Ürgüp Gezilecek Yerler

Ürgüp Gezilecek Yerler listesi, Nerede Konumu, Ürgüp Tarihi

Ürgüp gezisi düzenleyenlerin mutlaka ziyaret etmeleri gerekli olan bölgeler bulunmaktadır. Ürgüp, Kapadokya’nın en büyük yerleşim yerlerinden biridir. Ürgüp tarihi ile oldukça eski bir bölgedir. Özellikle Bizans döneminde bir dini merkez olmasından dolayı büyük bir önem taşımaktadır. İstanbul’la Kudüs’ü birbirine bağlayan İpek Yolu üzerindeki Nevşehir ilinin bir ilçesidir. Bu dönemlerin izlerini görebilmek için mutlaka Ürgüp gezisi düzenlenmelidir. Bu dönemlerin mimari özelliklerini görüp geçmişe ufak bir yolculuk yapabilmek mümkündür.

Tüm Kapadokya bölgesinin karakterini taşımakta olan içi oyulmuş kayalar burada yer almaktadır. Bu kayaların üzerine yapılan taş ev konaklar Ürgüp içerisinde oldukça yaygındır. Özellikle merkezinde bu evler çoğunluktadır. Bu taş evler üzerindeki işçilikler benzersizdir. Bu nedenle mutlaka Ürgüp ara sokaklarında gezilmeli ve bu evlerin sanatı görülmelidir.

Kapadokya’nın gece hayatı konusunda da en hareketli yeri Ürgüp bölgesidir. Bu ilçe oldukça kalabalık olması nedeni ile geceleri de oldukça hareketli ve kalabalık geçmektedir. Ürgüp’te her damak zevkine uygun olan restoranları, şarap evlerini görebilmek mümkündür. Kayadan oyma barlar ise özellikle bahar aylarında hem yerli hem de yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Ürgüp akşam gezilecek yerler bakımından da son derece zengin bir yapıya sahiptir.

Ürgüp Nerede, Konumu, Ürgüp Yol Tarifi

Ürgüp’te Nerelerde Gezilir Ürgüp Gezilecek Yerler

Ürgüp’te nereye gidilir?, Ürgüp Kapadokya nereler gezilir? sorusuna cevap olarak gezilecek yerlerin Listesi yapılabilcek en güzel aktivite bu yerleri yorulmadan gezmektir.

 • 1- Temenni Tepesi
 • 2- Ürgüp Büyükakten Yeraltı Evi
 • 3- Ürgüp Müzesi
 • 4- Mahzen Şarap Evi
 • 5- Asmalı Konak
 • 6- Kapadokya Ebru Sanat Evi
 • 7- Turasan Wine House
 • 8- Ürgüp Musalla Camii
 • 9- Mustafapaşa Yeni Cami
 • 10- Konstantin – Eleni Kilisesi
 • 11- Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi/Büyük Sinasos Konağı
 • 12- Manastır Vadisi Açık Hava Müzesi
 • 13- Damsa Barajı
 • 14- Cemil Köyü İç Yolu
 • 15- Üç Güzeller
 • 16- Sobesos Ancient City
 • 17- Mazı Yeraltı Şehri
Kızılçukur Vadisi

Göreme sınırları içerisinde yer alan vadi manzarası ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Ürgüp Kızılçukur Vadisi güneşin batışının en güzel şekilde izlenebildiği bölgelerden biridir. Buraya sırf manzarasının güzelliği nedeniyle de gelinebilir. Ocak ve Ekim ayları arasında tüm dünyadan turistler buraya akın akın gelmektedir.

Kapadokya bölgesinde nadir görülmekte olan kızıl tüf kaya örnekleri de bulunmaktadır. Güneşin batışı manzarayı tamamen kızıla boyamaktadır. Vadide güneşin batışını izlemek isteyen ziyaretçiler buraya 2 saat erkenden gelmektedir. Ziyaretçiler manzaranın tadını çıkarabilmek için yanlarında Kapadokya Şarabı ve minder getirmektedir. Bu şekilde doğal güzelliğin tadını çıkarmaktadırlar. Ürgüp gezilecek yerler arasında en güzel yürüyüş yapılacak bir yerdir. Tarihi dokusu ve doğal güzelliği ile tüm dünyanın dikkatini üzerine çekmektedir.

Temenni Tepesi

Ürgüp görülecek yerler içerisinde yer alan Temenni Tepesi, Erciyes Dağı’nı kuşbakışı bir şekilde izleyebilme olanağı sunmaktadır. Bu tepe 80 metre yüksekliğe sahiptir. Tepenin üzerinde 1288 yıllarında ait olan Kılıçarslan için Vecihi Paşa tarafından yapılmış olan Osmanlı Dönemi’nden kalma 4.Kılıçaslan Alaeddin Keykubat anıt mezarlar bulunmaktadır. Tarihi açıdan büyük izler barındıran bir bölgedir.

Temenni Tepesi’nde insanlar genellikle çaput bağlayarak dilek dilemektedir. Bu bölgede süregelen bir alışkanlıktır bu. Bu bölge oldukça kutsal bir bölge olarak görülmesi nedeni ile böylesine bir gelenek devam ettirilmiştir. Bölgede yer alan taka mezarlar bölgenin kutsal sayılmasının ispatları içerisinde yer almaktadır. Aynı zamanda burada Aziz Yeorgios Kilisesi bulunuyor. Tepede gezi yaptıktan sonra dinlenebilmek için bölgede yer alan çay bahçeleri tercih edilmektedir.

Mazı Yeraltı Şehri

Tarihi izler barındırması nedeni ile Ürgüp’te gezilecek yerler listesinde başlarda yer almaktadır. Buraya gezi düzenleyenlerin mutlaka uğramaları gerekli olan bir bölgedir. İlçe merkezine 18 km uzaklıktadır. Mazi Köyü’nde bulunmaktadır. Diğer tüm yeraltı şehirleri gibi korunmak ve sığınmak amacı ile yapılmış olan bir şehirdir.

Burada ahırın ortasında hayvanlar için kayadan oyulmuş yalaklar yer alıyor. Banyo olarak kullanılmış mekanlar da bulunmaktadır. Banyo diğer yeraltı şehirlerinde görülen bir özellik değildir. Binlerce yıl öncesinde kullanılmış olan bölge tarihi açıdan oldukça önemli bir yere sahiptir.

Gomeda Vadisi

Ürgüp gezilecek yerler içerisinde bulunan Gomeda Vadisi 6 km uzunluğundadır. Bölgenin içerisinde Üzengi adında bir de dere bulunmaktadır. Dere civarları tamamen ağaçlardan oluşmaktadır. Gomedaadını sahip olduğu tarihi kalıntılardan almaktadır. Vadi içerisinde bulunan kükürtlü maden suyu kaynakları da yer almaktadır. Oldukça fazla sayıda kilise bulunuyor. Vadi içerisinde yürüyerek gezi yapmak isteyen kişilerin Ayvalı Köyü’nden giriş yapmaları gerekmektedir. Bu bölgeye özel aracı ile gelmek isteyen kişiler için özel araçla imkanı tanımaktadır, misafir otoparkı hizmetleri vermektedir.

Ürgüp Müzesi

Ürgüp gezilecek yerler Kapadokya tarihini anlayabilmek için önemlidir. Ürgüp müzesi de bu noktada tarihi ögeleri ile kişileri aydınlatmaktadır. İlçe merkezinde Temenni Tepesi’nde yer almaktadır. Hem arkeolojik hem de etnografik eserler burada bulunmaktadır. Oldukça zengin içeriklere sahip olması nedeni ile mutlaka ziyaret edilmesi gereklidir.

Müzenin merdiven, güney ve batı cephelerine pişmiş topraktan yapılan taş eserler kişilerin ziyaretine sunulmuştur. Giriş kısmında se 10 milyon yıl öncesine dayanmakta olan dişi mamut fosilleri bulunuyor. İnsanların henüz yaşamadığı dönemlere aittir. Bu kalıntılar Mustafapaşa kazılarında bulunmuştur. Ürgüp Müzesi’nde teşhir edilen eşyalar Helenistik dönem, Roma ve Bizans dönemlerine aittir. Hatta burada Eski Tunç Çağı’na ait olan eşyalar dahi görebilmek mümkündür. Çok çok eski dönemlere dair eşyalar bulunduğu gibi yakın dönem eşyaları da görebilmek mümkündür.

Hallaç Manastırı

Rahiplerin bölge halkına ilaç hazırladığı ve tedavilerin yapıldığı bir hastane manastırıdır. Ortahisar – Ürgüp yolu üzerinde bulunmaktadır. Kayalık geniş bir alanın oyulması ile inşa edilmiştir. 3 bölümden oluşan manastır 11.yüzyıl tarihi yapıları arasında yer almaktadır. Nevşehir gezisi düzenleyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gerekli olan bölgelerdendir.

Damsa Baraj Gölü

Ürgüp piknik alanı ören yerleri arasında bulunmaktadır. Ürgüp gezilecek yerler arasında yerli halkında en çok tercih ettiği bir bölge olarak bilinmektedir. Ürgüp ilçe merkezine 17 km mesafede bulunmaktadır. Çam ağaçları arasında yer alan bölgede gün boyunca oturulup dinlenilebilecek mesire yeridir. Doğal güzellikleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Aynı zamanda burada balık tutma imkanı da bulunmaktadır.

Ortahisar Etnografya Müzesi

Kapadokya yöresine ait olan çeşitli eserler burada sergilenmektedir. Eski belediye binası ve bir otelin restorasyonu ile hizmete sunulmuş olan bir müzedir. 12 oda şeklinde düzenlenmiştir. Ürgüp tatili yapanların mutlaka ziyaret etmeleri gerekli olan bir bölgedir. Yörenin ilk etnografik müzesi olma özelliği taşımaktadır. Tarım, dokumacılık, hamam, köy odası, pekmez yapımı, kına geceleri, yöresel kız isteme sahneleri mankenler üzerinde gösterilmiştir. Burada her bir odada farklı sergi görebilmek mümkündür.

Cemil Köyü

Cemil Köyü Türk ve Rum halkının bir arada yaşadığı yerler arasında bulunmaktadır. Anadolu ve Rum kültürü burada sıklıkla görülmektedir. Ürgüp ilçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunmaktadır. Rum evleri içerisinde bulunan kiliseler ile dikkatleri üzerine çekmektedir. 138 yıl önce kurulmuş bir bölgedir.

Ürgüp’ün Neyi Meşhur?

Ürgüp, öncelikle peribacaları ile meşhur olan bir beldedir. Dünyada sınırlı sayıda olan bu doğal güzellik Ürgüp’ün temel geçim kaynağı haline gelmiştir. Bölgede çok sayıda otel ve restoran bulunmaktadır. Ayrıca Ürgüp tatilinizde hamama gidebilir ve masaj yaptırabilirsiniz. At, ATV ve deve turlarına katılabilir farklı deneyimler yaşayabilirsiniz.

Ürgüp üzüm bağları ile de bilinen bir bölgedir. Özellikle Uçhisar bölgesi üzüm bağları açısından oldukça zengindir. Bu nedenle şarapçılık konusunda da başarılı bir bölge olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca bölgeden elde edilen malzemeler ile yapılan çömlekler ve çömlek atölyeleri oldukça popülerdir. Bu çömleklerle yapılan testi kebabının tadına da mutlaka bakmalısınız.

Ürgüp’ten Hediye Ne Alınır?

Kapadokya tatilinizden anılar biriktirmek için kendiniz ve sevdiklerinize ufak hediyeler alabilirsiniz. Ne hediye alacağınıza karar verirken sizin için hazırladığımız listeye göz atabilirsiniz.

 • Dokumacılık, Kapadokya’nın temel geçim kaynaklarından birisidir. Bölgedeki tesislerin birçoğunda da dekoratif olarak halı ve kilimlerden faydalanıldığını görebilirsiniz. Siz de ufak kilimler alarak evinize Kapadokya’nın havasını taşıyabilirsiniz.
 • Bölgede oniks taşının doğal hali ve aksesuar formlarını bulabilirsiniz. Yeşil koyu tonları ve siyah renkte olan bu taş, kişilerin kişiliklerinin dengede olmasına yardımcı olur. Ayrıca stres seviyesini de azaltır. Dilerseniz kolye, küpe, yüzük gibi aksesuarları inceleyebilir dilerseniz de doğrudan evinize koyabileceğiniz işlenmemiş taşlardan alabilirsiniz.
 • Ürgüp’te kabak tatlısı ve kabak çekirdeği oldukça popülerdir. Tatil dönüşünde kabak çekirdeği alabilirsiniz. Uzun süre taze kalması için kavrulmamış olarak alıp tüketmeden önce kavurmayı deneyebilirsiniz.
 • Kapadokya’nın simgesi haline gelen peribacalarının minyatürlerini satın almanız mümkün. Bu biblolara evinizin en güzel köşesinde yer verebilirsiniz.
 • Ürgüp’te çömlek ve seramik atölyeleri bulunur. Bu atölyeleri ziyaret edebilir ve dilerseniz kendiniz de çömlek yapımına katılabilirsiniz. İsterseniz kendi yaptığınız isterseniz de hazır ürünleri satın alabilirsiniz.
 • Ürgüp’te el yapımı şarapları bulabilirsiniz. Şarap mahzenlerinde farklı cins şarapların tadına bakmanız ve beğendiklerinizi satın almanız mümkündür.
Ürgüp Hakkında Kısa Soru Cevap
Ürgüp Kaç Günde Gezilir?

Ürgüp, Nevşehir iline bağlı bir ilçedir. Tarihi ve doğal güzellikleri ile içerisinde mutlaka ziyaret edilmesi gerekli olan bölgeler bulunmaktadır. Tam bir Ürgüp gezisi yapmak isteyen kişiler 2-3 günlük bir süreç içerisinde tamamını gezebileceklerdir.

Ürgüp’ü Hangi Dönemlerde Ziyaret Etmeli?

Ürgüp ziyaretleri için en güzel zamanların ilkbahar ve sonbahar ayları olduğu bilinmektedir. Doğal güzellikleri görebilmek ve keşfedebilmek için en uygun mevsimlerdir.

Kapadokya Ürgüp Aynı Yer mi?

Kapadokya’nın hangi bölgeleri kapsadığı ile ilgili kafa karışıklığı yaşayan pek çok kişi vardır. Bu nedenle Kapadokya ile Ürgüp ya da Göreme aynı yer mi? sık sık sorulmaktadır. Ürgüp, Kapadokya’da yer alan beldelerden birisidir. Özellikle turistlik gezilerde Kapadokya’nın Nevşehir şehrinin ilçe ve beldeleri ön plana çıkmaktadır. Bunun nedeni ise; peribacaları ve tarihi kalıntıların ağırlıklı olarak bu bölgede yer almasıdır.

Ürgüp Gezilecek Yerlerin Fotoğrafları

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.