Karanlık Kilise

Karanlık Kilise Özellikleri, Kilisenin Konumu Nerede ve Giriş Ücreti

Nevşehir’e gelen ve bir gezi düzenleyen herkesin mutlaka ziyaret etmesi gerekli olan yerlerden biridir. Bugünlerde Açık hava müzesi olarak hizmet veren bölge içerisinde pek çok kilise, şapel, yerleşim yerleri ve yemekhaneler yer almaktadır. Manastır sisteminin ilk başlangıç yeri olarak kabul edilen bu bölge içerisinde özellikle kiliseler içerisinde oldukça eski tarihlere dayanan süslemeler ve resimler yer alıyor. Oldukça özel ve önemli bir yere sahip olması nedeni UNESCO Dünya mirası Listesi’nde yer almaktadır. Kültürel ve doğal bir varlık olması nedeni ile oldukça önemli bir yere sahiptir. Nevşehir’e rehber ile birlikte yapılan gezilerde Karanlık Kilise muhakkak ziyaret edilmekte ve Karanlık Kilise hakkında bilgi alabilmek mümkündür.

Önemli turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya bölgesinde yer alan Karanlık Kilise önemli tarihi ve özellikleri nedeni ile özenle korunmaktadır. Hz. İsa’nın doğumundan ölümüne kadar yaşamının işlendiği freskler yer almaktadır. Bu önemli eserle özel önlemlerle birlikte korunmaktadır. Göreme açık hava müzesi içinde yer alan Karanlık kilise İncil’in yanında Tevrat’tan da pek çok olay fresklere işlenmiştir. Özellikleri nedeni ile nadir inanç merkezleri arasında yer almaktadır. Kilise içerisinde yer alan freskler ziyaretçilerin bir hayli ilgisini çekmeye devam etmektedir. Ziyaret saatleri içerisinde hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ziyaret edilmeye devam etmektedir.

Karanlık Kilise Tarihi

Karanlık Kilise tarihi Karanlık kilise hangi döneme aittir? 11.yüzyıl sonu ile 12.yüzyıl başlarına dayanmaktadır. Narteks kısmındaki küçük bir pencereden çok az ışık alabilmektedir. Bu nedenle Karanlık Kilise olarak adlandırılmaktadır. Bu sebeple kilise içerisinde yer alan Karanlık kilise freskleri renkleri oldukça canlı görünmektedir. Kilise içerisinde Hz. İsa ve İncil süslemeleri bulunmaktadır. Karanlık Kilise’de Elmalı ve Çarklı kiliselerinde de olduğu gibi Tevrat kaynaklı sahneler yer almaktadır. Resmedilen kareler Tevrat kaynaklıdır. Karanlık Kilise’de “Deesis”, “Müjde”, “Beytüllahim’e Yolculuk”, “ Doğum” gibi resimler bu kilisede bulunmaktadır.

Kilise merkezi kubbe, dört sütun ve üç apsisten oluşmaktadır. Kilisenin dikdörtgen beşik tonozlu narteksine çıkılmaktadır. Narteksin güneyinde ise bir mezar yer almaktadır. Kilise ve narteks, İncil ve Hz. İsa çemberinin içeren zengin süslemeleri bulunuyor. Karanlık kilise hangi uygarlığa aittir sorusu da merak edilmektedir. Hristiyan alemi için tarihsel süreç içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olan kilise ikon taraftarı Hristiyanların gizlendiği bir bölge olmuştur. 11.yüzyıl sonu 12.yüzyıl başlarında inşa edilmişlerdir.

Karanlık Kilise Nerededir?

Karanlık Kilise nerede sorusu ziyaret etmek isteyenler tarafından sorulmaktadır. Karanlık Kilise Nevşehir ilinde yer alan Göreme bölgesindeki açık hava müzesi’nde yer almaktadır. Göreme açık hava müzesi içerisinde Kızlar ve Erkekler Manastırı, Barbara kilisesi, Aziz Basileus Kilisesi, Yılanlı Kilise, Elmalı Kilise, Tokalı Kilise gibi çok çeşitli mutlaka gezilip görülmesi gerekli olan kiliseler yer almaktadır. Ancak açık hava müzesi içerisinde yer alan kiliseler içinde en dikkat çekeni ise Karanlık Kilise’dir.

Kilise günümüze kadar yapısı bozulmadan ulaşabilmiştir. Güvercinlik olarak kullanılması nedeni ile güvercinlere ev sahipliği yapmıştır. Güvercin gübreleri sayesinde orijinal görüntüsünü uzun bir süre boyunca korumayı başarabilmiştir. Sonrasında da yenileme çabaları ile temizlenmiştir ve kilise koruma altına alınmıştır. Bunların yanında kilisede çok küçük bir pencere bulunuyor. Bu pencereden içeriye çok az ışık girmesini sağlıyor. Böylelikle Karanlık Kilise adını almıştır. Bu sebeple kilise içerisinde yer alan resimler de canlılığını korumaktadır. Resimler yapılarını koruyor olsalar da kilise daha sonradan yenilenmiştir ve günümüzde ziyaret edilmektedir.

Karanlık Kilise Nerede Yol Tarifi Google Maps

Kilise İçerisinde Yer Alan Süslemeler Karanlık Kilise Son Akşam Yemeği

Kilisenin içerisinde yer alan sahne resimleri günümüze kadar korunarak gelmeyi başarmıştır. Kilisenin önceki giriş noktası olarak bilinen nartesk şu anda kullanıma açık bir konumda değildir. Yukarıya ulaşım altta yer alan tünellerden ahşap merdivenler kullanılarak sağlanıyor. Kilisenin iç kısmı kubbe ve sütunlardan meydana gelmiştir. İç kısmının duvarlarında ise Hristiyanlık için önemli olan pek çok olay resmedilmiş bir haldedir. Sadece İncil’den değil, aynı zamanda Tevrat’tan da sahneler yer almaktadır.

Üst kısımda yer alan kubbede baba, oğul ve kutsal ruh üçlemesinin sembolü olan Hz. İsa’nın çizimi yer alır. Sütunlardaki işaretler ise Hz. İsa’nın isimlerine karşılık gelmektedir. Tevrat’ta yer alan pek çok olay bu duvarlara resmedilmiştir. Ancak tüm bu tarihi sanat eserlerinin herhangi bir şekilde zarar görmemesi adına kilise içerisinde fotoğraf çekimi yasaklanmıştır. Karanlık Kilise Son Akşam Yemeği gibi çeşitli eserler barındırmaktadır. Bu eserler kilisenin ışık almaması nedeniyle günümüze kadar ulaşmayı başarmışlardır. Herhangi bir şekilde zarar görmemeleri için özenle korunmaya devam edilmektedir. Bu eserlerin sıralanışı;

 • Deesis
 • Müjde
 • Beytüllahim’e Yolculuk
 • Doğum
 • Üç Müneccimin Tapınması
 • Vaftiz
 • Lazarus’un Diriltilmesi
 • Başkalaşım
 • Kudüs’e Giriş
 • Son Akşam Yemeği
 • İhanet
 • Hz. İsa Çarmıhta
 • Hz. İsa’nın Cehenneme İnişi
 • Kadınlar Boş Mezar Başında
 • Havarilerin Takdisi ve Görevlendirilmesi
 • Hz. İsa’nın Göğe Çıkışı
 • İbrahim Peygamber’in Misafirperverliği
 • Üç Yahudi Gencin Yakılması şeklindedir.
Karanlık Kilise Ziyaret Saatleri

Göreme Açık Hava Müzesi içerisinde yer alan Karanlık Kilise yaz mevsiminde saat 08.00- 19.00 aralıklarında ziyarete açıktır. Kış mevsiminde ise 08.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık olmaktadır. Yaz ve kış mevsimlerinde ziyaretçiler bu saatler aralığında kabul edilmektedir. Ziyaretçilerin kilise içerisinde herhangi bir şekilde fotoğraf çekmeleri yasaklanmıştır. Resimlerin zarar görmemesi adına alınan bir karardır. Yer alan eserlerin uzun yıllar boyu korunmaları için özenli bir koruma sağlanmaktadır.

Karanlık Kilise’ye Nasıl Gidilir?

Karanlık Kilise Göreme’ye 2 km uzaklıkta bulunmaktadır. Nevşehir’den araç ile birlikte 20 dakikada varılmaktadır. Sabah 08.00’den akşam 7’ye kadar Göreme otobüsleri kullanılabilir. Bu otobüslerle birlikte Açık Hava Müzesi’ne ulaşabilmek mümkündür. Ziyaret saatleri içerisinde kişiler istedikleri vakitte ziyarete gelebilmektedirler. Kapadokya bölgesi içerisinde tarihi ile oldukça önemli bir yere sahip olan bu kilise mutlaka görülmesi gerekli olan yerlerdendir.

Karanlık Kilise Giriş Fiyatı Nedir?

Karanlık Kilise’yi merak eden ve ziyaret etmek isteyen kişiler giriş ücretlerini merak etmektedir. Karanlık Kilise giriş ücreti 2023 yılı için 100 TL şeklindedir. Aynı zamanda müzeye Müze Kart ile birlikte giriş yapabilmek mümkündür. Kilisenin giriş ücretlerinin diğer kiliselere göre çok daha fazla olmasının nedeni yoğunluğunun azaltılmak istenmesidir. Yoğunluğun azaltılma çalışmaları kilisenin harap olmasını önlemek ve değerli kilisenin uzun yıllar boyunca korunmasını sağlamak amacı ile yürütülmüştür. Yoğunluk ile birlikte eserlerin zarar görmesi engellenmek istenmektedir.

Karanlık Kilisesi Fotoğafları

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.