Kapadokya Mavi Tur

Türkiye’nin keyifli zaman geçirebileceğiniz turistlik bölgelerinden birisi olan Kapadokya’ya geldiğinizde yörenin güzelliklerini gözden kaçırmamak için turlardan faydalanabilirsiniz. Gezip görecek pek çok yeri ve eğlenceli aktiviteleri bulunan Kapadokya’da kendinizi tarihi bir gezintiye çıkmış gibi hissedeceksiniz. Kapadokya gezilerinde aktif ve eğlenceli bir tur olan Kapadokya mavi tur seçeneğini düşünebilirsiniz.

Kapadokya Mavi Tur Nedir?

Kapadokya mavi tur, bölgedeki gizli kalmış alanları gezip görmenizi sağlayarak harika bir gün geçirmenizi sağlar. Rotada genellikle Kapadokya’nın güney kısmı yer alır. Yeşil ve kırmızı tura göre merkeze daha uzak yerleri gezebilirsiniz.

Özellikle bölgeye kendi aracıyla gelmemiş ve kolay ulaşılabilir alanları gezen turistler için ideal bir seçim olabilir.

Kapadokya Mavi Tur İçeriği

Kapadokya mavi tura katılmadan önce turun içeriğini inceleyebilirsiniz. Eğer tarihi yerleri gezmeyi seviyorsanız sizin için harika bir seçim olabilir.

  • Mustafapaşa, Kapadokya mavi turun ilk durağıdır. Bu köyde geçmişte Rumlar yaşamıştır ve tarihi Antik Yunan’a kadar dayanmaktadır. Köyde çok sayıda taş konak bulunur. Bu konakların bir kısmında hala bölge halkı yaşarken bir kısmı da turistler için açılmıştır. Büyüleyici mimarisi ile ilgi çeken Mustafa Paşa’yı gezdikten sonra Chez İsmail hediyelik eşya dükkanından sevdikleriniz için ufak hediyeler alabilirsiniz.
  • Keşlik Manastırı, Sinasos olarak da bilinen Mustafa Paşa köyüne yalnızca 10 km uzaklıktadır. Zamanında keşişlerin yalnız kalmak için ziyaret ettikleri bu mimarinin içerisinde mutfak, yemek salonu, şaraphane gibi alanlar bulunmaktadır.
  • Kapadokya mavi turun sevilen duraklarından birisi olan Soğanlı Vadisi, Kayseri il sınırları içerisinde yer alır. Oldukça bir kanyon olan bölge, doğada zaman geçirmeyi sevenlerin ilgisini çekiyor. Bölgedeki kiliseler ise 6. Yüzyıldan kalma. Bizans mimarisinin esintilerini görebileceğiniz 15 kilise turistler için açık durumda. Ayrıca hala bulunamamış kayıp kiliselere de ev sahipliği yapıyor. Birbirinden güzel fotoğraflar çekebileceğiniz Soğanlı Vadisi’nden hediyelik bez bebekler de alabilirsiniz.
  • Ürgüp’e bağlı Şahinefendi köyü Bizans ve Romalılara ev sahipliği yapmış tarihi eskilere dayanan küçük bir köydür. Bölgede 1700 yıllık olduğu tahmin edilen kilise ve hamamlar bulunuyor.
  • Kaymaklı Yeraltı Şehri, Kapadokya mavi turun en güzel durakları arasında yer alıyor. 8 katlı olan yer altı şehrinin 4 katı turistler tarafından gezilebiliyor. Yapılan araştırmalar yer altı şehrinin savaşlarda korunmak amacıyla inşa edildiğini düşündürmüştür. Üst katlarda yaşamsal faaliyetleri sürdürmek için ihtiyaç duyulan yemekhane, konaklama bölümleri ve kiliseler bulunuyor. Alt katlarda ise mezarlık ve sığınaklar mevcut. UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde de yer alan Kaymaklı Yer Altı şehrini gezerken kendinizi bir filmin içerisinde gibi hissedeceksiniz.
Kapadokya Mavi Tur Fiyatları

Kapadokya mavi tur fiyatları 1100-1300 TL civarında. Tercih ettiğiniz dönem, fiyata dahil olan hizmetler, işletme ve kişi sayısına göre farklı fiyatlar almanız mümkün.

Tur genellikle sabah balon turlarının bitmesinden sonra başlıyor. 10.00 gibi başlanan tur akşam üzeri sonlanıyor. Turlarda misafirlere profesyonel rehberler eşlik ediyor. Bu sayede gezdiğiniz yerlere ait bilgileri öğrenmeniz ve bölgeyi farklı bir gözle gezmeniz mümkün oluyor.

Transfer hizmetlerinin işletmeye ait olması aracı olmayan katılımcılar için büyük avantaj sağlıyor. Toplu taşıma ile gezilmesi oldukça uzun sürecek bölgeleri tur sayesinde 1 günde görebiliyorsunuz. Ayrıca turların büyük bölümü öğle yemeğini de veriyor.

Kapadokya mavi tura katılmak için fiyat alacaksanız yemeğin nerede yenileceğiniz ve ücretli giriş yapılan müze ile ören yerlerinin ücretlerinin işletme tarafından karşılanıp karşılanmayacağını sormanızda fayda var.

Kapadokya Kırmızı Tur

Kapadokya geniş bir coğrafyaya dağıldığından ve bölgede gezilecek çok sayıda yer olduğundan turlar gezilecek farklı yerleri kapsayan turlar düzenlemektedirler. Bu turlar birbirinden daha iyi ya da kötü değildir. Eğer imkânınız varsa tüm turlara katılarak Kapadokya’yı baştan aşağı gezmiş olabilirsiniz.

Kapadokya kırmızı tur, daha az yürüyüp kapalı alanlarda daha fazla zaman geçirebileceğiniz bir rotayı kapsar. Bu nedenle genellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilir. Göreme Açık Hava Müzesi’nden başlayan tur Şarap Mahzenleri ile sonlanır.

Kapadokya Yeşil Tur

Kapadokya yeşil tur, açık havada daha fazla zaman geçirebileceğiniz ve bölgedeki doğal güzellikler görebileceğiniz bir rotaya sahip. Özellikle balayı çiftleri tarafından sıklıkla tercih edilmekte olup romantik anlar geçirmek için harika bir seçimdir. Bol bol fotoğraf çektirme imkanınızın olacağı, harika manzaralar sunan turda Ihlara Vadisi, Derinkuyu Yer Altı Şehri gibi bölgeden önemli simgelerini gezebilirsiniz. Kapadokya Turlar konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.