Aziz Eustathios Kilisesi

Roma ve Bizans imparatorlukların Kapadokya’ya hâkim olduğu dönemde bölgede Hristiyanlar yaşamıştır. Ticaret yollarının da üzerinde olması nedeniyle oldukça değerli olan Kapadokya, din insanlarının ibadet etmek için de sıklıkla tercih ettiği bir bölgedir. Bu nedenle özellikle Göreme bölgesinde çok sayıda kilise görebilirsiniz. Bu kiliselerden bir tanesi de Aziz Eustathios Kilisesi olarak bilinmektedir.

Aziz Eustathios Kilisesi

Kapadokya’nın küçük kiliselerinden birisi olan Aziz Eustathios Kilisesi, kendisinden daha popüler olan Meryem Ana ve Tokalı Kiliseleri arasında yer almaktadır. Kilisenin yapısına baktığınızda dikdörtgen bir plana sahip olduğunu görebilirsiniz. İki adet nefti bulunan kilise, Kapadokya bölgesinde bu mimariye sahip olan tek kilise olma özelliğini taşımaktadır.

Her iki neft de beşik tonuzlu olarak inşa edilmiştir. Bu iki tonuz arasında yer alan kemerler ise; döneminin sanat anlayışını en iyi şekilde yansıtılmıştır. Aziz Eustathios Kilisesi, bölgedeki pek çok kilise gibi aşamalı olarak inşa edilmiştir. Başlangıç aşamasında tek bir nefti bulunmaktadır. Daha sonra duyulan ihtiyaç üzerine kilise genişletilmiş ve ikinci neft ilave edilmiştir.

İlave olarak yapılan şapelde ise; mezar kalıntılarının olması dikkat çekicidir. Bu durum, kilisenin bir dönem sığınma amaçlı kullanıldığını da düşündürmektedir.

Kilisede yer alan ve geyik peşindeki Aziz Eustathios tasviri, kilisenin bu ismi almasına neden olmuştur. Motifte Aziz Eustathios avcılık esnasında Hristiyanlığı kabul ettiğine gönderme yapılmıştır.

Kilisenin tarihine baktığınızda İncil sahnelerini tasvir eden motiflerden yola çıkarak 10. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Ayrıca kilisede 1148 yılına ait bir tarih bulunmaktadır. Ancak bu kazıma tekniği kullanılarak yazılan bu tarihin daha sonra kiliseye ilave edildiği düşünülmektedir.

Aziz Eustathios Kilisesi’ne Nasıl Gidilir?

Aziz Eustathios Kilisesi’ne özel aracınızla kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Göreme merkeze son derece yakındır. Ancak aracınız bulunmuyorsa Göreme Açık Hava Müzesi’ne giden minibüsler aracılığı ile kiliseye ulaşmanız mümkündür. Kilise Açık Hava Müzesi’nin içerisinde bulunmamakla birlikte son derece yakındır. Ayrıca dilerseniz Kapadokya turlarına katılarak çok sayıdaki kilise ve bölgenin diğer tarihi yapılarını daha verimli şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Aziz Eustathios Kimdir?

Kapadokya’da yer alan çok sayıda kiliseden birisi olan Aziz Eustathios kilisesini gezmeden önce, kilisenin ismini kimden aldığını bilmenizde fayda vardır. Bir eserin geçmişine dokunduğunuzda, detayları daha iyi anlamanız ve özümsemeniz mümkün olacaktır.

Aziz Eustathios, 6. Yüzyılda yaşayan ve Hristiyanlar tarafından önemli kabul edilen isimlerden birisidir. Yaşadığı dönem MS. 100’lü yıllar olduğundan hakkında verilen farklı bilgiler bulunmaktadır.

Gençliğinde pagan olan Aziz Eustathios’un döneminde, Roma’da farklı dinlere inanmak yasaklanmıştır. Oldukça zengin bir general olan Aziz Eustathios, avlanırken gördüğü hayallerin de etkisi ile Hristiyanlık dini benimsemiştir. Bu seçimi ile birlikte yalnızca mal varlığını değil eşi ve çocuklarını da kaybetmiştir. Dönemin imparatoru tarafından Mısır’a sürgün edilse de duyulan ihtiyaç üzerine tekrar Roma ordusuna katılmıştır.

Roma İmparatoru’nun ölmesinin ardından bir pagan geleneği olan tanrılara kurban verme ritüelini reddetmiştir. Bunun üzerine kendisi ile birlikte ailesi de öldürülmüştür. Bu nedenle de Hristiyanlar tarafından kutsal olarak kabul edilmiş ve pek çok kiliseye de adı verilmiştir.

https://yigm.ktb.gov.tr/TR-9985/nevsehir.html

Aziz Eustathios Kilise Fotoğrafları

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.