Kızılçukur Vadisi

Kızıl Vadi, Kapadokya Kızıl Çukur Vadisi Girişi Nerede Yol Tarifi

Şehrin gürültüsünden ve kalabalığından sıkılan herkesin kendisini huzurlu doğaya atıp nefes alabildiği Kızıl Vadi, Kapadokya bölgesi içerisinde en muhteşem vadilerdendir. Eşsiz bir doğa manzarasına sahiptir ve tertemiz bir havası bulunmaktadır. İnsanlar burada kendilerini yenilenmiş ve huzurlu hissedebilmektedirler. Her bir mevsimde bambaşka güzelliklere sahip olan bu mükemmel doğa Kapadokya gezilerinde mutlaka ziyaret edilmesi gerekli olan bölgelerden biridir. Her mevsim farklı bir manzara ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Kapadokya’nın gözbebeği olarak bilinmektedir. Özellikle gün batımı bu Vadi içinde bir başka gözlemlenebilmektedir. Mükemmel bir manzara ve huzurlu doğa içerisinde romantik bir serüven ile yaşamaya olanak sağlamaktadır.

Kızıl Vadi Nerede? Kızılçukur Vadisi Nasıl Gidilir?

Kızılçukur Vadisi Nasıl Gidilir? Kızıl Vadi, Kızıl Çukur Vadisi olarak da bilinmektedir. Görenleri büyüleyen manzaraları ile oldukça meşhurdur. Nevşehir ilinin Göreme Ürgüp arasında yer alan bir bölümde yer almaktadır. Kızıl Vadi  haritalarda Ürgüp e bağlı gibi görünsede Çavuşin köyü- Göreme ve ortahisar arasında kalmaktadır. Göreme beldesinede yakın bir konuma düşmektedir. Vadi her ne kadar küçükmüş gibi görünse de ziyaret edildiğinde ne kadar geniş ve olağanüstü olduğu anlaşılmaktadır. Eşsiz güzelliği ile tüm dünya genelinde yerli ve yabancı turistleri kendisine çekmeye devam etmektedir. Kızıl Vadi Kapadokya bölgesi içerisinde en romantik alanlardan biridir. Kişiler burada eşsiz manzara ve huzur dolu doğasında sevdikleri ile hoş vakitler geçirebilmektedirler.

Kızıl Çukur Vadisi Gezi Planı Nasıl Olmalı ?

Vadi her ne kadar küçük görünse de ziyaret etmeden önce bir gezi planı yapılması, gereksiz yorulmayı önleyecektir. Planlı bir şekilde yapılan bir gezi ile birlikte yorulmadan her bir noktasını keşfedebilmek mümkün olacaktır. Kişiler burada pek çok farklı noktayı ziyaret edebilir, tarihi bilgiler edinebilir. Çok girintili ve çıkıntılı bir vadi olması nedeni ile öncelikli olarak üst kısımlarının gezilmesi çok daha doğru olacaktır. Sonrasında da vadinin Çavuşin tarafına doğru bir plan gerçekleştirilebilir.

Kızıl Çukur Vadisi’ne Göreme milli park kısmından giriş yapıldığında kolaylıkla üst kısımları gezilmeye başlanmalıdır. Üst kısımlarını öncelikli olarak gezmek isteyen kişilerin Göreme’den vadiye giriş yapmaları gerekmektedir. Bu şekilde gezerek daha iç kısımlarına geçiş yapılabilmektedir. Bu yol üzerinden çok daha kolay bir şekilde vadinin derinliklerine doğru yolculuk yapılabilmektedir. Kızıl Vadi gezi planı ile birlikte yorulmadan kısa süre içerisinde her bir noktasını ziyaret edebilmek mümkün olacaktır.

Kızıl Vadi kızıl tüf kayalara sahiptir. Bu nedenle güneşin batış anlarında etraf kızıllaşmakta ve böylelikle ortaya büyük bir görsel şölen çıkmaktadır. Düzgün bir patika eşliğinde etrafın kızıl görünümleri arasında güvercinlikleri de görebilmek mümkündür. Bu patika üzerinde harika bir yürüyüş yapılabilmektedir. Üzüm bağları yolculuk esnasında ziyaretçilere eşlik etmektedir. Burada aynı zamanda kilise ziyaret etmek isteyenler için Haçlı Kilisesi yer almaktadır. Haçlı Kilisesi de bu ihtişamlı yolda ziyaretçilere eşlik etmektedir.

Haçlı Kilisesi’nin üzerinde yer alan odacıklarda gün batımı izleyebilmek mümkün olabilmektedir. Burada mükemmel bir manzara eşliğinde gün batımında hoş vakitler geçirebilmek mümkündür. Kişiler dilerlerse burada yörenin şaraplarını deneyebilmekte, yorgunluklarını giderebilmektedir. Kızıl manzaranın keyfini doyasıya çıkarmak isteyenler genellikle şaraplarını ve minderlerini yanlarına alarak gezilerini tamamlamaktadırlar.

Kızıl Çukur Vadisi gezileri genel olarak Üzümlü Kilisesi’nin gezilmesi ile birlikte başlatılmaktadır. Vadi turları eşsiz manzarası ve mükemmel doğası ile birlikte oldukça keyifli geçmektedir. Üzümlü Kilisesi içerisinde yer alan freskler ikona kırıcı zamanının öncesinde yapılmıştır ve şimdilerde de karşımıza çıkmaktadır. Fresklerin yapımını sağlayan Aziz Nichitas’ın hücresi de kilisenin üst kısmında bulunmaktadır.

Vadi gezisi birkaç tünelden geçerek yapılmaktadır. Yürüyüş maratonu trekking boyunca ziyaretçiler birkaç tünelden geçmek zorunda kalmaktadır. Burada yer alan tünellerden en uzun olanı 37 metre uzunluğundadır. Buna rağmen ziyaretçilerin el fenerlerini yanlarında getirmeleri oldukça uygun olacaktır. Tüneller düz yollardan oluşmamaktadır. Dik bir inişle son bulmaktadır. Kişiler tünellerden çıkar ters bir şekilde iniş yaparlarsa çok daha güvenli bir şekilde tünelleri terk edebilirler. Tünellerden çıkıldıktan sonra da Meskendir Vadisi ziyaretçileri karşılamaktadır. Küçük gibi görünse de Kızıl Vadi gezi planı ile gezilmesi gerekli olan bölgelerden biridir. Bu şekilde yorulmadan çok daha pratik bir şekilde gezi yapılabilmektedir.

Her nekadar Vadinin gezimi ve sizin saatlerinize nasıl uyum sağlarsa her vaktinde güzel olsada bizilerin sizlere tavsiye edeceği zaman dilimi Gün batımında eşsiz renkler ile karşılaşmanız için ikindi vaktinde kızıl çukur vadisini gezmenizi güzel fotoğraflar çekinmenizi tavsiye ederiz.

Kızıl Vadi’nin Eşsiz Manzarası

Kızıl Vadi gün batımı manzaraları ile ünlü olmuştur. Kapadokya ziyaretleri gerçekleştiren herkes Kızıl Vadi’de bir kez olsun gün batımı izlemeden gitmemektedir. Ürgüp sınırları içerisinde Çavuşin’e bağlı olan Kızıl Vadi gün batımı manzarası bakımından en güzel görsel şöleni kişilere sunar. Peribacalarının birleşimi ile birlikte ortaya estetik bir görüntü çıkmaktadır. Yer yer kızıl ve yeşil tonları bulunmaktadır. Ziyaretçiler güneşin batmasına saatler kala burada hazırlıklarını yapmakta ve eşsiz manzaranın tadını çıkarmaktadır.

Mükemmel ve eşi benzeri olmayan bir manzaraya sahip olması nedeni ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Ziyaretçiler burada oldukça hoş görüntüler yakalayabilmektedirler. Burada insanlar birbirinden hoş doğa fotoğrafları çekebilmektedir. Gelin ve damatlar da burada özel günlerini ölümsüzleştirebilmektedirler. Filtresiz bir arka plan için en doğru mekanlardan biri olmaktadır. Günün her saatinde birbirinden farklı renkleri manzarada bulabilmek mümkündür. Hem gün batımı hem de günün doğuşu burada eşsiz olmaktadır. Kızıl Çukur vadisi Turistler genel olarak burada şarapları ile birlikte hoş vakitler geçirmektedirler. Yörenin şarapları ile birlikte keyif dolu anlar yakalanabilmektedir. Gün batımı ve gün doğumunun izlenebilmesi için Kızıl Vadi kamp alanları da bulunmaktadır.

Kızıl Vadi Restoranları

Günün her dakikasında kişilere eşsiz bir manzara sunan Kızıl Vadi içerisinde yer alan restoranlarda yöresel lezzetleri tadabilmek mümkündür. Vadi gezisi boyunca bir yandan da birbirinden farklı lezzetleri karnınız doyurmanız mümkün olabilmektedir. Restoran kızıl tüf kayalarının muhteşem görüntülerinin yanında yer almaktadır. Üzüm asmalarının altında soluk alınmasını sağlamaktadır. Kızıl Çukur vadisinde Organik ve yöreye ait lezzetler burada yer almaktadır. Çömlek yemekleri, mantılar, bulgur çorbası, yahniler gibi birbirinden farklı özel lezzetlere yöresel yemekler ziyaretçilere sunulmaktadır. Tüm bunların yanında ızgara yemekler de yer almaktadır. Kişiler kendi damak zevklerine göre farklı yiyecekler bulabilmektedirler.

Doğal ürünler ile birlikte kahvaltı yapmak isteyenler için bir numaralı yer olabilmektedir. Kişiler dilerlerse bahçeden yiyeceklerini toplayabilmektedirler. Doğal sebzeler ve meyveler ile birlikte muhteşem bir kahvaltı yapılabilmektedir. Büyüleyici peri bacaları görüntüsü ile birlikte unutulmaz anılar yaratılabilmektedir.

Kızılçukur Vadisi Gün Batımı

Kızılçukur Vadisi yerli ve yabancı turistlerin en çok gezdiği vadiler arasında yer almaktadır. Sahip olduğu trekking parkurları yaklaşık 2 saatliktir. Bu parkurlar turistlerin de ilgisini çekmektedir.

Bol bol fotoğraf çektirebileceğiniz vadide oldukça eski yapılarla karşılaşacaksınız. Haçlı, Üzümlü, Direkli Kiliseleri 11. Yüzyıldan kalan yapılardır. Bu kiliselerde yer alan kırmızı renkli freskler ve çizimler ise; dönemin sanat anlayışını son derece başarılı şekilde yansıtmaktadır.

Kızılçukur Vadisi’nde gün batımını izleyip çevredeki yapıları gezebileceğiniz gibi çeşitli turlara da katılabilirsiniz. Özellikle bu bölge ATV turları açısından oldukça fazla tercih edilmektedir. Ekstra olarak at ve deve turları da yapılmaktadır.

Kızılçukur Vadisi’ni gezdikten sonra bölgede yer alan restoranlarda yemek de yiyebilirsiniz. Restoranlarda bölgenin yöresel lezzetlerinin tadına bakabilir ya da bir şeyler içmeyi tercih edebilirsiniz.

Vadinin giriş noktasında ise; hediyelik eşya dükkanları bulunur. Dükkanlarda bulunan hediyeliklerin önemli bir kısmı bölge insanı tarafından yapılmaktadır. Özellikle minyatür peribacaları, magnetler ve çömlekler oldukça ilgi görmektedir.

Kızıl Çukur Vadisi Kapadokya Google Maps Haritası

Kızılı Vadi Kızıl Çukur Hakkında Kısa Soru Cevap
Kızıl Vadi Giriş Ücreti Nedir?

Kızıl Vadi giriş ücreti 2024 yılı için merak edilmektedir. Kızıl Vadi gezi planına uygun bir giriş yapıldığında kişiler kendi özel araçları ile gireceklerinden dolayı oldukça ucuz bir giriş ücreti ödemektedirler. Araç ile birlikte bir nevi otopark ücreti alınmaktadır.

Kızıl Vadiye Nasıl Gidilir?

Kızıl Vadi gezisi düzenlemek isteyenler Kızıl Vadi yol tarifi araştırmaktadırlar. Gezi planına uygun bir gezi yapılmak istendiğinde buraya Ürgüp tarafından gelenler için Nevşehir Ürgüp yolu üzerinden gelinmesi gerekmektedir. Bu yol üzerinde Üç Güzeller bulunmaktadır. Üç Güzeller’i geçtikten sonra 4 km sonrasında Kızıl Vadi kişilerin karşısına çıkmaktadır. Nevşehir Tarafından gelecekler için Kızıl Vadi Göreme ‘ye oldukça yakın bir yerde konumlanmaktadır. Göreme milli park otoparkına araçlarınızı koyup vadiye ulaşabilirsiniz. Gezi düzenlemek isteyenlerin vadinin üst kısımlarından başlayarak gezilerini tamamlamaları en doğrusu olacaktır. Gezi planına uygun bir gezi ile birlikte tüm vadi gezilebilmekte ve eşsiz manzarasının tadı çıkarılabilmektedir. Kızıl Vadi Ulaşım olarak Ürgüp’e 9,3 km. Avanos’a 13,5 km. Göreme’ye 5,9 km. Uçhisar’a 11,5 km. mesafede olan bir bölgededir.

Kızıl Vadi hangi şehirde?

Kızıl vadi diğer adı ile Kızıl çukur vadisi Kapasokya bölgesinde yer almaktadır. Nevşehir ile Göreme beldesinde göreme milli parkına kadar araba ile ulaşım sağlayabilirsiniz.Özel araç ile direk kızılvadiye ulaşmak isteyenler konumlarını Nevşehir Göreme Milli park olarak seçmeleri gerekmektedir.

Kapadokya Kızılçukur vadisi nerede?

Kapadokya Kızılçukur Vadisi Ürgüp Çavuşin köyü ile Göreme milli parkı arasında kalan kısımda yer almaktadır. En kolay vadiye ulaşım şekli Göreme milli Parkına kadar araba ile ulaştıktan sonra, kalan kısma yürüyerek ulaşmanız gerekmektedir.

Nevşehir gün batımı nerede İzlenir ?

Nevşehir ili Kapadokya bölgesinde en iyi günbatımını izleyeceğiniz yerlerden 1.cisi Göremeye yakın kızılçukur Vadisinden ve Uçhisarda ikindi vakti uçhisar kalesinden tam olarak izlenmektedir.

KızılVadi Kızılçukur Fotoğrafları

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.