Tatlarin Kilisesi

Büyüleyici atmosferi ile ön plana çıkan destinasyonlardan birisi olan Kapadokya, yalnızca peribacaları ile değil binlerce yıl önceden kalmış eserleri ile de nefes kesicidir. Büyük savaşların yaşandığı bölgede, halkın akınlardan korunması için yer altı şehirlerine sığındığı bilinmektedir. Bu yer altı şehirleri, tüm yaşamsal ihtiyaçların karşılanmasını sağlayacak şekilde inşa edilmiştir. Tatlarin Kilisesi de Tatlarin Yeraltı şehrinde yer alan bir kilisedir.

Tatlarin Yeraltı Şehri

Tatlarin yeraltı şehri, farklı medeniyetler tarafından kullanılmış bir sığınak ve yaşam alanı olma özelliği taşımaktadır. Adını, bulunduğu kasabadan almaktadır. Uzun yıllar sonra keşfedilen ve ziyarete açılan bir yapıdır. 1975 yılında ilk defa karşılaşılan bu yer altı şehrinin turizme kazandırılması için yaklaşık 16 yıllık bir çalışma sürdürülmüştür. 1991 yılı itibariyle kısmi olarak ziyarete açılmıştır.

Yeraltı şehrinin girişinde yaklaşık 15 metrelik bir tünel bulunmaktadır. Bu tünel, akınlar esnasında güvenliği arttırmak amacıyla inşa edilmiştir. Şehrin asıl girişi yıkılarak kullanılmayacak hale geldiğinden ziyaretler bu tünelden yapılmaktadır. Tünelin sonunda yer alan kilit taşı, yaşanan saldırılar esnasında kapatılmakta ve bu sayede yer altı şehrinde yaşayan halk güvende olmaktadır.

Yeraltı şehrinin salonunun içerisinde bulunan gözde uzun yıllar öncesinden kalma iskeletler bulunmuştur. Bu iskeletler bu bölümün bir mezar ya da hapishane olarak kullanıldığını düşündürmektedir.

Yeraltı şehrinin ilerleyen bölümlerde ise; ahırlar ve ambarlar yer almaktadır. Ambarlar, uzun süre yer altı şehrinde kalınması gerektiği dönemde halkın tahıl ihtiyacını gidermek için kullanılmaktadır. Hayvanların alt katta bulunmasının nedeni ise; yaşanabilecek tehlike anında at, deve gibi hayvanların kolaylıkla dışarı çıkarabilmesini sağlamaktır.

Tatlarin Kilisesi

Tatlarin yeraltı şehri’nin içerisinde 2 adet kilise bulunmaktadır. Yapılan tarihleme çalışmalarında kiliselerin 13. Yüzyıldan kaldığı anlaşılmaktadır. Ancak bu kiliseler, yeraltı şehrinin ilk iki katındadır. Yaşanabilecek tehlikeler nedeniyle açılmayan katlarsa daha fazla kilise olabileceği düşünülmektedir.

Var olan kiliseler iki kemerli olarak inşa edilmiştir. Kilise’de yer alan motifler yoğun olarak İncil’de tasvir edilen sahnelerin çizimidir. Ayrıca kiliselerin mimarisi ve motiflerine baktığınızda Aziz Jean kilisesi ile büyük benzerliklere sahip olduğunu görebilirsiniz.

Tatlarin Kilisesi’ne Nasıl Gidilir?

Tatlarin Kilisesi, Acıgöl bölgesinde yer almaktadır. Acıgöl merkeze yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Nevşehir’e mesafesi ise; 25 km’dir. Nevşehir merkezden yaklaşık 20 dakikada ulaşabileceğiniz kiliseye minibüsle ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca kendi aracınız bulunuyorsa yol yönlendirmelerini takip ederek sorunsuz bir şekilde bölgeye ulaşabilirsiniz.

Nevşehir Müzeler müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışan yer altı şehri ve kiliseyi mesai saatleri içerisinde gezebilirsiniz. Sabah saat 07.00’da açılmakta ve akşam 17.00’da kapanmaktadır. Ancak gişeler daha erken kapandığından en geç saat 16.00’da müzede olmanızda fayda vardır. Ayrıca pazartesi günü kilisenin kapalı olduğunu aklınızda bulundurmalısınız.

Kilise ve yeraltı şehrine giriş için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ücretsiz olarak kiliseyi gezebilirsiniz.

https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/nevsehir/gezilecekyer/tatlarin-kilisesi-ve-yeralti-sehri

Kapadokya Kiliseleri
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.