Devrent Vadisi Hayal Vadisi

Devrent Vadisi Nerede Girişi Ücretlimi Kapadokya Avanos Hayal Vadisi

Gezmekle bitmeyen, pek çok efsane ile dolu olan Kapadokya’nın büyüleyici köşelerinden biri de Devrent Vadisi olmaktadır. Bu vadinin diğer adı da “Hayal Vadisi” olarak geçmektedir. İçerisinde kiliseler, Roma mezarları, oyulmuş yerleşim yerleri yoktur. Diğer vadilerden farkı budur. 50 milyon yıllık geçmiş bir süreçte Kapadokya kocaman bir iç deniz olarak nefes almaktaydı. Çevresindeki yanardağların patlamaları ve yaydıkları ısıları nedeni ile bu deniz kurmuş ve yerini ise soğumuş lavlar almıştır. Gel zaman git zaman esen sert rüzgarlar, akan seller gibi çeşitli doğa olayları bu soğumuş lavları şekillendirmiştir. Böylelikle ortaya şekli şemali değişmiş olan Peri bacaları çıkmıştır. Yumuşak kayalar ile dolu olan derin vadiler de bu şekilde ortaya çıkmıştır.

Devrent Vadisi Özellikleri

Avanos bölgesi içerisinde yer almakta olan Devrent vadisi de zamanında sihirli bir değnek gibi nasibini almış ve inanılmaz bir manzara ile doğmuştur. Masallardan çıkıp gelmiş gibi bir görüntüye sahip olması nedeni ile bu vadiye olan rağbet bir hayli fazladır.

Vadide yer alan Peri Bacaları sanki birer canlılarmış ve taşa dönüşmüşler gibi görünmektedir. Bu nedenle tüm dünya genelinde Devrent Vadisi “Hayal Vadisi” olarak bilinmektedir. Kayaların gün batımında aldıkları pembe renk nedeniyle “Pembe Vadi” adını da almaktadır. Kayalar gün batımında pembe renk yansıtmaktadırlar. Böylece ziyaretçilerine görsel bir şölen yaşatmaktadırlar.

Pembe Vadi yıllar önce Kapadokya’da çekimlerini yapılmış olan Asmalı Konak dizisi için de fon olarak kullanılmıştır. Deve şeklinde olan Peri Bacası diğer Peri Bacaları içerisinde oldukça ünlüdür. Kapadokya’nın tanıtım yüzlerinde, hem de dizide yer alıyor. Bu nedenle vadiyle özdeşleşmiştir. En bilineni halinde gelmiştir. Deveyi andırmakta olan Peri Bacası buraya gelen her ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir. Bu nedenle yapının zarar görmemesi için etrafı çitlerle çevrilmiştir. Bu şekilde tahrip olmasının önüne geçilmek istenmiştir. Devrent Vadisi’nde pek çok farklı canlıyı andıran Peri Bacaları bir hayli fazladır. Bu nedenle vadi son derece dikkat çekmektedir. Vadide doğanın oluşturduğu pek çok farklı Peri Bacası bulunmaktadır. Fok, atlar, kuşlar, tavşanlar burada görülebilir. Hatta bebek İsa, Napolyon şapkalı insanlar gibi çok çeşitli canlılar görebilmek mümkündür. Bu kişilerin hayal güçlerine bağlıdır. Bu vadi bu nedenle Hayal Vadisi adını almaktadır. Hayal Vadisi özellikleri ile pek çok ziyaretçiyi kendisine hayran etmektedir.

Dervent Vadisi ismi “derin çukur ve uçurum” anlamlarına gelmektedir. Vadinin isminin anlamı her ne kadar ürkütücü olsa da aksine bir masaldan çıkıp gelmiş gibidir. Gece doğan ayı izleyebilmek için sessiz ve büyüleyici bir diyardır. U şeklini andıran vadi yapısı ile hoş bir görünüm sunar. Bir ucu Devrent diğer ucu ise Kızılçukur’a kadar uzanmaktadır. Vadinin orta kısmında da Paşabağı ve Zelve yer almaktadır. Zelve Vadisi’nde olduğu gibi Dervent Vadisi’nde herhangi bir yerleşim yeri bulunmamaktadır. Kapadokya bölgesindeki diğer vadilere göre de sınırlı bir yürüyüş alanı bulunmaktadır. İçerisinde binlerce farklı modelde binlerce farklı şeye benzetilecek Peri Bacaları bulunmaktadır.

Devrent Hayal Vadisi Gezisi

Devrent Vadisi’nin diğer vadiler gibi bir girişi ya da çıkışı yoktur, tamamen farklıdır. Haritadan rota çizilerek ilerlenememektedir. Vadi girişi karlısında hediyelik eşya satmakta olan yerler vardır. Kişiler araçları ile geldilerse bu noktada buraya ücretsiz bir şekilde park edebilmektedir. Vadinin içine girildiğinde de önce deveye benzeyen Peri Bacası ile karşılaşılmaktadır. Ardından patika yürüyüşü yarım saat gibi kısa bir süreç içerisinde tamamlanmaktadır.

Vadinin yüksek noktalarından bakıldığında ziyaretçiler muhteşem bir manzara ile karşılaşmaktadırlar. Manzarada kişiler tepenin karşısında Zelve Vadisi’ni görebilmektedirler. Ziyaretçiler bu noktada durup fotoğraf çekmektedirler. Profesyonel rehberler eşliğinde yapılan turlara katılan kişilerin de bu noktada fotoğraf çekebilmelerine izin veren tur şirketleri bulunmaktadır. Hayal Vadisi gezisi kolaylıkla tamamlanabilmektedir.

Devrent Vadisi Efsanesi Nedir?

Hayal Vadisi Kapadokya bölgesi içerisinde benzersiz Peri Bacaları’na sahip olan yegane yerlerden biridir. Bu nedenle de pek çok farklı efsane ortaya çıkabilmektedir. Vadide yer alan kaya oluşumları Kapadokya’nın gizemlerle dolu olan efsanelerden payına düşeni almıştır. Anlatılan efsaneler içerisinde biri vadideki Peri Bacalarının dualarla cezalandırılıp taş kesilen insanlar oldukları yönündedir. Her bir Peri Bacası’nın farklı bir görünümü olması ve her birinin canlıya benzemesi nedeni ile böyle bir efsane yıllar boyu süregelmektedir.

Aktepe sırtlarındaki bu perili vadide bir türbe bulunmakta imiş. Türbenin civarında da asasını yere vurduğunda su çıkartabilen kudrete sahip olan bir “Dede” yaşamakta imiş. Bilge dede günün birinde “gavur odusu” diye tabir edilmekte olan bir çete gelince dua etmiştir. Bu çete hem dedeyi hem de yer alan halkı öldürmek istemiştir. Bu nedenle bilge dede ellerini göğe açarak bu insanların taş olmalarını dilemiştir. Böylece Allah dedenin dualarını kabul etmiş ve düşmanları tıpkı deve Peri Bacası gibi taş yapmıştır. Bu insanları hayvanları ile birlikte taşa çevirmiştir. Kapadokya civarında yer alan Paşabağı, Üç Kutsal Hristiyan Kayası da aynı Devrent Vadisi’nde olduğu gibi taş kesilme efsaneleri ile anılmaktadır. Bu duruma neden olan şey Peri Bacalarının insanları andıran yapılarıdır. Canlı varlıklara benzetilen kayalar nedeni ile böyle efsaneler yıllar boyu süregelmektedir.

Devrent Vadisi Yakınlarında Gezilebilecek Yerler

Kapadokya vadileri ile özdeşleşmiş olan en çok görülmesi gerekli yerlerden biri de Paşabağı’dır. Mantar şapkalı ve 14 metre uzunluklara sahip olan Peri Bacaları burada yer almaktadır. En yüksek Peri Bacaları’nın burada yer aldığı bilinmektedir. Zelve Vadisi de yine bu noktalarda görülmesi gerekli olan bir diğer vadidir. İçerisinde yer alan kiliseler, manastır ve yerleşim yerleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir. En eski yerleşim yerlerinden biri olmaktadır. Bu nedenle mutlaka görülmesi gerekli olan yerler içerisinde yer alıyor.

Devrent Vadisi (hayal vadisi) yakınlarında görülmesi gerekli olan bir diğer bölge ise Avanos bölgesidir. Burası çömlek diyarıdır ve burada yer alan sanatı yakından görmek mutlaka gereklidir. Nesillerden nesillere aktarılmakta olan bu sanatı icra eden usta elleri yakından görebilmek ve sanatı deneyebilmek amacı ile kişilerin mutlaka Avanos’u ziyaret etmeleri gereklidir.

Devrent Vadisi Nasıl Gidilir?

Devrent Vadisi yol tarifi ziyaret etmek isteyenler tarafından merak edilmektedir. Buraya gelebilmek için kullanılabilecek farklı güzergahlar bulunmaktadır. En çok tercih edilmekte olan güzergah Avanos- Ürgüp yoludur. Bu yol üzerinden hızlı ve kısa yoldan gelinmiş olmaktadır. Bu nedenle en çok bu yol tercih edilmektedir. Aynı şekilde Paşabağı- Zelve yolu üzerinden de bölgeye erişebilmek mümkündür.

Devrent Vadisi Göreme ile aralarında oldukça az bir uzaklık bulunmaktadır. Aynı şekilde Ürgüp ve Avanos bölgeleri için de bu durum böyledir. Bu nedenle gelmişken bu bölgeleri de ziyaret etmek yerinde olacaktır.

Devrent Vadisi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Devrent Vadisi giriş ücreti 2024 yılı için merak edilmektedir. Ancak bu vadiye giriş yapabilmek için herhangi bir şekilde ücret ödemek gerekmemektedir. Tamamen ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilmektedir. Aynı şekilde burada yer alan park alanları da ücretsizdir. Bu nedenle kişisel araçları ile gezi yapan kişiler buraya rahatlıkla araçlarını park edebilir ve gezinin tadını çıkarabilir.

Devrent Vadisi Hayal Vadisi

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.