Asmalı Konak

Asmalı Konak dizisi 2002- 2003 yılları arasında Asmalı Konak’ta çekilmiştir. Dizi izleyenleri ekrana kilitlemekte, insanlar milletçe inzivaya çekilerek diziyi izlemekteydiler. Bezelye gözlü Bahar ile maço Seymen Ağa arasındaki ilişki insanları ekran başına çekerdi. Asmalı Konak dizisi ile birlikte herkes Kapadokya bölgesinde yer alan konaktan haberdar oldu. Asmalı Konak yapısı itibariyle büyük odalara, büyük avluya sahip olan, pencereleri muhteşem bir doğaya açılan bir konaktır.

Asmalı Konak Nerede Yol Tarifi Asmalı Konak Dizisi Kapadokya

Asmalı Konak Dizisi

2002 ve 2003 yılları arasında yayınlanmış olan bir Çağan Irmak dizisidir. Duygusal ve dram kategorilerinde yer alan dizi 2 sezon boyunca yayınlanmış, toplamda 54 bölüme sahiptir. Bahar adındaki bürokrat bir ailenin kızı sanat eğitimi tamamlamak için New York’ta yer almaktadır. Orada Seymen ile tanışacaktır ve birbirlerine karşı yoğun hisler besleyeceklerdir. Birbirlerine aşık olan çift sonrasında evlenmek üzere Kapadokya’ya gelecektir. Seymen Kapadokya’da gelişmiş ancak geleneklerine de sıkı sıkıya bağlı olan bir ailenin oğludur. Köklü ve aynı zamanda geleneklerine sıkıca bağlı olan bir aileye sahiptir. Asmalı Konak denilen muhteşem bir evde ailesi ile birlikte yaşamını sürdürmektedir. Bahar gelin geldiği bu yöreye ve Seymen’in yöre içerisindeki saygınlığına hayran kalacaktır.

Nurgül Yeşilçay ve Özcan Deniz’in başrolü paylaştıkları bu dizinin ev sahibi mistik bir havaya sahip olan, coğrafi yapısı ile herkesin dikkatlerini üzerine çeken Kapadokya’dır. Efsane dizinin geçtiği yer Asmalı Konak Nevşehir Kapadokya turizmi için büyük bir avantaj oluşturmuştur. Asmalı Konak gezisi düzenlemek isteyenler için ziyarete açık bir şekilde beklemektedir. Dizi seti içerisinde kullanılan her mekan dizinin çekimlerinden itibaren turistlerin akın akın uğradıkları bölgeler olmuştur. Asmalı Konak dizi sonrasında oldukça popülerleşmiş, Göreme Açık Hava Müzesi kadar değerli bir konuma gelmiştir. Günümüzde halen yerli ve yabancı turistleri çeken bir bölgedir. Günün her saati ziyaretçilerine kapılarını aralayan bu konak dizi sonrasında Kapadokya turlarının gezilecek yerler listesi içerisinde yer almaya başlamıştır.

Asmalı Konak çekimleri sonrasında dizi adına dikilmiş olan bir anıt Ürgüp’te yer almaktadır. Dizi Ürgüp’te çekilmiştir. Asmalı Konak dizisi sanıldığı gibi tek bir mekanda, Asmalı Konak’ta çekilmemiştir. Dizi iki ayrı mekanda çekilmiştir. Bu konaklardan biri Ürgüp’te yer alıyor ve merkeze 5 km uzaklıkta kalıyor. Güneşin Şehri Mustafapaşa’da bulunuyor. Şimdilerde OldGreek House adında bir otel ve restoran olarak kullanılmaktadır. Konak sahipleri 1938 yılından bu yana konağın asıl sahiplerdir. Konak 1887 yıllarında inşa edilmiştir. Zamanın en gösterişli Rum evlerinden biri olan bu konak İstanbullu bir balıkçı olan YogosVasilio ve ailesinin yazlık evidir. Yazdan yaza kapıları açılmaktadır, kışları ise tamamen bir sessizliğe bürünmektedir. 1924 yıllarında meydana gelen Türk -Rum mübadelelerinde Yorgos evine gönderilmektedir. Bu süreçte Yorgos evini hiç tanımadığı bir Türk aileye satacaktır. Öztürk ailesi tarafından alınan ev hala aynı ailededir. Asmalı Konak dizisinin bazı sahnelerinin çekimleri Kazdağları’nın eteklerinde yer alan Edremit ilçesinde bulunan bir konakta gerçekleştirilmiştir.

Asmalı Konak Tanıtım Videosu

Asmalı konak dizisini severlerin ziyaret etmek istedikleri konağın 4k çekim kalitesiyle sizlere sesli ve görsel olaraktan hazırlanmış Nevşehir Ürgüp ilçesindeki bulunan Asmalı konağı hep beraber geziyoruz. https://www.youtube.com/watch?v=pNz1UjNRySw

Asmalı Konak Nerede

Asmalı Konak nerede sorusu dizi hayranları tarafından merak edilmektedir. Asmalı Konak Kapadokya’da yer almaktadır. Kapadokya bölgesinde Ürgüp’te bulunan iki konakta dizi çekimleri tamamlanmıştır. İlk bölümlerinin çekildiği konak OldGreek House olarak işletilmeye devam edilmektedir. Bu konak şimdilerde otel ve restoran olarak kullanılmaya devam edilmektedir. Bu mekana gidebilmek için Ürgüp’ten 5 km uzaklıkta bulunan Mustafapaşa’ya gitmek gerekmektedir. İlk bölümlerde kullanılan mekan, konak Mustafapaşa’da yer alıyor. Ürgüp merkezden kolaylıkla bu mekana ulaşabilmek mümkündür.

Sonraki çekimlerin devam ettirildiği asıl gerçek asmalı konak dizisnin bir çok bölümünün çekildiği yer ikinci Asmalı Konak’a nasıl gidilir sorusunun cevabı oldukça basittir. Çünkü konak Ürgüp merkezde yer almaktadır ve oldukça yakındır. Yürüyerek konağa ulaşılmaktadır. Merkeze sadece 800 metre uzaklıktadır. Araçla ya da yürüyerek bu mekana ulaşabilmek mümkündür. Ürgüp Tevfik Fikret Caddesi üzerinden ilerlenerek konağın bulunduğu bölgeye varılmaktadır. Konak Yunak Camii karşısında bulunmaktadır. Yunak Camii’ye varıldığında konağı hızlı bir şekilde tanıyabilmek mümkündür.

Ürgüp, Nevşehir merkeze yalnızca 20 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ürgüp’e ulaşım her yerden oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Merkezden ilçeye gelen pek çok ulaşım aracı bulunmaktadır. Otobüslerle birlikte buraya ulaşabilmek mümkündür. Özel araçla gelenler için Nevşehir- Ürgüp karayolu takip edilerek bölgeye hızlı bir şekilde varılmaktadır. Dolmuşlar, minibüsler ve otobüsler günün her saati Ürgüp’e uğramaktadır. Bu şekilde her yerden ulaşım gerçekleştirilebilmektedir. Ürgüp gezisi düzenleyenler bu ulaşım araçları ile kolay ve aynı zamanda ucuz bir şekilde seyahat edebilme şansı elde ederler.

Asmalık Konak Yol Tarifi

Asmalı konak 2000 li yılların dizisi olmasına rağmen tanınmışlığı ve yapmış olduğu ün sayesinde halen ziyaretçilere açık bir halde sizleri beklemektedir. Asmalık konak Nevşehir ili Ürgüp ilçesinde bulunmaktadır. Ürgüp merkeze sadece 800 metre uzaklıkta olan asmalı konak Ürgüp’e ulaşan herkesi beklemektedir.

Asmalı Konak Tarihi

Diziden Önceki Asmalı Konak

Bizlerin Asmalı Konak dizisi ile tanıdığı konak dizi öncesinde dünyanın dört bir yanında gelen pek çok turistin konakladığı bir mekan olmuştur. Daha öncesinde de bir İtalyan filmi bu konakta çekilmiştir. Dizinin büyük bir izleyici kazanması ile birlikte mekana duyulan ilgi bir hayli artış göstermiştir. Konak sahipleri ve diziyi yapan şirket arasında çıkan anlaşmazlıklar nedeni ile senaryoya bir yangın eklenmekte ve Mustafapaşa’da yer alan konağa veda edilmektedir. Sonrasında da Ürgüp merkezde yer alan ve önünde anıtı olan yeni konakta çekimler devam etmiştir. Konak günümüzde dizi müzesi olarak geçmektedir. Asmalı Konak müzesi ziyaretçi kabul etmektedir. Oldukça düşük bir ücret ödeyerek konağı gezebilme şansı elde edilebilmektedir. Konak etrafında yer alan küçük çadırlarda satılan süs eşyaları Kapadokya hatırası olabilmektedir.

İlk Asmalı Konak

Asmalı Konak Tarihi olarak Nezih bir aile işletmesi olarak kullanılmakta olan ilk Asmalı Konak’ın gerçek adı OldGreek House’tur. Mustafapaşa içerisinde en bilinen konaktır. Burası günümüzde bir otel ve restoran olarak kullanılmakta ve bu şekilde halka açılmıştır. İki kata sahip olan konağın üst katında 15 oda bulunuyor. 32 adet yatak kapasitesine sahiptir. Oldukça büyük ve geniş bir yapı olan bu konağa pek çok yerli ve yabancı turist gelmekte, vakit geçirmektedir. Konak aynı zamanda büyük bir terasa ve büyük bir avluya sahiptir. Odalarında yöresel tarzlar hakimdir. Konak içerisinde yer alan aksesuarlar ile birlikte eski dönemler hatırlatılmak istenilmektedir. Yöresel bir tarzın hakim olduğu bu konağı ziyaret edebilmek mümkündür. Ürgüp’e yaklaşık olarak 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Burada nostaljik bir gün yaşamak isteyenler, konaklamak isteyen kişiler bulunmaktadır. Özel gün kutlamaları da aynı şekilde burada yapılabilmektedir.

Asmalı Konak Kapadokya için önemli turizm bölgelerinden biri haline gelmiştir. Dizi sonrasında ünlenmiş ve pek çok ziyaretçi kabul etmeye başlamıştır. Konağın giriş katında restoran yer alıyor. Yemek masaları hem avlu içerisinde hem de özel yemek odalarına dağıtılmıştır. İşletmenin sahibi olan Emine Hanım ve ekibi tüm yemekleri hazırlamaktadır. Menüsü içerisinde de mantı, ev baklavası, sütlaç, çömlekte kuru fasulye, yaprak sarması gibi birbirinden farklı ve özel lezzetler yer almaktadır. Hem yöresel sofrasına hayran olan hem de diziye hayran kitlenin fazlalığı nedeni ile restoranda yemek yiyebilmek için rezervasyon yaptırmak gerekmektedir.

Kapadokya Gezilecek Yerlerin Listesi
Asmalı Konak Kısa Soru Cevap
Asmalı Konak hangi köyde?

Asmalı konak dizi ilk başladığında farklı bir konakta geçmesi sebebiyle birçok kişide kafa karışılığına sebep vermektedir. Asmalık konak ilk bölümleri Nevşehir Ürgüp Mustafapaşa köyünde çekilmiş olsa da sizlerin ziyaret etmesi gereken yer Nevşehir Ürgüp ilçe merkezine 800 metre civarındaki Yunak Asmalı konak evidir. Yunak, Hacı Hafız Sokak No:8, 50400 Ürgüp/Nevşehir adresindedir.

Asmalı Konak hangi ilçede?

Asmalı Konak Dizisinin çekilmiş olduğu yer 42 odadan oluşan 180 yıllık bir konak olarak hale ayakta durmakta ve sizlere açık halde beklemektedir. Asmalı Konak hangi ilçede dir soruna kısaca Nevşehir iline bağlı Ürgüp ilçesi merkezindedir. Bazı odaları kapalı olsa bile ziyaretçilere açık bir şekilde dizinin hali ile hale beklemektedir.

Asmalı Konak Giriş Ücreti 2023 Yılı

Asmalı Konak dizisinin çekilmiş olduğu konak ziyaretçilere açıktır. Dizi hayranları tarafından konağın iç yapısı merak edilmektedir. Ziyaretçiler konağı belirli bir ücret ödeyerek ziyaret edebilmektedir. Asmalı Konak giriş ücreti oldukça ucuzdur. 25 TL ödeyerek konağın tamamını gezebilmek mümkündür.

Asmalı Konak Fotoğrafları

Ziyaretçi Yorumları (1)
  1. hülyacan dedi ki:

    Asmalı konak dizisini izleyen birisi olarak. Diziin çekildiği yeri görmek beni anılarıma götürdü diyebilirim.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.