Yılanlı Kilise

Yılanlı Kilisesi Kapadokya Göreme

Yılanlı Kilise Kapadokya sınırları içerisinde yer alan önemli kiliselerden biridir. Kapadokya bölgesi Türkiye sınırları içerisinde oldukça önemli bir turizm alanı olmaktadır. Ziyaretçilerine tarihi ve kültürel açılardan farklı doğal güzellikler sunması nedeni ile pek çok gezgin tarafından tercih edilmektedir. Yılanlı Kilise de Kapadokya sınırları içerisinde yer alan kendisine özgü özellikleri nedeni ile mutlaka gezilmesi gerekli olan kiliseler içerisinde yer almaktadır.

Yılanlı Kilise Özellikleri

Yılanlı Kilise özellikleri nedeni ile diğer kiliselerden ayrılmaktadır. Bu bölgede en fazla ziyaretçi alan kiliseler arasında ilk sırada Yılanlı Kilise bulunmaktadır. İçerisinde birçok dini motif ve freskler bulunmaktadır. Yer alan freskler görenlerin dikkatini bir hayli çekmektedir. Bazı tarihi yapılarda olduğu gibi kilisenin adını aldığı bir efsane de bulunmaktadır. Bu nedenle mekanı efsaneler hakkında bilgi sahibi olunduktan sonra gezmek çok daha iyi olmaktadır. Mekan içerisinde yer alan motiflerin çok daha iyi kavranması ve anlaşılması için bu efsaneler hakkında bilgi almak gereklidir. Profesyonel rehberler eşliğinde yapılan turlara katılarak da kilise hakkında bilgi alabilmek mümkün olmaktadır. Rehberler turlarda detaylı bilgiler aktararak gezginlerin bilgilenmelerini, tarihi yapıları en iyi şekilde özümseyebilmelerini sağlamaktadırlar.

Yılanlı Kilise hikayesi ve içerisinde yer alan freskleri ile dikkatleri çekmektedir. Serbest Yunana Haçı planına sahip bir yapıdır. İki bölümden oluşmaktadır. Kilise içerisinde yer alan ikonalar, tasvirler diğer kiliselere göre sağlamlıklarını son derece iyi bir şekilde korumuşlardır. Ana mekan dikdörtgen planlıdır. Ana mekan beşik tonozludur ve diğer bölüm ise düz tavanlı bir şekildedir. Sol uzun duvara oyulmuş apsisine rağmen, kilisenin tamamlanmadığı da görülebilmektedir. Kapadokya’da oldukça büyük bir öneme ve üne sahip olan azizler tasvirleri de bu kilise içerisinde yer almaktadır. Yılanlı kilise tonozları üzerine azizlerin resimleri yapılmıştır. Kiliseye giriş yapabilmek için kuzey tarafına gitmek gerekmektedir. Kuzeyde yer alan duvarlarında keşiş duvarları, batı duvarlarında da freskler bulunmaktadır. Kilisenin üzeri beşik tonozla yani tuğla ve taştan örülmekte olan yarım silindir şeklindeki tavan örtüsü bulunmaktadır.

Yılanlı Kilise Hikayesi Efsanesi Nedir?

Yılanlı Kilise efsanesi içerisinde yer alan fresklerden dolayı ortaya çıkmıştır. Kilise içerisinde yer alan dört adet çıplak kadın efsanenin konusunu oluşturmaktadır. Bu figürler ilede hikayesi oluşmaktadır. Hikayeye göre dört kadın günahkardır ve her biri farklı günahlar işlemiştir. Yılan saldırısına uğrayan ilk kadın tahrip olması nedeni ile tam olarak anlaşılamamaktadır. Ancak diğerleri net bir şekilde görülebilmektedir. İkinci kadın çocuğunu emzirmediği için yılanlar tarafından cezalandırılmaktadır. Üçüncü kadın ise yalan söylediği için cezalandırılmıştır, diğer kadın da söz dinlemediği ve itaat etmediği için kulaklarından yılan saldırısına uğramıştır. Duvarlarda yer alan tasvirler bu şekildedir. Yılanlı Kilise’nin bulunduğu bölgede başka kiliseler de yer almaktadır. Bu bölgeye gelinmişken yer alan diğer kiliseler de mutlaka görülmeli, tarihi dokuları özümsenmelidir. Her bir kilise kendi içerisinde farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle önemi yüksek olarak kiliseleri görmeden Kapadokya’yı terk etmemek gerekmektedir.

Yılanlı Kilise’den Kapadokya sınırları içerisinde iki adet bulunmaktadır. Yılanlı Kilise Göreme ve Ihlara Vadisi içerisinde iki farklı kilisedir. Her iki kilise de bu isimle anılmaktadır. Göreme sınırları içerisinde yer alan Yılanlı Kilise adını farklı bir efsaneden almaktadır. Kilisenin duvarlarında yer alan ejderha figürünün yılana benzetilmesi nedenleri ile adını Yılanlı Kilise adını almıştır.

Yılanlı Kilise Nerede?

Yılanlı Kilise nerede sorusu bu kiliseyi gezmek isteyen gezginler tarafından sorulmaktadır. Konumunun son derece merkezi olması ve ulaşımı kolay olduğu için en çok ziyaret edilen kiliseler içerisinde yer almaktadır. Kilise, Aksaray ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Şehir merkezine tam olarak 35 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yılanlı Kilisesi Aksaray Ihlara Vadisi içerisinde yer almaktadır. Ihlara vadisisinin girişine araç ile ulaştıktan sonra, Yılanlı kilisesine kadar yürümeniz gerekmektedir. Bölgede iki Tane Yılanlı kilisesi vardır. Birisi ıhlara vadisi içerisinde diğeri ise Göreme bölgesindeki Yılanlı kilisesidir.

Yılanlı Kilise hikayesindeki gibi içerisindeki fügürleri görmek için aslında ulaşım oldukça kolaydır. Konumu nedeni ile kişiler hızlı bir şekilde ulaşabilmektedirler. Şehir merkezinden hareket eden ve saat başı kalkan toplu taşıma araçları ile Ihlara Vadisi’ne gidebilirsiniz.

Göreme Yılanlı Kilise

Yılanlı Kilise Giriş Ücreti Ne Kadar?

Yılanlı Kilise ve civarda yer alan diğer kiliseleri gezebilmek için herhangi bir şekilde ücret ödemek gerekmemektedir. Yani Yılanlı Kilise giriş ücreti bulunmamaktadır. Kişiler istedikleri gibi ziyaret saatleri içerisinde bu kiliseleri ziyaret edebilmektedirler. Ihlara Vadisi’ne giriş yapılırken ücret ödemek gerekli olduğundan dolayı içeride yer alan kiliselere ayrıca bir ücret ödemek gerekmemektedir. Kişiler burada Ihlara Vadisi’ne giriş yaparken de ücret ödememek için müzekart kullanabilirler. Müzekartlar ile birlikte yılda iki kez ücretsiz bir şekilde giriş yapabilmek mümkün olmaktadır. Ihlara Vadisi giriş ücreti aldığından dolayı vadi içerisinde yer alan tarihi yapıları gezerken de ekstra bir ücret ödemek gerekmemektedir.

Aynı zamanda kiliseleri gezebilmek için Ihlara Vadisi’nin sahip olduğu ziyaret saatlerini de göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Çünkü yaz ve kış aylarında ziyaret saatlerinde değişiklikler meydana gelmektedir. Yaz aylarında kişiler sabah 08.00 saatleri ile akşam 19.30 saatleri arasında ziyaret gerçekleştirebilmekte iken, kış aylarında ziyaret saatleri daha azdır. Kış aylarında sabah 08.00 ile 17.00 saatleri arasında giriş yapılabilmektedir. Kasım ve Mart ayları arasında kış saatleri uygulanmaktadır. Nisan ve Ekim aylarında da yaz ayları saatleri uygulanmaktadır. Ziyaret edecek kişilerin bu saatleri de dikkate almaları gerekmektedir.

Kapadokya

Kapadokya bölgesi Kırşehir, Kayseri, Niğde, Aksaray, Nevşehir gibi illeri kaplamaktadır. Yaz kış demeden bu bölgeye ziyaretçi akınları düzenlenmektedir. Kapadokya sınırları sadece yerli turistler için değil, aynı zamanda yabancı turistler için de oldukça önemli bir alan olmaktadır. Bölgede yer alan oteller, restoranlar, tüm yapılar buraya has olan taşlardan yapılmıştır. Bu taşlar milyonlarca yıl öncesinde volkanlardan püsküren lavlar neticesinde oluşmuştur. Bu taşlar kolaylıkla işlenebilmektedir ve hava ile temas ettiğinde de dayanıklı bir hal kazanmaktadır. Bu nedenle yapı malzemeleri olarak kullanılabilmektedir. Bu nedenle bölgede taş işçiliğinin hangi yöresinde olursa olsun gelişim gösterdiği rahatlıkla görülebilmektedir.

Kapadokya bölgesinde yapılan çeşitli turlar ile birlikte kişiler civarda yer alan kiliseler, manastırlar, vadiler ve diğer tarihi yapılar hakkında detaylı bilgiler edinilebilmektedir. Yılanlı Kilise hakkında bilgi almak isteyen kişiler de profesyonel rehberlerden yardım alabileceklerdir. Kayaların oyularak yapılmış olan evler, güvercinlikler gibi yapıların yanında kiliseler ve manastır gibi tarihi yapılar da oldukça önemli özelliklere sahip olabilmektedirler. Hem ülke için hem de dünya genelinde eski dönemlerden kalan yapılar yüksek önem kazanmaktadırlar. Bu yapılar Kapadokya’nın özgünlüğünü sağlayan güzelliklerdir. Kapadokya Ihlara Vadisi, Ürgüp, Derinkuyu, Avanos, Kaymaklı, Uçhisar gibi kayalık bölgelere sahiptir. Bu bölgelerde birbirinden özel yapılara sıklıkla rastlamak mümkündür.

Ihlara Vadisi

Melendiz Çayı’nın süslediği en güzel vadilerden biri Ihlara Vadisi içerisinde pek çok kiliseye ev sahipliği yapmaktadır. Sahip olduğu eşsiz manzara ve temiz havası ile daha nice güzelliklerin tadını çıkarmak için en çok tercih edilmesi gerekli olan keyifli yürüyüş alanlarındandır. Doğa sporları seven kişilerin başlıca tercih etmeleri gerekli olan doğal ortamlardandır. Ihlara Vadisi içerisinde yer alan kiliseler; Sümbüllü Kilise, Ağaç Altı Kilisesi, Kırk Dam Kilisesi, Yılanlı Kilise gibi kiliselerdir. Bu kiliseler korunarak günümüze kadar gelmeyi başarmış olan kiliselerdir. Bu kiliseler sahip oldukları özellikler ve büyüleyici işçilikleri ile ziyaretçilerini etkilemektedirler. Ihlara Vadisi içerisinde yer alan Yılanlı Kilise tarihi özellikleri ile son derece büyüleyici olmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.