Kapadokya Kırmızı Tur

Muhteşem coğrafyası, keyifli aktiviteleri ve nostaljik atmosferi ile ilgi çeken bölgelerden birisi olan Kapadokya, her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Bölgede gezip görebileceğiniz çok sayıda yer bulunmaktadır. Kapadokya kırmızı tur sayesinde, Kapadokya’daki gezip görülmesi gereken yerleri daha planlı şekilde gezebilirsiniz.

Kapadokya Red Tur Nedir?

Kapadokya kırmızı tur, özellikle bölgeye kendi aracı ile gelmemiş ya da araç kiralamamış turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Gün boyu süren tur sayesinde Kapadokya’yı tamamen gezip görme imkânı yakalarsınız.

İşletmeler tarafından özellikle kalabalık gruplar için özel rotalar çıkarabilmekte ve misafirlerin tercihine göre rota üzerinde değişiklikler yapılabilmektedir. Ancak genel olarak bölgede ilgi çeken mekanlar, müzeler, vadiler, şarap mahzenleri programa dahil edilmektedir.

Kapadokya Kırmızı Tur İçeriği

Göreme kırmızı tur durakları arasında en çok ilgi çekenler arasında Göreme Açık Hava Müzesi yer alır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde kendisine yer bulan müze Göreme merkezine yaklaşık 2 km uzaklıktadır. Müze’de çeşitli kiliseler, manastırlar bulunur. Hala kullanılıyor hissi taşıyan ve kendinizi tarihin eski sayfalarında hissetmenizi sağlayacak olan müzede zamanın nasıl geçtiğini hissetmeyeceksiniz. Seyir terasları ise bölgenin manzarasını seyretmek ve turunuza bir mola vermek için keyifli bir seçenektir. Teraslarda yer alan restoranlarda dilerseniz yemek yiyebilir dilerseniz de çay ya da kahve içebilirsiniz.

Ürgüp kırmızı tur durakları arasında en eşsiz olanı ise ünlü Ürgüp Şarap mahzenleridir. Volkanik patlamalar sonucu ortaya çıkan lavlar, bölge toprağının üzüm yetiştiriciliği için elverişli hale gelmesini sağlamıştır. Bu nedenle binlerce yıldır bölgede kaliteli üzümler yetiştirilmekte ve şarap üretilmektedir. Günümüzde pek çok şarap evine ev sahipliği yapılan bölgede birbirinden lezzetli şarapları tadabilir ve satın alabilirsiniz.

Kızılırmak ile iki parçaya ayrılan Avanos, yürüyüş yapmak ve çay, kahve içmek için harika bir bölge. Burada bulunan çömlek ve seramik atölyeleri ise oldukça değerli. Uzun yıllardır bölge insanın geçimini sürdürmesine yardımcı olan bu zanaatlar, turistlerin de ilgisini çekmektedir. Kapadokya kırmızı tur esnasında yalnızca seramik ve çömlek almakla sınırlı kalmazsınız. Çömlek yapımlarını izleyebilir ve dilerseniz sürece dahil olabilirsiniz.

Peribacaları, Kapadokya’nın en önemli simgelerinin başında yer alır. Paşabaşı Rahipler Vadisi’nde bulunan peri bacaları dönemin rahipleri tarafından inzivaya çekilmek için kullanılmıştır. Kayalara bakıldığında oyularak yapılmış çok sayıda yapı görebilirsiniz. 

Hayal Vadisi’nde, ilginç şekillere sahip olan peri bacaları bulunuyor. Tamamen doğal bir şekilde oluşmasına rağmen sanki bir zanaatkâr tarafından özenle yontulmuş gibi gözükmektedir. Bu nedenle bölgeye Hayal Vadisi adı verilmiş olup kendinizi bir masalın içerisinde hissetmenizi sağlar.

Kapadokya’yı kuşbakışı izleyebileceğiniz Uçhisar kalesi, yaklaşık 100 metre yüksekliğinde bir alandır. Bölgedeki pek çok yapı gibi bu kalede peribacalarından oluşmaktadır.

Kapadokya fotoğraflarında sık sık yer alan Aşk Vadisi, Kapadokya kırmızı tur sayesinde görebileceğiniz bölgelerden birisidir. Bağlıdere olarak da bilinen bölgedeki peri bacalarında mantar şekilleri ön plana çıkmıştır.

Kapadokya Kırmızı Tur Fiyatları

Kapadokya kırmızı tur fiyatları, hizmet aldığınız firmaya göre değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama olarak 500-600 TL aralığında olduğunu söylemek mümkündür. Bu fiyatlara transfer ücreti dahildir.

Tur tarafından otelinizden ya da bölgenin istediğiniz bir yerinden alınırsınız. Tur sonrasında yine dilediğiniz alana kadar transfer araçları ile bırakılmaktadır.

Kapadokya kırmızı tur ile bölgeyi gezmenin en büyük avantajı size profesyonel rehberlerin eşlik etmesidir. Bu sayede kendiniz gezdiğinizde bölge ve yapılarla ilgili öğrenemeyeceğiniz pek çok bilgi edinirsiniz. Böylece coğrafyaya farklı bir bakış açısı ile bakmaya başlarsınız.

Kırmızı tur yaklaşık 7-9 saat aralığında sürer. Bu sürede öğle yemekleri genellikle işletmeler tarafından sağlanır. Kimi işletmeler ise; restoranda kendi dilediğiniz yemekleri sipariş vermenizi sağlar.

Katılacağınız tura karar verirken müze ve ücretli girişe sahip olan mekanların bilet ücretlerinin kime ait olduğunu öğrenmenizde de fayda vardır. Kapadokya kırmızı tur 2024 fiyatları güncel bilgileri alabilirsiniz.

Kapadokya Mavi Tur Nedir?

Kapadokya mavi tur, yaklaşık 8 10 saat sürecek bir turdur. Sabah 9.00- 10.00 arasında tur başlar ve akşam hava kararıncaya kadar devam eder. Genellikle turlar merkezi alanlardan başlar. Ayrıca işletmelerin önemli bir kısmı transfer hizmeti de sağlanmaktadır.

Mavi turun en çok zaman ayrılan alanları arasında yeraltı şehirleri bulunmaktadır. Kapadokya yeraltı şehirleri açısından oldukça zengin bir bölgedir. Bölgede bulunan soğumuş lavlar kolaylıkla işlenebildiğinden ve binlerce yıldır bölgede sık sık savaşlar yaşandığından dolayı oldukça geniş bir alanda yeraltı şehri olduğu bilinmektedir. Bu yeraltı şehirlerinin her biri henüz keşfedilmemiştir. Derinkuyu Yeraltı Şehri ise; Türkiye ve dünyanın en büyük yeraltı şehri olarak bilinmektedir. Ayrıca Derinkuyu yeraltı şehrinin bölgedeki diğer yeraltı şehirleriyle bağlantısı bulunmaktadır.

Yeraltı şehirlerinin gezilmesinin ardından Kızılçukur vadisinde yaklaşık bir saatlik bir yürüyüş yapılmaktadır. Bölgede peribacalarını görebilir ve fotoğraflar çektirebilirsiniz. Ardından Çavuşin köyü gezilir ve öğle yemeği molası verilir.

Öğleden sonrası Güvercinlik Vadisi gezilmektedir. Bu vadi Kapadokya’nın en popüler yerleri arasında bulunmaktadır. Balon turlarının da izlenebildiği Güvercinlik Vadisi’nde birbirinden güzel fotoğraflar çektirebilirsiniz. Ayrıca bölgedeki bağlar geçilmektedir. Bu bağlar güvercinler nedeniyle son derece verimlidir. Vadide çeşitli üzüm bağları ve şarap yapım alanları bulunmaktadır. Burada şarapların tadına bakabilir ve sevdikleriniz için hediyelikler de satın alabilirsiniz.

Kapadokya Yeşil (Green) Tur Nedir?

Kapadokya yeşil tur, özellikle doğada zaman geçirmeyi sevenlerin sıklıkla tercih ettiği tur seçenekleri arasında yer almaktadır. Kapadokya’yı ilkbahar ve yaz aylarında ziyaret ediyorsanız değerlendirebileceğiniz alternatiflerden birisidir. Ağırlıklı olarak Kapadokya’nın güney bölgesini kapsamaktadır. Ihlara Vadisi ise bu rotanın en öne noktalarından birisidir. Tercih edeceğiniz işletmeye göre rotada değişiklikler yaşanabiliyor olsa da genel olarak yeşil tur şu şekildedir.

  • Genellikle tur Göreme’de bundan manzara seyir alanıyla başlar. Burada katılımcılar bol bol fotoğraf çekmektedir. Ayrıca Kapadokya’nın manzarasını izlemek için de harika bir yerdir.
  •  Derinkuyu yeraltı şehri Kapadokya’nın en popüler noktaları arasında yer almaktadır. Dünyanın da en büyük yeraltı şehridir. 8 katlı olan bu yeraltı şehrinin tüm katları ziyarete açık değildir. Dar tünelleri ve kapsamlı yaşam alanı kendinizi bir masalın içerisindeymiş gibi hissetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca Derinkuyu ve çevresinde çok sayıda yeraltı şehri bulunmaktadır. İşletmelerin bazıları bu yeraltı şehirlerini de rotaya dahil etmektedir.
  • Ihlara Vadisi yeşil turun en önemli uğrak noktası olarak bilinmektedir. Yaklaşık 4 kilometrelik bir yürüyüş rotası bulunmaktadır. Bu rotanın tadını çıkarırken bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.
  • Kapadokya yeşil tur için genellikle Belirsırma Köyünde öğle yemeği için mola verilir. Bölgede çok sayıda işletme bulunmaktadır. Bu işletmelerde kahvaltı ve öğle yemeği için çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Ayrıca suyun içerisinde kahvaltı yapabileceğiniz mekanlar mevcuttur.
  • Kapadokya’nın popüler mekanlarından olan Güvercinlik Vadisi de yeşil tur ile gezilen bölgelerden birisidir. Burada deve ve at turları ile karşılaşabilirsiniz. Fotoğraf çektirmek için ideal bir alternatiftir.
  • Kapadokya çömlek atölyeleri kadar onyx taş atölyeleri ile de bilinmektedir. Bu atölyeleri gezebilir ve ardından sevdikleriniz için hediyelik eşya satın almayı düşünebilirsiniz.
Kapadokya Hangi Tur?

Kapadokya’nın en çok turist alan bölgeleri arasında Nevşehir ve ilçeleri yer almaktadır. Ancak Nevşehir ve çevresi oldukça geniş bir bölgedir. tek bir tur ile bölgeyi gezmek son derece zordur. Özellikle Kapadokya için kısa süre ayırabilen misafirleri düşünen işletmeler turları 3 farklı bölüme ayırmıştır. Böylece kendi zevklerinizi göz önünde bulundurarak dilediğiniz turu tercih etmeniz mümkün olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.