Aziz Basileios Kilisesi

Binlerce yıldır çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Kapadokya’ya gittiğinizde kendinizi farklı bir tarihi dönemde yaşıyor gibi hissedersiniz. Bu hissi veren yalnızca taş konakları, peri bacalarını da dahil edilen mimarisi değildir. İlkçağdan itibaren inşa edilen pek çok eser günümüze kadar gelmiştir. Bunlardan birisi de Aziz Basileios Kilisesi’dir

Aziz Basileios Kilisesi

Aziz Vasillios kilisesi ya da şapeli olarak bilinen yapı, Göreme açık hava müzesi’nde bulunan çok sayıdaki kiliseden birisidir. Kayaların oyularak işlenmesi ile elde edilen yapı restore edildikten sonra yerli halk ve turistlerin ziyaretine açılmıştır.

Bizans mimarisini oldukça başarılı şekilde temsil edilen yapıya vadiden giriş bulunuyor. Taş merdivenler sayesinde katlar arasında gezme imkânınız bulunuyor. İsa ve havarilerine ait çizimler 19. Yüzyıldan kalmakta olup son derece ilgi çekicidir.

Aziz Basileios Kilisesi’ne Nasıl Gidilir?

Aziz Basileus kilisesi (Aziz Basileios) Kilisesi, Kapadokya’nın en çok ilgi çeken müzelerinden olan Göreme Açık hava müzesi’nin içerisinde yer almaktadır. Göreme merkeze yalnızca birkaç kilometre uzaklıktadır.

Eğer aracınız bulunuyorsa navigasyon uygulamalarından faydalanarak kolay bir şekilde kiliseye ulaşabilirsiniz. Kapadokya’yı yürüyerek ya da bisikletle gezmeyi tercih ettiyseniz Mustafapaşa üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Üstelik bu esnada muhteşem manzaranın da tadını çıkarma imkânı bulursunuz.

Aziz Basileios Kilisesi Kimdir?

Aziz Basileus (Basileios) 1500’lü yılların sonlarında yaşamış bir kilise doktoru olarak bilinmektedir. Hem bir bilim hem de din insanı olması nedeniyle ön plana çıkmaktadır.

Yaşadığı dönemde Göreme, Kayseri’ye bağlı olduğundan “Kayserili Basil” olarak da anılmıştır. Dönemin zengin ve tanınan ailelerinin birisinde doğan Basileius, ilk eğitimini babası tarafından almıştır. Babasının ölmesinin ardından günümüzde Yunanistan’a bağlı olan Atina’ya giderek eğitimini tamamlamıştır. Bu süreçte Konstantin’in imparatorlarından olacak Julianus ile de sınıf arkadaşı olmuştur.

Henüz 30 yaşına gelmeden önce Kayseri’ye geri dönmüş ve konuşma ile ikna etme üzerine dersler vermeye başlamıştır. Ayrıca ekstra olarak hukuk alanında da çalışmaları mevcuttur. İlerleyen süreçte çalışma hayatını sonlandırmış ve kendisini dine vermiştir. Bu süreçte Suriye, Mısır başta olmak üzere pek çok Ortadoğu ülkesini de gezmiştir.

2 yıllık seyahati sonrasında Aziz Basileus kilisesine geri dönerek manastır hayatı yaşamaya başlamıştır. Fakirlere yaptığı yardımlarla bilinen Aziz Basileius yaptığı yardımlar ve hizmetler nedeniyle bölge halkı tarafından oldukça sevilmiştir.

Henüz 4. Yüzyılda yazmış olduğu Kutsal Ruh kitabı, insanlığın en eski yazılı kaynakları arasında yer alır. Bu eserinde tanrısal özden bahsederken insanların doğaya ve çevrelerine farklı şekillerde bakmalarını sağlamayı amaçlamıştır.

Yaşadığı dönemde çok sayıda yardım kuruluşunun açılmasına ön ayak olması nedeniyle Kapadokya bölgesinde kendisine ait oldukça fazla iz bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Aziz Basileus Kilisesi’dir.

Aziz Basileius Kilisesi (Aziz Basileios) kilisesi, Kapadokya’nın en çok ilgi çeken müzelerinden olan Göreme Açık hava müzesi’nin içerisinde yer aldığı için ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz kiliseler arasında yer almaktadır.

Aziz Basileios Kilisesi Wikipedia

https://tr.wikipedia.org/wiki/Basileios

Aziz Basileios Kilisesi Fotoğrafları
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.