Vaftizci Yahya Kilisesi

Aziz Vaftizci Yahya Kilisesi Konumu, Giriş Ücreti Ve Kilisenin Özellikleri

Vaftizci Yahya kilisesi Kapadokya sınırları içerisinde yer alan en eski kiliselerden biri olma özelliğine sahiptir. Alışılmışın dışındaki güzelliklere sahip coğrafyası, tarihi dokulara sahip yapıları ile Kapadokya son derece turistik bir bölge olmaktadır. Kapadokya yeraltı şehirleri, çok eski dönemlerden günümüze kadar gelmeyi başarmış kiliseleri, mahzenleri ve çarpıcı doğası ile birlikte büyüleyici bir bölgedir. Yaz, kış fark etmeksizin yerli ve yabancı turistlerin akın akın ziyarete geldikleri turistik bir alandır. Balon, doğa sporları gibi aktiviteleri ile birlikte de turistlere unutmayacakları bir deneyim sunmaktadır. Ürgüp, Göreme, Çavuşin, Derinkuyu, Kaymaklı, Uçhisar, Ortahisar, Kızılvadi gibi pek çok bölge geçmişi kapsamaktadır. Beş şehre yayılmış olan bu bölgedeki güzellikler ziyaretçilerine görsel bir şölen sunmaktadır. Yanardağlardan çıkan lavların, rüzgar ve yağmur gibi doğa olaylarının gücü ile nasıl böyle güzelliklerin oluşabildiğine hayret ettirmektedir.

Vaftizci Yahya Kilisesi Hakkında Bilgiler

Vaftizci Yahya kilisesi mimari ve tarihi özellikleri ile dikkatleri üzerine çekmekte olan bir kilisedir. Çok eski bir yapı olması ve günümüze kadar korunarak gelmesi nedeni ile son derece önemli bir yapıdır. Kapadokya’nın Çavuşin bölgesinde yer almaktadır. Bu bölge içerisinde en eski kiliselerden biri olma özelliğine sahiptir. Oldukça eski bir tarihe sahip olmasının yanında aynı zamanda oldukça geniş bir hacme sahiptir. Sahip olduğu genişlik onun bir diğer önemli özelliklerindendir. Tek apsisli yapısı ve kare olması kilisenin başlıca mimari özelliklerindendir. Zamanında manastır kilisesi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Kapadokya turu sırasında mutlaka uğranması gerekli olan yerlerdendir. Çavuşin Köyü içerisinde yer almaktadır.

Kapadokya içerisinde yer alan tüm yapılar mimari özellikleri ile ön plana çıkmakta, dikkatleri üzerine çekmektedir. Vaftizci Yahya kilisesi de bu özellikleri ile ön plana çıkar. Kapadokya’da yer alan mimari eserler çok eski dönemlerde yapıldıkları için günümüze kadar sağlam bir şekilde kalabilmeleri mümkün olmamaktadır. Bu nedenle restorasyon işlemleri gerekli olmaktadır. Vaftizci Yahya Kilisesi de bu noktada restorasyon işlemleri görmüştür ve ziyarete açılmıştır.

Vaftizci Yahya Kilisesi Tarihi

Aziz Vaftizci Yahya kilisesinin ön cephesi çökmüş durumda olmasına rağmen gezilebilen kısmındaki freskler son derece önemlidir. Freskler ziyaretçilerine görsel bir şölen sunmaktadır. Freskler ziyaretçilerini son derece etkilemektedir. Bir çeşit duvar resmi olarak o zamanki dini inançların ve yaşamların tasvir edildiği görsellerdir bunlar. Hemen hemen her kilisede fresklere rastlamak mümkündür. O zamanların dini inançlarını, yaşanılan olayların resmedildiği duvarlar son derece ilgi çekmektedir. Bu noktada Vaftizci Yahya Kilisesi tarihi olaylar bakımından da izler taşıyor olması nedeni ile mutlaka ziyaret edilmesi gerekli olan eski bir yapıdır. Tarihi 5.yüzyıla dayanmaktadır. Vaftizci Yahya Kilisesi içerisinde yer alan freskler yüzyıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen günümüze kadar bozulmadan gelmeyi başarmıştır. Çok eski dönemlerden günümüze kadar bozulmadan ulaşabilmesi bu yapıyı önemli bir noktaya taşımaktadır. Bulunduğu bölgenin dini tarihi açısından önemli kayıtlar barındırmaktadır ve bu nedenle diğer kiliselerde eşine benzerine rastlamak mümkün değildir. Vaftizci Yahya Kilisesi bu açıdan son derece büyük bir öneme sahiptir.

Kilise 964-965 yılları arasında yapılmıştır. Kilisenin girişlerinde Cebrail ve Mikail freskleri bulunmaktadır. Kilise adını Hz. İsya’yı Vaftiz eden ve Hristiyanlık dini içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olan Yahya’dan almaktadır. Birçok dini belgede yer alan Yahya insanların gözünde son derece kudretli bir inanca sahiptir. Yahya’ya adanmış olan üçlü bazilika yer alıyor. Burada göze çarpan oldukça önemli bir görsel bulunmaktadır. Yahya’nın ölümüne neden olan kralın kızı Salome’nin dans eden figürü burada görülebilmektedir. Salome’nin resmedildiği fresk son derece dikkat çekici özelliklere sahiptir. Bunun yanında Bizans Dönemi içerisinde önemli bir yere sahip olan Aziz Hieron’un kutsal emanetlerinin saklandığı yer olarak da bilinmektedir. Sahip olduğu tüm tarihi dokuları ve ziyaretçilerine görsel şölen sunan freskleri ile Yahya Kilisesi mutlaka ziyaret edilmesi gerekli olan bölgeler içerisinde yer almaktadır.

Vaftizci Yahya Kilisesi Gezisi İçin Önemli Bilgiler

Kilise Çavuşin Köyü içerisinde küçük bir tepe üzerinde konumlanmıştır. Küçük bir tırmanış yapılarak Aziz Vaftizci Yahya kilisesine ulaşılabilmektedir. Kilisenin çevresi çocuklar ve yaşlılar için son derece tehlikeli olabilmektedir. Vaftizci Yahya Kilisesi gezisi öncesinde kilisenin bir tepede yer aldığı ve tırmanış gerektiği göz önünde bulundurulmalıdır. Riskli bir konuma sahip olması nedeni ile gezi esnasında dikkatli olunması gereklidir. Kapadokya içerisinde yer alan kiliselerin bulundukları tepeler genellikle eşsiz manzaralara sahiptir. Sahip oldukları hoş manzaralar nedeni ile de pek çok kişinin dikkatini çekmektedir. Kapadokya gezilerinde ziyaretçiler kiliselerin bulundukları tepelerin manzaralarında fotoğraf çektirmekte ve bu anları ölümsüzleştirmektedir. Özellikle fotoğraf tutkunları için kesinlikle gezilip görülmesi gerekli olan yerlerdendir.

Kilise küçük bir yapıya sahip olması nedeni ile ziyareti oldukça kısa sürebilmektedir. Manzara fotoğrafları için ise sabah ve öğle vakitlerinin tercih edilmesi oldukça uygun olacaktır. Eşsiz manzara en iyi bu saatlerde fotoğraflanabilmektedir. Tepe manzaraları fotoğraf makinelerinde müthiş görüntülerin yer almasına olanak tanımaktadır.

Vaftizci Yahya Kilisesi Konum Bilgileri

Kapadokya bölgesi içerisinde oldukça meşhur bir yere sahip olan kilise Nevşehir sınırında, Çavuşin / Avanos bölgesinde yer almaktadır. Bulunduğu köyün adı Çavuşin Köyü’dür. Bu köy Avanos / Göreme yolu üzerinde yer almaktadır ve Göreme bölgesine yaklaşık olarak 2 km uzaklıkta kalmaktadır. Özel araç ile birlikte bu yol üzerinden ulaşım mümkündür. Özel araç olmadan da Vaftizci Yahya Kilisesi’ne ulaşım mümkündür. Avanos bölgesinden kalkan araçlarla birlikte Çavuşin Köyü’ne ulaşarak kilise ziyaret edilebilmektedir. Kilisenin olduğu bölgeye ulaşım son derece kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Avanos bölgesinden kalkan araçlar ile birlikte hızlı ve aynı zamanda ucuz bir şekilde gezi yapabilme imkanı tanınmaktadır. Kapadokya Kiliseleri listesi kısmından bütün tarihi kiliseler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Vaftizci Yahya Kilisesi Yakınlarında Gezilecek Yerler

Kiliseyi ziyarete gelenlerin yakınlarda yer alan başka özel yapıları da gezmeden gitmemeleri gerekir. Sessizliği ve sakinliği ile ünlü olan köy içerisinde güzel bir kahvaltı ile güne başlanabilmektedir. Aynı şekilde bu bölgede yer alan başka kiliseler de bulunmaktadır. Aziz Jean Kilisesi ve Üç Haçlı Kilisesi de mutlaka gezilmesi gerekli olan kiliseler içerisinde yer almaktadırlar.

Vaftizci Yahya Kilisesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Kapadokya bölgesi içerisinde Çavuşin Köyü’nde konumlanmakta olan Vaftizci Yahya Kilisesi gezisi için ücret ödemek gereklidir. Vaftizci Yahya Kilisesi giriş ücreti oldukça düşüktür. Müzekart bu kilisede geçerlidir, bu sayede kişiler ücretsiz bir şekilde giriş yapabilirler.

Vaftizci Yahya Kilisesi için Farklı Bilgi

https://tr.wikipedia.org/wiki/Yahya

Vaftizci Yahya Kilisesi Fotoğrafları
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.