Azize Barbara Şapeli

Kapadokya, binlerce yıllık tarihe sahip olan bölgelerden birisidir. Üzerinde pek çok medeniyet barınmış ve izlerini bırakmıştır. Bu nedenle çok sayıda kilise ve şapel ile karşılaşmanız mümkündür. Azize Barbara Şapeli de bölgenin görülmesi gereken önemli eserlerinden birisidir.

Azize Barbara Şapeli

Göreme’de bulunan Azize Barbara Şapeli, bölgenin en çok ziyaret edilen yapılarından olan Açık Hava müzesinin hemen yanında konumlanmıştır. Mimarisindeki naif detaylar, Açık Hava Müze’sindeki en çok ilgi çeken yapılardan birisi olmasını sağlamıştır.

Elmalı Kilisesi’nin hemen arkasında yer almaktadır. İki adet sütünü bulunan şapel merkezi kubbeye sahiptir. Güney ve kuzeyde bulunan kolları tonozlu olarak inşa edilmiştir. Diğer iki kolu ise; kubbelidir.

Kilisedeki motifler kayaların üzerine çizilmiştir. Kırmızı renkli olmaları, oldukça dikkat çekicidir ve altında soyut anlamların olabileceğini düşündürmektedir. Motiflerde anlamlandırılamayan geometrik şekillerin yanı sıra hayvanlara ve askeri sembollere de yer verildiğini görebilirsiniz. Ayrıca çok sayıda dini motifle de karşılaşabilirsiniz. Yapının batı bölümünde Azize Barbara’nın motiflerinin bulunduğu görebilirsiniz.

Azize Barbara Şapeli ile yapılan araştırmalar tarihinin 11. Yüzyıla dayandığını düşündürmektedir. Ancak motiflerde düşüncenin ön plana çıkıldığı görülmektedir. Kişileri putlaştırmaya karşı çıkan ikonoklazm akımının ise 730’lu yıllarda baskın olduğu bilinmektedir. Bu nedenle yapım yılı konusunda emin olmak zordur.

Azize Barbara Şapeli’ne Nasıl Gidilir?

Azize Barbara Şapeli’ni ziyaret etmek istiyorsanız ulaşım konusunda hiçbir sorun yaşamazsınız. Göreme’ye yalnızca 2,5 kilometre uzaklıkta olup yürüyerek ulaşmanız dahi mümkündür. Ancak bölgede toplu ulaşım araçları çalışmaktadır. Ayrıca turlar sürekli olarak turistleri buraya taşımaktadır.

Eğer kendi aracınız varsa ya da araç kiralamayı tercih ettiyseniz ulaşım konusunda çok daha rahat olabilirsiniz.

Azize Barbara Kimdir?

Azize Barbara 3. Yüzyılda yaşadığı tahmin edilen azizelerden birisidir. Yaşadığı dönemin oldukça erken bir zaman denk gelmesi ve bu dönemde kadınların genellikle arka planda tutuluyor olması nedeniyle hakkında verilen bilgilerin birçoğu kesinleştirilmemiştir.

Azize Barbara’nın bugünkü Mısır ya da İzmit’te doğduğu tahmin edilmektedir. Annesi henüz o küçük bir kız çocuğuyken ölmüştür. Oldukça varlıklı bir adam olan babası ise pagan inancına sahiptir. Kızını da kendisi gibi yetiştirmek istemesi sonucunda evlenmesini istememiş ve Barbara’yı bir kuleye kapatmıştır. Ancak babasının seyahate çıkması ile birlikte kendisine yardım eden işçilerin yardımı ile odasına pencere açtırılmıştır. Bu pencerelerin ise; Hristiyanlığın kutsal üçlüsü olarak tasvir edilen baba, oğul ve kutsal ruhu temsil etmesi adına 3 adet olduğu bilinmektedir.

Yaşadığı dönemde tek tanrılı dinlere inanmanın tamamen yasak olması nedeniyle Barbara’nın vaftiz edildiğinin öğrenilmesi üzere Azize Barbara hapse mahkûm edilmiştir. Babasına Hristiyan olduğu itiraf etmesinin üzerine çeşitli işkenceler görmüştür. Daha sonra babası tarafından yetkililere götürülmüş ve Azize Barbara’nın cezası babası tarafından kılıca vurulmak olarak belirlenmiştir. Rivayete göre ise; Barbara’nın babası kızını öldürdükten hemen sonra oracıkta ölmüştür.

https://kapadokyaalan.ktb.gov.tr/TR-288495/azize-barbara-sapeli.html

Azize Barbara Şapeli

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.