Mazı Yeraltı Şehri

Mazı Yeraltı Şehri Tarihi, Gezilecek yerleri, Mazı Yeraltışehri Nerede, Yol Tarifi

Mazı yeraltı şehri gibi Kapadokya sınırları içerisinde yer alan onlarca yeraltı şehri tarihler boyunca insanların çatısı olmuştur. İnsanlar bu yeraltı şehirlerini barınmak ve korunmak amaçlı olarak kullanmışlardır. Bölge içerisinde yer alan pek çok yeraltı şehrinden biri de Mazı yeraltı şehri’dir.  Adını bulunduğu köyden almıştır. Kapadokya içerisinde yer alan yeraltı şehirleri içerisinde önemli bir yere sahiptir. Kapadokya gezi bölgesinin taşı toprağı efsunlu, göğü yaldızlı maviden altı ise aş kaynatılmakta olan evlerden oluşmaktadır.

Mazı yeraltı şehri Kapadokya içerisinde en son keşfedilmiş olan yeraltı şehridir. 1995 yılında tesadüf eseri olarak keşfedilmiştir. Bir çoban tarafından bulunmuştur. Arkeologların yaptıkları kazılar ile birlikte yeraltı şehri temizlenmiştir ve tarih içerisinde kendi yerini geri kazanmıştır.

Mazı Yeraltı Şehri Tarihi

Mazı yeraltı şehri tarihi bulunduğu köy ile birlikte son derece eskilere dayanmaktadır. Öyle ki tarihi Helenistik döneme kadar gitmektedir. Nevşehir Mazı köyü sadece yeraltı şehri ile değil, aynı zamanda içerisinde barındırmaya devam ettiği kiliseleri, mezarları ile de son derece ünlüdür ve tarihi izlerini taşımaktadır. Dönemini yansıtmakta olan seramik fırını ile birlikte tarih sever gezginler için görsel şölen sunmaktadır. Kayadan oyma bir şekilde yapılmış olan mezar ve kiliseleri 2000 yıl öncesine dayanmaktadır. Frigya, Bizans ve Romalılar gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Gördüğü, geçirdiği pek çok uygarlık ile kendisine özgü izler edinmiştir. Kapadokya Gezilecek yerler için iyi planlama yapmanız gerekmektedir.

Mazı Yeraltı şehri oldukça sağlam bir tarihe sahip olması nedeni ile bölge ismini Mazı ağacından almaktadır. Eskiden kağnılara takılmakta olan dingillerin yapıldığı ağaçlar Mazı ağaçları idi. Mazı ağacı bu köy içerisinde sadece iki adet kalmıştır. Mazı yeraltı şehri tarihi içerisinde daha öncesi Mazı ağacı görmemiş olanlar bu ağaçları merak edebilmektedirler. Köy içerisinde yalnızca iki adet kalmıştır. Köyün adının bu ağaçtan aldığı söylentileri yanında bir de “Mazata” kökünden geldiği düşünülmektedir. Mazata antik kent anlamına geliyor ve Mazı kelimesinin bu kelimeden türediği düşünülüyor.

Mazı Yeraltı Şehri Özellikleri Nelerdir ?

Mazı Yeraltı Şehri Özellikleri

Kapadokya bölgesi içerisinde gizemleri ve sahip olduğu ilginç özellikleri ile dikkatleri üzerine çeken Mazı yeraltı şehri köy içerisinde batı dik yamaca konumlanmış bir haldedir. Erken Roma Dönemi eserlerinden biri olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Vadi ve platoyu Bizans Dönemi’ne kadar tarihlendirmekte olan birçok kaya mezar ve kilise çevrelemiş durumdadır. Yeraltı şehri tam olarak 8 katlıdır ve bu şehre girebilmek, derinliklerine inebilmek için 4 değişik yerden giriş yapmak gerekmektedir. Giriş kısımlarının kontrolü bölgedeki diğer yeraltı şehirlerindeki gibi düşmana karşı koruma sunan sürgü taşlardan yapılmıştır. Mazı yeraltı şehrinde taşların rahatlıkla sürülebilmesi için küçük odacıklar şeklinde sürgü taşı yuvası kullanılmıştır. Bu sayede rahatlıkla sürülebilmekte idi. Bu taşların tam orta yerlerinden küçük delikler açılmış ve buradan mızraklar sokularak düşmana karşı bir savunma yapılmak istenilmiştir.

Kendisine özgü özellikleri ile Mazı yeraltı şehri gezisi son derece keyifli ve ilgi çekicidir. Tüm diğer Kapadokya yeraltı şehirlerinde olduğu gibi bu yeraltı şehrinde de giriş katında ahırlar bulunmaktadır. Hayvanların derin katlara indirilmesi ve korunması çok daha zor olacağı düşünüldüğünden bu şekilde planlamalar yapılmaktaydı. Giriş katında yer alan ahırın ortasında hayvanlar için yapılmış olan kayalardan oyma yalaklar bulunmaktadır. Bu durum sadece Mazı Yeraltı Şehri’ne özgü bir durumdur. Ahırların çok sayıda olması ve tahmini olarak 6 bin kişilik bir nüfus barındırabilmesi gibi özellikleri nedeni ile bu yeraltı şehrinde refah seviyesinin yüksek olduğu düşünülmektedir. Aynı şekilde ana geçim kaynağı hayvancılıktır. Bu yeraltı şehri geniş kapasitesi nedeni ile sadece sığınma amaçlı olarak değil, uzun süreli olarak yaşayabilmek için kurulmuş olan bir şehirdir. Sadece insanların kısa süreli olarak barınabilecekleri ve saldırılardan korunabilecekleri bir yer olarak inşa edilmemiştir.

Kapadokya Mazı yeraltı şehri’ne köyün merkez tarafından giriş yapıldığında düzensiz taşlarla örülmüş olan ahır çıkmaktadır. Ahırdan sonrada kişilerin karşısına tavandan üzümlerin aşağı dökülerek şıraya çevrildiği bir şırahane çıkmaktadır. Moloz taşlardan örülmüş bir baca burada yer almaktadır. Yine kısa bir koridor sonrasında sürgülü taş ile kapatılmış olan ve içeriye girişlerin hiçbir şekilde serbest olmadığı anlaşılan kiliseye ulaşılmaktadır. 20 metre derinliğe sahip olan bu yeraltı şehri tamamı ortaya çıkmamış bir yaşam alanı gibi görünmektedir. Kilise kabartmalar ile süslenmiştir. Aynı zamanda burada oturma alanları da bulunmakta idi.

Mazı yeraltı şehri’ni diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerinden biri gerçek bir mühendislik harikası olmasıdır. Yeraltı şehrinin bacaları üst katlarda uzun ve dar pasajlarla, alt katlarda ise nispeten dar ve kısa pasajlarla birleştirebilen bir özelliğe sahip olması mükemmel bir şekilde planlandığının kanıtıdır. Şehrin nereye kadar gittiği bu tünellerin nereye çıktığı da tam olarak bilinmemektedir. Bilinen tek şey oldukça geniş bir yaşam alanı olduğudur. İnsanların burada uzun süreli olarak yaşamlarını sürdükleri tahmini gerçeğe oldukça yakındır.

Mazı Yeraltı Şehri Nerededir?

Mazı Yeraltı Şehri nerede sorusu bu inanılmaz özelliklere sahip olan şehri gezmek isteyenler tarafından merak edilmektedir. Mazı Yeraltı Şehri Nevşehir iline bağlı olan Ürgüp ilçesi içerisinde yer almaktadır. Ürgüp ilçesi içerisinde 18 km güneyde kalmaktadır. Burada yer alan Mazı Köyü’nden adını almaktadır. Mazı Yeraltı Şehri tam olarak Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin doğunda yer almaktadır ve iki yeraltı şehri birbirine yakındır. Aralarında sadece 10 km’lik bir uzaklık bulunmaktadır. Bu bölgeye gelenlerin her iki önemli yeraltı şehrini ziyaret etmeleri son derece gereklidir. Kendilerine has özellikleri ve taşıdıkları izler ile birlikte mutlaka görülmesi gerekli olan tarihi yapılardır. Mazı yeraltı şehri gezi rehberi gibi profesyoneller eşliğinde yapılan gezilerle çok daha detaylı bilgiler edinebilmek ve detaylı geziler yapabilmek mümkündür.

Mazı Yeraltı Şehri Yol Tarifi

Mazı yeraltı şehri yol tarifi şehri gezmek isteyen gezginler tarafından merak edilmektedir. Mazı yeraltı şehri’ne Mazı Köyü merkezinden giriş yapılabilmektedir. Bu nedenle köy merkezine gidilmesi gerekmektedir. Nevşehir iline bağlı olan Ürgüp ilçesinde yer alan bu yeraltı şehrine gidebilmek için ilk olarak köye ulaşmak gerekmektedir. Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin tam olarak doğusunda ve 10 km uzaklığında yer almaktadır. Ürgüp ilçesinin 18 km uzaklığında yer alan bu şehre gelebilmek için Ürgüp’te yer alan tabelalar eşliğinde kolaylıkla ilerlemek mümkündür. Kaymaklı şehri’ne olan yakınlığı nedeni ile bu bölgeye gelenler her iki yeraltı şehrini de gezip görmektedir.

Mazı Yeraltı Şehri Yol Tarifi

Mazı Yeraltı Şehri Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Mazı yeraltı şehri giriş ücreti 2024 yılı için değişiklik gösterebilmektedir. Her yıl giriş ücretlerinde değişiklikler olmaktadır. Kişiler burada yer alan yapıları görebilmek için giriş ücreti ödemek durumunda kalmaktadır. Müzekart bu yeraltı şehrine giriş yapabilmek için kullanılabilmektedir. Müzekart sahipleri yılda iki kez ücretsiz bir şekilde giriş yapabileceklerdir. Plus Müzekart sahipleri ise sınırsız bir şekilde istedikleri her an ziyaret gerçekleştirebileceklerdir. Kapadokya Yeraltı Şehri giriş ücreti 25 TL 2024 yılı için belirlenmiştir.

Mazı yeraltı şehri kapanış saati ve açılış saatleri arasında istenilen vakitlerde ziyaretler gerçekleştirebilmek mümkündür. Yaz aylarında ve kış aylarında hava koşullarına göre ziyaret saatlerinde değişiklikler olabilmektedir. Aynı durum özel günler için de geçerlidir. Özel gün ve tatillerde de ziyaret saatlerinde değişiklikler meydana gelebilmektedir.

Mazı Yeraltı Şehri açık mı? Yeraltı şehri haftanın gergünü ziyaretçilere açık bir şekilde hizmet vermektedir. Açılış Saati: 08:00 Kapanış Saati: 19:00 Gişe Kapanış Saati: 18:30

Mazı Yeraltı Şehri Kısa Soru Cevap
Derinkuyu yeraltı şehri kim yaptı

Derinkuyu yeraltı şehri kim yaptı sorununa Cevap olarak

Mazı Yeraltı Şehri açık mı?

Nevşehir ili Derinkuyu ilçesine bağlı Mazı köyünde yer alan yeraltı şehir 1 Nisan 1 Ekim Tarihleri arasında saat 10:00 ile 17:00 saatlerinde gelen turistler ve ziyaretçiler için açık halde pazartesi günleri hariç olarak hizmet vermektedir. Mazı Yeraltı şehri girişleri için Müzekart geçerlidir. Mazı yeraltı şehri yaz ayları dönemlerinde açıktır.

Derinkuyu yeraltı şehri kim yaptı
Mazı Yeraltı Şehri Fotoğrafları
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.