Belha Manastırı

Belha manastırı Nevşehir ‘in Avanos ilçesine bağlı özkonak kasabasına 1 km civarında bir yerdir. Özkonak yeraltışehrini ziyaret etmeye giden kişilerin uğraması gereken tarihi büyük bir manastırdır. Belha manasıtırı kendine has bir yapıya sahiptir. Sutunlardfan oluşan belha manastırının üstü doğal kayalar ile oluşmaktadır.

Belha manastırtı roma dönemine dayanmaktadır. 4. yüzyıllarda yapıldığı düşünülmektedir. Bizanslılara ailr olan bu kilise Roma baskısından kaçan ilk hristiyanların dinsel eğitimlerin görüldüğü büyük bir kilisedir. Bölgenin en büyük kiliseleri arasından bir tanesidir. Kilisenin alt kısmında su kaynağı da bulunmaktadır. Kiliseyi incelediğimizde ise rolyef kabartmalar bulunmaktadır. Tonosların üzerinde kılıç takma yerleri vardır, bu ibare ile de burada savaşçı rahiplerinde yetiştirildiği düşünülebilmektedir. Ortodoks kilisesi olarak bilinmektedir. Kilisenin iç yapısını gezdiğimizde gözetleme kulesi, mutfağı ve kilisenin alt kısmında zindanı olduğu görülmektedir. Günümüzde bu zindan şifalı oda olarakta bilinmektedir.

Belha manastırı Nevşehir ilinin Avanos ilçesine 18 km uzaklıkta bulunan Özkonak beldesinde yer almaktadır. gitmek isteyenler Özkonak olarak rotalarını belirlemeleri yeterli olacaktır. Özkonak beldesine yaklaştığınızda Belha manastırı olarak tabelaları takip edebilirsiniz.

Belha Manastırı Fotoğrafları

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.