Üç Güzeller

Üç Güzeller Peri Bacaları 3 Güzeller Efsanesi Ürgüp, Hikayesi, Nerededir

Kapadokya’da görülmesi gereken yerler arasında olan Üç Güzeller Peri Bacaları hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar yazımın devamında paylaşılmıştır. Öncelikle 2 büyük, 1 küçük peri bacasından oluşan ve adeta bir çekirdek aile dizilimini yansıtan Üç Güzeller Peri Bacaları, bölgeye uğrayan turistlerin en fazla ilgi gösterdiği yerlerdendir. Öyle ki bu bölge, Kapadokya’da en çok fotoğraf çekilen yerler arasında 1. sıradadır. Yılın her döneminde ortalama 2.5 milyon turistin ziyaret etmeyi sürdürdüğü bu bölgede ayrıca evlenen, nişanlanan ya da tur ile gelen gruplar ilk olarak Üç Güzelleri ziyaret etmektedir.

Üç Güzeller Peri Bacaları Nerede?

Üç Güzeller Peri Bacaları nerede sorusunun yanıtları sık sık aranmaktadır. Ürgüp – Nevşehir karayolu üzerinde bulunan bu bölge aslında Kapadokya’nın sembolü olarak kabul edilir. Ürgüp girişinden tabelaları takip ederek Peri Bacaları’na ulaşabilirsiniz. Ürgüp merkezden sadece 5 km uzaklıkta olduğu için ulaşımın kolay olduğunu da söylemekte fayda var.

Üç Güzeller Peri Bacaları Nasıl Gidilir?

Üç Güzeller Peri Bacaları’na gitmek için kişisel aracınızı kullanabilirsiniz. Ya da toplu taşıma araçlarıyla kolayca bölgeye ulaşabilirsiniz. Otobüsle gitmek isteyenler doğrudan Ürgüp’e ulaşabilir ve buradan düzenlenen turlar ile Üç Güzeller Peri Bacaları’na gidebilir. Üç güzeller Ürgüp Yolunda Ürgüp e girmeden önceki bir konumda yer almaktadır. Nevşehir terminaline inerseniz şehir içi dolmuşuna binip Nevşehir forum durağına indikten sonra 5 dk yürüme mesafesindeki Nevşehir Meteris meydaki duraktan ürgüp otobüsüne binmeniz gerekmektedir.

Özel Araç ile geliyorsanız eğer sayfamızdaki bulunan google maps haritamızdan faydalanabilirsiniz veya konumuzu ürgüp olarak seçerseniz gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz.

Üç Güzeller Peri Bacaları Hakkında Bilgiler

Üç Güzeller Peri Bacaları, Kapadokya’da kısa adıyla Üç Güzeller adıyla anılmaktadır. Bu yapılar, diğer peri bacaları arasından ‘şapkalı’ olması nedeniyle ayrılmıştır. Bölgedeki diğer peri bacaları volkanik arazi üzerinde rüzgar ve sel sularının etkisiyle oluşmuştur. Üç Güzeller Peri Bacaları ise sel sularu ve rüzgar ile beraber zemini aşındırmış ancak üst kısımlara dokunmadan huni şeklinde bir oluşuma neden olmuştur.

Kırmızı kayalardan meydana gelen Peri Bacaları’nın arasından güneşin batışına denk gelecek şekilde Erciyes Dağı seyredilebilir. Burada birbirinden güzel kareler yakalarken, amatör fotoğrafçılar bile gerçekten çok güzel manzaralara şahitlik etmektedir. Ayrıca bu bölgeye girişte herhangi bir ücret ödenmemektedir. Seyir tepesine çıkarak güneşin batışını seyrederken diğer peri bacalarını da ziyaret edebilirsiniz.

Üç Güzeller bölgesinde çok sayıda hediyelik eşya satışı yapılmaktadır. Yöre kadınlarının el emeği göz nuru olan takıların yanı sıra Oniks taşından hazırlanan süs eşyaları da mutlaka görülmelidir. Şimdi Kapadokya 3 Güzeller Hikayesi ya da diğer adıyla Üç Güzeller Peri Bacaları hikayesi neler anlatıyor, birlikte takip edelim.

Üç 3 Güzeller Peri Bacaları Efsanesi (Hikayesi)

Üç Güzeller Peri Bacaları efsanesi veya Kapadokya üç güzeller hikayesi aslında bölgeyi ziyaret etmeden önce pek çok kişinin merak ettiği konulardan biridir. Bazı gezginler bu bacaların baba, büyük baba, büyük anne ve kucağında bir çocuk ile taşa dönüşen annenin bedenleri olduğunu söylemektedir.

Üç Güzeller efsanesi arasında en dikkat çekeni ise bölgede yaşayan kralın kızı ve çobanla ilgilidir. Hikayeye göre kralın çok güzel bir kızı vardır ve çobana aşık olmuştur. Kral bu durumu sürekli engellemeye çalışsa da prenses kaçarak çobanla evlenmiştir. Her ikisinin bir çocuğu olmuş ve bu çocuğun kralı sakinleştireceği düşünerek yola çıkmışlardır. Ancak kralın dünyadan çok daha büyük olan kini ve öfkesi, prenses ve çobanı görür görmez devreye girer ve sarayın kapısından askerleri onların üzerine gönderir. Yakalandıkları zaman öleceklerini fark eden prenses de Allah’a içten yalvarır ve şu sözleri söyler, “Allah’ım bize büyük bir mucize gönder ve bunlardan kurtar.” Kapadokya 3 güzeller hikayesinde efsaneye göre Allah bu duayı kabul etmiştir ve prenses, çoban ve çocuğunu taşa çevirmiştir. Yine efsanede anlatılanlara göre ortadaki taş çocuk, arkadaşı taş prenses ve en önde duran taş da çobanın bedenidir.

Üç (3) Güzeller Peri Bacaları efsanesi bu şekildedir. Acı bir hikaye olmakla beraber aile kavramının ne kadar kutsal olduğunu gösteren Üç Güzeller Peri Bacaları aynı zamanda ailelerin de dua etmek için geldiği bir bölge haline dönüşmüştür. Bölgeyi ziyaret edenler bacaların hemen yan tarafındaki yokuşta 7 kez inip, 7 kez çıkarak çocuk sahibi olmayı dilemektedir. Aslında bu durum hikayenin bir etkisi olarak kabul edilmektedir.

Üç Güzeller Peri Bacaları efsanesi ile ilgili farklı bir inanış daha bulunuyor. Kapadokya’da yaşayan devlerin insanları korkutmak için insanların evlerine alevler üflediği aktarılıyor. Padişah bir gün Üç Güzeller’den geçerken bu durumun farkına varmış ve perileri toplayarak dağların en tepesinden kar getirmiştir. Bu karlar ile yanan ateşi söndürmüş ve perilerin iyiliği nedeniyle son derece güzel bir dostluk oluşmuştur. Bu süreçte perilerin padişahının kızı ile kralın oğlu birbirine aşık olmuştur. Padişahın kızı Gülperi ile, kralın oğlu Revan’ın bu aşkını kabul etmeyen insanlar perilere savaş açmış ancak peri padişahı bölgeden uzaklaşmayı tercih etmiştir. Bu hikaye de Kapadokya prensesi efsanesi olarak günümüze kadar ulaşan bir efsane olarak kabul edilmiştir.

Ürgüp görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada bulunan Ürgüp Üç Güzeller Peri Bacaları’nın dışında bölgenin doğa güzelliğine şahit olmak için sabahın erken saatlerinde uyanarak balon turu yapmanız önerilir. Ürgüp gezilecek yerler arasında sadece peri bacaları bulunmuyor. Yer altı şehirleri, sokakları ve vadileriyle çok güzel vakit geçirebileceğiniz bir yer olan Ürgüp’te ayrıca çok sayıda hediyelik eşya satan yer bulunuyor. Buradan bölgeyi anlatan ve anımsatan el emeği eşyaları satın alabilir ve ömür boyu bu güzelliğe şahit olmayı sürdürebilirsiniz.

Peri Bacaları Ürgüp’te mi Göreme’de mi?

Kapadokya’nın hem Ürgüp hem de Göreme bölgelerinde peri bacaları bulunmaktadır. Ancak Üç Güzeller Peribacaları Ürgüp sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze ise yaklaşık 5 km uzaklıktadır. Nevşehir’den çıkıp Ürgüp’e giderken sol tarafta bir ayrım bulunmaktadır. Buradan girerek kişisel aracınızla bölgeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Ürgüp’ten yürüyerek de Üç Güzeller Peribacaları gitmek mümkündür.

Üç Güzeller Peri Bacaları Kısa Soru Cevaplar
Üç Güzeller nasıl oluştu?

Bölgenin konumu itibari ile Tüf kayalardan oluşmaktadır. Bu Tüf kayaların tamamı sel suları altında kalması ve rüzgara maruz kalması ile doğanın kendi içerisinde oluşturmuş olduğu doğal bir güzellik ortaya çıkmıştır. Sel sularının kayaların tam üst kısmına kadar ulaşmamış o kısımlar sadece rüzgara maruz kalarak şapka şeklini almış, alt kısımlarıda sel ve rüzgara maruz kalması ile daha çok incelmiş huni şeklini almıştır. Bu şekilde de peri bacaları oluşmuştur.

Üç Güzeller anlamı nedir?

Üç güzeller peribacasının anlamı bölge içerisinde aslında 5 kişilik aileyi temsil ettiği söylenmektedir. En büyük olan Peribacası büyükbabayı temsil etmekte, hemen onun önünde duran peribacası anneyi temsil etmektedir. Anne hamile ve tam önünde de diğer çocuğunu tutmaktadır. İNanışa göre çocuk olmayanlar burayı ziyaret eder, peribacalarının yanındaki yokuşu 7 kere inip çıktıklarında çoçukları olacaklarına inanırlarmış.

Şapkalı peri bacaları nerede?

Şapklaı peribacaları dediğimiz peribacaları bölgede üç güzeller diye adlandırdığımız Nevşehir Ürgüp yolu üzerinde bulunan turistlerin ziyaret ettiği bölgedir.

Peri bacaları hikayesi nedir?

Peribacalarının hikayesi olarak bölge içerisinde zamanında büyük devlerin yaşadğı ve bu devlerin burdaki yaşayan insanlara büyük alev dalgaları attığına inanılırmış, Bölge halkına hep birlikte olup bu devlere karşı dua ederler, bu devlere karşı koymaya çalışırlarmış. Bir inanışa göre yaptıkları dua tutmuş bir başka inanışa göre bölgenin kralı olayı öğrenmiş ve kral perilerine emir vermiş ve devlerin attığı alev toplarına karı, perilerde buz ve kar atmaya başlamışlar ve bu şekilde yöre halkı ile bütünleşerek savaş esnasında oluşan kaya şekilerinede peribacaları demeye başlamışlardır.

Peribacaları Hakkında Farklı Kaynak

https://tr.wikipedia.org/wiki/Peribacas%C4%B1

Üç Güzeller Peri Bacaları Fotoğrafları
Ziyaretçi Yorumları (1)
  1. Kapadpkya dedi ki:

    Kapadokyada en sevdiğim peribacaları olarak aklmdan çıkmayan güzellikte bir yer. Ürgüpe giderken sola kalmaktadır.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.