Tavşanlı Kilisesi

Kapadokya sınırları içerisinde kenarda köşede kalmış olan önemli değerlerden biri Tavşanlı kilise Ürgüp ilçesinde yer almaktadır. Tam olarak İbrahim Köyü içerisinde merkeze 3 km yakınlarda bulunmaktadır. Bu kiliseyi görebilmek için bir rehbere ihtiyaç duyulabilir. Bu noktada profesyonel rehberler tarafından verilmekte olan Kapadokya turları ile anlaşılabilir. Rehberler kişilere bölgeyi en iyi şekilde anlatmakta ve gezdirmektedir. Kilise bulunduğu konumda gizlenmiş bir halde olması nedeni ile kolaylıkla bulunabilecek bir yer değildir. Bu nedenle kişiler bu kiliseyi gezebilmek için bir rehbere ihtiyaç duyabilmektedir. Harita işaretlense dahi kolaylıkla bulunabilecek ve gezilebilecek bir kilise değildir. Bir rehber eşliğinde çok daha kolaylıkla bulunabilmekte ve aynı zamanda kilise hakkında detaylı bilgiler edinilebilmektedir.

Tavşanlı Kilisesi sahip olduğu özellikleri, tarihi ve mimarisi ile birlikte yerli ve yabancı turistleri kendisine çekmektedir. Nevşehir’in Ürgüp ilçesi içerisinde konumlanmış olan bu kilise mutlaka ziyaret edilmesi gerekli olan bölgelerdendir. Tavşanlı kilise adını içerisinde yer alan bir freskten almıştır. Freskte yer alan bir hayvanın tavşana benzetilmesi nedeni ile bu kiliseye Tavşanlı kilisesi adı verilmiştir. Tavşanlı kilisesi’ne doğru giderken köy yolunda görülebilecek başka güzellikler de bulunmaktadır. Bu yol üzerinde bir zamanlar keşişlerin yaşamakta oldukları kayadan oyulmuş mağaralar ve yaşam alanları ile karşılaşılmaktadır. Bu panoramik alan içerisinde turistler fotoğraf çekmeye bayılmaktadır.

Tavşanlı Kilisesi Nerededir?

Tavşanlı Kilise nerede sorusu kiliseyi ziyaret etmek isteyenler tarafından sorulmaktadır. Kilise tam olarak Nevşehir’in Ürgüp ilçesi içerisinde yer almaktadır. Burada yer alan İbrahimpaşa Köyü’nde 3 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kilise gizli bir bölgede yer almaktadır. Bu nedenle kolaylıkla bulunamıyor. Ziyaretçiler kiliseyi bulabilmek ve gezebilmek için rehberlerden yardım almaktadır. Kişiler haritalarda işaretleseler dahi kilisenin konumunu bulmakta zorluk çekebilmektedirler. Bu nedenle rehberlerin eşlik ettiği turlara katılmak gerekli olabilmektedir. Bu sayede kişiler profesyonel rehberlerden detaylı bilgiler edinebilmekte ve detaylı geziler düzenleyebilmektedir. Turlar sayesinde civarda yer alan diğer tarihi mekanları da görebilme şansı elde edilebilmektedir.

Tavşanlı Kilisesi Yol Tarifi

Tavşanlı Kilise’ye Nasıl Gidilir?

Tavşanlı Kilise ulaşım için İbrahimpaşa köyü’ne ulaşmak gerekmektedir. Ürgüp ilçesinde yer alan İbrahimpaşa Köyü’ne varıldıktan sonra kısa süreli bir yürüyüş ile birlikte Tavşanlı köyü’ne ulaşabilmek mümkündür. Köye 3 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bu nedenle kişiler yürüyüş yaparak bu kiliseye rahatlıkla ulaşabilmektedir. Aynı zamanda yürüyüş yaparak civarda yer alan pek çok keşiş yerleşim yerleri, oyulmuş kayalar görülebilmekte, görsel bir şölen elde edilebilmektedir. Tavşanlı Kilisesi aynı zamanda Ortahisar 5 km uzaklığında yer almaktadır. Ortahisar gezisi sonrasında bu kiliseye uğranabilmektedir.

Tavşanlı Kilisesi Ziyaret Saatleri

Tavşanlı Kilise ziyaretçilerine kapılarını aralamıştır. Kendisine özgü freskleri ile birlikte mutlaka görülmesi gerekli olan kiliseler içerisinde yerini almıştır. Tavşanlı kilisesi mesai saatleri içerisinde ziyaret saatleri içerisinde gezi yapabilmek mümkündür. İncil’den yer alan sahneler bu kilise duvarlarında görülebilmektedir.

Tavşanlı Kilisesi Fotoğrafları
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.