Belisırma Köyü

Belisırma Köyü
2.488

Nevşehir Aksaray arası Kapadokya bölgesinde bir köy olan Belisırma Köyü’nün her dönem ciddi bir turist kitlesi tarafından ziyaret edildiği bilinmektedir. Burada çok sayıda kilise bulunurken Melendiz Çayı’nın kenarında konumlanan Belirsırma Köyü’nün yemyeşil bir bitki örtüsüyle ziyaretçilerini kucakladığı söylenebilir. Birbirinden güzel lezzetlerin ikram edildiği bu köyün eski sahipleri aslında Rumlar’dır. Daha önceleri Peristirema adıyla anılan bu köyün adının zamanla Belisırma olarak değiştiği unutulmamalıdır. Ayrıca Peristirema ‘güzel, hoş manzara’ anlamına gelir.

Belisırma Köyü Nerede Belisırma Köyü Gezilecek Yerler

Belirsırma Köyü Hakkında Bilgiler

Her yıl bu köye binlerce turist ulaşmaktadır. Köyün güzel manzarası ve lezzetli yemekleri dışında adını belinde sırma olan bir atlının köye yerleşmesi sonucunda aldığı belirtilmektedir. Köy pansiyonculuğu ciddi oranda artan bu bölgede yaşayan kişi sayısı az olsa da turistlerin dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Belisırma Köyü hakkında bilgi edinmek isteyenler kuruluş tarihine net bir şekilde ulaşamasa da Selçuklular’dan önce kurulduğu söylenmektedir. Ayrıca vadi boyunca oluşan mağaralarda ilk Hristiyanların yaşadığı Kırkdamaltı Kilisesi bulunmaktadır. Bu kilisedeki freskler incelendiğinde Belisırma Köyü’nün aslında çok eski zamanlarda dayandığı anlaşılabilir. Öte yandan Selçuklu döneminde yaşayan ilk Hristiyanların ibadetlerini özgürce yapabilmeleri, bu mağaradaki minnet fresklerinden anlaşılmaktadır. Çünkü mağarada bir Selçuklu elçisi resmedilmiştir.

Belisırma Köyü yol tarifi ve Belisırma gezilecek yerler konusunda detaylı bilgilere geçmeden önce bölgeyi yakından tanımanızda fayda var. Daha önceki zamanlarda bu köy kuzey yakada konumlanmış ancak gün geçtikçe düzlük alanlarda yerleşim devam etmiştir. Öyle ki Belisırma Köyü’nde restore edilmiş eski evlerin olması, bu bilgiyi desteklemektedir. Ihlara Vadisi’nin devamı niteliğinde olan bu köyde ziyarete açık olan 7 kilise yer almaktadır. Kısa yürüyüşler yaparak bu kiliseleri ziyaret edebilirsiniz. Şimdi Belisırma Köyü nerede, Belisırma köyüne nasıl gidilir gibi soruların yanıtlarını paylaşıyor ve ardından bölgedeki kiliseler hakkında bilgi veriyor olacağız.

Belisırma Köyü Nerede?

Belisırma Köyü, Aksaray’ın Güzelyurt ilçesine bağlı bir köydür. Güzelyurt’a 11 km, Aksaray merkezine ise 42 km mesafededir.

Belisırma Köyü’ne Nasıl Gidilir? (Belisırma Yol Tarifi)

Bu köye ulaşmak için Aksaray’ın Güzelyurt ilçesi istikametince devam edilir. Belisırma Köyü, Güzelyurt’un Batı yönünde yaklaşık 7.1 km uzaklıktadır. Ayrıca Aksaray il merkezinin Doğu Güneydoğu yönündedir ve merkeze uzaklığı 25.4 km’dir.

Belisırma Köyü Gezilecek Yerler
  • Belisırma Restoran
  • Karagedik Kilisesi
  • Bezirhane Kilisesi
  • Ala Kilise
  • Batkın Kilisesi
  • Kırkdamaltı Kilisesi
  • Bahattin Samanlığı Kilisesi
  • Direkli Kilisesi şeklinde sıralanmaktadır.
Karagedik Kilisesi

Geç Bizans dönemi yapıtlarından birini çağrıştıran Karagedik Kilisesi, Ihlara Vadisi’nde kayaya oyulmuş bir şekilde inşa edilmiştir. Farklı taşlarla örülen bu kilisenin mimarisi her zaman dikkat çekmiştir. Kilisedeki fresklerin ise 10 ya da 11. yüzyıla ait olduğu tahmin ediliyor. Birçoğu tahrip olan fresklerin yanı sıra az sayıda motif işlemeleri de görülmeye değerdir. Diğer adı Saint Ermolaos Kilisesi olan Karagedik Kilisesi, Meleniz Çayı’nın doğusunda yer almaktadır.

Ala Kilisesi

Ala Kilise, Belisırma Köyü’nün kuzeyinde yer almaktadır. Ihlara Vadisi’nin doğusunda bulunan bu kilise, Hristiyanların saklandığı dönemlerde inşa edilmiştir. Kayalara oyularak yapılan bu kilisenin haç mimarisiyle inşa edildiği de unutulmamalıdır. Kapadokya’da bulunan birçok kilisede olduğu gibi buradaki bölümlerde beziryağı üretimi yapılmıştır.

Kiliseyi örtmek için yapılan 3 kubbeden oluşan Ala Kilise’nin cephe üst kısımlarında havari ve azizlerin resmi yer alıyor. Meryem’in takdis edilişi, son akşam yemeği, Kudüs’e giriş ve 3 yahudi gibi tasvirler de Ala Kilise’de görülmesi gereken resimler arasındadır.

Belirsırma Restorant Hakkında

Bölgede gezerken yorgunluğunuzu atabileceğiniz ve aynı zamanda ayaklarınızı Melendiz Çayı’nda dinlendirebileceğiniz Belisırma Restorant, görülmesi gereken yerler arasındadır. Yemek molası dışında çay ve kahve molası verebileceğiniz bu restorana ulaşmak için Ihlara Vadisi 1. gişesini kullanmanız gerekiyor. Gişeden girdikten sonra 7 km mesafede olan Belisırma Restoran, 2. gişeden sonra 4 km uzaklıktadır.

Otantik bir restorandan çok daha fazlasını sunan Belisırma Restoran’da çok sayıda şark köşesi dekorasyonu bulunuyor. Melendiz Çayı’nın tam ortasında bulunan bu restoranda bölgenin önde gelen yemeklerinden olan sıcak pideyi tadabilirsiniz. Ayrıca köyden tamamen organik olarak gelen peynir, bal veya tereyağı ile muhteşem bir kahvaltı yapabilirsiniz. Kış aylarında restoranın kapalı bölümü de olduğu için yılın her döneminde aktif olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Belisırma Restoranları

Belisırma Restaurant restoranlarının listesi

Baba Kebap Konumu:Ihlara Caddesi Ihlara Kasabası
Belisırma Restaurant Konumu: Belisırma Köyü Ihlara Vadisi Güzelyurt Merkez
Aslan Restaurant Konumu: Belisrma Koyu- Ihlara Vadis
Hocanın yeri Konumu: Belisırma
Anatolia Valley Restaurant Konumu: Belisırma Köy Yolu Üzeri
Tandirci Restauran Konumu: Ihlara Vadisi Belisirma Koyu
Karakaya Restaurant Konumu: Belisırma Köyü Yolu
Gregorius Restaurant Konumu: Belisırma Köyü yolu Köy içi
Belisırma River Restaurant Konumu: Belisırma Köyü
Çatlağın Yeri Konumu: ıhlara vadisi, Selime
Kalvari restaurant Konumu: Carsi Meydani, Güzelyurt

Aksaray Belisırma Kahvaltı

Belisırma, Kapadokya’da düzenlenen yeşil turla gezebileceğiniz yerlerden birisidir. Ayrıca dilerseniz kendi aracınızla da bölgeye gidebilirsiniz.

Melendiz çayının çevresinde kurulan köyün kahvaltıları son derece popülerdir. Çayın üzerine kurulan tesisler turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Bir ada görünümü sunan tesislerde suyun içerisinde kahvaltı yapmanız mümkündür. Kahvaltı esnasında çevreyi izleyebilirsiniz.

Köyde hazırlanan kahvaltılarda bölgede yetiştirilen organik ürünler kullanılır. Özellikle serpme kahvaltılar son derece popülerdir.

Aksaray Belisırma Piknik Alanı

Ihlara Vadisi’nde yer alan Belirsırma Köyü, kampçıların uğraş noktalarından birisidir. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında kampçılar bölgeyi sık sık ziyaret etmektedir. Doğada zaman geçirmek, Kapadokya’nın muhteşem manzarasının tadını çıkarmak isteyenler için kamp bölümü bulunmaktadır. Bu bölüm aynı zamanda piknik alanı olarak da geçmektedir. Siz de Kapadokya gezinizde Belirsırma Köyüne gelmişseniz piknik alanını ziyaret edebilir ya da doğrudan tesislerde karnınızı doyurabilirsiniz.

Aksaray Belisırma Köyü Kaç Km?

Belisırma Köyü, Kapadokya’ya gelen ziyaretçilerin merak ettikleri yerlerden birisidir. Aksaray merkeze yaklaşık 30 km’lik uzaklıktadır. Özel aracınızla bölgeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Göreme ile arası yaklaşık 80 km’dir. 60-70 dakika içerisinde köye varmanız mümkündür.

Belirsırma Köyü Fotoğrafları
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.