Göreme Fotoğraf Çekilecek Yerler

Doğal güzellikleri kadar tarihi yapısı ile de Türkiye’nin en iyi destinasyonlarından olan Göreme’de kendinizi farklı bir dünyada hissedersiniz. Vadileri ve tarihi eserleri gezerek keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Sevdiklerinizle güzel anılar biriktirirken bir taraftan da fotoğraf çektirebilirsiniz.

Göreme Fotoğraf Çekilecek Yerler Listesi

Göreme’de bulunan peribacaları ve gökyüzünü süsleyen balonlar sayesinde çektiğiniz her fotoğrafın saklamaya değer olacağından emin olabilirsiniz. Ancak bazı özel noktaları bilmek daha güzel ışık alan ve manzarayı daha başarılı yakalayabileceğiniz fotoğraflar elde etmenize yardımcı olur.

1 – Sunset Point

Kapadokya’da fotoğraf çekimi denildiğinde akla ilk gelmesi gereken nokta Sunset Point’tir. Bölgeye henüz gün batımı gelmeden gidip gezebilirsiniz. Gün batımında ise; birbirinden güzel kareler yakalayabilirsiniz. Ayrıca burada sık sık profesyonel fotoğrafçılarla da karşılaşabilirsiniz. Evlilik teklifi, düğün fotoğrafı gibi özel anları ölümsüzleştirmek için de tercih edebileceğiniz en iyi noktalar arasında yer alır. Ancak tepeden ayrılmadan önce havanın kararıp Kapadokya’nın ışıklarının yanmasını da mutlaka beklemelisiniz. Işıklarla bezenmiş peribacaları manzarasını da mutlaka görmelisiniz.

2 – Göreme Milli Parkı

Göreme Milli Parkı, bölgenin en önemli müzelerinden birisini içerisinde pek çok tarihi kiliseye yer verir. Peribacalarına inşa edilen kiliselerde muhteşem kareler yakalayabilirsiniz. Ayrıca çevreyi gezdikten sonra hediyelik eşya dükkanlarına göz atabilirsiniz. Halılar ve çömleklerle geçmiş dönemlerden görüntüler elde etmeniz mümkündür. Özellikle burada sepya ve siyah beyaz fotoğraflar çektirmeyi de denemelisiniz.

3 – Aşk Vadisi

Aşk Vadisi özellikle Kapadokya’ya partneri ile gelenlerin sıklıkla gezdikleri yerlerden birisidir. Bölgenin ilginç bir hikayesi vardır. Çok eski zamanlarda bu vadide küçük bir köy bulunurmuş. Köydeki aileler arasında çıkan küçük bir tartışma büyür ve bir anda köy ikiye ayrılarak birbirlerine düşman olurlar. Ancak farklı taraflarda olan bir kız ile erkek ilk görüşte birbirlerine âşık olur. Her ne kadar aileler düşman olsa da aşıkları ikna edemezler ve evlendirmek zorunda kalırlar. Ancak düşmanlık yine de bitmemiştir. Kızın ailesi oğlanı öldürür. Kız ise; sevdiğinin acısına dayanamaz ve o da ölür. Bunun üzerine tanrı vadiye taş yağdırır ve bu bölgeye de aşıklar vadisi adı verilir.

Romantik bir hikâyeden adını alan bu vadide muhteşem kareler yakalayabilirsiniz. Özellikle erken saatlerde bölgeye gelirseniz balonları da karelerinize dahil edebilirsiniz.

4 – Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik vadisi özellikle kış aylarında bölgede kar varken Kapadokya’yı ziyaret edenlerin uğrayarak birkaç kare yakalaması gereken bölgeler arasında yer alır. Nazar boncuklu ağaç ise; en çok fotoğraf çektirilen alanlar arasında yer alır. Ancak kalabalık saatlerde giderseniz fotoğraf çektirmek için beklemeniz gerekebileceğini unutmamalısınız. Ayrıca kuşlara yem atarken ya da bölgede yapılan ATV fotoğraf turlarına katılarak da fotoğraflar çektirebilirsiniz.

5 – Rahipler Vadisi

Rahipler vadisi, adını yüzyıllar öncesinde bu bölgede inzivaya çekilen keşişlerden alır. Oldukça etkili bir hikayesi bulunur ve fotoğraf çekimi için de idealdir.

Vadide, fotoğraf çekimi için kurulmuş özel alanlar bulunur. Bu alanlarda renkli ışıklar altında fotoğraf çekebilirsiniz. Ayrıca oldukça farklı şekillenmiş peribacalarını da karelerinize dahil edebilirsiniz.

Rahipler vadisine özel aracınızla ya da turlarla birlikte gitmeniz mümkün. Eğer müze kartınız varsa ücretsiz bir şekilde girebilirsiniz. Vadide gezip fotoğraflar çektikten sonra ise; hediyelik eşya dükkanlarına uğrayabilirsiniz.

6 – Güllü Dere Vadisi

Güllüdere vadisi daha çok doğada zaman geçirmeyi sevenlere hitap eden bir alandır. Bölgeye özel aracınızla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Göreme merkeze yalnızca 10 dakikalık mesafededir. Ayrıca bu bölgede sıklıkla at ve deve turları da gerçekleştirilir. Dilerseniz at ya da develerle fotoğraf çektirebilirsiniz.

Eğer zaman sorunuz bulunmuyorsa yanınıza sandalyenizi alabilir ve manzaranın tadını çıkarmak için mola verebilirsiniz.

Göreme Fotoğraf Çekilecek Yerler

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.