Aziz Nikolaos Kilisesi

Kapadokya, farklı zevklere sahip kişileri ortak noktalarda buluşturabilen bölgelerden birisidir. Dilerseniz tarihi alanları gezebilir, peribacalarını görebilirsiniz. Ayrıca pek çok eğlenceli aktiviteye katılabilir, doğada zaman geçirebilirsiniz. Dilerseniz de tüm Kapadokya’yı dolu dolu keşfetmek için öncesinde verimli bir tatil planı hazırlayabilirsiniz.

Aziz Nikolaos Kilisesi

Aziz Nikolaos Kilisesi, bölgenin önemli simgelerinden birisidir. Mustafa paşa civarında olan kilise, Manastır Vadisi’nde konumlanmıştır. Bu vadide karşınıza çok sayıda kilise çıkacaktır. Her birisinin farklı hikayeleri ve mimarileri bulunmaktadır. Ortak noktaları ise; yüzyıllarca önceden kalmış olmalarıdır.

Aziz Nikolas Kilisesi’ni gezerken tarihin eski dönemlerine gidebilir ve o zamanın ruhunu hissedebilirsiniz. Köy halkı tarafından da büyük önem verilen bu kilise adını Ortodoks dünyasında oldukça saygı duyulan bir din adamından almıştır.

Manastırın inşa tarihi hakkında net bir bilgi bulunmamakla birlikte 19. Yüzyılın ikinci yarısında yapıldığı tahmin edilmektedir. Ancak çeşitli rivayetlere göre 18. Yüzyılda da bu manastır ile ilgili anlatımlar olduğunu görebilirsiniz.

Kilisenin içerisine girdiğinizde 4 farklı bölmenin sizi karşıladığını görebilirsiniz. Bu bölümlerin bir kısmı Kapadokya’nın pek çok yerinde görebileceğiniz gibi kayalara oyularak inşa edilmiştir.

Aziz Nikolaos Kilisesi’ne Nasıl Gidilir?

Mustafapaşa bölgesinde bulunan Aziz Nikolaos Kilisesi’ne ulaşım son derece kolaydır. Ürgüp’e yalnızca 5 km uzaklıkta olan kiliseye kendi aracınızla gelebilirsiniz. Ayrıca Kapadokya’da bisiklet kiralamak da son derece yaygındır. Kiraladığınız bisikletlerle bu bölgeye de rahatlıkla gelebilirsiniz. Ayrıca Kapadokya’da çok sayıda günlük tur da bulunmaktadır. Tüm görülecek yerleri bir profesyonel eşliğinde gezmek isterseniz bu turlardan da faydalanabilirsiniz.

Aziz Nikolaos Kilisesi Maps Haritası

Aziz Nikolaos Kimdir?

Aziz Nikolaos, Türkiye’de pek çok kiliseye adını vermiş bir azizdir. Ayrıca Dünyada büyük saygı görmektedir. 3. Yüzyılın sonlarında doğduğu tahmin edilen azizin o zamanlar Likya’nın hüküm sürdüğü Patara’da yaşadığı tahmin edilmektedir.

Oldukça varlıklı bir ailenin oğlu olarak doğan aziz Aziz Nikolas’ın babası erken yaşlarda ölmüş ve kendisi bir din adamı olarak görev yapan amcası tarafından büyütülmüştür. Yoksullara yaptığı yardımlarla bilinen aziz Hac görevini yerine getirmek için gittiği Kudüs’ten dönerken seyahat ettiği geminin kaptanının öldüğü ve kendisinin gemiyi Datça’ya getirerek bir kahramana dönüştüğü söylenmektedir.

Halka ve zulme uğrayanlara ettiği yardımlar nedeniyle halk tarafından oldukça seviliyor olsa da bir dönem padişah tarafından hapse attırılmış, hatta ölüm emri verilmiştir. Ancak padişahın değişmesi ile birlikte özgürlüğüne geri kavuşmuştur.

Denizlerde bir kurtarıcı olarak görülmeye başlanan Aziz Nikolaos, Kos adasına yaptığı ziyaret esnasında verdiği şifa ile bilinen sığla yağını farklı bölgelerdeki hastalar üzerinde dener ve şifa bulmalarına yardımcı olur. Bu nedenle Aziz Nikolaos denildiğinde pek çok kişinin aklına ümit gelmektedir.

Aziz Nikolaos’ın ünü ise; ölümünden sonra daha da artmıştır. Adına pek çok kilise yaptırılan azizin adı, çocukları sevindirmesi nedeniyle efsaneleşmiş ve Noel baba geleneğini ortaya çıkarmıştır. İskandinav mitolojisinde uçan atı ile birlikte avlanmaya çıkan Odin’in çocukları babaları için geceden çizmelerinin içerisine yiyecek koyarak şöminenin yanına bırakırlardır. Babaları ise av dönüşünde çocuklarına getirdiği şekerler ile onlara teşekkür eder. Zaman içerisinde birleşen bu iki efsane sayesinde ise; ortaya Noel baba efsanesi çıkmış ve Aziz Nikolaos kilisesi tarih boyunca unutulmayacak bir karaktere dönüşmüştür. 19 Aralık tarihi ise; Aziz Nikolaos günü olarak kutlanmaktadır.

https://muze.gov.tr/muze-detay?SectionId=STN01&DistId=STN

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.