Kapadokya Derviş Semazen

Muhteşem doğasıyla Türkiye’deki en özel destinasyonlardan birisi olan Kapadokya, sunduğu farklı aktivitelerle kendinizi farklı bir tarih zamanında hissetmenizi sağlıyor. Peri bacalarını görmenin yanı sıra deve gezilerine çıkabilir, balon turlarına katılabilir ve ATV jeep araçlarla muhteşem zamanlar geçirebilirsiniz. Gündüzünde bu şekilde aktiviteler yaptıktan sonra güzel bir akşam yemeğini yedikten sonrasında da kapadokya semazen gösteri türk gecesi gibi aktivitelere devam edebilirsiniz.

Kapadokya Derviş Sema (semazen) Gösterileri 2024

Kapadokya Derviş Sema Gösterisi

2024 yılında da Kapadokya derviş sema gösterileri yer altındaki mağara şeklinde inşa edilmiş kervansarayda düzenlenir. Bu sayede ambiyans çok daha etkili olur. Kapadokya derviş gösterilerin saatleri değişiklik gösterebilmekle birlikte genellikle akşam saatlerinde 2 farklı seans bulunur.

5 semazenin yanı sıra müzisyenlerin de bulunduğu ayinler, semazen başları tarafından yönetiliyor. Semazenlerin üzerinde bulunan beyaz renkli kıyafetler mezarları simgelemektedir. Dünyevi düşünceleri bir kenara bırakarak tanrıyla yakınlaşmayı ifade edem semazen gösterisi sayesinde mistik bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Ortalama 60 dakika süren gösteri esnasında fotoğraf çekilmesine izin verilmez. Ayin öncesinde misafirler, semazenleri alkışlamamaları konusunda uyarılır. Ayrıca çocukların ses yapabileceği düşünüldüğünden bu mistik atmosferi bozmamak adına çocukların ayine katılmalarına izin verilmez.

Kapadokya Derviş Semazen Gösterileri

Kapadokya derviş gösterisi Ürgüp ile Göreme arasında yer alan Ortahisar bölgesindedir. Aracınızla mekânı kolayca bulabilirsiniz. Ancak aracınız bulunmuyorsa tur şirketleri transfer hizmeti de vermektedir. Sizi otelinizden alarak semazen gösterisine götürmekte ve aynı şekilde geri getirmektedir.

Kapadokya derviş semazen gösterileri fiyatları 25-35 Euro arasında dönemine göre değişiklik gösterebiliyor. Gösterinin bitiminde misafirlere çay ikram edilmektedir. Bu esnada fotoğraf çekimlerine de izin verilir. Anı ölümsüzleştirmek istiyorsanız fotoğraf çekmek için fırsat bulabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken nokta ise özellikle sezonda rezervasyon yapılması gerektiğidir. Eğer önceden rezervasyon yapmadıysanız yer bulma konusunda sorun yaşayabileceğinizi unutmayın.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Sema_(tasavvuf)

Kapadokya Türk Gecesi

Kapadokya Türk Gecesi adı altında genel kapsayıcı gösterilerin yer aldığı bir etkinlikte de yöresel hak oyunları, derviş semazen gösterileri de sıralı oalrak çıkmaktadır. Kapadokya gece gündüz farklı aktivitelere katılarak sürekli bir etkinlik içerisinde olmanız yapacağınız programlar ile kolaydır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.