Çarıklı Kilise

Binlerce yüzyıl boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kapadokya’ya Selçuklu Devleti’nin hükmetmeye başlamasına kadarki uzunca bir dönemde bu topraklarda Hristiyanlar yaşamıştır. Bu nedenle Kapadokya gezinizde karşınıza çok sayıda kilise çıkacaktır. Ancak her biri farklı dönemlerde inşa edilmiş olup geziniz esnasında çevrenize dikkatli gözlerle bakarsanız tarzlarında ve etkilendikleri akımlarda önemli farklılıklar olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Mutlaka görmeniz gereken bu kiliselerden bir tanesi de Çarıklı Kilise’dir.

Çarıklı Kilise

Çarıklı Kilise, Göreme Açık Hava Müzesinde yer alan çok sayıda kiliseden birisidir. Müze alanına girdikten sonra karşınıza çıkacak Azize Catherine Şapeli ile önlü arkalı konumlanmıştır. Ancak Çarıklı Kilise’ye ulaşabilmek için öncelikle bir merdiven çıkmanız gerekmektedir. Bu demir merdiveni çıktığınızda yüzyıllarca önceden kalma kilise sizi karşılayacaktır.

Kilise, zamanında bir yaşam alanı olarak kullanılmaz üzere tasarlanmıştır. Alt katta bir yemekhanesi bulunmaktadır. Yemekhanede yer alan masa Kapadokya’daki pek çok obje gibi kayaların oyulması ile elde edilmiştir. Tamamen el emeği olan bu masanın çevresi ise; oturma alanı olarak kullanılmaktadır.

Hristiyan kültüründe önemli bir yere sahip olan “son yemek” sahnesine yer verilen kilisenin iki sütunu bulunmaktadır. Yapının orijinalinde bulunan ana apsis templonlu bir tasarıma sahipmiş. Ancak zaman içerisinde yıkılmıştır. Günümüzde ise; tonozlu ve dört kubbeli olan 3 adet apsisi kalmıştır.

Kilisenin adını nereden aldığı ile ilgili çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Bu rivayetlerin en kabul göreni ise; kilisede de yer alan İsa’nın göğe yükselişini ifade eden çizimlerdir. Bu çizimlerde yer alan ayak izleri “çarık” olarak yorumlanmış ve yapı Çarıklı Kilise olarak anılmaya başlanmıştır.

Kilisenin yapım tarihi net olarak bilinmemekle birlikte 12. Ve 13. Yüzyıllara denk geldiği tahmin edilmektedir.

Çarıklı Kilise’ye Nasıl Gidilir?

Çarıklı Kilise, Göreme Açık Hava Müzesi’nin içerisinde yer alan kiliselerden birisidir. Bu bölgede gezilip görülecek çok sayıda yer olduğundan dolayı ulaşım konusunda bir sıkıntı yaşamazsınız. Toplu taşıma araçları aktif olarak çalışmaktadır.

Göreme merkeze 5 km’lik uzaklıkta bulunur ve eğer aracınız varsa dakikalar içerisinde kiliseye ulaşmanız mümkün olacaktır. Aracınız yoksa Göreme minibüslerini kullanabilir, bölgeyi turlarla gezmeyi düşünebilirsiniz. Ayrıca özellikle Göreme bölgesinde bisiklet kiralama hizmetleri son derece yaygındır.

Çarıklı Kilise’ye giderken aklınızda bulundurmanız gereken konu Göreme Açık Hava Müzesi içerisinde bulunan kilisenin belirli saatler aralığında gezilebildiğidir. Kış aylarında 08.00’da açılan müze 17.00’a kadar misafir ağırlamaktadır. Yaz aylarında ise müzenin kapanma saati 19.00’a kadar uzamaktadır.

Kapadokya Çarıklı Kilise Fotoğrafları

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.