Sarica Kilisesi

Sarıca kilisesi ismini bulundugu yerin ve kilisenin kaya yapısı olan sarı tüf kayalardan almıştır. Kilisenin kapısı kitli içerisine girilememektedir. dışardan güzel görüntüsünü görmeye değer bir yerdir. sarıca kilisesi 2022 yılında kültür Dünya miraslarını koruma amaçlı restorasyon çalışmaları arasında ödül almış bir kilisedir. Bizans mimarisi üzerinde yapılmış bir kilisedir. Sarıca kilisesinin iç yapılış şeklinde Yunan haç ve üç yonca plan şeması üzerine yapılmıştır.

Sarıca kilisesi kapadokya bölgesi içerisinde ortahisar kasabasına bağlı olan bir yerdir. Sarıca kilisesine gitmek isteyenler için alternatif olarak iki yol bulunmaktadır. Sarıca kilisesine gitmek isteyenler ortahisar’ın içerisinden giderler ise toprak bozuk yoldandan çok çok ilerlemiş olacaklardır. Ürgüp tarafından daha kolay bir şekilde sarıca kilisesine ulaşmak mümkündür. Ürgüp Mustafa paşa yolunu takip ederek ilerlerseniz, yol kenarında tabelalarda sarıca kilisesi kepez vadisi tabelasını göreceksinizdir.

Bu yolu 3 km takip ettiğinizde toprak yol kenarında aynı şekilde kilise için bir tabela daha göreceksiniz.

Sarıca kilisesini ziyaret edenler hemen kilisesinin altında kepez kilisesi ve Meryem ana kilisesi bulunmaktadır. Bu kiliseler içerisinde kepez kilisesi biraz farklı bir atmosferi ve iç görüntüsü vardır. Son olarakta buralara kadar gelenler araçları binip 500 metre ilerisindeki Pancarlık kilisesini kesinlikle görmelerini tavsiye ederiz.

Sarica Kilisesi Fotoğrafları

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.