Saklı Kilise

Kapadokya’nın binlerce yıl eskiye uzanan tarihinde çok sayıda devlet bölgeye hâkimolmuştur. Ticaret yollarının merkezinde bulunan ve son derece değerli kabul edilen bu topraklarda çokça savaş yaşanmış ve milyonlarca farklı insan yaşamıştır. Özellikle Hristiyanlığa ait önemli eserlerin bulunduğu bölgede sayısız kilise yer almaktadır. Bu kiliselerde dönemin din insanları ibadet etmiş ve inzivaya çekilmiştir.

Saklı Kilise Özellikleri

Göreme’de bulunan Saklı Kilise, 11. Yüzyılın 2. Yarısında inşa edildiği düşünülen yapılardan birisidir. Ancak aradan geçen binlerce yıl içerisinde yaşanan toprak kaymaları nedeniyle kilisenin üzeri kapanmıştır. Göreme’de yapılan kazılar esnasında tesadüf eseri fark edilmiş ve bu nedenle de saklı kilise adını almıştır.

Saklı Kilise’nin mimarisine baktığınızda Mezopotamya mimarisinin önemli örneklerinden birisi olduğunu fark edebilirsiniz. Bu dönemde yapılan pek çok kilise gibi dikdörtgen bir plana sahiptir. Temel olarak iki sütundan oluşmuştur. Bu sütunlar arasında 3 farklı kemer bulunur.

İnşa edildiği dönemlerde 3 adet apsisi bulunduğu anlaşılan kilisenin apsislerinden iki tanesi çökmüş ve birleşmiştir.

Yoğun olarak İsa motiflerinin yer aldığı kilisede nadir olarak kullanılan tekniklerden faydalanılmıştır. Fırça yerine bez kullanılarak motiflerin boyanması, kilisenin önemli özelliklerinden birisidir.

Saklı Kilise, koruma altına alınan bir eser olduğundan içerisini gezmeniz mümkün değildir. Bu nedenle yalnızca dışını görebilirsiniz.

Saklı Kilise’ye Nasıl Gidilir?

Saklı Kilise, Kapadokya’nın çok fazla bilinmeyen kiliselerinden birisidir. Genellikle tur planlarına dahil edilmez. Bunun en büyük nedeni içini gezmek mümkün olmadığından turistlerin yeterince ilgisini çekemiyor olmasıdır.

Eğer Saklı Kilise’yi gezi planınıza dahil etmek isterseniz kendi aracınızla gitmeniz gerekecektir. Öncelikle El Nazar Kilisesi’ni bulabilir ve görevliden sizi Saklı Kilise’ye götürmesini rica edebilirsiniz. Bu sayede kiliseyi görme imkânı bulabilirsiniz.

https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/nevsehir/kulturenvanteri/sakli-klse

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.