Ortahisar Gezilecek Yerler

Ortahisar Gezilecek Yerler, Yol Tarifi, Ne Yenir, Tarihi Yerleri

Nevşehir Ortahisar gezisi düzenlemek isteyenler, Ortahisar içerisinde nereleri gezebileceklerini merak etmektedirler. Ortahisar içerisinde mutlaka gezilmesi ve görülmesi gerekli olan bölgeler bulunmaktadır. Bu bölgeler tarihi ve estetik güzelliği ile yıllar boyu hem yerli hem de yabancı turistleri kendisine çekmeyi başarmıştır.

Özellikle Kapadokya güzel atlar ülkesidir. Her mevsim ziyaretçi akınına uğramaktadır ve ülke içerisinde en önemli turistik bölgelerden biri haline gelmiştir. Şehir hayatından uzaklaşmak isteyenler için nefes kesici manzaraları, kendisine has şarapları, devasa balonları ile hizmetlerini vermektedir. Ziyaretçiler Kapadokya içerisinde gün doğumunu balonlarla izleyebilmekte, birbirinden farklı doğa sporlarını deneyebilmekte, nefes kesici manzaralarında gün batımı izleyebilmektedir. Nevşehir Ortahisar gezisi Aynı şekilde önemli tarihi ile de tarihi izler barındıran bölgelerde keşif yapabilmekte, eski dönemlere ufak bir gezi yapabilmektedir. Ortahisar bölgesi de Kapadokya içerisinde oldukça önemli bir yere sahiptir.

Ortahisar’ın Merkez İli Nevşehir

Bu bölgeler içerisinde gezilecek yerleri en zengin olan bölgelerinden birisi Ortahisar bölgesidir. Burada Kapadokya Etnografya Müzeleri, Ortahisar Kalesi, Hallaç Manastırı gibi bölgeyi özel kılan pek çok yer bulunuyor. Bölgede pek çok farklı medeniyete ait izleri görebilmek mümkündür. Burada Etiler, Firigyalılar, Likyalılar, Persler, Romalılar, Bizans gibi farklı medeniyetler izlerini bırakmışlardır. Her bir medeniyet kendisine özgü yaşam şekillerine sahiptir.

Ortahisar Gezilecek Yerlerin Haritası

  • 1- Ortahisar Kalesi
  • 2- Ortahisar Kültür Müzesi / Culture Museum
  • 3- Pancarlik Vadisi
  • 4- Pancarlık Kilisesi
  • 5- İshak Kalesi Yolu
  • 6- Hallach monastery
Ortahisar Soğuk Hava Depoları

Bölgesi içerisinde en çok ilgi gören yerlerden biridir. Turizme açılan ilk bölgesidir. Türkiye’nin soğuk hava deposu olarak bilinen bu bölge tüf kayaları içerisinde yer almaktadır. 1950’li yıllardan bu zamana kadar bölge ekonomisine önemli katkıları bulunmuştur. Bu depoların şimdiki sayılarının ise 700’i aşkın olduğu bilinmektedir. Önceleri barınak olarak kullanıldığı düşünülmekte olan bu kayalar soğuk hava deposu olarak kullanılmaya başlandı. Limon, portakal ve bölgeye has olan elma, patatesler muhafaza edilmekte ve ülke geneline dağıtılmaktadır. Nevşehir Ortahisar gezilecek yerler içerisinde yer alıyor.

Ortahisar Kalesi

Şirin yapısı ve tarihi ile birlikte ziyaretçilerini büyülemeyi başarmış olan bir bölgededir. Ortahisar gezilecek yerler arasında ilk yerdir. Bölge içerisinde ziyaretçilerin dikkatini ilk olarak şirin evler çekmektedir. Bu evlerin arasında yer alan yaklaşık 90 metre yüksekliğe sahip olan Ortahisar Kalesi bulunmaktadır. Tüm heybeti ile birlikte gelenlere görsel bir şölen sunmaktadır.

Kalenin eteklerinde restoranlar ve oteller bulunmaktadır. Nevşehir Ortahisar yemek yerleri burada bulunuyor. Yöre lezzetleri bu restoranlarda rahatlıkla tadılabilmektedir. Kalenin Bizans döneminde yapıldığı tahmin edilse de net tarihi hakkında kesin bilgiler mevcut değildir. Ürgüp ve Göreme arasında kalan bir kaledir.

Bu kale barınma ve korunma amaçları ile yapılmış olan bir kaledir. Kale içerisinde birbirlerine bağlı olan çok sayıda tüneller ve odalar bulunmaktadır. Biraz zahmetli gibi görünse de tırmanış sonrasında kalenin zirvesine ulaşabilmek mümkündür. Zirvede muhteşem bir manzara ziyaretçilerini beklemektedir. Ürgüp ve Göreme bölgelerinden kalkan otobüslerle bu kaleyi ziyaret edebilmek mümkündür.

İshak Kalesi

Nevşehir Ortahisar görülecek yerler içerisinde yer alan İshal Kalesi bir diğer önemli yapıdır. Mutlaka ziyaret edilmesi gerekli olan yerlerden biridir. İshak ve Ortahisar kaleleri arasında tünellerle bağlantı sağlanmaktadır. Özellikle savaş dönemlerinde bu tünellerden geçişler gerçekleştirilmekteydi. Ortahisar Kalesi’nin tam karşısında yer almaktadır.

Ortahisar Etnografya Müzesi

Nevşehir Ortahisar gezi rehberi ile birlikte mutlaka ziyaret edilen bir müzedir. Cumhuriyet Meydanı’nda yer almaktadır. 1916 yılında inşa edilmiş olup oldukça uzun bir süre boyunca 12 odalı bir otel olarak kullanılmıştır. Şu an etnografya müzesi olarak kullanılmaktadır. İçerisinde Türk hamamı, kına gecesi, Kağnı arabası, seyyar berber, pekmez ve ekmek yapımına dair gerçekçi sahneler yer almaktadır. Canlandırmalar odalara dağılmış bir şekilde ziyaretçilerini beklemektedir.

Hallaç Manastırı

13. Yüzyılda yapıldığı düşünülmekte olan Hallaç Manastırı ziyaretçiler tarafından yüksek ilgi görmektedir. Merkeze yaklaşık olarak 1 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kısmen çökmüş olan bu bina hiçbir zaman üzerindeki ilgiyi kaybetmemiştir. Bir diğer adı ise Hastane Manastırı’dır. Hallaç Deresi yakınında yer almaktadır. Hem manastık hem de kilise olması ile birlikte bir başka örneği daha bulunmamaktadır. Manastır çevresiyle tüneller sayesinde bağlantı kurabilmektedir.

Üzümlü Kilise

Bölgenin batısında yer alan, eşsiz manzarası ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakan Kızılçukur vadisi girişinde yer almaktadır. Merkeze tam olarak 3,5 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kilise 19.yüzyıla ait olan bir kilisedir. Üzümlü Kilise’nin duvarlarına sprey boyalarla yapılan resimler bu yapıyı tahrip etmektedir. Kilise içerisinde yer alan resimler ve plastik bezemeleri koruyabilmek için çalışmalar yürütülmektedir. Kiliseni taç kapısında kemer salkım ve üzüm motifleri bulunmaktadır. Farklı bir mimarı yapısının olması, görenleri etkileyen freskleri ile Nevşehir Ortahisar’da görülmesi gereken yerler listesi içerisine girmektedir. 

Pancarlık Vadisi ve Pancarlık Kilisesi

Bölge içerisinde yer alan en önemli kiliselerden birisi de Pancarlık Kilisesi’dir. Pancarlık Vadisi içerisinde yer almaktadır. Merkeze yaklaşık olarak 4 km uzaklıkta bulunan bu yer farklı ve kendisine özgü manzarası ile Kapadokya içerisinde önemli bir yere sahip olmuştur. Farklı renklerdeki kaya oluşumları nedeni ile oldukça estetik ve farklı bir manzaraya sahip olmaktadır. Ortahisar gezilecek yerler içerisindeki tarihi önemli bir kilisedir.

Bu vadi içerisinde aynı zamanda Kepez ve Sarıca Kiliseleri de yer almaktadır. Her biri özel duvar süslemeleri özel bir yere sahiptir. Vadi içerisinde yer alan güvercinlikler, gözetleme kuleleri, manastır ve şapeller gezmeye değerdir. Birbirinden etkileyici ve özel mimari oluşumlar burada bulunuyor. Nevşehir Ortahisar gezi tavsiyesi olarak Pancarlık Vadisi ve içerisinde yer alan kiliseler mutlaka önerilmektedir.

Cambazlı Kilise

Dere yatağı üzerinde bulunan yamaçta yer alıyor ve adını bulunduğu mahalleden alıyor. Aynı zamanda Sarıca Kilisesi olarak da bilinmektedir. Geniş bir kaya grubu ucunda koni içerisine oyularak yapılmaktadır. Merkeze olan uzaklığı 4 km’dir. 2002 yılında Kültürel Miras Büyük Ödülü’ne layık görülmüştür. Bizans mimarisi ile inşa edilmiştir ve 9.yüzyıla ait olduğu bilinmekte olan kapalı Yunan hacı ve üç yapraklı yonca figürleri bulunmaktadır.

Nevşehir Ortahisar Kaç Günde Gezilir?

Kapadokya bölgesindeki yaşantıya şahit olabilmek mutlaka gezilip görülmesi gerekli olan bölgelerden biri Ortahisar bölgesidir. Ortahisar bölgesi Ürgüp, Avanos, Göreme yakınlarında yer almaktadır. Bu nedenle Ortahisar gezileri içerisine bu bölgelerinde eklenmesi gerekli olacaktır. Ortahisar ve çevre bölgeleri en iyi şekilde gezebilmek için 2-3 gün yeterli olmaktadır. Kapadokya gezilecek yerler konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ortahisar’a Nasıl Gidilir?

Nevşehir Ortahisar ulaşım için merkezden kalkan pek çok otobüs, minibüs bulunmaktadır. Oldukça ucuz ücretlerle seyahat edilebilmektedir. Kişiler kendi özel araçları ile de gezi yapabilmektedirler. Şahsi araçla gelecek olanlar Nevşehir- Ürgüp karayolu üzerinden 5 km yol alarak Ortahisar’a ulaşabilmektedir. Göreme, Ürgüp ve Ortahisar birbirlerine oldukça yakın olan bölgelerdir. Gelmişken her bir bölgenin gezilip görülmesi en iyisi olacaktır. İl merkezinden kalkan otobüslerle de Ortahisar bölgesine ulaşım kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Kapadokya Ortahisar Yol Tarifi

Ortahisar Hakkında Kısa Soru Cevap
Ortahisar da ne yapılır?

Ortahisar bölgesinde ilk yapılması gereken Ortahisar kalesine çıkmak olacaktır. Daha sonra kasaba içerisinde ve çevresinde bulunan tarihi yerler ve kiliseleri ziyaret olmalıdır.
Ortahisar Kültür Müzesi
Ortahisar Etnografya Müzesi
Ortahisar Abdioğlu Camii
Balkan Deresi
Üzümlü Kilise
Cambazlı Kilise
Ortahisar Panorama
İshak Kalesi
Tandır Cafe Restaurant
Pancarlık Vadisi
noktaları ortahisar’da iseniz görmeden dönmeyiniz.

Ortahisar Nasıl Bir Yer?

Ortahisar, kendinizi farklı bir dönemde yaşıyor hissetmenizi sağlayacak bölgelerden birisidir. Her bir köşesinde ayrı güzellikler barındırmaktadır. Yalnızca tarihi yapısı ile değiş doğal güzellikleriyle de bilinmektedir. Ortahisar’ı keşfetmek için Kapadokya gezinizin bir gününü ayarlamanız yeterli olacaktır.

Kapadokya Ortahisar Gezilecek Yerler Fotoğrafları
Ziyaretçi Yorumları (1)
  1. meral23 dedi ki:

    Ortahisar harika bi yersin sen ya. Ortahisar kalesine çıkın. Ortahisar pidesini yeyin.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.