Göreme Gezilecek Yerler

Göreme Gezilecek Yerler, Nevşehir Göreme’de Nereler Gezilir

Kapadokya gezisinin vazgeçilmez adreslerinden olan Göreme, çok sayıda peri bacasına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca çevresindeki vadiler burayı çok daha anlamlı kılmıştır. Göreme gezilecek yerler konusunda bilgi sahibi olacağınız bu yazımızda, bölgeyle ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Mistik bir havası bulunan Göreme’deki tarihi emanetler, bölgenin Unesco Dünya Mirasına girmesini sağlamıştır. Sabahın ilk ışıklarında gökyüzünde süzülen balonları, akşamları ise ışıklandırılan peri bacalarıyla şahane bir görüntülere sahip olan Göreme’de birçok rota bulunmaktadır. Göreme Gezilecek Yerler Aşk Vadisi, Çavuşin Köyü, Kapadokya peri bacaları ve Göreme Açık Hava Müzesi gibi bir çok kendisine özgü bölgeler bulunmaktadır.

Göreme Nerede?

Göreme, Nevşehir’e 12 km, Ürgüp’e ise sadece 5 km mesafededir. Birbirinden farklı gizemli antik yerleri sonradan keşfedilen bu bölgenin adı daha önceleri Korama olarak bilinmektedir. Tarih boyunca farklı isimlerle anılan bu bölgeye ayrıca Avcılar, Maccan ve Matiana isimleri de verilmiştir.

Göreme’ye Nasıl Gidilir Yol Tarifi

Nevşehir iline bağlı Göreme kasabasına nasıl gidilir yol tarifi

Göreme Hakkında Bilgiler

Göreme gezilecek yerler konusunda detaylara geçmeden önce bölge hakkındaki bilgilere sahip olmak gerekiyor. Tüflü bir arazide konumlanan Göreme’nin jeolojik oluşumunun 60 milyon yıl öncesinde başladığı bilinmektedir. Çünkü çok eski dönemlerde Erciyes Dağı aktif bir volkan olarak sürekli lav püskürtmüş ve bu lavlar su ve rüzgarın gücüyle değişime uğramıştır. Kapadokya’nın vadilerinde bu nedenler koni şeklinde çok sayıda peri bacası oluşmuştur. Göreme üstelik bu peri bacaları çok kolay bir şekilde oyulabilmektedir. Ayrıca yumuşak yapısıyla dikkat çeken peri bacaları, yer almaktadır.

Yapılan araştırmalarda Göreme’nin tarihi, 7. yüzyıl başlarına kadar uzanmaktadır. Bizans ve Sasani arasındaki yapılan savaştan kaçan ilk Hristiyanlar buraya yerleşmiştir. Ayrıca 8. yüzyıl itibariyle Bizans baskısı yüzünden sığınak sayısı artan bu bölgedeki arkeolojik kazı sonuçlarına göre vadide sayısı 350’yi geçen manastır ve kilise bulunmaktadır. Duvarlarında birbirinden farklı İncil sahneleri işlenen bu tarihi yapılarda ayrıca geometrik şekiller de kullanılmıştır.

Göreme’de, büyük peri bacalarının birinde 2 farklı sütundan oluşan bir Roma mezarı da bulunmuştur. Çevredeki diğer mezarlara göre farklı bir şekilde inşa edilen bu mezar dışında vadiden eşsiz bir manzaraya şahit olacağınızıda unutmayın. Kayadan oyulmuş otel ve evlerin manzarasını seyrederken elbette peri bacalarının güzelliğiyle büyüleneceğinizi bilmelisiniz. Uçhisar’dan Göreme’ye gelenler bu istikamette daha pek çok güzelliğe şahit olmaya devam edecektir.

Aslında Göreme’nin günümüzdeki çehresi yenilenmiştir. Doğanın dokusuna göre inşa edilen butik oteller gerçekten eşsiz bir manzara sunarken buraya gelmek isteyenler Nevşehir merkezden taksi, minibüs veya otobüsle kolayca ulaşabilir.

Göreme’de Nerelere Gidilir, Göreme Gezilecek Yerler

Göreme Gezilecek Yerler Haritası

 • 1- Kızılçukur Vadisi
 • 2- Paşabağ Vadisi
 • 3- Göreme Açık Hava Müzesi
 • 4- Aşk Vadisi
 • 5- Zemi vadisi
 • 6- Kılıçlar Vadisi ve Kilisesi
 • 7- Aydın Kırağın
 • 8- Azize Barbara Şapeli
 • 9- Yusuf Koç Kilisesi
 • 10- Çarıklı kilise
 • 11- El Nazar kilisesi
 • 12- Elmalı Kilise
 • 13- Karanlık Kilise
 • 14- Tokalı Church (Church of the Buckle)
 • 15- Aziz Basil Şapeli
1- Kızılçukur Vadisi

Kızılçukur vadisi konum oralara Göreme açık hava müzesinin üst kısmında yer almaktadır ve göremeye daha yakın olmasına rağmen, Ortahisar beldesine bağlı bir bölgedir. Kızılıçukur vadisine Göreme’den ulaşmak için araç kullanmanız gerekmedir. Aslında hangi konumda olursanız olun kızılçukur vadisine ara. ile kolay ulaşım sağlarsınız. Kızılçukur vadisi kendisine özgü gün batımı görüntüsü ve oluşumu ile bölgede büyük bir yer kaplamaktadır. Kızılçukur vadisi büyük bir alan olduğu için vakit olarak ve gezi yürüş imkanlarınız iyi ayarlamanız gerekmektedir.

2- Paşabağ Vadisi

Göreme Paşabağ Vadisi daha önceleri Keşişler – Rahipler Vadisi adıyla anılan Paşabağ Vadisi, genç ve yaşlı peri bacalarını barındırmaktadır. Son derece huzurlu bir bölge olan Paşabağ Vadisinde çok sayıda etkinlik düzenlenmektedir. Haliyle Göreme gezilecek yerler listesinde yerini almıştır.

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi bölgeye gelen her ziyaretçinin mutlaka görmesi gereken Göreme Açık Hava Müzesi, 1985 yılından beri Unesco Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Göreme’den 2 km uzaklıkta olan bu müzede birbirinden güzel ve farklı eserler yer almaktadır. Unesco’dan önce 1950 yılında ziyarete açılan ve Türkiye’nin en büyük açık hava müzesi olan bu bölgenin tarihi milattan sonra 4. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Bölgede Bizans kilise mimarisini fark ederken daha pek çok yapının barındırdığı derin düşüncelere dalıp gidebilirsiniz.

1000 senelik bir manastır geçmişi bulunan Göreme Açık Hava Müzesi zamanla bir vadi oluşturmuştur. Özellikle de Hristiyanlık tarihinde önemli bir yere sahip olan bu bölgeye 4. yüzyılda bir piskopos gelmiş ve düşünce – din eğitimi vermeye başlamıştır. Haliyle bilinen ilk manastır sistemi de burada başlamıştır. Açık Hava Müzesinin olduğu alanda çok sayıda mezar, tuvalet, yemekhane, oturma alanı, şapeller, kiliseler ve daha pek çok tarihi yapıyla karşılaşabilirsiniz.

Müzeye giriş yaptıktan hemen sonra Kızlar ve Erkekler Manastırını ziyaret edebilirsiniz. Tarihi 11. yüzyıla dayanan bu yapının Kızlar Manastırında 2 katı gezilebiliyor. Erkekler kısmının ise sadece zemin katı ziyarete açıktır. Giriş kısmında ayrıca Aziz Basil Şapeli yer almaktadır.

Açık Hava Müzesinde gezebileceğiniz Azize Barbara Şapeli ve Yılanlı Kilise’nin tarihi de çok eski zamanlara dayanmaktadır. 11. yüzyıl yapılarından olan Azize Barbara Şapeli ile Yılanlı Kilise aslında fresk sanatının en iyi şekilde icra edildiği yapılar arasındadır.Bu kiliseleri ziyaret edebilmek için müze biletinden farklı bir bilet alarak tarihi yolculuğa başlayabilirsiniz.

Müzede 11. yüzyıl eseri olan Azize Catherina Şapeli ile beraber 12. yüzyıl ait olan Çarıklı Kilise’nin de mutlaka görülmesi gerekir. Birbirinden farklı ve güzel figürlerin yer aldığı bu kiliselerde çok sayıda fresk yer almaktadır. Son olarak Tokalı Kilise de yine müzenin dışında kalsa da gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Aşk Vadisi

Göreme Aşk Vadisi diğer adı Bağlıdere Vadisi olan Aşk Vadisinden sayısız peri bacasını seyredebilirsiniz. Ortalama 4.900 metrelik bir parkura sahip olan Aşk Vadisi, bahar ve yaz aylarında yemyeşil görüntüsüyle büyülemektedir. Buraya ulaşabilmek için Göreme – Avanos tabelalarını takip edebilir ya da Uçhisar – Göreme yolundan ilerleyebilirsiniz.

Zemi Vadisi

Göreme Zemi Vadisisine gitmek için, Göreme açık hava müzesi yolunda açık hava müzesine 500 metre öncesinde, tabelalarında yardımı ile sağa dönüyorsunuz. Zemi Vadisine yürüyerek ilerlemeniz gerekiyor. Bu yol üzerindeki Babacık’tan giriş yaparak araç ile bile zemi vadisinin içine girebiliyorsun. Belli bir yoldan sonra tabiki yürüyerek ilerlemeniz gerekmektedir. Yemyeşil ağaçlardan sarkan meyveler ve rengarenk kelebekler de size bu yürüyüşte eşlik edecektir.

Tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken Zemi Vadisinde 4 farklı kilise yer almaktadır. Görkündere, Saklı Kilise, Sarnıç Kilisesi ile El-Nazar Kilisesi, bölgede görülmeye değer yapılardandır. Ayrıca Roma mezarları, ilginç peri bacaları ile tüneller de Zemi Vadisinde yer almaktadır.

Kılıçlar Vadisi

Farklı kilise gruplarını bir arada bulunduran Kılıçlar Vadisi Aktepe ile Göreme arasında uzamaktadır. Her dönem farklı bir manzaraya şahit olabileceğiniz bu vadide eşsiz bir doğa manzarası ziyaretçileri beklemektedir. İlginç peri bacalarının bulunduğu bu bölgede kayalıklar ile peri bacalarının hemen yanında bulunan tünelleri de ziyaret edebilirsiniz. Aynı yerde Meryem Ana Kilisesi ile Kılıçlar Kilisesini görmeniz mümkün. Kılıçlar Vadisini gezmek isteyenler, Göreme Açık Hava Müzesinin karşısından az biraz yukarıya çıkaraktan Vadinin başlangıç kısmına ulaşabilirsiniz. Dikakt etmeniz gerken husus ise,vadi içerisindeki yolun biraz tehlikeli ve dikkat edilerek ilerlenmesi gereken yerler bulunmaktadır.

Aydın Kırağın Tepesi

Aydın Kırağın tepesi, Göreme yerleşkesini en iyi yukarıdan görüldüğü bir yerdir. Sabah erken vakitlerde Balon görüntülerini en güzel rahat birşekilde izleyebilirsiniz. Akşam vaktilerinde tepeye çıktığınızda Görenin eşsiz ışıklı görüntüsünü izlerken günün yorğunluğu bir çay veya kahve eşliğinde giderebilirsiniz.

8- Azize Barbara Şapeli

Göreme Açık hava müzesi içerisinde bulunan kiliselerden birisidir. Fotoğraf çekimi yasak olduğu için dışarıdan görüntüsünü sizler ile paylaşıyoruz. Göremede en çok kilisenin bir arada olduğu Açık hava müzesini ziyaret ederek buradaki bütün kiliseleri ziyaret etmeniz tavsiye ederiz.

Yusuf Koç Kilisesi

Yusuf Koç olarak anılan bu kilise aslında adı meçhul bir kilisedir. Bir süre sonra güvercinliğe çevrilen bu kiliseye Karşıbucak’taki Adnan Kahveci sokağından ilerleyerek ulaşabilirsiniz. Girişi toplamda 13 basamaklı bir demir merdivenden oluşan Yusuf Koç Kilisesi Durmuş Kadir kilisesi oalrakta geçmektedir.

Hristiyan ayinleri yerine adak adama ve günah çıkarma gibi işlemlerin yapılması için inşa edildiği düşünülen bu kilisenin dikkat çeken freskleri bulunmaktadır. Bu fresklerde ise asker kıyafetli kişiler ile karı koca gibi simgelere yer verilmiştir. Kilisenin giriş kısmında ise ellerinde haç bulunan Konstantin ve Helena resmedilmiştir.

Durmuş Kadir Kilisesi, Göreme Belediyesine yakındır. Gerçek adı bilinmediği için üzerinde olduğu bağın sahibinin adıyla anılan bu kilisenin 6. ya da 7. yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Tarihi biraz sevenler, bu kilisenin diğerlerinden ayrıldığını fark edecektir. Çünkü herhangi br fresk bulunmayan ancak en güzel kaya kabartmalarının kullanıldığı kilisenin dikkat çeken bazı özellikleri vardır.

Kilisenin orta kısmında taştan yapılan papaz tahtı ile beraber duvarlara oyulan mezarlar,vaftiz yerleri, büyük sütunlar yerini alırken 6 direk üzerine oturtulan bu kilisede 3 apsis bulunmaktadır.

10- Çarıklı kilise

Göreme müzesi içerisindeki en ilginç ve görülmesi gereken kilisesler arasında bir kilisedir. Çarıklı kilisenin içerisi ve konumu bu kilisenin özelolduğunu hissetirmektedir.

11- El Nazar kilisesi

El Nazr kilisesi Zemi vadisi ile hemen hemen aynı konumda bulunun bir kilisedir. Zemi vadisine gidecekler vadi içerisine girmeden önce El nazar kilisesi yolun takip ederek ziyaret edebilirler.

12- Elmalı Kilise

Elmalı Kiliseside açık hava müzesi içerisinde yer almaktadır. Kilisenin diğer kiliselerden ayrı olarak bir alt katı ve farklı alanları olduğu görünmektedir. Kiliseninde direk içerisinde özel olarak fotğraf çekimi yapılmaması için güvenlik bulunmaktadır. Kilisenin tari ayrıntılarını site içerisindeki konumuzdan öğrenebilirsiniz.

13- Karanlık Kilise

Göreme açık hava müzesi içerindeki kiliseler arasındaki en gizemli olan kilise diyebiliriz. Hem gizemli ve hemde konumu itibariyle görkemli bir yapısı bulunmaktadır. Giriş için ayrıca ücret ödenmesi gerekmektedir.

14- Tokalı Church (Church of the Buckle)

Göreme kiliseleri arasında dikakt çeken bir Kilisedir.Açık hava müzesi yolunda bulunan kilisenin özel bir yapısı vardır. Kilisenin iç yapım şekli görenleri hayranlık uyandırmaktadır. Kilise içerisindek iatmesferi motifleri özel olarak hissedip incelenizi tavsiye ederiz.

15- Aziz Basil Şapeli
Güllüdere Vadisi

Göreme Güllüdere Vadisi iki farklı kola ayrılarak ilerleyebileceğiniz Güllüdere Vadisi, Göreme – Çavuşin Köyü arasında kalmaktadır. Peri bacalarının muhteşem görüntüsüne şahit olacağınız bu vadide trekking de yapabilirsiniz. Çok uzun ve geniş bir alana yayıldığı için aslında yürüyüş sporuna en ideal bölge olduğunu söylemekte fayda var. Keşiş hücreleri, kiliseler ve daha pek çok yapıtı bu vadide görebilirsiniz.

Güvercinlik Vadisi

Göreme Güvercinlik Vadisi adını bölgedeki güvercinlik yuvalarından alan bu vadi, oyuklarda beslenen güvercinlerle çok güzel bir görünüme sahiptir. Bu yuvalardan alınan gübreler daha önceleri tarımla uğraşan yerel halk tarafından bağlarda kullanılmıştır. Ayrıca yumurtalar da fresklerde tercih edilmiştir. Göreme gezilecek yerler arasında çok önemli bir değere sahip olan bu vadi, sessiz ve huzurlu bir vakit geçirmek isteyenlerin ilk tercihi haline gelmiştir.

Göreme Akşam Gezilecek Yerler

Zengin tarihi dokusu kadar keyifli zaman geçirebileceğiniz mekanlarıyla da bilinen bölgelerden olan Göreme’de akşam gezebileceğiniz farklı mekanlar bulunur.

 • Organic Wine House; otantik bir şekilde zaman geçirebileceğiniz mekanlardan birisidir. Göreme’nin merkezinde olup yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca araç ile ulaşım ve park sorunu da yaşamazsınız. Muhteşem manzarasıyla Kapadokya’ya bir kere daha âşık olmanızı sağlayacaktır. El yapımı şarapları ise; Kapadokya’nın mahsulü üzümlerden yapılmaktadır.
 • Teras Pub; özellikle yaz mevsiminde tercih edebileceğiniz eğlence mekanlarındandır. Hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Ayrıca mekânda sık sık konser de düzenlenmektedir. Hareketli bir gece geçirmek isteyenler için ideal bir seçim olabilir.
 • Soffy’s Kitchen; akşam yemeği yiyebileceğiniz ve gece de zaman geçirebileceğiniz alternatiflerdendir. Göreme’nin tarihi yapısına yakışır bir mimariye sahiptir. Canlı müzik sevenlerin keyifli zaman geçirebileceği bir mekandır.
 • Museum Teras Cafe; Göreme merkeze yaklaşık 2 km uzaklıkta bir mekandır. Peri bacalarını doğrudan görebileceğiniz mekân, otantik bir mimari ve dekorasyona sahiptir. Dilerseniz yemek yiyebilir dilerseniz de yalnızca bir şeyler içerek manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.
 • Red Wine; modern yaşamın stresinden arınarak keyifli zamanlar geçirmek istediğinizde tercih edebileceğiniz bir mekandır. Özellikle sonbahar ve kış aylarında bir Kapadokya gezisi planlıyorsanız akşam yemeklerinizi yiyip sevdiklerinizle zaman geçirmek için harika bir seçim olabilir. Kapadokya’nın tarihini yansıtan kilimler ve divanla şöminenin ahengine bayılacaksınız.
Göreme Neyi Meşhur?

Göreme’yi ziyaret eden turistler beldenin nelerinin meşhur olduğunu araştırarak Göreme’yi tamamen keşfetmek isteyebilirler.

 • Göreme, bağları ile meşhur bir beldedir. Bölgede yetişen üzümlerden yapılan şarapları deneyebilir ve sevdiklerinize hediye alabilirsiniz.
 • Peribacaları, bölgenin en ünlü yapısıdır. Göreme’ye gittiğinizde yalnızca turistlik peribacalarını görmekle yetinmeyebilirsiniz. Restoran ve otellere dahil olan peribacalarını gezebilir ve buralarda zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca hediyelik olarak satılan minyatür peribacalarından da satın alabilirsiniz.
 • Göreme’de el dokuması halılara rastlayabilirsiniz. Büyük halılar almasanız dahi küçük dekoratif halıları satın almayı düşünebilirsiniz.
 • Onyx taşı Göreme’de oldukça meşhurdur. Bu nedenle hediyelik eşyalarda sık sık bu taşa yer verildiğini görebilirsiniz.
 • Göreme’de testi kebabı sıklıkla yapılır. Restoranlarda Göreme’nin testi kebabının tadına bakabilirsiniz. Ayrıca testiler, hediyelik eşya dükkanlarında da satılmaktadır.
Sunset Point

Sunset Point, Kapadokya fotoğraflarında en çok karşılaşılan yerler arasındadır. Kapadokya’nın gün doğumu ve batımını izlemek için harika bir seçimdir. Kapadokya gezinizde mutlaka yer vermeniz gereken mekanlardandır.

Kapadokya’nın meşhur gün batımını izleyebileceğiniz mekân Aşıklar Tepesi’ne oldukça yakındır. Göreme merkeze yürüme mesafesindedir. Bu nedenle ulaşım konusunda bir sorun yaşamazsınız. Ancak dilerseniz özel aracınızı da kullanabilirsiniz. Ancak dik bir yamaç olduğunu göz önünde bulundurarak dikkatli hareket etmenizde fayda vardır.

Sunset Point geziniz için mekâna 1 saat önce ulaşmaya özen gösterebilirsiniz. Bu sayede gün batımını izlemeden önce çevreyi gezebilir ve dilerseniz mola vererek bir şey içebilirsiniz. Ayrıca çevrede sevdiklerinize küçük hediyeler alabileceğiniz dükkanlar da bulunur.

Sunset Point’te çıkmak için öncelikle bilet almanız gerekecektir. Yukarı çıktığınızda sizi karşılayacak olan manzara ile Kapadokya’ya dair harika bir anı biriktirmiş olacaksınız. Bu noktadan peribacalarını ve balonları görebilirsiniz. Çevreye tamamen hâkim olacağınız noktada muhteşem kareler yakalayabilirsiniz. Burada profesyonel fotoğraflar çektirmeniz de mümkündür.

Gün doğumunda Kapadokya’yı izledikten ve fotoğraf çektikten sonra havanın tamamen kararmasını da bekleyebilirsiniz. Işıkların yanmasıyla birlikte Kapadokya’ya farklı bir bakış açısı ile yaklaşabilirsiniz.

Göreme Hakkında Kısa Soru Cevaplar
Göreme Nasıl Bir Yer?

Göreme dediğinizde aklınıza büyük ve modern bir turizm bölgesi gelmemelidir. Göreme’yi güzel kılan bozulmamış tarihi dokusu ve otantik atmosferidir. Geçmişine baktığınızda ise; Kapadokya’nın merkezi olarak kabul edilebilecek bir ilçedir.
Peribacalarına en yakın olan Göreme’de halk peribacaları ile iç içe bir yaşam sürer. Pek çok yaşam alanına peribacaları da dahil edilmiştir. Ayrıca bir dönem Hristiyan din adamlarının inzivaya çekilmek için tercih ettikleri bir bölge olmuştur. Bu nedenle çok sayıda kilise, mahzen ve mezara rastlayabilirsiniz. Özellikle 10. ve 11. Yüzyıla ait kalıntılara rastlayabilirsiniz.
Yaklaşık 2000 kişinin yaşadığı ilçenin temel geçim kaynağı turizm olmuştur. Ayrıca bölgede oldukça verimli ve lezzetli üzümler veren bağlar bulunur. Bu bağlardan elde edilen üzümlerle şaraplar yapılır. Bu nedenle şarapçılık açısından gelişmiş olduğunu söylemek de mümkündür.

Göreme Nerenin İlçesi?

Göreme bir ilçe değil beldedir. Kapadokya’nın meşhur bölgelerinden olduğundan pek çok kişi tarafından ilçe olarak bilinir. Merkez ilçeye bağlıdır.
Göreme’nin tarihine baktığımızda 7. Yüzyılda Anadolu’daki en önemli bölgelerinden biri olmuştur. Hristiyanların dini merkezi olarak kabul edilmiş ve 12. Yüzyıla kadar pek çok din adamına ev sahipliği yapmıştır. Şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıktadır. Bölgenin merkezi olarak kabul edilir. Turistlerin bölgeye geldiğinde görebileceği peribacalarının yanı sıra pek çok tarihi yapı da mevcuttur.

Ürgüp ve Göreme Aynı Yer mi?

Ürgüp ve Göreme aynı yerler değildir. Her iki belde de Kapadokya’nın önemli turistlik bölgelerinden olduğu dolayı birbirine karıştırılabilir. Ancak tamamen farklı yerlerdir.
Ürgüp ile Göreme arası yaklaşık 9-10 km’dir. Ulaşım konusunda herhangi bir sorun yaşamazsınız. Ayrıca her iki belde de küçük ve şirin yerlerdir. Bu açıdan birbirlerine benzerler.

Kapadokya Göreme’de mi?

Kapadokya, bir şehir adı olmadığından Kapadokya gezisi denildiğinde tam olarak hangi bölgeden bahsedildiğini anlamak zorlaşabiliyor. Kapadokya bölgesi milattan önce 7000’li yıllara kadar dayanan bir tarihe sahiptir. “Güzel atlar ülkesi” anlamına gelmektedir. Günümüzde Kapadokya denildiğinde temel olarak Nevşehir ve ilçeleri düşünülür. Ancak aslında Aksaray, Kayseri, Kırşehir ve Niğde illeri de Kapadokya’dadır.
Göreme, Nevşehir’in merkez ilçesine bağlı bir beldedir. Kapadokya’nın tamamı değildir. Ancak peri bacaları ağırlıklı olarak Göreme ve Ürgüp’te olduğundan dolayı Kapadokya denilince ilk akla gelen yerlerden birisi olmaktadır.

Peri bacaları Göreme’de mi? Peri Bacaları Nereye Yakın?

Peri bacaları denildiğinde akla ilk olarak Göreme gelir. Bunun nedeni özellikle Göreme Milli Parkı’nda yer alan peri bacalarıdır. Bu peribacaları tarihi yapılara ev sahipliği yapmakta ve turistlerin mutlaka görmesi gereken alanlardan kabul edilmektedir. Ancak Ürgüp’te de peri bacaları mevcuttur. Eğer Kapadokya’da geçireceğiniz yeterince zamanınız bulunmuyorsa Göreme’deki peri bacalarını görmeyi tercih edebilirsiniz.

Göreme Gezilecek Yerlerin Fotoğrafları

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.