Elmalı Kilise

Kapadokya tarihi coğrafi özellikleri nedeniyle dolu dolu geçirebileceğiniz seyahat rotalarından birisidir. Binlerce yıl boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olması ve bu toplumların bir kısmının Hristiyanlık dinene mensup olması nedeniyle bölgede çok sayıda kilise bulunmaktadır. Bu kiliselerden bir tanesi de Elmalı Kilise’dir. Bölgenin popüler kiliselerinden olan Karanlık Kilise ile son derece benzer yapıda olduğu dikkat çekmektedir.

Elmalı Kilise

Elmalı Kilise, Göreme Açık Hava Müzesi’nde yer alan çok sayıda müzeden birisidir. Küçük bir mağara kilisesi olarak inşa edilmiştir. Kilisenin 9 adet kubbesi bulunmaktadır. 4 adet ise; sütunu mevcuttur. Kapalı haç mimarisine sadık alarak planlanan eserin toplamda 3 adet apsisi bulunur.

Güneye bakın giriş kapısına ulaşabilmek için bir tünel kullanmanız gerekmektedir. Tünelden sağlanan giriş ise; kilisenin geçmişte bir sığınak olarak da kullanıldığının göstergesi olduğu tahmin edilmektedir.

Erken Hristiyanlık döneminin en eski örneklerinden birisi olduğu düşünülen Elmalı kilisenin duvarındaki motifler doğrudan duvara işlenmiştir. 12. Yüzyılda sıklıkla kullanılan kırmızı renkli fresk işlemeleri mevcuttur.

Kilisedeki işlemelere baktığınızda pek çok kilisede olduğu gibi İncil’den sahnelerin yer aldığını görebilirsiniz. Bu dini motiflerin başında vaftiz, İsa’nın gömülmesi ve göğe çıkması, son akşam yemeği yer almaktadır. Ayrıca farklı olarak İbrahim Peygamber ve Yahudi gençlere ait çizimlerin olması dikkat çekicidir.

1000’li yılların ikinci yarısında yapıldığı düşünülen Elmalı Kilise’nin varlığını sürdürebilmesi için 1991 yılında restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar esnasında mimaride bir değişikliğe gidilmemiş ve eserin aslı korunmuştur. Ancak yapılan çalışmalar fresk boyalarının dökülmesini engellemek için yeterli olmamıştır. Bu nedenle çizimlerin bazıları yok olmuş bazıları ise; bozulmuş durumdadır.

Elmalı Kilise’nin adının ise; kilisede bulunan çizimlerden geldiği tahmin edilmektedir. Mikail tasvirinin elinde bulunan elmanın kiliseye adını vermiş olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca bölgede çok sayıda elma ağacının bulunuyor olması da ismin kaynağı olabilir.

Motifleri orijinal olarak korunan bu nadide kiliseyi ziyaretiniz esnasında fotoğraf ve video çekiminin yasak olduğunu unutmamalısınız.

Elmalı Kiliseye Nasıl Gidilir?

Elmalı Kilise, Göreme Açık Hava Müzesi içerisinde bulunmaktadır. Bölgenin en çok ziyaret edilen yapılarının bir arada bulunduğu bu alana ulaşım son derece kolaydır. Gün içerisinde sık sık minibüs seferleri düzenlenmektedir. Ayrıca kendi aracınızı kullanabilir, bisiklet kiralayabilirsiniz. Elmalı Kilise ve çevredeki diğer yapıları ziyaret etmek için Kapadokya turlarına da katılabilirsiniz. Bu sayede kilise hakkında daha detaylı bilgi alabilir ve farklı bir gözle ziyaret edebilirsiniz.

Elmalı Kilise, Kültür Bakanlığı’na bağlı olup aktif olarak dini ibadetler için kullanılmamaktadır. Bu nedenle yalnızca mesai saatleri içerisinde ziyaret edilmektedir. Mesai saatleri ise; dönemsel olarak değişiklik gösterebilir. Kapadokyaki Kiliseler

Elmalı Kilisesi Fotoğrafları

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.