Kılıçlar Vadisi

Kapadokya’da yer alan Kılıçlar Vadisi Western filmlerinde görülen vadilerden çok daha etkileyici ve çok daha gizemli görülebilmektedir. Sarhoş edici görünümü, manzarası ile birlikte hem yerli hem de yabancı turistleri kendisine çekmektedir. Kapadokya’ya gezi düzenleyenler tarafından mutlaka uğranılması gerekli olan bölgelerdendir. Her bir köşesi çarpıcı ve farklı olan Kapadokya bölgesinde vadiler kişilere aradıkları doğa huzurunu verebilmektedir.

Kılıçlar Vadisi, Meryem Ana kilisesi, Kılıçlar Kilisesi Nerede Yol Tarifi Kapadokya

Kapadokya bölgesi tarihe şahitlik etmiş, pek çok medeniyete ev sahibi olmuş oldukça değerli ve önemli bir bölgedir. Burası sadece ülke genelinde değil, tüm dünya genelinde son derece yüksek bir öneme sahiptir. Burada tarih boyunca pek çok medeniyet yer aldığı için aynı şekilde pek çok tarihi dokuya sahiptir. Tarihi mekanları, doğal güzellikleri ile benzersiz bir bölgedir. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistler burada geziler düzenlemektedirler. Kılıçlar Vadisi‘nin her bir adımında tarihinden izler rahatlıkla görülmektedir. Kapadokya muhteşem bir fona sahip olduğu gibi mistik bir havaya da sahiptir. Keşişler, savaşçılar, tüccarlar buradan geçmiştir. Yeraltı mağaraları, şehirleri ve tünellerinde halkın taşa toprağa sinen hikayelerini görebilmek, dinleyebilmek mümkündür. Kılıçlar Vadisi Göreme bölgesinde yer alan, muhteşem özellikleri ile dikkatleri kendisine çeken bir doğal güzelliktir.

Kılıçlar Vadisi’nin Özellikleri Neler?

Kılıçlar Vadisi özellikleri ile yerli ve yabancı turistleri her zaman kendisine çekmeyi başarmıştır. Görkündere, Zemi Vadisi ve Açık Hava Müzesi geçildikten sonra Göreme’nin ikinci bölümünü Kılıçlar Vadisi oluşturmaktadır. Göreme merkeze tam olarak 15 dakika uzaklıkla bulunmaktadır. Açık Hava Müzesi’nin tam olarak sol tarafında yer almaktadır. Zemi Vadisine giden yolun karşısında yer almaktadır.

Göreme Açık Hava Müzesi tam olarak tarihi bir şölendir. Buraya gezi düzenleyenler buradan çıktıktan sonra mutlaka bölgede yer alan Kılıçlar Vadisi’ne gelmelidir. Kapadokya sınırları içerisinde vadiler arasında en küçük olanı bu vadidir. Vadinin bir yanında Göreme Açık Hava Müzesi, diğer yanında ise Güllüdere Vadisi bulunmaktadır. Kılıçlar Vadisi tam olarak 2,7 km uzaklığa sahiptir. Bu vadi içerisinde motorlu araçların girmesi yasaktır. Küçük de olması nedeni ile kişiler burada hoş bir yürüyüş yapabilmektedirler. Kapadokya’da bu vadide de dahil olmak üzere pek çok noktada at sırtında bir gezi yapmak oldukça ünlüdür. Aynı şekilde vadiler içerisinde ATM ile birlikte geziler yapılabilmektedir. Kılıçlar Vadisi’nde ne yapılır diyenler için bu bölgelerde yapılabilecek en keyifli aktiviteler bunlardır.

Kılıçlar Vadisinin başlangıç noktasından göreme manzarasını izleyebilirsiniz. Burada kişiler tüm Göreme’yi ayakları altında görebilmektedir. Birbirinden ilginç peribacaları, uzunluğu 300 metreyi bulan tüneli, eskiden ev olan ancak şimdilerde terkedilmiş olan pek çok mağara Kapadokya’da bilinmeyen yerler arasındadır. Kılıçlar Vadisi güvercinlikleri, kiliseleri ve kovanları ile birlikte mutlaka ziyaret edilmesi gerekli olan bölgeler içerisinde yer almaktadır. Vadi içerisi yer yer darlaşmakta iken vadiye adını veren Kılıçlar Çayı da içerisinde ziyaretçileri karşılamaktadır. Çayı takip ettikten sonra kişiler uzun ve birbirlerine oldukça yakın duvarlara sahip olan küçük bir kanyona ulaşmaktadır. Burada yer alan kayalara oyulmuş taş merdivenlerden kanyonun alt kısımlarına ulaşabilmek mümkündür. Tüm vadiyi yürüyerek dolaşmak yaklaşık olarak 1-2 saat sürebilmektedir. Muhteşem manzaraya sahip olan bu manzara en iyi yürüyerek gezilmektedir. 3 km boyunca yapılan yürüyüş ile birlikte Meskendir Vadisi ile karşılaşılmaktadır. Bu vadi sonrasında da kişiler Çavuşin Köyü ile karşılaşacaktır. Daha fazla yürümek istemeyen kişiler köy patikasından çıkış yapabilmektedirler. Yaz aylarında sıcaklayan kişiler burada taze sıkılmış meyve suları büfelerinden istedikleri meyve suyu ile birlikte serinleyebilmektedirler.

Vadi içerisinde yer alan diğer tarihi eserlere tabelalar ile birlikte yönlendirmeler yapılmaktadır. Yürüyüş esnasında bu tabelalar takip edilerek vadide yer alan birbirinden değerli eserler görülebilir. Göreme Kılıçlar Vadi boyunca kişiler peribacaları, uçan balonlar gibi birbirinden güzel manzaralara şahit olmaktadırlar. Bu nedenle vadi en güzel yürüyüş yaparak gezilebilmektedir.

Kılıçlar Vadisi Nerede?

Kılıçlar Vadisi tam olarak Göreme Açık Hava Müzesi sonrasında yer almaktadır. Göreme’nin ikinci bölümünü bu vadi oluşturmaktadır. Merkezden buraya toplu taşıma araçları ile hızlı bir şekilde gelebilmek mümkündür. Kılıçlar Vadisi ulaşım çok kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Göreme merkezden bu bölgeye yaklaşık olarak 15 dakika içerisinde varılmaktadır.

Kılıçlar Vadisi Göreme Gogle Maps Yok Tarifi

Kılıçlar Vadisi Kiliseleri

Göreme Açık Hava Müzesi sahip olduğu kiliseler ile ünlüdür. Kılıçlar Vadisi de burada yer alan kiliselerden ayrı olarak iki kiliseden oluşan bir grup için ev sahipliği yapmaktadır. Bu kiliselerden biri vadi ile aynı ismi taşımaktadır. Kılıçlar Kilisesi ve Meryem Ana Kilisesi vadi içerisinde yer alan kiliselerdir. Kılıçlar Vadisi kiliseleri iki adettir.

Kılıçlar Kilisesi

Göreme Açık Hava Müzesi girişinden tam olarak 600 metre uzaklıkta yer alıyor. Göreme’ye giden yol üzerinde hemen sağ tarafta Kılıçlar Kilisesi görülmektedir. Kapalı Yunana Haçı şeklinde olan kilise kubbesi dört sütun üzerinde yer almaktadır. Asırlar önceki hikayesi ise İncil’dendir. Burada duvarlarda pek çok farklı hikayeyi anlatan freskleri görebilmek mümkündür. Burada tam olarak 33 sahne bulunmaktadır. Bu sahnelerden 12 tanesi çocuk İsa, 3 tanesi yetişkin İsa ve geriye kalan 18 tanesi ise İsa’nın çileleri ile ilgilidir. Her biri kronolojik bir şekilde sıralanmıştır. Sahip olduğu freskleri ile birlikte oldukça özel bir yere sahiptir.

Su deneyi, Müjde, Mısır’a seyahat, İsa’dan mucizeler, İsa’nın çarmıha gerilmesi, son akşam yemeği, Meryem’in suçlanması, Vaftizci Yahya ve İsa, Meryem Ana’nın göğe yükselişi gibi pek çok farklı betimleme görülmektedir. Ölüm sahneleri gibi freskler oldukça dikkat çekici özelliklere sahiptir. Bu bölgeye gelenler tarafından mutlaka ziyaret edilmesi gerekli olan kiliselerdendir.

Kılıçlar Kilisesi’nin duvarlarının 9 ve 10.yüzyıllarda boyandıkları tahmin edilmektedir. Oldukça eski bir kilise olması nedeni ile mutlaka ziyaret edilmeli ve içerisinde yer alan çarpıcı freskler görülmelidir. Kilise İkonaklastik dönemin son zamanlarına tarihlendirilmektedir. Ancak kilisenin çok daha eski dönemlere dayandığı da söylenmektedir.

Kılıçlar Vadisi Kılıçlar Kuşluk Meryem Ana Kilisesi

Kılıçla Vadisi kiliseler freskleri ve tarihi dokuları ile diğer kiliselerden ayrılan özelliklere sahiptir. Kılıçlar Kuşluk Kilisesi olarak da anılmakta olan Meryem Ana Kilisesi ana yoldan tam olarak 250 metre uzaklıkta yer almaktadır. Tokalı Kilise’nin önünden geçen yol takip edildiğinde bu kiliseye rahatlıkla ulaşabilmek mümkün olmaktadır. 5 metrelik dar bir geçide sahiptir. Dikdörtgen planlı olması mimari özellikleri içerisinde dikkat çekmektedir. Tam olarak 3 adet apsisi bulunmaktadır. İçerisinde yer alan freskleri ve tarihi dokuları ile birlikte son derece önemli bir yere sahiptir. Koruma altında olması nedeni ile henüz ziyaretçi kabul etmemektedir.

Meryem Ana Kilisesi’nde (Kılıçlar Kuşluk) Meryem Ana’nın fresklerine bolca rastlanmaktadır. Bu nedenle son derece özel bir yere sahiptir. Adının Meryem Ana Kilisesi olarak anılmasının sebebi içerisinde yer alan bol miktardaki Meryem Ana freskleridir. İsa’nın vaftizi, Hz. Meryem ve Vaftizci İsa’nın insanlığın iyiliği yakarışı, Hz. Meryem’in ölümü gibi çeşitli freskler burada bulunmaktadır. Sol apsis içerisinde en önemli azizlerden biri olan St. Basileos’un figürleri bulunmaktadır. Kilise içerisinde yer alan fresklerin 11.yüzyıla dayandığı düşünülmektedir. Koruma altında oldukları için ziyaretçi alınmamaktadır.

Meryem Ana Kılıçlar Kuşluk Kilisei Yol Tarifi

Kılıçlar Vadisi Fotoğrafları
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.