Kılıçlar Kilisesi

Kapadokya denildiğinde akla gelen mistik hava ve enerjinin temelinde, sahip olduğu muhteşem coğrafya kadar binlerce yıldır bölgeye zenginlik kadar medeniyetler de bulunur. Binlerce yıldır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Kapadokya’da çok sayıda tarihi eser bulunur. Bizans ve Roma devletlerinin uzun süre hüküm sürmesi ise; bu eserlerin önemli bir kısmının kilise olmasına neden olmuştur. Mutlaka görülmesi gereken kiliselerden birisi de Kılıçlar Kilisesi’dir.

Kılıçlar Kilisesi Özellikleri

Kılıçlar Kilisesi, Göreme Açık Hava Müzesi’ne son derece yakındır. Aracınızı müzeye park ettikten sonra 500-600 metre yürüyerek kiliseye ulaşabilirsiniz. Sizi karşılayacak olan dört sütunlu kilisede haç planına sadık kalınmıştır. Merkezi kubbeli olan bu kilisenin köşe mekanlarında ise düz tavanlar kullanılmıştır.

Bölgedeki kiliselerin birçoğunda olduğu gibi Kılıçlar Kilisesi’nde de fresk süslemeleri dikkat çekmektedir. İncil’deki sahnelerin tasvir edildiği motifler incelendiğinde kilisenin 9 ya da10. Yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. Ancak esinlenilen sanat akımlarına bakıldığında kilisenin tarihinin daha da eski yıllara uzanabileceği düşünülmektedir.

Kılıçlar Kilisesi’ne Nasıl Gidilir?

Kılıçlar Kilisesi, Kılıçlar Vadisi’nde yer alan yapılardan birisidir. Açık Hava Müzesi’ne son derece yakın olmakla birlikte bölgedeki çok sayıdaki kilisenin aksine müzenin içerisinde yer almamaktadır.

Yılın her döneminde çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen vadi ve kiliseye ulaşmak için Açık Hava Müzesi’nden ilerlemeniz gerekmektedir. Merkeze 10-15 dakika sürüş mesafesinde bulunan kiliseye Nevşehir’den kalkan minibüsler aracılığı ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Eğer bir tura katılmıyor ve kendi gezi planınızı oluşturuyorsanız Açık Hava Müzesi’nden sonra Kılıçlar Vadisi için de mutlaka zaman ayırmalısınız. Her ne kadar küçük bir vadi olsa da özellikle doğa yürüyüşlerinin vazgeçilmez parkurları arasında yer almaktadır.

Kılıçlar Kilisesi’ne gitmek istiyorsanız vadiye motorlu araç girişinin yasak olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. Genellikle bireysel seyahat eden turistler ya da tur şirketleri araçları park ederek kiliseye kadar yürüme seçeneğini değerlendirmektedir. Ancak Göreme’de bisiklet kiralamak da son derece yaygındır. Dilerseniz bisiklet kiralayabilir ya da at turlarına katılarak vadiyi gezebilir, Kılıçlar Kilisesi’ni görebilirsiniz.

Tüm Göreme manzarasına hâkim olarak keyifli bir gün geçirebileceğiniz bölgede bol bol fotoğraf çektirme imkânınız da bulunmaktadır. Ayrıca Kılıçlar Kilisesi’nde görevliler fotoğraf çekimine izin verebilmektedir. Yine de çekim öncesinde mutlaka görevlilere danışmalısınız.

https://www.goreme.bel.tr/tr/kiliclar-kilisesi

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.