Kapadokya Mustafapaşa

Kapadokya Mustafapaşa köyü Tarihi Gezilecek Yerleri, Mustafapaşa Otelleri, kiliseleri

Kapadokya Mustafapaşa görülecek yerler bakımından son derece zengin bir bölgedir. Antik dönemde ismi Sinasos olarak adlandırılmıştır. Eskiden Rum Köyü olan bu bölge Kapadokya’nın en doğal kalmış yerlerindendir. Doğal güzellikleri ile ziyaretçileri kendisine çeken bölge Ürgüp’e 6 km, Nevşehir’e 25 km mesafede bulunmaktadır. Mustafapaşa köyü gezilecek yerler açısından son derece zengin bir bölgedir. Ürgüp’e gelindiğinde buram buram tarih kokan yapısı nedeni ile ziyaretçiler tarafından ziyaret edilmeden geçilmemektedir. Oldukça şirin bir kasaba olan bu bölgede yer alan tarihi mekanları görebilmek için en az diğer bölgeler kadar zaman ayırmak gerekli olabilmektedir.

Kapadokya Mustafapaşa

Kapadokya Mustafapaşa gezi rehberi eşliğinde gezilebilmektedir. Mustafapaşa 1924 nüfus mübadelesine kadar Ortodoks Rumlarının yaşadığı bir bölgeymiş. Bu nedenle 700’e yakın taş konağa sahiptir. Köyün sakinleri o dönemde şarap ve tıbbı ürünler satmakta olan zengin tüccarlardan oluşmakta imiş. Mübadele sonrasında da köyün nüfusu dağıtılmıştır, Yunanistan’a gönderilmiştir. Yerlerine de Türkler yerleştirilmiştir. Taş işçiliği konusunda son derece değerli konaklara sahiptir. Sanatsal bir mimariye sahip olan o dönemlerin Sinasos’u mutlaka görülmesi gereken konaklara ev sahipliği yapmaktadır. Sinasos mimarları anlatılan bir rivayete göre Suriye ve Mardin’den getirilmişlerdir. Rivayetin gerçek olabileceğini düşündüren durum ise Mardin’de yer alan evler ile Mustafapaşa’da bulunan evlerin birebir benzer mimari özelliklere sahip olmalarıdır. Her iki bölgede yer alan evlerin birbirlerine son derece benzemeleri bu durumu kanıtlar niteliktedir.

Kasaba günümüzde Kültür Bakanlığı tarafından korunmaktadır. Bu kasaba 1981 yılında da turizme açılmıştır. Mustafapaşa köyü asırlık bir yaşa sahiptir. İçerisinde 93’e yakın ev 30’a yakın kilise yer almaktadır. Kiliseleri, şapelleri ve sahip olduğu muhteşem mimariye sahip evleri ile mutlaka ziyaret edilmesi gerekli olan bölgelerdendir. Burada yer alan tarihi dokuya sahip olan yapılar mutlaka görülmelidir.

MustafaPaşa Gezilecek Yerler Haritası

 • 1- Mehmet Şakirpaşa Caddesi
 • 2- Medrese of Mehmet Şakir Paşa
 • 3- Konstantin ve Helena (Eleni) Kilisesi
 • 4- Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi/Büyük Sinasos Konağı
 • 5- Baltanın Yeri Saklı Vadi
 • 6- Aziz Nikolas Manastırı
 • 7- Gomeda Vadisi
 • 8- Aziz Basil Şapeli
Chez İsmail

Mustafapaşa’nın hemen girişinde yer almaktadır. Mustafapaşa’ya gelen herkesin bu harika insan ile tanışması ile önerilmektedir. Güler yüzü ile karşılamakta ve insanlara görmeleri gerekli olan yerleri tüm sıcaklığı ile birlikte tarif etmektedir. Hoş sohbeti ile birlikte insanları ağırlamaktadır. Güzel insanın dükkanıMustafapaşa’nın ilk hediyelik eşya dükkanlarından biri olmaktadır. Yer alan güzel eşyalar ile Kapadokya gezilerini ölümsüz hale getirebilmek mümkündür.

Kapadokya Mustafapaşa Tarihi Yerleri Kiliseleri

Mehmet Şakirpaşa Medresesi

Kapadokya Mustafapaşa görülmesi gereken yerler içerisinde en önemli Osmanlı eserlerindendir. Yapım yılı 1900 yılıdır. Bu eser Kervansaray olarak bilinmektedir. Medresenin mimari özellikleri asimetrik U şeklindedir. Giriş kapısında taç başlıklar bulunmaktadır. Kapının önünde yer alan Arapça kitabe Mehmet Paşa’nın hayrından bahsedilmiştir. Cephedeki mermere ise Osmanlı Tuğrası işlenmiştir. Medresenin taç kapısından üstü açık olan avluya girildiğinde sekiz kenarlı sütunlarca desteklenmekte olan kemerli bir revakla karşılaşılmaktadır.

Mustafapaşa içerisinde ilk görülecek olan mekanlardan biri olan medrese günümüzde Kapadokya Meslek Yüksek Okulu olarak eğitim amaçlı kullanılmaktadır. Karşısında ise Kapadokya Mustafapaşa’nın eski camisi olan Cami-i Kebir ve Şeyh Ali ve Sipahi Camii yer almaktadır.

Aziz Nikolaos Manastırı

Mustafapaşa’nın biraz dışında kalan ancak oldukça yakın olan dini yapılardan biridir. Hem Müslüman hem de Hristiyanlarca saygı gören bir manastır olmaktadır. Bir kısmı kagir, bir kısmı ise kayaya oyulmuş olan manastır alt seviyede birbirine bitişik olarak oluşturulmuş dört mekandan oluşmaktadır. Bu bölümlerden güneyde olan yapının duvar resimleri şimdilerde zor seçilmektedir. Üslup bakımından önce yapılan duvar olduğu anlaşılmaktadır.

Büyük bir bölümü tahrip olmuş şekilde kaderine terk edilmiş olsa da Mustafapaşa içerisinde mutlaka görülmesi gerekli olan değerli tarihi eserlerdendir.

Konstantin Helena Kilisesi

Mustafapaşa içerisinde ziyaretçileri kabul etmeye devam etmektedir. Mustafapaşa içerisinde pek çok ziyaret noktası bulunmaktadır. Bu nedenle bir iki günlük gezi için konaklamak gerekli olabilmektedir. Kapadokya Mustafapaşa kiralık evle bu noktada ziyaretçilere yardımcı olmaktadır. Bölgede yer alan kiralık evlerde konaklanabilmektedir.

Günümüze kadar sağlam bir şekilde gelebilmiş yapılardan biridir. Cumhuriyet Meydanı’nda bulunmaktadır. Belediye binasının yanında yer almaktadır. Kilisenin kapısı üzerinde yer alan kitabede 1729 yılında yapıldığı bilinmektedir. Kesme taş mimarisine sahiptir. Bazilikal planlı kilisede bulunan fresklerden bazıları günümüze kadar çok anlaşılır bir şekilde gelmemiştir. Kilise bazı kaynaklarda Konstantin Eleni Kilisesi olarak da adlandırılmaktadır. Özel mimarisi ve tarihi dokusu ile birlikte mutlaka görülmesi gerekli kiliselerdendir.

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi

Mustafapaşa gezilecek yerler içerisinde bulunan müze sonradan restore edilmiştir. 150 yıllık bir konak içerisinde yer almaktadır. Kültür Bakanlığına bağlı bir şekilde ziyaretçilerini beklemektedir. Tüm Kapadokya kültürü bu müzede rahatlıkla görülebilmektedir. Oyuncak bebeklerle birlikte tüm Kapadokya kültürü insanlara anlatılmaktadır. Bu özelliği ile bir ilk olmaktadır.

Kapadokya’nın tarihi evrelerini, sanatı, kültürü merak ediliyorsa ve hikayesel anlatımlar kişiler tarafından merak ediliyorsa müze mutlaka görülmelidir. Müzede bulunan bebekler el yapımı bebeklerdir.

Gomeda Vadisi

Mustafapaşa’ya gelenlerin mutlaka görmesi gerekli olan Küçük Ihlara olarak anılan bir vadidir. Bey Deresi Vadisi adı da verilmektedir. Kapadokya’da saklı kalan özel bölgelerden biridir. Vadinin doğal oluşumu korku filmlerine dahi konu olmuştur. Vadi girişinde Gomeda Harabeleri bulunmaktadır. Yamaçlarında da tarihi dokulara sahip olan kiliseleri bulunmaktadır. Manastırlar ve güvercinlikler de burada bulunmaktadır. Vadi içerisinde çok sayıda tünel ve mağaralar bulunmaktadır. Doğa yürüyüşleri seven kişiler vadinin rengarenk bitki örtüsü eşliğinde doğanın tadını çıkararak yürüyüş yapabilmektedirler.

Aziz Basil Şapeli

Kasabanın yaklaşık olarak 2 km uzaklığında bulunmaktadır. İki apsisli ve dikdörtgen planlı bir yapıdır. Tavanları düz olarak yapılmıştır ve iki nefli bir şapeldir. Batı nef duvarı üzerinde yarı kabartma sütunlar bulunmaktadır. Kırmızı aşı boyası ile boyanmışlardır. Doğu nef duvarında ise bitkisel ve geometrik şekiller göze çarpmaktadır. Sırasıyla İshak, İbrahim, Yakup peygamberleri simgeleyen haçlar bulunmaktadır. Tavanda yer alan büyük haç motifi ise yine geometrik ve bitkisel şekiller ile süslenmişlerdir.

Asmalı Konak

Mustafapaşa Asmalı Konak dizi ile birlikte büyük bir üne kavuşmuştur. Bu bölgeye gelen her turist tarafından mutlaka ziyaret edilmekte olan bir konaktır. 2002 yılında yayınlanan ünlü dizinin çekimleri bu dizide gerçekleştirilmiştir. O zamanlardan bu zamanlara kadar büyük bir rağbet görmektedir. Dizi adını 1887 yılında inşa edilen bu konaktan almıştır. Aradan yıllar geçse dahi insanlar tarafından hiçbir şekilde unutulmamış olan bu dizinin baş yıldızı bu konaktır. Günümüzde bu konak otel ve restoran olarak kullanılmaktadır. Konağı ziyarete gelenler burada yöresel yemekleri tadabilmekte ve otel kısmında konaklayabilmektedir. OldGreek House adı ile birlikte hizmetlerini vermektedir.

Kapadokya Mustafa Paşa Otelleri

Kapadokya Mustafa Paşa Otelleri Listesi
 • Cappadocia Estates Şehir merkezi 0.0 km uzaklıkta Cave Otel
 • Helios Cave Şehir merkezi 0.3 km uzaklıkta Cave Otel
 • Seraphim Cave Cappadocia Mustafapaşa 0.4 km uzaklıkta Cave Otel
 • Upper Greek House Şehir merkezi 0.2 km uzaklıkta Cave Otel
 • Cave Art Kapadokya Butik Mustafapaşa 0.4 km uzaklıkta Cave Otel
 • Demisos Caves Mustafapaşa 0.3 km uzaklıkta Cave Otel
 • Hanedan Cave Suites Mustafapaşa 0.6 km uzaklıkta Cave Otel
 • Hotel Gül Konaklari Sinasos Mustafapaşa 0.1 km uzaklıkta Otel
 • Dirilis Ak Apart Mustafapaşa 0.4 km uzaklıkta Tüm Ev/Apart Daire
 • Arnovalley Şehir merkezi 0.7 km uzaklıkta Tüm Ev/Apart Daire
 • Rose Nest Cave Otel Mustafapaşa 0.3 km uzaklıkta Tüm Ev/Apart Daire
 • Old Greek House Şehir merkezi 0.5 km uzaklıkta Cave Otel
 • Perimasalı Cave Mustafapaşa 0.3 km uzaklıkta Otel
 • Heritage Cave Suites Mustafapaşa 0.4 km uzaklıkta Tüm Ev/Apart Daire
 • Vera Konak Şehir merkezi 0.3 km uzaklıkta Otel
 • Hotel Ramada By Wyndham Cappadocia Mustafapaşa 6.3 km uzaklıkta Otel
 • ARMEsos cave hotel Mustafapaşa 0.0 km uzaklıkta Otel
 • Gamirasu Cave Mustafapaşa 4.5 km uzaklıkta Otel
 • Helios Cave Kapadokya Mustafapaşa 0.1 km uzaklıkta Tüm Ev/Apart Daire
 • GÜlten Sultan KonaĞi Mustafapaşa 0.1 km uzaklıkta Tüm Ev/Apart Daire
 • Gürbüz Pansiyon Mustafapaşa 0.2 km uzaklıkta Tüm Ev/Apart Daire
 • Harkasos Cave Hotel Mustafapaşa 0.2 km uzaklıkta Otel
 • Sinasos Star Hotel Mustafapaşa 0.2 km uzaklıkta Otel
 • Esens’ Stone House Şehir merkezi 0.4 km uzaklıkta Otel
 • Artium Cave Mustafapaşa 0.4 km uzaklıkta Cave Otel
 • Elevres Stone House Hotel
 • Buyuk Sinasos Konagi
 • Demisos Caves Hotel
 • Akyol Hotel

Kapadokya Mustafapaşa Yol Tarifi

Mustafa paşa Köyü Nerededir
Ürgüp’te Nereye Gidilir?

Kapadokya’nın sevilen bölgelerinden birisi olan Ürgüp’te gezebileceğiniz çok sayıda yer mevcuttur. Eğer zamanınız varsa Ürgüp için 2 gününüzü ayırarak rahatlıkla gezebilirsiniz.

 • Paşabağ olarak da bilinen Rahipler Vadisi, Ürgüp’ün en çok ziyaretçi çeken bölgeleri arasında yer alır. Muhteşem bir manzarası bulunur. Doğada zaman geçirmek isteyenler için de ideal bir seçimdir. Roma döneminden kalan kiliseleri gezerken kendinizi farklı bir zaman diliminde hissedebilir ve bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz.
 • Mazı Yer Altı Şehri, Ürgüp’te bulunan yer altı şehirlerinden birisidir. Bölge yer altı şehirleri açısından oldukça zengindir. Bu şehrin mimarisi ise; kendine hayran bırakacak şekildedir. Işıklandırma konusunda oldukça başarılı olan yer altı şehrine gittiğinizde kırmızı okları takip ederek gezebilir ve çıkış kapısına ulaşabilirsiniz.
 • Kapadokya farklı zevklere ve ilgi alanlarına sahip kişilerin eğlenceli zamanlar geçirebileceği bir bölgedir. Ürgüp’ün Mustafapaşa bölgesinde bulunan Kapadokya Kahve Müzesi de bunun güzel bir örneğidir. Kahve severlerin muhteşem zamanlar geçirebileceği bu müzede 15. Yüzyıldan itibaren kahvenin gelişim sürecini gösterir. Geçmiş dönemlerde kullanılan kahve pişirme yöntemleri ve sunum ürünlerini kronolojik bir sıralama ile gezebilirsiniz. Müzeyi gezdikten sonra ise; müzede kahve içmeniz mümkündür. Üstelik antika bardaklardan dilediğinizi seçerek kahvenizi bu özel fincanlarda içebilirsiniz.
 • Farklı deneyimler yaşamayı sevenlere hitap edecek yerlerden birisi de Ürgüp’te bulunan Zindan of Art olarak bilinir. Kendinizi orta çağda hissedeceğiniz bu mekânda pek çok tarihi eser sergilenir. Mağara konsepti ve sanatsal dokunuşları ile Ürgüp’te görmeden dönmemeniz gereken bu mekânı gezebilir ve dilerseniz bir şeyler yiyip içebilirsiniz.
 • Keşlik Manastırı, erken Hristiyanlık döneminden kalmış yapılardan birisidir. Aziz Srefanos’a adanmış olan kilise de çeşitli yaşam alanları bulunur. İlginç yanı sıra arazinin kişiye ait olmasıdır. Arazinin sahibi ziyaretler esnasında misafirleri karşılamaktadır. Dilerseniz kendisiyle sohbet edebilir ve dedesinden kalan bu manastırın hikâyesini dinleyebilirsiniz.
 • Kapadokya, üzüm bağları ile bilinen bölgelerden birisidir. Bu nedenle Ürgüp’te üzümcülük son derece gelişmiştir. Mahzen Şarap Evi de el yapımı şarapların tadına bakabileceğiniz bir işletmedir. Mekânda aradığınız hemen her şarabı bulabilirsiniz. Bir aile işletmesi olarak çalışmalarını sürdüren Mahzen Şarap Evi hem gezip görmek hem de hediyelik almak için ideal bir seçim olabilir.
Kapadokya Mustafapaşa Kısa Soru Cevap
Mustafapaşa nereye bağlı?

Kapadokya bölgesinin merkezinde sayılan Mustafapaşa köyü Nevşehir il merkezi Ürgüp ileçesine bağlı olan içerisinde birçok kilise tarihi gezilecek vadilerin bulunduğu bir köydür. Mustafapaşa köyü Ürgüp e 6.km Nevşehir merkeze 34 km mesafede bulunmaktadır.

Mustafapaşada ne yapılır?

Mehmet Şakirpaşa Medresesi
Saklı Vadi
Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi
Gomeda Vadisi
Asmalı Konak
Aziz Nikolaos Manastırı
Konstantin Helena Kilisesi
Aziz Basil Şapeli
Aziz Vasilyos Kilisesi
Aziz Grigorios Kilisesi
Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi
Maraşoğlu Köprüsü
Kapadokya Gezilecek yerler

Mustafapaşa’da Ne Yenir?

Mustafapaşa, Ürgüp’e oldukça yakın yerleşim yerlerinden birisidir. Bu nedenle yenilecek yemekler de Ürgüp ile benzerdir.
Mustafapaşa’da yiyebileceğiniz yemeklerin başında testi kebabı yer alır. Bölgede yapılan çömleklerle hazırlanan yemekte en kaliteli malzemeler kullanılır. Restorana göre değişmekle birlikte genellikle kuzu ve dana eti kullanılarak hazırlanır. Ekstra olarak tavuk testi kebabı yapan mekanlar da mevcuttur.
Bölgede yetişen hayvanlardan yapılan et yemekleri de oldukça başarılıdır. Bu nedenle damak tadınıza uygun kebapların tadına bakabilirsiniz. Ayrıca tatlıları konusunda da çeşitlilik fazladır. Özellikle armut tatlısının lezzetine mutlaka bakmalısınız.

Kapadokya Mustafapaşa Fotoğrafları

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.