Gomeda Vadisi

Gomeda Vadisi, Kapadokya’nın harikalar diyarı olarak adlandırılan bölgelerinden biridir. Ayrıca küçük Ihlara olarak bilinen bu bölgede çok güzel bir doğa manzarası ile misafirleri karşılarken birbirinden güzel uçan kuşlar canlılar bulunmaktadır. Aslında Kapadokya’nın en gizemli yeri olan Gomeda veya Gömeda Vadisi’nin içinden geçen Bey Deresi de bölgenin her zaman merak edilmesini sağlamıştır.

Gomeda Vadisi Nerede, Giriş Ücreti, Yol Tarifi ve Gomeda Vadisi Yürüş Alanı ve Hikayesi

Gomeda Vadisi Hakkında Bilgileri

Birçok kişi Gomeda vadisi hikayesi konusunda da araştırma yapmaktadır. Doğa tutkunu gezginlerin Kapadokya’daki ilk adresi olan Gomeda Vadisi birçok mağaraya ev sahipliği yapmaktadır. Bu mağaralarda çok eski tarihlerden günümüze kadar biriken yağmur suları eşsiz bir manzarayı beraberinde getirirken onlarca kavak ağacı arasında yürüyüş yapılabiliyor. Ayrıca zifiri karanlık olan bu mağaraların yanı sıra çok sayıda tünelin de bölgede dikkat çektiği söylenebilir. Ayrıca vadide gezerken dikkat çeken güvercinlikler de fotoğraf karelerinin vazgeçilmezi sayılmaktadır. Bazıları tek bazıları ise çok katlı olarak kayalara oyulmuş bir şekilde inşa edilen güvercinlikler sayesinde bölge halkı gübre elde etmeyi sürdürüyor. Kale gibi heybetli görünen bu bölgenin Kapadokya’da gezilmesi gereken yerler arasında olduğu her zaman hatırlatılıyor.

Gomeda Vadisi Nerede?

Gomeda Vadisi, Nevşehir Ürgüp ilçesinin Mustafapaşa köyünde bulunmaktadır. Bu köy eski bir Rum köyü olmakla beraber Kapadokya’da gezilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Vadiye giriş yaparken göz çarpan Gomeda Harabeleri ile beraber vadi içindeki gezinti sırasında çok sayıda mağara ve tünel yer almaktadır. Bu bölgede muhteşem fotoğraf kareleri yakalarken heyecan dolu bir geziye ilk adımı atabilirsiniz.

Gomeda Vadisi Yol Tarifi

Gomeda Vadisi yol tarifi; Gomeda Vadisi’ne ulaşmak için öncelikle Ürgüp Mustafapaşa Köyü’ne gidilmesi gerekiyor. Bu köy Nevşehir’e 25 km, Ürgüp’e ise sadece 5 km uzaklıkta bulunuyor. Nevşehir otogarından hareket eden servislerile Ürgüp e, Ürgüp’tede köy minibüslerine binebilirsiniz. Kişisel araçla ulaşım sağlamak isteyenler ise sırasıyla Nevşehir, Ortahisar, Ürgüp ve Mustafapaşa Köy yolunu takip etmelidir.

Gomeda Vadisi haritasi

Gomeda Vadisi Hikayesi Efsanesi

Gomeda Vadisi hikayesi aslında bölgeye uğramadan önce pek çok kişinin araştırdığı konulardan biridir. Bu bölge perilerin uğrak yeri olarak bilinirken iyilik ve kötülük arasında yapılan savaşların da ilk adresi şeklinde tanımlanmıştır. Bölge hakkındaki bir rivayete göre; Gomeda vadisi hikayesinde Kötülükler savaşı kaybettikten sonra vadinin karanlık mağaralarının en derinliklerine inerek derin ve uzun bir uykuya dalmış ve iyiliğin ölümünü beklemeye başlamış.

Gomeda vadisi efsanesi aynı zamanda 2007 yılında ‘Gomeda’ adıyla çekilen bir filme de ev sahipliği yapmıştır. Gomeda vadisinin esrarengiz bir bölge olarak bilinmesinde 5 kişilik bir arkadaş grubunun etkisi büyüktür. Öyle ki gerilim filmine de konu olan bu vadideki bir arkadaş grubu yollarını kaybederek geceyi vadide geçirmiştir. Karanlık bir mağaraya sığınan bu grup bir süre sonra gerilim ve korku dolu anlar yaşamaya başlamıştır. Bu yüzden vadiyi görmek isteyenler başlangıçta tedirgin olsa da bir rehber eşliğinde gezmeyi daha çok tercih edebilir.

Yakın tarihlerde de hala araştırıla bu Gizemli vadin içerisinde Cinlerin yaşadığını, 20217 yılında da burada bir genç kişinin kaybolduğu söylenmektedir. Gomeda vadisinin adı değişecek olursa galiba Cinler vadisi rahatlıkla diyebiliriz.

Gomeda Vadisi Gezilecek Yerler
  • Aziz Basilios Kilisesi
  • Kaya Kemer
  • Yer altı Şehri
  • Haçlışar Kiliesi
  • Alakara Kilisesi olarak sıralanmaktadır.
    Kapadokya Vadi
Aziz Basilios Kilisesi

Bu kilise kısa bir tırmanışın ardından ulaşılan önemli bir alanda bulunmaktadır. Kayaların üzerinde konumlanan Aziz Basilios Kilisesi aslında gizli bir mabet gibi ziyaretçileri kabul etmektedir. Vadinin batı yakasına düşen Aziz Basilios kilisesi, dikdörtgen yapılıdır. Bizans’tan günümüze kadar ulaşabilen ender kiliselerden olan bu yapıtta geometrik motiflerle süslenen büyük bir haç da bulunuyor. Ayrıca kilisenin kornişindeki kitabede yer alan bilgilere göre, Hristiyanlık çok eski tarihlerde bölge krallarından birinin rüyasına girmiş ve resmi din olarak kabul edileceği aktarılmıştır.

Kilisede sadece geometrik değil, bitkisel bezelemeler de bulunuyor. Boyutu bir hayli büyük olan 3 Malta haçı da yine kilisenin görülmesi gereken yerleri arasındadır. Yakup, İshak ve İbrahim Peygamberlerin ismi, haçların üzerine yazılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda Malta haçlarının cenneti temsilen hazırlandığı belirtilmiştir. Kilise kapısının bir kısmı yıkılsa da yarı kabartma süslemeler halen dikkat çekmektedir. Son olarak bu kilisenin 726 ile 843 tarihleri arasında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Kaya Kemer

Vadi boyunca akan Bey Deresi ile beraber gezintiye devam ederken Kaya Kemerlerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca Yer altı şehrini geçtikten sonra karşınıza çıkan Kaya Kemerin altında yürümek gerçekten büyük bir heyecanı beraberinde getirecektir. Fotoğraf çekimine en uygun yerlerden biri olan Kaya Kemerler aslında görkemli görünümüyle tüm gezginlerin ilgi alanı olmayı sürdürüyor.

Yer Altı Şehri

Yer altı şehri, vadiden sağa doğru gezinirken karşınıza çıkmaktadır. Gomeda Vadisinin 200 metre sağına düşen yer altı şehrinde çok sayıda dikey ve yatay tüneller bulunuyor. Şehrin içini görmek isteyenler ise bazı yerlerden sürünerek geçmek zorunda. Ancak şehrin birçok bölümündeki geçitler kapandığı için sadece açık yerlerinin görülebileceği unutulmamalı.

Alakara Kilisesi

Gömeda Vadisinde yürümeye başlarken rotanın sağ tarafında yer alan Alakara Kilisesi sadece bir kalıntı olarak bölgede bulunuyor. Bu kilisenin Roma döneminde yapıldığı tespit edilirken kayalara oyulmuş bir şekilde ziyaret edildiği biliniyor. Alakara Kilisesinin batı kısmında kullanılmayan bir kapı yer alırken apsiste Hz. İsa ile beraber 12 havarisi ve meleklerin tasvirleri göze çarpıyor.

Gomeda Vadisi Kısa Soru Cevap
Gomeda Vadisi nerede?

Gomeda Vadisi Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde yer alan Mustafapaşa köyünün batısında yer almaktadır. Bu köy eski bir Rum köyü olmakla beraber Kapadokya’da gezilmesi gereken yerler arasında ilk sıradadır. Gomeda Vadisi nerede sorusuna cevap verdikten sonra, Vadi hakkında diğer dikkat edilmesi gereken önemli olay; Vadiye giriş yaparken göz çarpan Gomeda Harabeleri ile beraber vadi içindeki gezinti sırasında çok sayıda mağara ve tünel yer almaktadır.

Gomeda Vadisi’ne nasıl gidilir?

Gomeda Vadisi’ne gitmek için Nevşehir, Ürgüp ve ardından Mustafapaşa köyü istikametinde ilerlenmelidir. Burada yer alan tabelaları takip ederek Gomeda Vadisine ulaşabilirsiniz. Ürgüp istikametine giderken uçhisar kavak kavşağını geçtikten sonra yokuş aşağı 3 km ye yakın indikten sonra sağ dönüş tarafında Mustafapaşa Tabelasını göreceksiniz. Bu yolada girdikten sonra tabelaları takip ederek rahat bir şekilde Gomeda vadisine ulaşabilirsiniz.

Gomeda Vadisi neden gizemli?

Bu vadi hakkında birçok rivayet bulunuyor. En önemli rivayet ise iyi ve kötülerin savaş alanı kabul edilmesidir. Ayrıca gizemli bir vadi olarak tanınmasından dolayı 2007 yılında Gomeda adı verilen korku filmi burada çekilmiştir. Flim sayesinde bu vadi daha bi tanınmış ve gizemli yerleri daha çok merak konusu olmuştur.

Gomeda Vadisi yürüyüşünde hangi tür giysiler tercih edilmeli?

Gomeda Vadisi’nde yürüyüş yapacak olanlar öncelikle ısırgan çalılardan korunmak için uzun kollu giysiler tercih etmelidir. Ayrıca yedek ayakkabı ve çorap da alınmalıdır. Vadinin yapısı nedeniyle ayakkabıların tam yürüş ayakkabısı olması ve sizleri terletmiyecek rahat ama uzun kollu tişört ve pantolon ile bu vadiyi yürümenizi, gizemini keşfetmenizi öneririz.

Gomeda Vadisi giriş ücreti ne kadar?

Gömeda vadisi girişi için sıklıkla soru sorulmakta giriş ücreti ne kadar olduğuna yönelik sorular sorulmaktadır. Kapadokya bölgesi içerisinde Mustafapaşa köyünde bulunan Gomeda Vadisi için herhangi bir giriş ücret yoktur, giriş için herhangi bir ücret alınmamaktadır. 

Gomeda Vadisi Farklı Kaynaklar

https://tr.wikipedia.org/wiki/Gomeda

Gomeda Vadisi Kaç Km?

Kapadokya’nın en çok gezilen bölgelerinden olan Ürgüp’e, 5-6 km uzaklıkta bulunan Gomeda Vadisi yaklaşık 1,5 kilometrelik bir parkura sahiptir. Parkur son derece kolay olup trekkinglerde sık sık tercih edilmektedir. Ayrıca Gomeda Vadisini kamp yapmak için değerlendiren pek çok doğa sever mevcuttur.
Vadinin içinde bulunan Bey Deresi yürüyüşünüz esnasında size eşlik edecektir. Özellikle bu bölgeyi ilkbahar aylarında geziyorsanız kelebeklerin uçuştuğunu ve meyve ağaçlarının çiçek açtığını görebilirsiniz. Ancak oldukça gizemli bir atmosfere sahip olduğunu söylemek mümkündür. Sonbahar aylarında yağmur sularının birikmesiyle birlikte ürpertici bir hava ortaya çıkmaktadır. Hatta bu bölgede bir korku filmi de çekilmiştir.

Gomeda Vadisi Fotoğrafları
Ziyaretçi Yorumları (1)
  1. adile dedi ki:

    Mümemmel bir vadiydi özellikle haçlılar kilisesinin oldugu ilk giriş yeri. yaa nasıl yaşamışlar oralarda çok garip ve ürpertici değil mi

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.