Aziz Theodoros Trion Kilisesi

Üzümlü Kilisesi Özellikleri

Üzümlü Kilisesi mimari özellikleri içerisinde kare planlı olması yer almaktadır. Tek apsisten oluşmaktadır ve bu kilisenin bir manastır kilisesi olduğu bilinmektedir. Kilise tavanında saç örgüsü modelleri bulunmaktadır. Dikdörtgen bir çerçeve bulunuyor. Çerçeve içerisinde ise bir haç resmi ziyaretçileri karşılamaktadır. Haçın etrafında ise Üzümlü Kilisesi’nin adının geldiği üzüm resimleri yer almaktadır.

Üzüm Kilisesi özellikleri ile ülke genelinde dikkatleri üzerine çekmiştir. Kilise apsisi önünde bulunan duvarda Hz. İsa cübbeli şekilde resmedilmiştir. Kilisenin oyulduğu peribacasının üst kısmında ise bir hücre yer alıyor. Bu hücrede Aziz Bichitas’ın uzun yıllar boyunca saklandığı, yaşadığı rivayetler arasında yer almaktadır. Bu hücre tavanında kabartmalı şekilde yapılmış bir haç da bulunmaktadır. Kilise yanında yer alan şapel ve karşısında bulunan şarap yapım evi de kilise ile birlikte ziyaret edilmesi gerekli olan bölgelerdendir.

Kapadokya Kiliseleri

Aziz Theodoros Trion Kilisesi

Aziz Theodoros Trion Kilisesi Derinkuyu ilçesinde yer alan tarihi eski bir kilisedir.

Üzümlü Kilise sahip olduğu özellikler ile birlikte nadir görülen kiliseler içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle pek çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Kilise içerisinde yer alan üzüm motifleri nedeniyle Üzümlü Kilise adını almıştır. İçinde yer alan freskler dikkate değerdir. İçerisinde yer alan freskler ikonoklast öncesi döneme ait olmaları nedeni ile Kapadokya’daki nadir örnekler içerisinde yer almaktadır.

Üzümlü Kilisesi Tarihi

Üzümlü Kilisesi’nin ön tarafında ise keşişin çilesi tanımlaması ile Aziz Seimeon betimi yer almaktadır. İçerisinde kucağında yer alan İsa ve Meryem yanında ise Gabriel ve Mikhael melekleri bulunmaktadır. Üzümlü Kilisesi tarihi bilgileri ise ikonoklast öncesi dönemine ait olduğu şeklindedir. Kapadokya içerisinde var olan kiliseler arasında nadir örneklerden biridir. Bu nedenle buraya geziye gelenlerin mutlaka bu kiliseyi de ziyaret etmeleri önerilmektedir.

Kilisenin 19.yüzyıla ait olduğu düşünülmektedir. Bölgenin önemli olan Rum yerleşim yerlerinden biriydi. Kilisenin bir çan kulesi de bulunmaktadır. Kapadokya Üzümlü Kilisesi 1856 yayınlanan Islahat Fermanı’na göre Abdülmecid Han döneminde yapıldığı kaydedilmiştir.

Hem yerli hem de yabancı turistler tarafından her yıl binlerce ziyaretçi kabul etmektedir. Kilise mimari açıdan etkileyici olduğu gibi aynı zamanda bezemelerin zenginliği ve duvarda yer alan resimlerle de dikkat çekmektedir. Resimlerin yüksek kaliteye sahip olması nedeniyle ilgi yüksektir. Üzümlü Kilisesi yapısı dönemi içerisinde Selçuklu mimarisinden etkilenmiştir.

Derinkuyu Nereye Bağlı?

Derinkuyu, Nevşehir’e bağlı beldelerden birisidir. Merkeze yaklaşık 30 km uzaklıktadır. Kapadokya’nın en çok gezilen yerlerinden olan Ürgüp, Avanos, Göreme’ye ise; çok daha yakındır.
Her ne kadar küçük bir belde olsa dahi turizm açısından oldukça hareketli olduğunu söylemek mümkündür. Bu hareketliliğin en büyük nedeni ise; bünyesinde Derin Kuyu Yeraltı Şehri dahil çok sayıda yeraltı şehrini barındırıyor olmasıdır. Bölgenin toprağının elverişli olması nedeni inşa edilen ve binlerce yıldır yaşanan saldırılarda halkın korunmasını sağlayan bu yeraltı şehirlerini gezdiğinizde kendinizi bir masalın içerisinde gibi hissedeceğinize emin olabilirsiniz.

Aziz Theodoros Trion Kilisesi Fotoğrafları

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.