Avanos Saç Müzesi

Avanos Saç Müzesi Yol Tarifi, Hikayesi, Giriş Ücreti

Avanos Saç müzesi Kapadokya sınırları içerisinde yer almaktadır. Zengin içerikli bir bölge olması nedeni ile sadece ülke genelinde değil, dünya genelinde oldukça önemli olan bir bölgedir. Hem yerli hem de yabancı turistleri kendisine çeken önemli bir turistik alandır. Halıları, kilimleri, çömlekleri ve lezzetli yöresel yemekleri ile de başlı başlına özgün bir bölgedir.

Avanos Saç Müzesi Hikayesi

Avanos Saç Müzesi hikayesi son derece ilginçtir. Adını içinde yer alan 16 bini aşkın kadın saçından almaktadır. Müze dünyanın en ilginç altıncı müzesidir. Her şeyi başlatan kavuşulamayan bir aşk hikayesidir. 1979 yılında Avanoslu çömlek ustası olan Galip Körükçü’nün atölyesine Fransız bir turist kadın gelmektedir. Bir tesadüf eseri zaman içerisinde duygusal yakınlaşma oluşur. Ancak Fransız kadın 3 ay sonra ülkesine gitmek zorundadır.

Galip Körükçü’ye kendisini hatırlatacak bir anı bırakmak ister. Bu anı müzenin de temellerini atacak olan bir tutam saçtır aslında. Çömlek ustası bu saçı atölyesinin duvarına asacaktır ve gel zaman git zaman hikaye pek çok kişi tarafından duyulacaktır. Bir zaman sonra saçın yer aldığı duvar bu hikaye ile oldukça hüzünlenen kadınların saçları ile dolup taşacaktır. Fransız meçhul sevgilinin adı henüz bilinmemektedir.

Fransız sevgili yıllar sonra tekrar gelecektir ve gördüğü saç tutamları ile şok olacaktır. Kendi saçının nerede olduğunu asla arasa da bulamayacaktır. Artık dünyaca bilinen ve Avanos denildiğinde ilk akla gelen mekanlardan biri Saç Müzesi’nin ilk eseri olan bu saçların da nerede olduğu bilinmemektedir. Bir söylentiye göre bu saçlar sadece çömlek ustası tarafından bilinen özel bir yerde tutulmaktadır. Oldukça ilginç ve özel bir hikayeye sahip olan bu müze pek çok kişi tarafından ziyaret edilmeye devam edilmektedir. Avanos denildiğinde akla ilk gelen müze yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Avanos Saç Müzesi Özellikleri

Avanos Saç Müzesi sadece Türkiye için değil, aynı zamanda dünya için de bir ilk olmaktadır. Bu nedenle dünyanın en ilgin. 15 müzesi içerisinde 6.sırada yer almaktadır. Adını içerisinde yer alan 16 bin saç tutamından almaktadır. 1979 yılında Galip Körükçü adındaki bir çömlek ustası tarafından açılmıştır. Kendisine özgü bir hikayesi bulunmaktadır. Kapadokya dokusuna uygun olan ve kayaların oyulması ile oluşmuş olan bir mağara içerisinde bulunmaktadır. Mağara içerisinde her yerden sallanan kadın saç tutamları bulunmaktadır. Kadın saçları o günlerden bu günlere kadar insanları şaşırtmaya devam etmektedir. Buraya gelen gezginler hem bu müzenin hikayesi ile hem de müzenin görünümü ile şok olmaya devam etmektedir.

Müze Nevşehir ilinde konumlanmaktadır ve 1998 yılında da Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Avanos’a gelenlerin mutlaka ziyaret etmeleri gerekli olan bir müzedir. Bu müze artık ziyarete gelen kadınların makasla kestikleri saç tutamlarını bıraktıkları bir anı mabedine dönüşmüştür. Ziyarete gelen kadınlar saçlarından bir tutam bırakmaktadırlar. Kadınlar sadece saçlarını bırakmamışlardır. Belki bir gün yeniden gelirim ve bulurum umudu ile isimlerini ve telefon bilgilerini de saç tutamları ile bırakmışlardır. Hatta bazıları saç tutamlarına vesikalık fotoğraflarını bile asmıştır. Saçların sahiplerine ait bu bilgilerin teşhir olmaması amacı ile müze içerisinde fotoğraf çekmek yasaktır. Müze içerisinde hiçbir şekilde fotoğraf çekilmesine izin verilmemektedir.

 Saç Müzesi’nin kurucu olan Galip Körükçü her yıl saç tutamları arasından 20 tane çekiyor ve bu saçların sahiplerini tekrardan Kapadokya’ya çağırıyor. Haziran ve Aralık aylarında yaptığı bu çekilişlerde çıkan kadınların tüm masraflarını kendisi karşılamaktadır. İsteyen kişiye at sırtında vadi dolaştırmakta, isteyene de bizzat kendisi nasıl çömlek yapıldığını öğretmektedir. Kapadokya turizmine son derece katkı sağlamaktadır. Bu girişim ile birlikte müze içerisinde yer alan saç tutamları da artış göstermektedir. Ortaya dev bir saç koleksiyonu çıkmaktadır. Bu saç koleksiyonu içerisinde bilinen isimlerin de saç tutamları bulunmaktadır. Asmalı Konak kadınlarından biri olan Selda Akor, Nurgül Yeşilçay, İpek Tuzcuoğlu, Semra Özal bu koleksiyona katkıda bulunan isimlerdendir. Müzeye uğrayan hemen hemen her kadın burada kendi saç tutamını bırakmaktadır.

Avanos Saç Müzesi Nerededir?

Avanos Saç müzesi nerede sorusu müzeyi gezip görmek isteyen gezginler tarafından merak edilmektedir. Müze oldukça ilginç bir hikayeye ve ürünlere sahiptir. Müzeye gelen her kadının saç tutamını bıraktığı bu müze günümüzde de ziyaretçilerini kabul etmeye devam etmektedir. Nevşehir iline bağlı olan Avanos’ta yer almaktadır. Avanos Nevşehir ilinin tam olarak 18 km uzaklığında bulunmaktadır. Avanos Saç Müzesi de Avanos meydanında yer almaktadır. Kişisel araçla birlikte gidildiğinde Göreme üzerinden gidilmesi uygun olacaktır. Göreme üzerinden gidildiğinde Göreme’den sonra 5 dakika içerisinde Avanos bölgesine varılmaktadır.

Nevşehir ve Avanos arası tam olarak 20 km uzaklıktadır. Kayseri ve Avanos arası ise 64 km şeklindedir.

Avanos Saç Müzesi Adresi: Yeni Mahalle, Hasan Kalesi Mevkii 3, Avanos -Nevşehir

Avanos Saç Müzesi Yol Tarifi

Avanos Saç Müzesi Yol Tarifi

Saç Mağarası nerede? sorusuna cevap olarak, Avanos Saç Müzesi’ne gitmek isteyenlerin Nevşehir Göreme yolu üzerinden ilerlemesi gerekmektedir. Göremeden sonra Avanos 5 dakikalık bir mesafede kalmaktadır. Göreme yolu üzerinden Avanos bölgesine ulaşabilmek çok daha kolay olmaktadır. Avanos Saç Müzesi tam olarak Avanos merkezde yer almaktadır. Meydanda bulunan müzeye Göreme yolu üzerinden varabilmek mümkündür. Aynı şekilde merkezden kalkan dolmuşlar ile birlikte bölgeye ulaşabilmek de mümkündür.

Avanos Saç Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Saç müzesi kısımına girmeden önce eğer mağaza içinde bir alışveriş yapmışsanız eğer ,saç kısımına ücretsiz bir şekilde girebiliyorsunuz. Direk sadece saç müzesini ziyaret etmek ise amacınız mağazanın belirlemiş olduğu ufak bir mikrar ile sınırlıdır. Müzeye giren kişilerin belirli bir müze ücreti ödemesi 2024 yılı fiyatı olarak 50.00 tl olarak belirlenmiştir. Galip Körükçü tarafından kurulmuş olan bu müze dünya genelinde en ilginç müzeler içerisinde yerini almaktadır.

Avanos Saç Müzesi çalışma saatleri bulunmaktadır. Bu saat aralıklarında kişiler istedikleri vakitlerde ziyaretlerini gerçekleştirebilmektedirler. Müze her gün 08.30 ile 19.30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Müzeyi gezecek olanlar için önemli notlardan biri müze gezisi öncesinde Galip Körükçü ile görüşmektedir. Onun çanak çömlek atölyesi ilk olarak ziyaret edilmelidir. Kendisi ile yapılan görüşme sonrasında da müze gezilip görülmelidir. Bu şekilde sahip olduğu hikayesi ilk elden dinlenilebilecek ve sonrasında yapılan müze gezisi ile pekiştirilecektir. Dünyanın en ilginç müzelerinden biri olan ve her yıl binlerce ziyaretçi kabul eden bu müze mutlaka görülmelidir.

Avanos Saç Müzesi Kısa Soru Cevap
Galip Korukcu kimdir?

Galip Körükçü Avanosta Saç müzesi olan bir diğer ismi de Cheaz Galip diye bilinen Galip usta çanakçı ustası olarak bulunduğu Avanos ilçesinde Dünya’da tek ve ilginç bir Kadın saç kolleksiyon müzesi açarak ismini duyurmuştur. Galip Körükçü bu yaptığı ilginç müze sayesinde 1998 yılı Guinness rekorlar kitabına girmiş yine aynı şekilde 2009 yılında  ABC NEWS’e göre en ilginç 6. müze olma başarısını sağlamıştır.

Avanos Saç Müzesi hangi ilde?

Dünyanın en ilginç 6. müzesi 1979 yılında Galip Körükçünün kendi çanak atölyesinde turist olarak gezen fransız bir turistten aldığı bir tutam saç ile başlayan saç müzesi, Nevşehir iline bağlı Avanos ilçe merkezinde yer almaktadır.

Kapadokya Saç Müzesi nerede?

Nevşehir iline bağlı Avanos ilçe Dünyanın en ilginç 6. müzesi 1979 yılında Galip Körükçünün kendi çanak atölyesinde turist olarak gezen fransız bir turistten aldığı bir tutam saç ile başlayan saç müzesi, Nevşehir iline bağlı Avanos ilçe merkezinde yer almaktadır.

Avanos Saç Müzesi nedir?

Avanos ilçesinde çanak atölyesi olan Cheaz galip ustanın 1979 yılında, atölyesini ziyaret eden bir turisten almış olduğu bir tutam saçı duvarına asmasıyla başlayan hikaye ile şuanda 16.000 den fazla kadın saçının örneklerinin bulunduğu bir müze halini almıştır. Avanos Saç Müzesi şuanda Dünyanin en ilginç 6. müzesi olarak bilinmektedir.

Avanosta Ne Yenir

 • Sallanan Köprü Girişinde Dondurma
 • Nevşehir Mantıları
 • Zerdeli Pilav
 • Dolaz
 • Kabak Çekirdekli Erişte
 • Kuru Kaymak
 • Köftür
 • Kayseri Mantısı
 • Yaprak Sarma
 • Aside
 • Ürgüp Köfte
 • Kayısı Yahnisi
 • Düğü Çorbası
 • Gendirme
 • Nohutlu Yahni
 • Ayva Dolması
 • Zerde
Avanos Saç Müzesi Hakkında Farklı Kaynaklar

https://www.youtube.com/watch?v=gNAEjavYHvY

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.