Aşk Vadisi

Aşk Vadisi Kapadokya Nerede Aşk Vadisi Hikayesi

Kapadokya’da bulunan Aşk Vadisi hakkında bilgilere geçmeden önce kısaca bölgeyi ele almakta fayda var. Kapadokya, Nevşehir’in en önemli bölgesi olmakla beraber daha önceleri buraya ‘Beyaz Atlar’ adı verilmiştir. Kayseri, Niğde ve Aksaray gibi illerin komşusu olan Kapadokya’ya gelenler Aşk Vadisi’nde unutulmaz bir manzaranın tadını çıkarabilir. Çok güzel bir bölge olan Aşk Vadisi uzun süreden beridir, balon turlarına katılan ziyaretçilerin uğrak yerleri arasındadır. Bu vadiyi kuş bakışı seyrederek harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Aşk vadisi kendine has bir bölge olarak yerli ve yabancı turistlerin çok geldiği yerler arasında yer almaktadır. Kendisine has görüntüde farklılığı ile dikkat çeken aşk vadisini iki farklı konumdan görme şansınız bulunmaktadır. Aşk vadisini tepe noktadan seyretmek isterseniz Bağlıdere tabelasını takip ederek Aşk vadisini tepe noktadan izleme şansınız bulunmaktadır. Bu noktaya araç ile giriş yapmak isteyenler ufak bir otopark ücreti ödemektedirler. Aşk vadisini gören tepe noktaya geldiğinizde burada oturup dinlenebileceğininiz cafe ve restoranlar bulunmaktadır. Seyirlik olan alanda özel salıncaklar ve manzara eşliğinde süslenmiş ağaçlar vardır. Bu kısımlarda bir birinden özel fotoğraf çekme imkânlarınız bulunmaktadır. Vadinin bu kısmında farklı hediyelik eşyalar satan dükkânların yanı sıra, deve turu, atv turu gibi etkinliklere katılabilirsiniz.

Aşk vadisinin bu tepe noktasına eğer akşam gün batımından önce gelmenizi tavsiye ederiz. Çok güzel bir şekilde Güneşin batışını da izleme imkânını yakalamış olacaksınızdır. Romantik vakitler geçirmek için tercih edilebilecek bir yerdir.

Aşk vadisinie direk olaraktan hemen yanına inmek isteyenler için, Bağlıdere tabelasına varmadan love valley tabelasını takip ederek gerçek aşk vadisinin içerisinde kendinizi bulabilirsiniz. Bu bölgeyi gruplar ve birçok bireysel ziyaretçi bilmemektedir. Vadinin havasını ve eşsiz atmosferini yaşamanız için ısrarlı bir şekilde bu alanında ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Vadinin içerisinde bir kulübe bulunmaktadır. Bu kulübeden de içecek ve ufak tefek atıştırmalık ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Biz akşam üzeri vadiyi ziyaret ettiğimiz için, kulübe hakkında daha fazla bilgi veremiyoruz.

Aşk Vadisinin uzunluğu 4900 metre civarındadır.

Bölge Hakkında Yorum Yapın
Aşk Vadisi Nerede?

Nevşehir Aşk Vadisi yol tarifi sorgulayanlar için; Aşk Vadisi – Aşıklar Vadisi ya da Bağlıdere Vadisi, Göreme bölgesi içinde yer almaktadır. Burada bulunan Aşıklar Tepesi’de vadinin dikkat çeken alanlarından biridir. Buraya çıkarak Kapadokya’nın tamamını seyredebilir ve gerçekten unutulmaz bir ana şahitlik edebilirsiniz. Şahsi araç ya da turlarla gelebileceğiniz aşk Vadisi’nde üzüm bağları size eşlik edecektir. Doğaya hayran kalacağınız bu bölgede çok güzel bir doğa yürüyüşü yapabileceğinizi de unutmayın.

Göreme’den yola çıkarak Avanos istikametinde devam ediyorsunuz. çavuşine varmadan göreme merkezden çıktığınız hissettiğinz anda ana yoldan Sola dönen bir yol karşınıza çıkacaktır. Bu istikamette biraz ilerledikten sonra Love Valley ve bağlıdere tabelalarını görebilirsiniz.

Aşk Vadisi Hikayesi

Aşk Vadisi hikayesi aslında bölgeye gelmeden önce merak edilen konular arasındadır. Birbirinden farklı peri bacalarını seyretmeye doyamayacağınız bu güzel bölgedeki hikaye bir köyde geçmektedir. Çok eski zamanlarda burada harika bir güzelliğe sahip olan ve gür akan bir su bulunuyormuş. Bereketli bir köy olduğu için yaklaşık 10 kadar sülale bu köyde yaşamaya devam ediyormuş.

Köyde yaşayan iki sülale arasında bir kavga yaşanmış ve köy ne yazık ki iki farklı bölgeye ayrılmış. Köylerin ayrılmasından dolayı her iki köydeki gençler de birbiriyle hiçbir şekilde diyalog kurmazmış. Fakat yaşanan bu vahim olay karşısında ses çıkaran iki genci yine iki köylü tanıştırmak için bir araya getirmiş. İlk görüşte birbirine aşık olan bu gençlerin durumu köyün tamamına yayılınca iki köyün düşmanlığı artmaya başlamış. Burada büyüler yapılmış, çok sayıda kavga yaşanmış. Her şeye rağmen birbirini bırakmayan bu iki genç evlenmiş.

Aradan geçen zamanda bu gençlerin çocukları doğmuş. Aşk Vadisi hikayesi belki de en acı zamanlarına bu dönemde şahit olmuş. Savaşın bitmesini istemeyen köy halkı erkeği öldürmüş, kız ise intihar etmiş. Rivayete göre iki gencin ölmesinden sonra Allah’ın Aşk Vadisi’ne taş yağdırdığı anlatılmış ve günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Aşıklar Tepesi Anlamı Nedir?

Kapadokya’nın simgelerinden birisi olan Aşıklar Vadisi milattan önce 4. yüzyıla kadar dayanan bir geçmişe sahiptir. Bağlıdere adı ile de bilinmekte olan Aşk Vadisi balon turlarını seyretmek için tercih edilen en iyi yerlerden birisidir.

Yaklaşık 5 km uzunluğundaki bu vadi Kapadokya’da görmeden ayrılmamız gereken yerlerden birisidir. Trekking turları için tercih edilebilir. Vadiye özel araçlarla gidilmesi mümkün değildir. Ancak vadi girişine de aracınızı park edebilir ve rahatlıkla gezinize devam edebilirsiniz hafta

Peribacaları ile bezenmiş bu bölgede karşınıza çıkacak peribacalarının farklı şekilleri andırdığını hissedebilirsiniz. Çok sayıda meyve ağacının bulunduğu Aşk Vadisi özellikle ilkbahar ve yaz aylarında muhteşem bir görünüşe sahiptir. ayrıca bölgede üzüm bağları da bulunmaktadır. Bu bağların bazılarında üzümden yapılan hediyeliklerin satıldığını görebilirsiniz.

Kapadokya Aşıklar Tepesi

Kapadokya’yı gezdiğinizde hemen hemen her bölgenin kendine özgü bir efsanesi olduğunu söylemek mümkündür. Bu efsanelerin en romantiklerinin başında ise Aşk Vadisi yer almaktadır. Bu efsaneye göre tanrıların kızı olarak bilinen Psyche ile Eros arasında büyük bir aşk yaşanmaktadır. Eros ilk gördüğü anda Psche’ye âşık olmuş ve ondan başka hiçbir şey düşünememeye başlamıştır. Ancak tanrılar bu aşkı onaylanmamaktadır. Eros’u cezalandırmak için ise sahip olduğu yetenekleri ellerinden almışlardır. hayatını üzgün ve yalnız bir şekilde sürdürmeye devam eden Eros ise Kapadokya’da bulunan tüm dağların görünümünü değiştirmiş ve kendisinden kaçırılan aşkı Psyche’yi bulmak için yollar oluşturmuştur.

Aşk Vadisi Yol Tarifi
Aşk Vadisi Hakkında Kısa Soru Cevaplar
Aşk Vadisi Nerede

Kapadokya bölgesinde Göreme beldesine bağlıdır. Göreme’den atv turu ile kolaylıkla Aşıklar vadisine en kolay ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Aşk Vadisi Girişi Ücretli Mi ?

Aşıklar vadisi bir diğer adıyla Aşk Vadisi girişi ücretli değildir. Ücretsiz olarak gezebileceğiniz vadiyi en rahat çekilde gezebilmeniz için özel aracınız ile en yakın yere vardıktan sonra, yürüyüş yaparak Vadinin içerisinde gezi yaptıktan sonra tepe bölgeye çıkarak gerçek manzarayı izleyebilirsiniz. Vadiyi tepe noktadan izlemek isteyenlere Bağlıdere tabelasını takip etmek zorundadır. Bu kısıma girişte sadece ufak tutara otopark ücreti alınmaktadır. Aşk Vaisinin tepesinden özel araçları ile giriş yapmak isteyenler için küçük bir oto park ücreti alınmaktadır.

Aşıklar Salıncağı Nerede?

Kapadokya Göreme beldesindeki Aşıklar Tepesinde bulunan Salıncak Cafe içerisinde bir bölümdür. Aşıklar Salıncağında fotoğraf çekimi yapmanızı tavsiye ederiz. Salıncak Cafe, Aşk Vadisi’nde dinlenip yemek yiyebileceğiniz ya da bir şeyler içebileceğiniz işletmelerden birisidir. Bu kafenin en büyük artısı ise muhteşem bir manzaraya sahip olmasıdır. Bu manzaranın tadını çıkararak Kapadokya gezintinize bir mola verebilir ve sevdiklerinizle zaman geçirebilirsiniz.

Aşk Vadisi Göreme arası kaç km?

Aşk Vadisi Nevşehir’in Göreme Beldesi içerisinde yer almaktadır, Göreme vadiler ve arazi şartlarına göre kısa yoldan ulaşım sağlandığında 4,5 km’dir. Kapadokya bölgesindeki diğer tatil konaklama yerlerine göre Ürgüp’ten aşıklar Vadisi 12,5 Km, Avanos’tan 7,9 km Uçhisar’a 6,8 km mesafede yer almaktadır.

Aşk Vadisi Fotoğrafları
Ziyaretçi Yorumları (1)
  1. Jimmydorne dedi ki:

    Good luck 🙂

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.