Göreme Nevşehir

Nevşehir Göreme bölgesi hakkında bütün bilgilerin yer aldığı kategorimizde, cografi durumundan tarihine, turistik alanlarından kilise, vadi gezi alan bilgileri bulunmaktadır.

12

Nevşehir Göreme İlçesi

Peribacalarının en yoğun olduğu Nevşehir beldelerinden birisi olan Göreme, sahip olduğu doğal güzellikler kadar tarihi ile dikkat çekmektedir. Binlerce medeniyete ev sahipliği yapan bu coğrafyada, o dönemlerden kalan sayısız eser bulunmaktadır.


Göreme Tarihi

Göreme, binlerce yıllık tarihinde faklı isimlerle anıldığı bilinmektedir. Geçmişte, Mariana, Korama, Madyan gibi kullanımlar bulunmaktadır. Osmanlı kaynaklarında ise Maccan olarak anılmaktadır.

Tarihte avcılığın yaygın olduğu bir bölge olması nedeniyle Cumhuriyetin kurulması sonrasında Avcılar adını almıştır. 1975 yılında ise; Göreme olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bölgenin “Göreme” adını almasının hikayesi tam olarak bilinmemekle birlikte kişilerin görme engellilerin görmesi için bu bölgede dua ettiklerinden kaynaklandığı düşüncesi hakimdir.

Binlerce yıllık tarihe bakıldığında tarih çağlarından itibaren Göreme’nin bir yaşam alanı olarak kullanıldığı dikkat çekmektedir. Hitit, Frig, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı gibi büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Göreme ile yüzyıllarca öncesine dayanan kanıtlara bakıldığında Hristiyanlığın önemli simgelerinden birisi olan Aziz Hieron’un Göreme’de doğduğu ile ilgili bililer bulunmaktadır. Kapadokya dışında öldürülen Aziz’in eli kesilerek yine Göreme’de yaşanan annesine getirildiği anlatılmıştır. Bu sahneler, Göreme’de yer alan kiliselerde tasvir edilmiştir.

Yapılan çalışmalara bakıldığında Roma devletinin hüküm sürdüğü dönemde Avanos’ta yaşayan insanlara ait mezarların Göreme’ye gömüldüğü düşünülmektedir. Bir toplu mezar alanı olarak kullanılan Göreme’de bulunan peribacalarının içerisindeki mezarlar ve anıtlar bu düşüncenin doğruluğunu kanıtlar düzeydedir.

Orta çağ döneminde Hristiyanlar tarafından oldukça önemli kabul edilen Göreme, bölgenin din merkezi haline gelmiştir. 11 ve 13. Yüzyıllar arasında piskoposluk merkezi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bu nedenle bölgede çok sayıda kilise ve şapel bulunmaktadır. Bu kilise ve şapellerde din insanları ibadet etmekte, kimi zaman uzun yıllar inzivaya çekilmektedir. Ayrıca çeşitli dönemlerde sığınak olarak kullanıldığı da bilinmektedir.

Göreme’nin çevre ilçelere göre daha engebeli bir alana sahip olması beldenin inziva ve korunma amaçlı kullanılma sıklığını arttırmıştır. Bu nedenle kiliselerin ve tarihi yapıların yoğun olarak bu bölgede bulunduğunu görebilirsiniz.

Yüzyılın sonlarına doğru Hristiyanlık etkilerinin son derece azaldığı Göreme’ye Türk nüfus yerleştirilmeye başlanmıştır. İlçe olması ise; 1930 yılına dayanmaktadır.

Nevşehir Göreme bölgesi hakkında bütün bilgilerin yer aldığı kategorimizde, cografi durumundan tarihine, turistik alanlarından kilise, vadi gezi alan bilgileri bulunmaktadır.


Göreme Nüfusu ve Yüz Ölçümü

Göreme, 1300 rakıma sahip olan bir belde olup çevresine göre daha yüksek kalmaktadır. Nevşehir’e yalnızca 10 km uzaklıktadır ve merkez ilçeye bağlıdır. Gün içerisinde sık sık seferler düzenlendiğinden merkez ile bağlantısını koparmamaktadır.

Küçük bir alanda kurulmuş olsa da oldukça zengin bir kültürel mirasa sahip olan Göreme’nin nüfusu 2000 civarındadır. Her yıl kendi nüfusunun çok daha fazlası turisti en iyi şekilde ağırlamakta ve Kapadokya misafirperverliğini en iyi şekilde yansıtmaktadır.


Göreme Geçim Kaynakları

Göreme’nin temel geçim kaynaklarının başında turizm gelmektedir. Küçük bir belde olması ve çok sayıda turist ağırlaması nedeniyle halkın önemli bir kısmı bu ekonomik faaliyetlere katılmaktadır. Göreme’de çok sayıda otel ve restoran bulunmaktadır. Bu işletmelerde çalışan halk aynı zamanda turistler çeşitli geleneksel ürünler de pazarlamaktadır.

Göreme’de hayvancılık daha çok küçük baş hayvancılık olarak gelişmiştir. Ayrıca bölgede çeşitli at ve deve çiftlikleri de bulunmaktadır. Kapadokya’da oldukça popüler olan deve ve at turları için hayvan yetiştirilmekte ve işletmelere kiralanmaktadır. Ayrıca bazı çiftlikler doğrudan işletilmekte ve sunduğu restoran hizmetleriyle de turistlerin uğrak noktaları haline gelmektedir.

Üzümcülük faaliyetlerinin yoğun olarak sürdürüldüğü bölgede çok sayıda bağ bulunmaktadır. Bu bağlardan yetişen üzümlerden şarap da elde edilmektedir.


Göreme Önemli Linkleri

 • https://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6reme
 • Göreme Belediyesi
 • Göreme Gezilecek Yerleri
 • Göreme Otelleri
 • Whatsapp
  Kapadokya Yardım
  Kapadokya Yardım
  Merhaba.
  Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.