Rahibeler ve Rahipler Manastırı

Kilise ve şapelleri ile bilinen bölgelerden birisi olan Kapadokya’da 400’ün üzerinde kilise olduğu tahmin edilmektedir. Bu kiliselerin önemli bir kısmı Göreme Açık Hava Müzesi içerisinde yer almaktadır. Rahibeler ve Rahipler Manastırı da bu yapılar arasında yer almaktadır.

Adından da anlaşılabileceği ile yapı rahip ve rahibelerin kalabileceği bir yapı olarak inşa edilmiştir. Kendi içerisinde rahip ve rahibelerin binaları ayrılmaktadır. Rahibelerin 6-7 katlı daha kompleks bir binası bulunurken rahiplerin binası 3-4 katlıdır.

Rahibeler ve Rahipler Manastır Özellikleri

Göreme Açık Hava Müzesi’nin en çok ziyaret edilen yapılarından birisi olan Rahibeler ve Rahipler Manastırı, bir yaşam alanı olarak inşa edilmiş olup son derece büyüktür. Müze alanına girdikten sonra kısa bir süre yürürseniz solunuzda görmeniz mümkündür.

Bir manastır olarak kullanılmasının yanı sıra yaşanan akınlarda halkın korunabileceği bir alan olarak faydalanılan Rahibeler ve Rahipler Manastırı’nın en alt katında yemekhane bulunmaktadır. Yemekhanenin yanında bulunan odaların personellere ait olduğu düşünülmektedir.

İkinci katta, günümüze kadar oldukça yıpratmış bir şapel bulunmaktadır. Ancak yine de ziyarete açıktır. Bir sonraki kata ulaşmak için bir tünel geçmeniz gerekmektedir. Bu tüneli geçtikten sonra 4 sütunlu bir kiliseye ulaşırsınız. Bu kilisenin özelliği Kapadokya’daki kiliselerde bulunmayan ve özel bir mimari element olarak kabul edilen templonanın kullanılmış olmasıdır.

Katlar arasında bulunan tüneller, yaşanabilecek tehlikelerde güvenliği arttırmaya yaramaktadır. Bu tünellerde kullanılan süngü taşları ise; son derece nadide eserlerdir. Ancak bu taşlar erozyonun etkisi ile kapandığından manastırın bir kısmı günümüzde ziyaret edilememektedir.

Kilise’nin tarihi net olarak bilinmemekle birlikte kilise bölümünde yer alan İsa tasvirinden yola çıkarak yapının 11. Yüzyılın başlarında inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Rahibeler ve Rahipler Manastırı’na Nasıl Gidilir?

Göreme Açık Hava Müze’si içerisinde yer alan Rahibeler ve Rahipler Manastırı, bölgenin en çok ziyaretçi alan yapılarından birisidir. Bu nedenle ulaşım seçenekleri de zengindir. Manastırı ziyaret edenler genellikle turlara katılmaktadır. Kapadokya’da düzenlenen turların birçoğunda yer alan manastırı bir profesyonelle birlikte gezmek isterseniz bu seçeneği değerlendirebilirsiniz.

Kapadokya’ya kendi aracınızla gelmişseniz ya da araç kiralamışsanız navigasyon uygulamalarından faydalanabilirsiniz. Kapadokya’nın popüler ilçelerine oldukça yakın olduğundan kolayca Göreme Açık Hava Müzesi’ni bulabilirsiniz.

Kapadokya’daki otellerin önemli bir kısmı servis hizmeti vermektedir. Misafirlerini gün içerisinde gezilebilecek önemli alanlara bırakan bu otelleri değerlendirebilirsiniz. Ayrıca her yarım saatte bir Nevşehir merkezden kalkan minibüsleri de kullanarak yarım saatten daha kısa bir süre içerisinde Rahibeler ve Rahipler Manastırı’na ulaşabilirsiniz.

Kapadokya gezi sırasında manastırı ziyaret edeceğinizde mesai saatlerini göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Müze ve içerisindeki yapılar 08.00 ile 17.00 arasında ziyaretçi kabul etmektedir. Ancak bu saatler yaz aylarında uzayabilmektedir.

https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/nevsehir/gezilecekyer/rahibeler-ve-rahipler-manastiri

Rahipler Manastırı Fotoğrafları

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.