Tokalı Kilisesi

Kapadokya’nın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Göreme, özellikle tarihi açıdan pek çok zenginliği bünyesinde barındırmaktadır. Kiliseler başta olmak üzere dini yapıların oldukça yoğun olduğu bölgelerin başında Göreme gelir. Göreme Açık Hava Müzesi’nin içerisinde çok sayıda kilise mevcuttur. Bunlardan birisi de Tokalı Kilise’dir.

Tokalı Kilise Özellikleri

Tokalı Kilise, Kapadokya’nın en eski kaya kiliselerinden birisi olarak bilinmektedir. Toplamda 4 adet farklı bölümden oluşturmuştur. Bu bölümlerin farklı dönemlerde inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Eski Kilise adı ile de bilinen ilk bölümün 10. Yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. Daha sonra bu bölüm bir giriş kısmına dönüştürülmüş ve yeni kilise adı ile anılan daha büyük bir alan inşa edilmiştir.

Tokalı Kilise’de Hz. İsa’ya ait motifler bulunmaktadır. Dikkat çekici olan kısmı ise; yaşadığı tüm kutsal sahtelerin bir arada tasvir edilmesidir. 31 farklı sahneden yer alan bu motifler, dünyada tek olma özelliği taşımaktadır. Ayrıca bu kiliseyi özel yapan yalnızca tercih edilen motifler değildir. Kullanılan boya son derece değerli olup ustalık gerektiren tekniklerden faydalanılmıştır.

Uzun yıllar varlığını koruyabilmesi için 2017 yılında Tokalı Kilise’de bir restorasyon çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada Kültür Bakanlığı’na bağlı olarak gerçekleştirilmiş olup İptal ve Türk sanatçılar birlikte çalışmıştır. Yapılan çalışmalar esnasında fresklerin korunması için özel bir çalışma yürütülmüştür.

Kapadokya’nın en büyük taş kilisesi olma unvanına da sahip olan kilisenin özel olarak kabul edilmesinin nedeni yapının tek bir dönemde inşa edilmemiş olmasıdır. Farklı dönemlerde duyulan ihtiyaçlar sonuncunda kiliseye ilave bölümler yapılmış olup kilisenin tamamı 4 ayrı bölümden oluşmaktadır.

Tokalı Kilise’ye Nasıl Gidilir?

Tokalı Kilise, Göreme Açık Hava Müzesi bünyesinde yer alan kiliselerden birisidir. Kilisenin Kültür Bakanlığı’na bağlı olarak ziyaretlere açılması, korunmasını kolaylaştırmaktadır. Ancak dilediğiniz zaman giderek ziyaret etme imkânınız bulunmamaktadır. Fotoğraf çekimlerine izin verilmeyen kilise, yalnızca mesai saatlerinde ziyarete açıktır. Bu nedenle resmî tatil günlerinde açık olup olmadığı hakkında önceden bilgi almanızda fayda vardır.

Tokalı Kilise’ye gitmek için Nevşehir’den kalkan minibüslere binebilirsiniz. 20-25 dakikalık bir yolculuk sonrasında Göreme Açık Hava Müzesi’nde inebilir ve bölgedeki yapıları ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca araç kiralamayı ya da bir tura katılmayı da düşünebilirsiniz.

Tokalı Kilise’nin de içerisinde bulunduğu Göreme Açık Hava Müzesi’ne giriş ücretlidir. Ancak Müze Kartınız bulunuyorsa bu karttan faydalanabilirsiniz. göreme kiliseleri

Tokalı Kilisesi

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.