Meryem Ana (Kılıçlar Kuşluk) Kilisesi

Kapadokya, doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleri ile Anadolu’nun nadide destinasyonlarından birisidir. Binlerce yıldır farklı medeniyetlerin hüküm sürmek için savaş yaptığı Kapadokya’da tüm bu medeniyetlerden birer yaşanmışlık kalmıştır. Yeri geldiğinde bir sığınak ve yaşam yerine de dönüşebilen bu kiliseleri gezmek, Kapadokya’yı daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Meryem Ana (Kılıçlar Kuşluk) Kilise Özellikleri

Kapadokya’nın en eski kiliseleri arasında yer alan Meryem Ana Kilisesi, Kılıçlar Kuşluk adıyla da bilinmektedir. Kılıçlar Vadisi içerisinde bulunmakta olup muhteşem bir manzaraya sahiptir. Ana yola oldukça yakın olan bu kiliseye ulaşmak için Kılıçlar Yaylası’nda yer alan bir diğer kilise olan Tokalı Kilise’nin önünden geçerek ilerlemeniz gerekmektedir.

Kilisenin girişinde 5 metrelik bir tünel bulunmaktadır. Aynı dönemde inşa edilen pek çok kilisede de bulunan bu tünel, yaşanabilecek akınlarda kiliseye sığınmayı kolaylaştırmıştır.

Dört köşeli inşa edilen kilisenin toplam 3 adet apsisi bulunmaktadır. Kırmızı renkli fresk motiflerde yoğun olarak Hz. Meryem’in yer alması dikkat çekmektedir. İsa’nın vaftiz edilmesinin yanı sıra Hz. Meryem’in yakarışları, ölümü gibi önemli kareler motiflerde yer almaktadır.

Motiflerde Meryem Ana’nın sıkça yer almasından dolayı da kiliseye Meryem Ana Kilisesi adı verilmiştir. Kilisenin geçmişine baktığınızda 11. Yüzyılda yapıldığının tahmin edildiğini görebilirsiniz.

Kilisedeki yer alan fresklerin korunmasını sağlamak için kilisenin bir kısmı ziyaretçilere kapalıdır. 2008 yılı itibari ile tehlike altındaki miras listesine eklenen kiliseyle ilgili aynı dönemde restorasyon çalışmaları da gerçekleştirilmiştir.

Meryem Ana (Kılıçlar Kuşluk) Kilisesi’ne Nasıl Gidilir?

Meryem Ana Kilisesi Kılıçlar Vadisi’nde yer alan iki kiliseden birisidir. Kılıçlar vadisine motorlu araçlarla girmek yasaktır. Bu nedenle doğrudan kilisenin önüne kadar aracınız ya da toplu taşıma ile ulaşmanız mümkün değildir. Ancak ana yola 200-300 metre yürüme mesafesindedir. Bu nedenle herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Bölgeye kendi aracınızla gidebileceğiniz gibi turlar ya da Göreme minibüsleri ile de ulaşabilirsiniz. Gün içerisinde Nevşehir merkezden sık sık seferler olmaktadır. Ayrıca minibüse başlangıç noktasından binmeniz de şart değildir. Yol üzerinde yolcu alımı yapılmaktadır.

Eğer farklı bir deneyim yaşamak isterseniz Meryem Ana Kilisesi’ni ziyaret etme planınızı farklı aktivitelerle de birleştirebilirsiniz. Örneğin; Kılıçlar Vadisi’nde sık sık yapılan doğa yürüyüşlerine katılabilir, at ya da ATV turlarını değerlendirebilirsiniz.

https://www.goreme.bel.tr/tr/meryem-ana-kiliclar-kusluk-kilisesi

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.