Pancarlık Vadisi ve Kilisesi

Pancarlık Vadisi özellikleri konumu Pancarlık Kilisesi Nerede ve özellikleri

Pancarlık Vadisi yaz, kış mevsimlerinde ziyaretçi akınına uğrayan, ülkenin en kıymetli turistik bölgelerinden biri olan Kapadokya’da yer almaktadır. Kapadokya pek çok yeratlı şehrine, geniş vadilere, seyir teraslarına sahiptir. Bu nedenle yerli ve yabancı olan pek çok turisti kendisine çekmektedir. Pek çok özel yere sahip olması nedeni ile büyüleyici bir yerdir.

Pancarlık Kilisesi ve vadisi eşsiz bir güzelliğe, muhteşem bir tarihi dokuya sahiptir. Ziyaretçilerini bambaşka bir dünyaymış gibi etkilemektedir. Gidenlere yedikleri yemekleri, içtikleri şarapların, kahvelerin çok daha özel olduğunu hissettirmektedir. Büyük bir tarihi geçmişe sahip olan Kapadokya beş büyük şehrin sınırlarını kapsaması nedeni ile pek çok farklı güzellik sunmaktadır. Pancarlık Vadisi de bu güzelliklerden biridir. Eski dönemlerden günümüze kadar ulaşmayı başarmış olan tarihi dokulara sahip mekanları ile ziyaretçilerini her zaman büyülemeye devam etmektedir.

Pancarlık Vadisi Özellikleri

Pancarlık Vadisi gezisi düzenlemekte olan kişiler bu alanı sıklıkla spor faaliyetleri için ziyaret etmektedirler. Yürüyüş rotaları, kamp alanları olarak kullanılmaktadır. Uygun hava koşullarına sahip olduğunda zemini kamp alanı olarak kullanılabilmektedir. Kapadokya bölgesi içerisinde en özel olan alanlardan biridir.

Kapadokya içerisinde her bölge, gezilmesi gerekli olan her mekan eşsiz bir manzaraya, estetiğe sahiptir. Bu durum fotoğrafçıların her yerde birbirinden özel kareler yakalamalarına neden olmaktadır. Pancarlık Vadisi de bu şekilde eşsiz manzaralara sahip olan bir vadidir. Hem keyif sürülebilmekte hem de güzelliği ölümsüzleştirilebilmektedir. Doğanın yarattığı mükemmel görüntü muhakkak görülmeli ve keyfi çıkarılmalıdır. Pancarlık Kapadokya vadisi gezi düzenleyen kişiler buraya gün batımında gelmeyi ihmal etmiyorlar. Mükemmel gün batımı manzarasını izlemek ve bu anları ölümsüzleştirebilmek için ziyaretçiler gün batımında akın akın bu bölgeyi ziyaret etmektedirler.

Yeşillik, gün ışığı ve kayaların farklılaşan renkleri eşsiz bir estetik sunmaktadır. Bu manzara gezi boyunca kişileri tüm sorunlarından arındırmakta, mükemmel doğası ile birlikte kişiler üzerinde terapi etkisi yaratmaktadır. Vadide bulunan kayaların farklı renk tonlarında olması vadinin tepesinden bakıldığında manzarayı unutulmayacak bir hale getirmektedir. Kapadokya’da çeşitli doğa olayları nedeni ile ortaya çıkmışlardır. Bu eşsiz manzara hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağında bulunmaktadır.

Pancarlık Kilisesi Özellikleri

Kapadokya’da pek çok kilise bulunmaktadır. Bu kiliselerin ortak özellikleri eşsiz freskleridir. Kiliselerde kişilerin karşısına sıklıkla freskler çıkacaktır. O zamanki yaşam koşulları, dini inançlar ve tüm mesajlar duvarlara kazınmış bir haldedir. Pancarlık Vadisi gezilecek yerler içerisinde ilk sırada Pancalık Kilisesi yer almaktadır. Kilisedeki en çok dikkat çeken şey ise zeminin yeşil renkli olmasıdır. Son derece iyi korunmuş bir haldedir. Bu sayede ziyaretçilere görsel bir şölen sunulmaktadır. Kilisenin dokusu diğer kiliselerde görülmeye alışık olunmayan türde ve sıklıktadır.

Pancarlık Kilisesi tarihi 11.yüzyıla dayanmaktadır. İçerisinde “Peygamberin Görünümü”, “Müjde”, “Ziyaret”, “Bakireliğin İspatı”, “Elizabeth’in Takip Edilişi”, “Şarap Mucizesi”, “Vaftizci Yahya’nın Görevlendirilmesi”, “Kötülüklerle Dolu Adamın İyileştirilmesi”, “Hz. İsa ve Samarralı Kadın”, “Başkalaşım”, “Masum Çocukların Katliamı”, “Yusuf’un İkinci Rüyası”, “Mısır’a Kaçış”, “Şeytan Çarpmış Adamın İyileştirilmesi”, “Hz. İsa’nın Göğe Çıkışı”, Hz. İsa Golgota Yolunda”, “Hz. İsa Çarmıhta”, “Hz.İsa’nın Cehenneme İnişi” ve aziz tasvirleri bulunmaktadır.

Pancarlık Kilisesi mimari açıdan düz tavanlı, tek nefli, tek apsislidir. Kilise büyük bir kaya kütlesine oyulmuştur. Pancarlık Kilisesi’nin bulunduğu nokta vadinin yüksek bölgeleridir. Vadide yer alan kayalar farklı renklerde oldukları için sıra dışı bir görüntü, manzara ziyaretçileri beklemektedir. Kilise manzarası doğa olayları sonucunda olmuştur.

Kapadokya’da yer alan kiliselerin bulundukları bölgelerin civarları hep çok daha etkileyici olmuştur. Kilise civarları birbirinden farklı birçok güzelliğin yoğunlaştığı bölgeler olmuşlardır. Kiliseye girmeden önce bölgenin gizemli havası ziyaretçileri etkilemektedir.

Pancalık Kilisesine giden yollarda güvercinlikler başta olmak üzere birkaç şapel ve manastır da bulunmaktadır. Kapadokya’daki tarihi yerlerin kullanımında en iyi bilinen şeylerden biri güvercinliklere son derece önem verilmesidir. Bu nedenle kiliseye giden yol üzerinde de çok fazla sayıda tünek yer almaktadır. Kiliseye varıldığında freskler büyük etkileyicilikleri ile kişileri karşılamaktadırlar. 

Pancarlık Vadisi Nerededir?

Pancarlık Vadisi nerede sorusu kişiler tarafından merak edilmektedir. Eşsiz manzarası ile insanların dikkatlerini üzerine çeken vadi Nevşehir- Ürgüp karayolu üzerinde yer alıyor. Ürgüp’e 5 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ortahisar bölgesinde yer alıyor. Nevşehir Kapadokya denildiğinde akla ilk olarak gelen ziyaret bölgelerinden biri Ortahisar bölgesidir. Ortahisar’ın güney tarafında yer alan Ürgüp Mustafapaşa yolu üzerinde Pancarlık Vadisi bulunmaktadır. Pancarlık Vadisi içerisinde yer alan Pancarlık Kilisesi’nde güvercinlikler, şapel, manastır rahatlıkla görülebilmektedir.

Pancarlık Vadisi Google Maps Yol Tarifi

Pancarlık Kilisesi Yakınlarında Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Pancalık Kilisesi ile aynı civarda var olan özel tarihi ile mutlaka ziyaret edilmesi gerekli olan bölgeler bulunmaktadır. Pancarlık Kilisesi’ne yaklaşık olarak 1 km uzaklıkta olan Sarıca Kilisesi de oldukça özel bir kilisedir. Bu kilise restore edilmiştir. Aynı zamanda Ortahisar’da yer alan Ortahisa Kalesi de mutlaka görülmesi gerekli olan yerlerdendir.

Ortahisa Kalesi yaklaşık olarak 3 km uzaklıkta bulunmaktadır. Pancarlık’a gelenlerin mutlaka ziyaret etmeden dönmedikleri önemli bir yerdir. Pancarlık Vadisi gibi muhteşem bir manzaraya sahip olan Üzengi Vadisi de aynı şekilde yakınlarda yer alıyor. Ürgüp – Mustafapaşa kasabaları arasında kalan bu vadi daha farklı ve oldukça keyifli bir manzaraya sahiptir. Bu nedenle gezi rotasına muhakkak eklenmelidir. Doğa sporları yapmaktan keyif alan kişiler Üzengi Deresi’ni takip ederek Ürgüp’e kadar keyifli bir yürüyüş yapabilmektedir. Kondisyonuna güvenen kişiler böyle bir doğa yürüyüşü yapabilmektedir. 

Pancarlık Kilisesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Pancarlık Kilisesi sahip olduğu freskler ile kendisine özgü bir tarihi dokuya sahip olmuştur. Büyük bir etkileyiciliğe sahip olan freskler her ziyaretçinin ilgisini çekmektedir. Pancarlık Kilisesi belediyeye bağlıdır. Bu nedenle Kapadokya içerisinde yer alan bazı tarihi yerlerde olduğu gibi bu kilisede de Müze Kart geçerli değildir. Giriş ücreti verilerek kiliseye girilebilmekte, gezilebilmektedir. Pancarlık Kilisesi giriş ücret 20 TL’dir.

Pancarlık Kilisesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Ürgüp’e 5 km uzaklıkta Ortahisar’da yer almaktadır. Kiliseye Pancarlık Vadisi’nden yukarı tırmanarak ulaşabilmek mümkün olmaktadır. Pancarlık Vadisi gezi rehberi ile yapılan turlarda mutlaka uğranılan bölgelerden biri kilisedir. Eşsiz manzarası ve tarihi dokusu ile ziyaretçileri kendisine hayran bırakmaktadır. Babayan Köyü üzerinden yürüyerek kiliseye ulaşabilmek mümkündür. Uygun bir mevsimde yürüyerek gidildiğinde yol üzerinde üzüm bağları, yeşillikler ziyaretçilere eşlik etmekte ve görsel şölen sunmaktadır. Muhteşem bir manzara eşliğinde yürüyerek de kiliseye ulaşım sağlanabilmektedir. Aynı şekilde kilise yakınlarında yer alan başka kiliseleri de gezebilmek mümkündür. Pancarlık Kilisesi’nin bulunduğu bölge yakınlarında eşsiz tarihi izleri ile gezilmesi gerekli olan pek çok yer bulunmaktadır.

Pancarlık Kilisesi Google Maps Yol Tarifi

Parcarlık Kilisesi

https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/nevsehir/gezilecekyer/pancarli-kilisesi Kültür bakanlığının resimi web sitesinde pancarlık kilisesi hakkında bilgi

Pancarlık Vadisi ve Kilisesi Fotoğrafları

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.