Aziz Jean Kilisesi

Binlerce yıl boyunca Hristiyanların hüküm sürdüğü topraklardan olan Kapadokya’da çok sayıda kilise bulunmaktadır. Her biri birbirinden büyüleyici olan bu yapılara, binlerce yıl önce yapıldıklarını göz önünde bulundurarak baktığınızda oldukça etkileneceğinizden emin olabilirsiniz.

Aziz Jean Kilisesi

Aziz Jean St. Jean Kilisesi, Gülşehir ilçesine bağlı olup ilçe merkezinde yer almaktadır. Merkezi konumdaki bu kilise 2 katlı olmasına rağmen oldukça küçüktür. Kilisenin altında Kapadokya’daki pek çok kilisede olduğu gibi şarap mahzenleri ve mezarlar bulunmaktadır. Bu yapı, tarihte yaşayan insanların yaşanabilecek saldırılarda kiliselere saklandıklarını ve bu yapıları bir sığınak olarak kullandıklarının göstergesidir.

Yapının ikinci katı ise; kilise olarakkullanılmıştır. Aziz Jean kilisesinin duvarlarda sıklıkla İncil’den alınmış sahnelerin tasvirleri ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle Hz. İsa’ya yönelim çizimlerin bulunduğu kilisede friz tekniğinden yararlanılmıştır. Kireçten faydalanılarak yapılan bu resimlerin tarihleri oldukça eski yıllara dayanmakta olup kiliseye sanatsal bir değer de katmıştır.

Kilise duvarlarında zemin rengi olarak siyah tercih edilmiştir. Çizimler ise; altın rengi ve kahverengi tonlarındadır. Çizimler dikkatli bir şekilde incelendiğinde İncil sahnelerinin yanı sıra bitki şekilleri ve geometrik desenlerin yer aldığını görebilirsiniz. Bu geometrik desenlerin altında da yine dini anlamların yattığı tahmin edilmektedir.

Kapadokya’daki pek çok kilisenin yapım yılı hakkında, yapının durumundan ve kullanılan tekniklerden yola çıkarak tahminlerde bulunulmaktadır. Aziz Jean Kilisesi ise; bu genellemenin dışında kalmaktadır. Apsiste yer alan yazıtta 2012 yılında yapıldığı vurgulanmıştır.  St. Jean Kilisesi 1995 yılında yapılan restorasyonda ise; kilisenin aslı bozulmadan yenilemeler gerçekleştirilmiş ve kilise bugünkü görünümüne kavuşmuştur.

Aziz Jean Kilisesi’ne Nasıl Gidilir?

Aziz Jean Kilisesi, Nevşehir’e bağlı Gülşehir ilçesinde yer almaktadır. Oldukça ilgi gören bir kilisedir ve ziyaret ettiğinizde oldukça kalabalık olduğunu görebilirsiniz.

Kiliseye ulaşmak ise; son derece kolaydır. Eğer kendi aracınız varsa ya da araç kiralamışsanız Kapadokya’nın popüler konaklama alanlarına oldukça yakındır. Ayrıca bu bölgeye sürekli turlar düzenlenmektedir. Turlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma tercih edecekseniz Nevşehir’den kalkan minibüsleri kullanabilirsiniz. Bu minibüsler her yarım saatte bir hareket etmektedir.

Kiliseye giriş ücretli olup eğer bir müze kartını bulunuyorsa bu kart ile giriş yapabilirsiniz. Ayrıca sabah normal şartlarda sabah 08.00’da açılıp akşam 17.00’da kapandığını göz önünde bulundurmalısınız. Ancak yoğun dönemlerde saatlerde esneme yapılabilmektedir.

Aziz Jean Kimdir?

Kapadokya’daki bu küçük kilisenin ismi Hristiyanlık dininde son derece önemli olan 12 havariden birisi Aziz Jean’den gelmektedir. Yuhanna ve Aziz Yahya isimleriyle de bilinmektedir. Aslen Yahudi olmakla birlikte İncil’in yazarı olarak kabul edilmekte ve bu nedenle de büyük saygı görmektedir.

İncil’de de İsa’nın sevdiği bir öğrencisi olarak tasvir edilen Aziz Jean ile ilgili tasvirler kendisinin annesinin Meryem ile kardeş olduğunu göstermektedir. Bu da İsa ile Aziz Jean’in kuzen olduğu anlamına gelmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.