Üzengi Vadisi

Üzengi Vadisi, Kapadokya gezilecek yerler arasındadır. Milyonlarca yıl önce Güllü Dağı, Erciyes Dağı ve Hasan Dağı’nın lavlarıyla oluşan ve zaman geçtikçe yağmur suları ve rüzgarla aşınarak Kapadokya bölgesi oluşmuştur. Bu sebep ile birbirinden güzel peri bacalarına ev sahipliği yapmaktadır. Gezmeye doyamayacağınız bölgede farklı birçok rotanın da olduğu unutulmamalıdır. Kapadokya’da gezerken yaz aylarında yemyeşil doğanın keyfini çıkarabilir, kış aylarında ise muhteşem bir manzarada vakit geçirebilirsiniz. Kapadokya’ya gelmişken Üzengi Vadisi’nin de mutlaka görülmesi gerekiyor. Yazımızın devamında Üzengi Vadisi gezi rehberi ve Üzengi görülecek yerler konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Üzengi Vadisi Gezilecek Yerler

Nevşehir’inÜrgüp ilçesinde bulunan Üzengi Vadisi’nin bilinen en önemli özelliği, güvercinlikleridir. Ürgüp ve Ortahisar ilçeleri arasında yer alan bu bölgede çok sayıda doğal kaynaklar, kilise ve dere bulunuyor. Güvercinliklerin yanından ise Üzengi Deresi akıyor. Burada mangal severler çok güzel vakit geçirirken huzurlu bir şekilde vakit geçirmeyi sürdürüyor. Haliyle stresten uzak, sessiz ve doğa ile iç içe kalmak isteyenlerin ilk adresi, Üzengi Vadisi oluyor. Burada ayrıca şifalı maden suyu kaynakları da yer almaktadır.

Üzengi vadisindeki maden suyu, gazlı ve demir kokuludur. Bu özelliği sayesinde böbrek rahatsızlıklarına ve sindirim bozukluklarına çok iyi geldiği söyleniyor. Yabancı ve yerli turistler Üzengi Vadisi’ne sadece gezi amaçlı değil, şifa bulmak için de gelmeye devam ediyor. Öyle ki yılın belirli bir döneminde sadece bu suyu içmek için çok sayıda yabancı turistin geldiği de biliniyor.

Ürgüp’ün 3 km güney kısmından Mustafa Paşa yolunu kesen Üzengi çayının her iki kısmında kaynar olarak su bulunuyor. Üzengi çayı içmecesi şeklinde adlandırılan bu suyun debisi ise saniyede ortalama 0.55 litredir. Böbrek ve sindirim hastalıklarının tedavisinde kullanılan bu suyun önemi de her geçen gün artmaya devam ediyor.

Üzengi Vadisi gezilecek yerler arasında elbette kiliseler de yerini almıştır. Derin mimarisi ve freskolarıyla dikkat çeken kiliselerin aslında son yıllarda popüler hale geldiğini söylemek doğru olacaktır. Daha önceleri Üzengi Vadisi, Kapadokya gezi rehberi içinde yer almamıştır. Ancak bölgede keşfedilen manzaralar sayesinde vadi her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmeye başlanmıştır.

Üzengi Vadisi Nerede
Üzengi Vadisi Gezi Rehberi

Üzengi Vadisi gezilecek yerler bakımından son derece güzel bir alana yayılmıştır. Buradaki parkurların yürüyerek gezilmesi daha mantıklıdır. Çünkü tarihi ve doğal güzellikleri yakından görmek için yürümeniz gerekiyor. Aslında uzun bir yolculuk gibi görünse de vadide geçen zamanın farkına varamayabilirsiniz.

Ortahisar bölümünden giriş yapacağınız bu vadi için uzun bir vakit ayırdıysanız, Pancarlık Vadisinden de vadiye ulaşabilirsiniz. Toprak bir yola sahip olan Üzengi Vadisi’nin normal araçlar için uygun olmadığı unutulmamalıdır. Üstelik buraya giderken tek bir yol değil, birden fazla rota bulunmaktadır. Buradaki yerleşim yerlerinin birbirine yakın olması da Ürgüp Üzengi Vadisi gezi rehberi araştırması yapanlar için kolaylık sağlayacaktır. Vadiye vardığınızda peri bacaları sizi karşılamaktadır. Ayrıca duyacağınız su sesini takip ederek kükürtlü suya ulaşabilirsiniz. Vadideki meşhur güvercinlikler, peri bacaları kadar eşsiz güzelliktedir. Daha önceleri binlerce güvercin burada yuva yapmış olsa da günümüzde çok az yuvanın olduğu görülmektedir. Yine eski zamanlarda güvercin gübresi elde etmek için yapılan yuvaların bir kısmı zarar gördüğü için sayılı güvercinlikleri seyretmeye başlayabilirsiniz.

Üzengi Vadisi Fotoğrafları

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.