Temenni Tepesi

Temenni Tepesi Hikayesi, Kılıçaslan Gazi Türbesi Nerede

Temenni Tepesi Ürgüp sınırları içerisinde bulunmaktadır. Ürgüp tüm görmüş geçirmişliği ile büyük tarihi dokulara sahip olan önemli bir turistik alandır. Kapadokya bölgeleri içerisinde son derece önemli bir yere sahiptir. Bizans Dönemlerinde adı Osiana, HagiosProkopios isimlerini almıştır. Selçuklular Dönemi’nde ise Başhisar, Osmanlılar Dönemi içerisinde de Burgut Kalesi adını almıştır. Cumhuriyet Dönemi ile birlikte de adı Ürgüp olmuştur. Pek çok farklı medeniyetlere şahitlik etmiş, pek çok farklı kültürün izlerini yüklenmiştir. Bu nedenle son derece önemli bölgeler içerisinde yer alır. Kapadokya sınırları içerisinde gezi düzenleyen herkesin mutlaka ziyaret etmesi gerekli olan bölgeler içerisinde bulunmaktadır.

Temenni Tepesi Nevşehir Ürgüp bölgesinin merkezinde bulunmaktadır. Nevşehir’e tam olarak 22 km uzaklıkta bulunan Ürgüp bölgesinin merkezin bulunmaktadır. Ürgüp sadece tarihi özellikleri ile değil sahip olduğu eşsiz doğası ile de dikkatleri üzerine çekmekte olan bir bölgedir. Burada dünyanın armağanı, sanatı olan Peri Bacaları’nı da görebilmek mümkün olabilmektedir. Dünyanın en nakışlı yerlerinden biri olarak geçmektedir. Temenni Tepesi bu bölgede merkezde bulunmaktadır. Tepe 80 metre yüksekliğe sahiptir ve şehir panoramasını doğrudan gözler önüne serebilmektedir. Ürgüp’ün her yerinden rahatlıkla görülebilen bir tepedir. Merkezde yer alması ve oldukça yüksek bir yapı olması nedeni ile Ürgüp içerisinde her yerden rahatlıkla görülebilmektedir.

Kayadan oluşan bu tepe adını dilek dilenerek çapıtların bağlandığı yerden almıştı. Temenni isminin çok eski kullanımının bir kanıtı niteliktedir. Sümerce metinlerde dahi bu isme rastlanılabilmektedir. Bir anlamı ise “dua edilen kutsal yer” şeklindedir. Diğer anlamları içerisinde de “kurban kesme alanı” da yer almaktadır. Dua edilen kutsal bir yerdir ve nesiller boyu bu şekilde devam etmiştir. İnsanlar dileklerinin dualarının gerçekleşmesi için bu tepede çapıt bağlamaktadır.

Ürgüp Temenni Tepesi Özellikleri

Temenni Tepesi Kapadokya sınırları içerisinde mutlaka gezilip görülmesi gerekli olan turistik alanlar içerisinde bulunmaktadır. Yaz kış demeksizin ziyaretçiler tarafından ziyaret edilmekte olan bu alan tarihi dokuları ile ön plana çıkmaktadır. Temenni Tepesi deniz seviyesi yüksekliğinden 1140 metre yukarıdadır. Güney, doğu ve batı yamaçları yaklaşık olarak 30 metre uzunluğunda olan kaya duvarlardan meydana gelmiştir. Seyir balkonuna çıkabilmek için kayalardan oyulmuş olan 80-100 metre uzunluğa sahip olan bir tünelden geçebilmek mümkün olmaktadır. Her daim rüzgarlı olan tepeye çıkıldığında tüm Ürgüp rahatlıkla görülebilmektedir. Aynı şekilde hava temiz olduğu zamanlarda da Erciyes’in Zirvesi dahi görülebilmektedir. Oldukça yüksek bir yerde konumlanmış olan bu tepenin manzarası mutlaka görülmelidir.

Ürgüp Temenni Tepesi’ne çıkıldığında çay bahçesi kişiler karşılamaktadır. Bu çay bahçesinde ziyaretçiler soluklanabilmektedir. Temenni Tepesi Ürgüp kahvaltı için çay bahçesi tarafından yapılmış olan yöresel gözlemelerin tadına da bakabilmek mümkündür. Mekan içerisinde yer alan birbirinden farklı estetiklere sahip olan Ürgüp fotoğrafları da görülebilmektedir. Tüm dünya tarafından bilinen Kapadokya’ya ziyarete gelmiş olan Felix Marie Charles TexierTemmeni Tepesi’ne tuvalini yerleştirmiştir ve burada Kadı Kalesi ve Yunak Mahallesi’ni çizmiştir. Burada Ürgüp ara sokakları dahi görülebilmektedir. Muhteşem özellikleri ve kişilere görsel bir şölen sunan manzarası başlıca ziyaret edilme sebepleri içerisinde yer almaktadır.

Ürgüp Temenni Tepesi’nin Hikayesi

Ürgüp Temenni Tepesi’nin Tarihi ve Hikayesi

Temenni Tepesi hikayesi ve tarihi dokusu ile birlikte mutlaka ziyaret edilmesi gerekli olan yerlerden biridir. Temenni Tepesi’nde taka mezarlar bulunmuştur. Tepe antikçağda da kutsal sayılmakta olan yerlerden biri imiş. Bu nedenle o dönemlerde insanlar buraya gömülmek için savaş verirlermiş. Taka mezarlar toplamda 5 kişi alabiliyordu. Derin kazılarak en alta bir kişi yerleştiriliyordu ve yanlara da ikişer kişi yerleştirilmekte idi. Raf gibi oyularak bu bölgelere yerleştirebiliyorlardı.

Tepede ayrıcalıklı kişiler mezar sahibi olabilmekte idi. Taka mezarlar dışında iki adet de kümbet yer almaktadır. Tepenin giriş kısmında hemen sağda yer alan kümbet aslında bir türbe olarak inşa edilmiştir. Yanında da bir adet mezar yer almaktadır. Temenni Tepesi’nde bu türbe Kılıçarslan Gazi Türbesi ve Anıt Mezarları olarak yer almaktadır. Bu türbenin hikayesi ise Anadolu Selçukluları dönemine dayanmaktadır. Taht kavgaları ve Moğol istilasından kaçarak Ürgüp’e sığınmakta olan Selçuklu sultanlarından biri olan Alaeddin Keykubat burada yakalanmış ve öldürülmüştür. Sultanlar kan akıtılmadan öldürülmesi gerektiği ile ilgili gelenekler nedeni ile yay kirişi ile boğuldukları rivayet edilmektedir.

Türbede Rükneddin Kılıçaslan ve Alaeddin Keykubat’ın gömüldükleri söylense de bu mezarlar sadece anılarına saygı duymak amacı ile yapılmıştır. Sultanların naaşları Konya’ya götürülmüştür. Bu sultanlar ölmeden öncesinde bir süre Ürgüp’te yaşamışlardır. Sultanların temsili mezarları 1852 yılında Osmanlı Sultanı olan Abdülmecid zamanında Kayseri Valisi Muhammed Vecihi tarafından türbe olarak kayıtlara geçirilmiş, türbeye çevrilmiştir. O dönemlerde bu türbenin bir de türbedarı bulunmakta imiş ve sürekli olarak saraydan ödenek almaktaymış. Kılıçarrslan Gazi Türbesi merme ve çivit kitabesi Ürgüp Müzesi’nde ziyaretçilere sergilenmektedir. Temenni Tepesi’ni ziyarete gelen kişilerin mutlaka bölgede yer alan müzeyi de ziyaret etmeleri önerilmektedir.

Temenni Tepesi’ne Nasıl Gidilir?

Temenni Tepesi yol tarifi oldukça kolaydır. Çünkü Nevşehir’e olan uzaklığı sadece 10 dakikadır. Araçla gidildiğinde 10 dakika içerisinde varılabilmektedir. Ürgüp bölgesinde tam olarak merkezde yer almaktadır. Bir anıt gibi yükselmekte ve böle içerisinde her yerden rahatlıkla görülebilmektedir. Ürgüp çarşı merkezinin tepe noktası Temenni Tepesidir.

Temenni Tepesi Yol Tarifi Google Maps

Temenni Tepesi Yakınlarında Gezilecek Yerler

Ürgüp’e geziye gelenlerin ilk olarak yapması gerekli olan şey tarihi dokulara sahip olan, mimarisi ile göz dolduran sokaklarında ufak bir geziye çıkmaktır. 12.yüzyıldan bu yana başarılı bir şekilde gelen Taşkınpaşa Külliyesi’ni görebilmek için Taşkınpaşa Köyü’ne gidilebilir. Selçuklu sultanları tarafından yapılan külliye taş işlemeciliği konusunda oldukça değerlidir. Görülebilecek en özel yerlerden biridir.

Temenni Tepesi’nden sonra görülebilecek bir diğer mekan ise yüksekliği 100 metre olan ve oldukça büyük olan Kadı Kalesi’dir. Savaş zamanlarında kadınlar ve çocukların sığındıkları bir sığınak olarak kullanılmakta idi. Bu önemli tarihi yapının bir kısmı hala durmaktadır. Mutlaka gezilip görülmesi gerekli olan yerlerden biridir. Ürgüp civarlarında Kapadokya gezilerinin gözdesi olan bir diğer yer ise Pancarlık Vadisidir. Vadi gezileri yapmak isteyen kişiler Pancarlık, Keşlik ve Üzengi vadilerine de bir gezi düzenleyebilirler. Muhteşem manzaraları ile göz doldurmaktadırlar. Akşam vakitlerinde ziyaretçiler burada gün batımını izlemekte ve keyif dolu anlar yaşamaktadırlar. Ürgüp sınırları içerisinde kişiler aynı zamanda yöresel lezzetleri tadabilecekleri pek çok farklı lokanta bulabileceklerdir. Testi kebabı gibi yöresel yemekler de mutlaka tadılması gerekli olan yöresel yemekler içerisinde yer almaktadırlar.

Temenni Tepesi yeraltı şehri gibi gezilecek yerler Ürgüp bölgesi içerisinde yer almaktadır. Temenni Tepesi’ni gezmek için bölgeye uğrayanların burada yer alan yeraltı şehrini de mutlaka gezmelidir. Bu yeraltı şehri Temenni Tepesi ile bitişik bir konumdadır. Bu nedenle tepeyi gezmeye gelenlerin bu yeraltı şehrini de mutlaka görmeleri gerekmektedir.

Ürgüp Temenni Tepesi Kısa Soru Cevap
Temenni Tepesi Giriş Ücreti Ne Kadar? Temenni Tepesi ucretli mi?

Temenni Tepesi ucretli mi?
Temenni Tepesi giriş ücreti bölgeyi ziyaret etmek isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Ürgüp bölgesi içerisinde gezilecek yerler listesinde başta gelen bu bölgeyi gezmek tamamen ücretsizdir. Kişiler ücretsiz bir şekilde tepeyi istedikleri gibi gezebilmektedirler. Temenni Tepesi girişi ücretsizdir.

Temenni tepesinde ne var?

Tepede ayrıcalıklı kişiler mezar sahibi olabilmekte idi. Taka mezarlar dışında iki adet de kümbet yer almaktadır. Tepenin giriş kısmında hemen sağda yer alan kümbet aslında bir türbe olarak inşa edilmiştir. Yanında da bir adet mezar yer almaktadır. Temenni Tepesi’nde bu türbe Kılıçarslan Gazi Türbesi ve Anıt Mezarları olarak yer almaktadır.

Kılıçarslanın mezarı nerede?

Kılıçarslan Gazi Türbesi Nevşehir ilinin Ürgüp ilçe merkezide yer alan Temenni tepesindedir. Türbede Rükneddin Kılıçaslan ve Alaeddin Keykubat’ın gömüldükleri söylense de bu mezarlar sadece anılarına saygı duymak amacı ile yapılmıştır. Sultanların naaşları Konya’ya götürülmüştür. Bu sultanlar ölmeden öncesinde bir süre Ürgüp’te yaşamışlardır.

Temenni Tepesi Fotoğrafları
Ziyaretçi Yorumları (1)
  1. canser dedi ki:

    Ürgüp ü kuşbakışı olarak izlemek isteyenlerin temmenni tepesine çıkması gerekmektedir.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.