Güvercinlik Vadisi

Kapadokya’da görülmesi gereken yerler arasında olan Güvercinlik Vadisi hem doğası hem de eşsiz yapılarıyla muhteşem bir rotadır. Yılın her döneminde milyonlarca yabancı turistin ziyaret ettiği bu vadide gökyüzünde rengarenk süzülen balonları seyrederken eşsiz bir manzaraya şahitlik edebilirsiniz. Öte yandan Kapadokya’nın sadece Nevşehir bölgesinde yer aldığı düşünülmektedir. Oysa Kapadokya Niğde, Aksaray, Kırşehir ve Kayseriyi de kapsayan çok geniş bir alanda yer almaktadır.

Kapadokya gezilecek yerler arasında pek çok bölgeyi sıralayabiliriz. Bu bölgede ünlü peri bacalarıyla beraber Yılanlı Kilise, Özkonak yer altı şehri, Belisırma Köyü, Zelve Vadisi ve Derinkuyu yer altı şehirlerini mutlaka ziyaret etmelisiniz. En güzel yerlerden biri olan Güvercinlik Vadisi de burada barınan çok sayıda güvercinden almıştır. Uçhisar’da bulunan vadi aynı zamanda peri bacalarının en güzel konumlandığı yerlerden biridir. Bu vadi üzerinde yapılabilcek etkinlikler olarak uçhisar nazar boncuklu ağaç yol tarifi nazarboncuklu ağaç ile fotoğraf çekinmeniz, vadiye inmeden geniş otobislerin olduğu yerde biraz dinlendikten sonra, vadi içerisine giriş yaparak göreme beldesine kadar uzun bir yürüş yapmanızı tavsiye ederiz. Yazımızın devamında Güvercinlik vadisi rota hakkında bilgiler, Güvercinlik Vadisi giriş ücreti, yol tarifi ve nazar boncuklu ağaç hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Güvercinlik Vadisi Tarihi

Belirttiğimiz üzere Kapadokya’nın en güzel yerlerinden biridir. Tarihi açıdan bakıldığında aslında önemli bir yere sahip olan bu bölge, Göreme ile Uçhisar arasında yer almaktadır. Bir rivayete göre 9. yüzyıl başlarında bu bölgede güvercin yetiştiriciliği başlamıştır. Daha sonra bölgede yaşayan insanlar üzüm yetiştiriciliğine yönelmiş ve güvercin gübrelerinin önemli bir yere sahip olduğunu öğrenmiştir. Güvercinlik Vadisi’nde bu nedenle çok sayıda oyma yuva ve tarımda çalışan işçilerin veriminin artması için vadide yerleşim yapılmıştır.

Güvercin gübresi tarihi süreçte kilise duvarlarının renklenmesi için de kullanılmıştır. Freskleri renklendiren bu gübrenin ayrıca desen renklerini korumak amacıyla tercih edildiği bilinmektedir. Güvercinlik Vadisi’nin tarihi o halde 9. yüzyılda başlamış ve güvercinlere verilen önem de buradan gelmiştir.

Güvercinlik Vadisi Tarihi, Nerde, Yol Tarifi, Ücretili mi?

Güvercinlik Vadisi Nerede?

Vadi başlangıç olarak Uçhisardan başlamaktadır. Göreme ve Uçhisar arasını bağlayan doğal bir yürüş alanına sahiptir. Uçhisar’a Ürgüp istikametinden girdiğinizide uçhisar belde merkezine girmeden vadinin giriş kısmı yol kenarında geniş bir alana sahiptir. Genelde bir kaç otobüsü orada dururken görmeniz muhtemeldir. Uçhisara Göreme tarafından geliyorsanız eğer uçhisar çarşınını belediyenin yanından Ürgüp yoluna girdikten sonra 100 metre mesafededir.

Güvercinlik Vadisine Nasıl Gidilir?

Güvercinlik Vadisi’ne ulaşmak için Nevşehir Ürgüp yolu üzerinde yer alan Adnan Menderes Caddesini takip edebilirsiniz. Buradan ilerleyerek Uçhisar Kalesi’nin hemen sağında bulunan vadiye ulaşabilirsiniz. Vadiye gidebilmek için 2 farklı yol kullanılabilir. Biri Göreme tarafından diğeri de Uçhisar merkezinden aşağıya doğru inilerek vadiye kolayca ulaşılabilir. Ancak Göreme tarafından vadiye gitmek isteyenlerin tırmanış ve baş aşağıya doğru devam eden yollardan geçmesi gerekecektir. Yürüyüş deneyimi olanlar bu yolu kullanırken daha sade ve kolay bir şekilde vadiye ulaşmak isteyenler Uçhisar tarafından ilerleyebilir.

Bu vadiye ulaşım hakkında bilinmesi gereken bazı durumlar söz konusudur. Öncelikle vadide iki farklı kör kol yer alıyor. Ziyaretçilerin bu süreçte rahat gezmesi için kırmızıyla işaretlenen bölgeyi takip etmesi yeterlidir. Bu noktalarda vadi boyunca karşılaşabileceğiniz en güzel doğal manzaraya şahitlik edeceğinizi de unutmayın.

Güvercinlik Vadisi Gezilecek Yerler

Güvercinlik Vadisi gezilecek yerler bakımından çok sayıda eseri bir arada bulunduruyor. Kapadokya ören yerleri başta olmak üzere yer altı şehirleri, kiliseleri ve anıt mezarlarıyla çok güzel bir bölge olan vadi aslında Türkiye’de görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Turistlerin her zaman görmek istediği peri bacaları da bu vadiden şahane bir şekilde seyredilebiliyor.

Tarihi bir yürüyüş yapmak isteyenlerin doğayla baş başa kalacağı Güvercinlik Vadisinin en çok bahar aylarında tercih edildiği unutulmamalıdır. Elbette kış aylarında da muhteşem bir kar manzarası, bölgeye gidenleri karşılamaktadır. Vadide gezerken tarım işçilerinin yararlandığı gübreler dışında küçük meyvelikleri de seyredebilirsiniz.

Güvercinlik Vadisi gezilecek yerler arasında Tığraz yer altı sığınağı da bulunuyor. Uçhisar bölgesinin en büyük 2. kalesi olan Tığraz Kalesinde odalar, mahzen, depo ve tünel bulunuyor. Toplamda 7 katlı olan bu kalenin heyecanlı bir geziyi beraberinde getirdiğini söylemek doğru olacaktır. Kaleden devam ederken Uçhisar çeşmesine ve daha sonra bulgur değirmenine ulaşılabiliyor.

Güvercinlik Vadisinden Göreme’ye doğru ilerleyen yolun sol kısmında Kapadokya’nın en güzel manzaralarına şahitlik edeceğiniz Karakale ve Sarıuşak Peribacaları yer almaktadır. Ayrıca Uçhisar belgesinin ilk mahalle çeşmesi olan Aşağı Mahalle çeşmesine de bu yolu takip ederek ulaşabiliyorsunuz.

Vadide gezerken yemek için bazı önerilerde bulunmak gerekiyor. Bu bölgedeki en meşhur yemekler çömlek kebabı ve tandır olarak sıralanmaktadır. Vadideki dağların oyulmasıyla kurulan ve taş masalarla hazırlanan bu mekanlarda birbirinden farklı yemekler tüketilebiliyor. Ayrıca özgün mekanların sıralandığı bu bölgenin şaraplarıyla meşhur olduğu unutulmamalıdır.

Güvercinlik Vadisi Kısa Soru Cevaplar
Uçhisar Güvercinlik Vadisi ücretli mi?

Güvercinlik Vadisine giriş ücretli değildir. Uhisar ile Göremeyi padika yollar ile birleştiren vadinin giriş kapısı veya çıkış kapısı yoktur bu yüzden herhangi bir ücret olması söz konusu değildir. Doğal doğa yürüşü için tavsiye edeceğimiz Güvercinlik Vadisine Uçhisar bölgesinden başlayıp Göremeye kadar doğal bir yürüyüş sizleri beklemektedir. Güvercinlik Vadisi Ücretli Değildir.

Kapadokya Güvercinlik Vadisi hangi ilçede?

Güvercinlik Vadisi Nevşehir İl merkezine bağlı Uçhisar beldesininin içinden başlayıp Göreme Beldesine kadar doğal yürüyüş alanını kapsayan bir bölgedir. Vadi Uçhisar ve Göreme arasında bulunmaktadır.

Güvercinlik vadisinde ne yapılır?

Güvercinlik Vadisine Uçhisar kısmından giriş yapmak en doğru seçim olacaktır. Uçhisar bölgesinden giriş yapacak kişiler Vadinin içine inmeden önce Nazar boncuklu ağaçın kenarında vadiyi izlemek, nazar boncuklu ağaç ile fotoğraf çekinmek, doğal güvercinlerin eşliğinde manzaraya izledikten sonra, Vadi içerine inip Göremeye kadar yürüyüş yapmak olacaktır.

Güvercinlik Vadisi nazar boncuklu ağaç nerede?

Nazar boncuklu ağaç Uçhisar beldesinde yer almaktadır. Güvercinlik vadisine inmeden önce Vadi üzerinde bulunan otobüslerin duraklama alanı olarak geniş bir alanın kenarında vadi girişine iniş yerinin üzerinde bulunan bir yerdedir. Vadinin içinde bulunan nazar boncuklu ağaç, bölgeye gelenlerin dileklerinin gerçekleşmesi için kumaş türü şeyler astığı bir ağaç olarak tanınmıştır.

Güvercinlik Vadisi Kaç Km?

Güvercinlik Vadisi ulaşım konusunda herhangi bir sorun yaşamayacağınız bölgelerden birisidir. Ancak bir tur ile bölgeye gitmeniz daha iyi bir şekilde gezmeniz konusunda size yardımcı olabilir. Kapadokya’nın en popüler yerlerinden olan Avanos’a yaklaşık 10 km Göreme’ye ise 5 km uzaklıktadır. Uçhisar’dan yürüme mesafesinde olan Güvercinlik Vadisi’ne yaklaşık 1 km yol aldıktan sonra ulaşabilirsiniz. Ayrıca Güvercinlik Vadisi’ne düzenli hareket eden toplu taşıma araçları da bulunmaktadır.
Vadi yaklaşık 4-5 kilometrelik bir alanı kapsamaktadır. Özellikle doğa turlarında tercih edilen bu bölge Göreme ile Uçhisar arasında yer almaktadır. Modern yaşamın stresinden arınarak keyifli zamanlar geçirebileceğiniz Güvercinlik Vadisi’nde sıcak hava balonlarını izlemeniz de mümkündür.

Güvercinlik Vadisi Ne Kadar Sürede Gezilir?

Güvercinlik Vadisini gezmek için ekstra bir gün ayırmanıza gerek yoktur. Uçhisar Kalesi’ni gezdikten sonra birkaç saatinizi ayırarak vadide gezme imkânınız bulunur. Güvercinlik Vadisi boyunca karşınıza çeşitli üzüm bağları çıkacaktır. Ekstra olarak buraya gelmişken peribacalarını izleyebilir ve bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz. Bölgede bulunan nazar boncuklu ağaç buranın sembolü olarak kabul edilmeye başlamıştır. Altında fotoğraf çekilmek için özel bir alan oluşturulmuştur.
Güvercinlik Vadisi’ne gelmişken Tığraz Yeraltı Sığınağını gezmeden buradan ayrılmamalısınız. Bölgedeki pek çok yeraltı şehri gibi Kıraç sığınağı da oldukça etkileyici bir şekilde tasarlanmıştır. 7 katlı olan bir kalenin en altında bulunan sığınak çeşitli tüneller ile birleştirilmiştir.

Güvercinlik Vadisi Fotoğrafları
Ziyaretçi Yorumları (1)
  1. vehbi dedi ki:

    Uçhisar bölgesindeki harika manzaraya sahip bir yer. Biz vadi içerisine girmedik,lakin mavi boncuklu yeerden kale manzaralı fotoğraf çekindik bol bol

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.