Kapadokya Türk Gecesi

Kapadokya tatilinizde gününüzü balon, at ya da deve turları gibi pek çok aktivite ile değerlendirebilirsiniz. Günün yorgunluğunu atarak keyifli zamanlar geçirmek içinse Kapadokya Türk gecesi iyi bir seçenek olabilir. Bölgede oldukça popüler olan bu aktiviteye yabancı turistler kadar Türk turistler de ilgi göstermektedir.

Kapadokya Türk Gecesi Nedir?

Türk gecesi, yabancı turistlere Türk kültürünü tanıtmak için düzenlenen aktiviteler olsa da Türk turistlerin de oldukça ilgisini çekmektedir. Yalnızca Kapadokya bölgesine değil Türkiye’nin farklı bölgelerine ait gösterilere ev sahipliği yapar.

Kapadokya Türk geceleri için farklı programlara sahip olan bu gösterilerinin vazgeçilmezleri arasında oryantal gösteriler yer alır. Farklı coğrafi bölgelerin halk dansları programa dahil edilebilmektedir. Hatta bazı danslara misafirlerin de katılması mümkündür.

Kapadokya’nın sevilen aktivitelerinden olan semazen gösterilerine bazı mekanlarda bu programlara dahil edilir.

Kapadokya Türk Gecesi Fiyatları

Türk gecelerinde genellikle paket programlar olur. Bu nedenle katılacağınız Kapadokya Türk Gecesi programlarına karar verirken programı ve nelerin dahil olduğunu incelemenizde fayda var. Yaklaşık 3-4 saat süren gösterilerin birçoğu yemeklidir. Bu sayede yavaş yavaş yemeğinizi yerken gösterileri izleyebilir ve keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Kapadokya Türk gecesi fiyatları bu paketlere göre değişiklikler göstermektedir.

Genellikle akşam 19.00-20.00 arasında başlayan Türk gecesinde meze, ara sıcaklar, tatlılar ve ana yemekler yer alır. Kimi mekanlarda yemeği ekstra olarak kendiniz de seçebilirsiniz. Ayrıca yalnızca içeceğinizi içerek gösterileri izletebileceğiniz seçenekler de bulunur.

Eğer ulaşım sorununuz varsa Kapadokya Türk gecesi düzenleyen turlardan faydalanabilirsiniz. Bu sayede tur sizi otelden alarak mekâna götürür ve çıkışta otelinize geri bırakır.

Genellikle Avanos ve Ürgüp bölgesinde bulunan mekanların önünde taksiler de bulunur. Bu sayede dilediğiniz zaman taksiyle de ulaşım sağlayabilirsiniz. Türk gecesi fiyatları ise programın uzunluğu ve yemek çeşitlerine göre değişiklik gösterir. Ancak kişi başı ortalama 400-450 TL aralığında olduğunu söylemek mümkün.

Kapadokya Türk Gecesi Mekanları

Kapadokya Türk gecesi için farklı alternatifler mevcut olsa da “Kapadokya’da en iyi Türk gecesi hangisi?” sorusu sıklıkla soruluyor. Ancak bu sorunun cevabı sizin beklentilerinize göre değişiklik gösterebilir.

  • Harmandalı Restaurant Türk geceleri en çok ilgi çeken mekanlar arasında yer almaktadır. En büyük nedeni ise tasarımıdır. Zamanında aktif olarak kullanılan tarihi bir han olan Harmandalı Restaurant’ta oryantal gösterileri, Türk oyunları düzenlenmektedir. Ayrıca semazen gösterileri de yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça beğenilmektedir.
  • Halayhan Restaurant, özellikle yabancı turistlerin ilgisini çeken mekanlar arasında yer almaktadır. Ürgüp yolunda bulunan restoranın duvarlarında kabartma figürler mevcuttur. Restoran içerisinde bulunan her bölümün adının Kapadokya’da yaşamış medeniyetlerden almış olması oldukça ilginç olmuştur.
  • Uranos Sarıkaya Restaurant, oldukça büyük bir mekandır. Yaklaşık 750 kişilik kapasitesi bulunur. Bu nedenle de büyük turlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Avanos’a oldukça yakın olan bu restoran şık bir ambiyansa sahiptir.
  • Yaşar Baba Restaurant, bölgedeki en eski işletmelerden birisidir. Bu nedenle yöresel gösteriler çok daha doğal bir şekilde düzenlenmektedir. Abartılı bir atmosfer olmadığından Türk turistler daha çok hoşlanmaktadır. Ayrıca oldukça hoş bir doğaya sahiptir.
Kapadokya Türk Gecesi Nasıl?

Kapadokya Türk geceleri, genellikle akşam yemeği saati olarak kabul edilen 20.30- 21.00 aralığında başlar. İşletmelerin büyük bölüm Göreme ve Avanos bölgelerinde yer almaktadır. Kaya ya da peribacalarını oyularak inşa edilen mekanlar Kapadokya’nın atmosferini hissetmeniz açısından daha doğru bir seçim olmaktadır.

Türk gecesinde yer alan gösteriler işletmeden işletmeye değişiklik gösterebilmektedir. Ancak vazgeçilmez gösteriler arasında derviş gösterileri yer almaktadır. Bu gösteriler esnasında misafirlerin sessiz olmaları ve kayıt almamaları önemlidir. Gösteri sonrasında semahlarla fotoğraf çektirmeniz mümkün olacaktır.

Türk kültürü ile özdeşleşmiş olan dansöz gösterileri genellikle yemek ile birlikte başlamaktadır. Ayrıca arkasından Türkiye’nin çeşitli bölgelerine özel danslara yer verilebilmektedir. Özellikle Kafkas dansları Kapadokya bölgesinde oldukça ilgi çekmektedir

İşletmelerin, Türk kültürüne özgü gelenekleri canlandırdığı da dikkat çekmektedir. kına gecesi, gelin alma gibi ritüeller canlandırılmaktadır. Ayrıca gecenin sonlarına doğru fasıl gösterisine yer verilmektedir.

Eğer Kapadokya geziniz esnasında bir derviş gösterisine katılmak istiyorsanız öncesinde rezervasyon yaptırmayı unutmamalısınız. Özellikle ilkbahar ve sonbahar gibi Kapadokya turlarının oldukça yaygın olduğu bir dönemde bölgeyi ziyaret ettiyseniz mekanlarda yer kalmama riski olabileceğini unutmamalısınız.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.