmaktadır. Aile olarak ya da farklı gruplar ile birlikte de turlar yapılmaktadır. Her tur zamanı kişi tur için sigortalanarak güvenlikleri sağlanmaktadır.

Kapadokya Balon Turu Rotası

Kapadokya balon turu rotası Kapadokya bölgesini içererek yapılmaktadır. Görünecek yerler arasında rengarenk vadiler, Peri Bacaları ve tarihi birçok alan bulunmaktadır. Her alana giriş yapılması durumunda tur sırasında tura katılan kişiler rehber eşliğinde bilgiler aktarılır. Güvenli ve kaliteli bir tur olması açısından da gerekli tüm düzenlemeler yapılmaktadır. Kapadokya bölgesini özellikle gökyüzünden görmek farklı ve yeni bakış açıklarının kazanılmasını da sağlamaktadır. Son birkaç yıldır dünyayı kasıp kavuran hastalık nedeniyle bu tür balon turlarının yapılması da yasaklanmıştı ancak son 1 yılda yeniden turlar başlamıştır.

Yaz ve bahar aylarında Kapadokya bölgesine giden ve tur ile gezmek isteyen kişi sayısı artmaktadır. Bu nedenle bölgede geziyi turlar aracılığı ile yapmak isteyen kişiler mutlaka randevu alarak gitmeleri gerekmektedir. Her tur 1 saat kadar sürmektedir. Uçuşa katılacak olan kişiler özel araçlar ile kaldıkları otellerden alınarak alana getirilir. Uçuş bölgesi ve rotası uzman rehberler tarafından ya da balon uçuşu yapan kişiler tarafından belirlenir. Kapadokya’nın en merak edilen yerleri Kızılırmak, Ortahisar, Göreme, Ürgüp gibi yerlerde tur esnasında balon turları ile gezilmektedir.

Sabahın erken saatlerinde gerçekleştirilen balon turları akşama kadar devam etmektedir. Milyonlarca insanın ziyaret ettiği yerler arasında bulunan Kapadokya rengarenk ve canlı görünümü ile ilgiyi üzerine çekmektedir. Öğle saatlerinde özellikle sıcak havalarda balon turları pek yapılmamaktadır. Bunun nedenlerinden biri de yükselen hava sıcaklığının bakın için tehlike oluşturması durumudur. Sabah erken saatlerde yapılan turlar öğle sıcaklığında yapılmamakta ve akşam devam etmektedir.

Kapadokya Balon Turu Fiyatları

Balon turu fiyatları kişi ile sınırlı olarak belirlenmektedir. 6 yaşından ufak olan çocuklar tur esnasında balona bindirilemez. Çocukların düşme tehlikesi yaratması ve yaşlarının az olması nedeniyle balon turları 6 yaşından büyük çocukların katılımı ile yapılmaktadır. Kapadokya balon turuna katılmadan önce tura katılacak olan balon kontrolü yapılmaktadır. İnsanları tehlikeye atmamak adına her uçuş öncesinde uçuş elini tarafından gerekli tüm kontroller zamanında yapılmaktadır. Fiyat bakımından da sezon içinde fiyatlar sürekli olarak yenilenmektedir. Fiyatlar hakkında bilgi almak isteyenler iletişim numaralarını kullanarak bilgi alabilir ve soru sorabilir.

Kapadokya balon turu süresi 1 saatlik bir gezi olarak belirlenmektedir. Kapadokya da öne çıkan yerler ve en çok gezilen alanlar balon uçuşları ile gösterilir. Yüksekten Kapadokya bölgesini görmek renklerim ve doğanın özelliklerini de göstermektedir. Balon turları ile Peri Bacaları, vadileri, taş evleri de görmek mümkündür. Her tur sonrasında tur içinde yer alan tüm kişilerle yöreye özgü olan üzümler kullanılarak yapılan içecekler ikram edilmektedir. Kapadokya bölgesinin kendine has özelikleri ve ürünleri bulunmaktadır.

Balon turu yapan kişiler kendileri için ayrılan ve belirlenen araçlara alınarak yeniden kaldıkları otelin girişine kadar bırakılmaktadır. Uçuşlar genellikle sabah 5 ile 5.30 saatleri arasında başlamaktadır. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde saat 5 de başlayan uçuşlar özellikle yaz aylarında 6.30’da başlamaktadır. Kış aylarında ise balon turu yapılması pek tercih edilmemektedir.

Kapadokya Balon Turu da Doğum Günü Kutlaması

Kapadokya balon turu rezervasyon yapılırken kişiler özel isteklerini de yapılıp yapılmaması konusunda bilgi almak için uçuş ekibine ve rezervasyon yapan kişilere sorarak bilgi alabilir. Rezervasyonlar evlilik teklifi, doğum günü kutlandı ve yıl dönümü gibi özel günler içinde yapılmaktadır. Bu tür özel günlerde yapılan bir rezervasyon için farklı fiyatlar belirlenmektedir. Doğum günü kutlamasını balon içinde yapmak son zamanlarda ortaya çıkan bir uygulama olmuştur. İnsanlar yeni yaşlarını balon üzerinde ve gökyüzünde kutlamak istemektedir.

Doğum günü kutlaması için balon ekibi tarafından özel alanlar tercih edilmektedir. Kapadokya bölgesinin en ünlü ve sıradışı alanları gösterilerek kişinin doğum günü kutlaması sırasında anın tadını çıkarması sağlanmaktadır. Bu tür özel günler için bir ay öncesinden balon turu rezervasyonu yaptırılması tavsiye edilmektedir. Özellikle yaz ve bahar aylarında balon turu yapmak isteyen kişi sayısının artması nedeniyle yer kalmama durumu da oluşabilir.

Kapadokya tarihi birçok farklı yapısı ve mekanı ile insanların her dönem ilgisini üzerinde tutmaya devam etmektedir. Gezilecek çok fazla yapının ve alanın olması da Kapadokya da düzenlenen balon turlarının sayısını artırmaktadır. Tur sırasında kişiler için balkonda nasıl durmak gerektiği ve tehlikeli olacak hareketlerden kaçınmaları gerektiği hakkında da bilgi verilmektedir. En güvenli gezi araçları ve yöntemleri arasında balon turu bulunur.

Balon Turunda Evlilik Teklifi

Kapadokya bakın turu 2022 yılı içinde özellikle evlenme teklifi yapmak isteyen kişi sayısı da belirli bir artış yaşanmaya devam etmektedir. İnsanlar en özel ve güzel günlerini balon turları sırasında yapmak istemektedir. Evlilik teklifi öncesinde rezervasyon teklif için yapılmalıdır. Rezervasyon ekini tarafından da evlilik teklifini yapacak kişi için uygun bir ortam hazırlanmaktadır. Başında yapılan evlilik teklifleri sonrasında da kutlamalar devam etmektedir. Evlilik teklifi için belirlenen gün içinde kişilerin rezervasyon yaptırarak yerlerini ayırmaları gerekmektedir. Günlük olarak gidilen Kapadokya da balon turunu rezervasyon olmadan anında almak isteyen kişiler çoğu zaman yoğunluk nedeniyle uzun süre beklemek zorunda kalmaktadır.

Son dönemlerin en öne çıkan teklifleri arasında balon içinde evlilik teklifi yapmak fikri bulunmaktadır. Özel ve anlamlı olması adına yeni fikirler arasında da bulunmaktadır. Evlilik teklifi Kapadokya bölgesinin eşsiz güzelliği ile buluşması sırasında yapılmaktadır. Fotoğraf çekimleri ve Kapadokya gezisinin devam etmesi ile en özel anlar yeniden canlandırılmaktadır.

Kapadokya balon turları her mevsimde yapılmaktadır ancak çoğu zaman kış aylarında rüzgarlı ve soğuk hava dalgasının oluşması nedeniyle nadir olarak yapılmaktadır. Kapadokya bölgesi özellikle sonbahar ve kış aylarında da farklı renklere ve güzelliklere bürünmektedir. Her mevsim yeni bir görüntü sergileyen eşsiz bir coğrafya üzerinde bulunan Kapadokya ile renklerin mevsimlere farklı bir görüntü kazandırması da balon turları ile izlenmektedir.

Balon Turu Nereden İzlenir?

Kapadokya balon turu nerede sorusu özellikle tur gezintisi yapmak ve gezilecek alanlar hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler tarafından merak edilen ve ilgi duyulan konuların başında bulunmaktadır. Kapadokya balon turları sırasında görülen yerler arasında önemli Uç hisar Kalesi, Kızılırmak, Erciyes, Hasan Dağı ve Peri Bacaları gibi önemli ve güzel yerler görülür. Balon turu ile yukarıdan her renk rahatlıkla kişi tarafından görülmektedir. Balon uçuşlarının izlenme alanları tur alanları olarak belirlenmektedir. Gökyüzünde saatlerce süzülen balonları izlemek isteyen kişiler için uygun izleme alanları da bulunmaktadır.

Kapadokya bölgesine özel olan bu tür balon turları alanında uzman olan kişilerin verdiği hizmetlerden biridir. En güzel ve tarihi alanlar mutlaka gezi sırasında görülmektedir. Kapadokya bölgesini yaklaşık olarak 4 ile 20 km arasında balon turu sırasında görebilirsiniz. Her balon turu aynı bölge üzerinde de hizmet verdiği gibi belirli farklı tarihi alanlarda da özel turlar düzenlenir. Kişi istediği bölgeleri balon turları sayesinde kuş bakışı bir görüntü içinde görmektedir.

Kapadokya bölgesinde balon turları yaklaşık olarak 20 yıllık süre zarfı içinde yapılan bir hizmettir. Kişi güvenliği en üst sınırda tutularak tırlar düzenli olarak her mevsim yapılmaktadır. Balonları uçuşlarını özel eğitimli ve diplomaya sahip pilotlar yapmaktadır. Bir tehlike oluşmaması için her an kontrol altında tutulmaktadır. Gezilecek olan yöreler ve alanla gezi öncesinde planlanmaktadır.

Kapadokya kültürel ve dünya mirasları arasında bulunan önemli yapılara imza eden ve günümüze kadar gelmesini sağlayan bölgelerden biridir. Korunmaya alınan birçok alanı ve yapısı bulunmaktadır. Bölgeye zarar vermeyecek olan taş evlerde balon turları sırasında görülen yerler arasında bulunmaktadır. Bu yaş evler aynı zamanda kişilerin konakladıkları alanlar olarak da düzenlenmiştir.

Kapadokya Balon Turu Ne Kadar Yükseliyor?

Kapadokya balon turu kaç TL sorusu genellikle her yıl değişen fiyatlar hakkında yeni güncel fiyatlar için bilgi almak isteyen kişiler tarafından sorulmaktadır. Sezonluk olarak kişi başına belirlenen ücretler yeni yılla birlikte değişmektedir. Yabancı turistler için euro olarak fiyat hesaplaması yapılmaktadır. Yeni bir fiyat için iletişim numaralarını kullanarak bilgi alabilirsiniz. Belirli yüksekliğe kadar ulaşan balon turları sırasında dikkatli olmanız ve sık hareket etmemeniz gerekmektedir.

Kapadokya balon turu yaklaşık olarak 300 metreye kadar gezi sırasında yükselmektedir. Kişi güvenliği konusunda gerekli olan tedbirler alınarak yükseklik sınırı belirlenmektedir. Kapadokya bölgesinin her ince detayını ve güzel yerlerini bu yükseklik içinde rahatlıkla görmeniz de mümkün olmaktadır.

Kapadokya balon turu saatleri yaz ve kış aylarında mevsimlere bağlı olarak değişmektedir. Kış aylarında nadir olarak yapılan balon turları başlama saatleri sonbahar ve kış aylarında 5 olarak belirlenmiştir. Yaz ve ilkbahar dönemlerinde ise havanın erken aydınlanması ile birlikte 6.30 olarak belirlenmiştir. Kişiler istedikleri saatlere de rezervasyon yaptırabilir. Balon uçuşlarının yoğun ilgi görmesi nedeniyle çoğu zaman randevu yeri kalmamaktadır. Erken randevu alınarak balon turu gezisi gerçekleştirilmiş olacaktır. Randevuyu iptal etme ve para iadesi de seçenekleri de bulunmaktadır. Bu tür durumlar erken olarak rezervasyon iptali yapılması gerekmektedir.

Kapadokya balon turu fiyatları sürekli olarak değişmektedir. Sabit bir fiyat sezon başında belirlemek ve mevsimlere geçişleri esnasında da artan talepler nedeniyle diyarlarda değişime girilmektedir. Sıcak hava balonları olarak da kullanılan balonlar ile güvenli geziler 1 saatlik bir süre içinde yapılmaktadır. Sıcak hava balonları kişi yaşamını tehlikeye atmayacak şekilde tüm ekipmanlar tamamlanarak kullanımı yapılmaktadır ve kullanımı yapan kişiler pilot olarak lisans sahibi ve diploması olan kişiler olmaktadır. Rezervasyonu erken yaptıran kişiler için geçerli olan fiyat yenilenen fiyatlarda değil sezon fiyatları ile belirlenir ve ödenir.

Kapadokya Balon Turu Sık Sorulan Sorular
Balon Turlarında Balonlar Ne Kadar Hızla Yanıp Söner?

Balon turları Kapadokya gezilerine özel olarak kullanılan gezi araçlarından biridir. Balonların kullanımı sırasında ateş yaklaşık 15 dakika aralıklarla yanıp dönmekte ve balonu şişirmektedir.

Balon Hangi Yerde İniş Yapar?

Kapadokya bölgesinde sıklıkla kullanılan ve gezi amacıyla da kullanımı yapılan balonlar rüzgarın durumuna bağlı olarak aynı yerde ya da daha uygun bir yere iniş yapmaktadır. İniş yerini genel olarak rüzgârların yönü ve şiddeti belirlemektedir. Balonun kullanılan ve alanında uzman olan kişiler en uygun alanı seçerek balonu o alana indirmektedir.

Balon Turları İçin En Uygun Mevsimler Nedir?

Balon turları için en ideal ve uygun olan mevsimler yaz ve ilkbahar mevsimi olmaktadır. Kuş aylarında çok nadir ve az miktarda balon turu yapılır. Ay olarak ise özellikle Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül, Ekim aylarında balon turu yapılması tavsiye edilmektedir.

Balon Turları İçin Sabah Saatlerinin Seçilmesinin Nedeni Nedir?

Balon turları için özellikle sabahın en erken saatleri seçilmektedir. Bunun en önemli nedeni ise sabah gün doğumu öncesinde hava ve rüzgar daha sakin olmaktadır. İniş ve yükselişin kolaylıkla tamamlanması açısından da rüzgarın en yavaş olduğu zaman dilimi ve saat aralığı seçilmektedir. Uygun hava koşulları ile balon uçuşları daha hızlı ve güvenli olarak yapılmaktadır. Hava sıcaklıkları balon turları için önemlidir.

Balon Turlarının Tehlikesi Var Mı?

Balon turları güvenlik kuralları dahilin de yapılmaktadır. Kişi güvenliği sağlamak için tur öncesinde kişilere ufak bilgiler verilmektedir. Güvenle gezinizi yapacağınız araçlardan biridir.

Balon Turları İçin En İyi Hava Koşulları Nasıl Olmalıdır?

Balon turları sabahın ilk saatlerinde yapılan ve gezi alanında kullanılan araçlardır. En uygun ve iyi zaman dilimi ise rüzgarın hafif olduğu saatler olmaktadır. Bu saatler genellikle sabahın ilk saatleri olmaktadır. Sabah güneş doğmadan başlanan turlarda güvenlik için rüzgarın aşırı olmaması ve doğru yere iniş yapılması için rüzgarın belirleyici etken olduğu bilinmektedir.  Havanın son derece açık ve güneşli olması gerekmektedir. Aynı zamanda da aşırı sıcak havalarda balon turları yapılamamaktadır. Balonun kalkması için havanın çok sıcak olmaması gerekir.

Balon Turlarına Neler Dahil Olmaktadır?

Balon turlarına şirket tarafından belirlenen özel kurallar bulunmaktadır. Balon turları için rezervasyon yapılması gerekmektedir. Rezervasyonu yapılarak gezi sırasında balon turunu garanti altına almış olursunuz. Balon turu sırasında otelden alınıp tur sonunda yine aynı şekilde otele geri bırakılıyorsunuz. Tur sonunda yanınızda bulunan kişiler ile sizlere alkollü içecekler ve yiyecekler ikram edilmektedir. Alkol tüketmeyenler içinde uygun alkol bulundurmayan içecekler ikram edilmektedir. Fotoğraf çekimi de sizin tercihinize bağlı olarak yapılmaktadır.

kapadokya balon turu ne kadar sürüyor

Kapadokya bölgesindeki balon uçuşları tahimini olarak 60 dk ile 90 dk arasında değişmektedir. Özel uçuşlar daha uzun sürede sürmektedir. Bazı zamanlarda da istek üzerine kısa süreli uçuşlarda sürmektedir.

Kapadokya Balon Turu

Ziyaretçi Yorumları (1)
  1. yla dedi ki:

    Kapadokya da balona binmek için bir gün fazla bekledik ama değdimi değdii. Harika bir uçuş deneyimi yaşadık.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.