Soğanlı Vadisi

Soğanlı Vadisi Nerede, Yol Tarifi, Soğanlı Köyü Bilgileri

Gezi severler Soğanlı Vadisi dışında Güvercinlik Vadisi, Güllüdere Vadisi ve Bağlıdere Vadisi gibi bölgeleri de mutlaka görmelidir. Çünkü bu vadilerde şehir gürültüsünden uzak vakit geçirirken çok sayıda doğa sporuyla karşılaşabilirsiniz. O halde huzurlu, sakin ve güzel bir tatil için Kapadokya’yı mutlaka tercih etmeniz gerektiğini unutmayın.

Soğanlı Vadisi Nerede?

Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesine bağlı olan Soğanlı beldesinde bulunan Soğanlı Vadisi, peri bacalarına benzer özelliklere sahip büyük bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeşilhisar merkeze 15 km uzaklıkta olan bu vadinin genişliği 25 km’ye kadar ulaşmaktadır. Buradaki ilginç kaya oluşumlarını gezerken çok sayıda manastır, barınak, kilise ve mağarayı da görebilirsiniz.

Soğanlı Vadisi’ne Nasıl Gidilir?

Niğde, Nevşehir ve Kayseri illeri arasında yer almaktadır. Kayseri’ye 80 km uzaklıkta olan bu bölge Nevşehir’e 60 km, Niğde’ye ise yine 80 km uzaklıktadır. Ayrıca Ürgüp’e 40, Derinkuyu’ya 30 km mesafededir. Kişisel aracıyla seyahat edenler en yakın merkez üzerinden tabelaları takip ederek vadiye kolayca ulaşabilir.

Soğanlı Vadisi Kapadokya

Büyüklük bakımından Ihlara Vadisi’ne benzemektedir. Kayseri il sınırları içinde bulunan bu vadinin en önemli özelliği, kubbeli kaya kilisesi, Yılanlı kilisesi ve Karabaş kilisesine ev sahipliği yapmasıdır. Geniş bir kanyona serilen vadinin tarihi ise 6. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Bizanslıların yaşadığı düşünülen vadide kayıp olduğu söylenen 50’den fazla kilise ile gezilebilen 15 adet kilise bulunmaktadır. Milattan sonra 1200’lü yıllarda Bizanslardan alınarak Türk köyüne dönüştürülen Soğanlı’da daha çok Türkmen kökenli aileler yaşamaktadır.

Kapadokya’da görmeye doyamadığınız peri bacaları bu bölgede de varlığını sürdürmektedir. Çok küçük ama bir o kadar da sevimli olan Soğanlı’nın nüfusu ise yaklaşık 400’dür. Eski dönemlerde yanardağların aktif olmasıyla depremlerden etkilenen bölgede çok sayıda plato oluşmuştur. Bu nedenle yamaçlarda Bizans ve Roma uygarlıklarına ait kilise ve mezarlara kolayca ulaşılmaktadır.

Soğanlı Vadisi’nin kuzey kısmında bulunan Kubbeli Kilise, bölgede görülmesi gereken en önemli yerlerden biridir. Kocaman bir peri bacasının kaliteli işlenmesi sonucun elde edilen bu görüntü, kubbeleriyle dikkat çekmektedir. Kubbeli Kilise’de ayrıca çok sayıda koridor, merdiven ve kayalara oyulmuş tünel bulunmaktadır. Bu nedenle son derece gizemli bir yerdir. Farklı bir akustik yapıya sahip olan Kubbeli Kilise’den gelen sesin ise halâ nereden geldiği bilinmemektedir. Son olarak bu kilise son şeklini 14. yüzyılda almış ve birçok fresk ile süslenmiştir.

Soğanlı’da çok sayıda güvercinlik de bulunuyor. Bilindiği üzere eski dönemlerde manastır veya kilise olarak inşa edilen yapıların yıkılan bölümleri pencere ve kapı şeklinde örülerek güvercinlik haline getirilmiştir. Bu yüzden kiliselerde, mezarlarda ya da yer altı şehirlerinde güvercinliklere rastlamanız mümkündür.

850’li yıllarda yüzlerce kilise ve manastırın olduğu bölgede artık 50’ye yakın yapı bulunmaktadır. Soğanlı’ya 2 km uzaklıktaki Tokalı Kilise, geniş ve yüksek tonozlu olarak ziyaretçileri ağırlamaktadır. Bu kiliseye 50 basamak çıkarak ulaşabilirken üç nefli yapıyı ve birbirine bağlı üç apsisli olduğunu görebilirsiniz. Yine Soğanlı’daki önemli kiliselerden biri olan Karabaş Kilisesi de görülmeye değerdir. Roma döneminden kalma izleri taşıyan bu kilisede Bizans ve Selçuklu motifleri kullanılmıştır. Motifler Hz. İsa’nın doğumu, çarmıha gerilişi ve vaftiz törenini resmetmektedir.

Soğanlı Vadisi Kapadokya gezisinde dikkat çeken bir diğer detay, bez bebeklerdir. Bölgeye renkli bir canlılık katan bez bebekler, bölgenin en önemli geçim kaynaklarından biridir. Köyde yaşayan kadınların emek vererek diktiği ve özel bir makyajla süslediği bez bebeklerin dışında çorap, halı ve heybeler de satılmaktadır. Yemek konusunda ise bölge halkının hazırladığı lezzetli gözlemeleri tercih edebilirsiniz.

Soğanlı Vadisi Hakkında Kısa Soru Cevap
Kayseri Soğanlı köyü nereye bağlı?

Kayseri Soğanlı köyü Kayseri Yeşilhisar ilçesine bağlıdır. Soğanlı Nerenin Köyü? diye merak edenler için Kayseri iline bağlı bir köydür.

Soganli kanyonu nerede?

Soganli kanyonu Kayseri yeşilhisar ilçesine bağlı Soğanlı köyü içerisinde yer almaktadır. Soğanlı kanyonuda soğanlı Vadisi içerisinde yürüyerek ulaşabilen bir yerdedir.

Kayseri soganli arasi kac km?

Kayseri il merkezi ile Yeşilhisar soğanlı köyü içerisinde yer alan Soğanlı vadisi Kayseri merkez ile mesafesi 80 km kadar gelmektedir.

Kayseri Soğanlı Harabeleri nerede?

Kayseri ili Yeşilhisar ilçesine bağlı Soğanlı köyü içerisinde yer alan Soğanlı vadisinin içerisinde soğanlı harabeleri bulunmaktadır. Kayseri’ye 80 km uzaklıkta, Yeşilhisar ilçe merkezine 15 km uzaklıkta Soğanlı köyü içerisinde yer almaktadır.

Soğanlı Vadisi yakınlarındaki restoranlar

Revithia
Apetito Restaurant
Areni Cappadocia Restaurant
Chef Remzi Restaurant
Lagarto Restaurant
Prokopi Restaurant
SOFRA Restaurant
Dünya İskender Kebap
Tık Tık Kadın Emeği
Zeytin Cafe ve Ev Yemekleri

Soganlı Vadisi Fotoğrafları
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.