Melendiz Çayı

Melendiz Çayı
999

Melendiz Çayı Nerede, Aksaray Ihlara Vadisi Melendiz Çayı Gezilecek Yerleri

Türkiye’nin en turistik bölgelerinden biri olan Kapadokya bölgesine gezi düzenleyenler Melendiz Çayı gezisi yapmadan geri dönmemelidirler. Kapadokya balonları, Peri Bacaları, yeraltı şehirleri ile son derece görkemli bir turistik alandır. Buraya gezi düzenleyen kişilerin mutlaka bu alanları gezmesi gereklidir.

Yerli ve yabancı turistler tarafından akın akın ziyarete uğranmaktadır. Vadilere tırmanırken ve vadiler içerisinde enfes bir doğa yürüyüşü yapıldıktan sonra kişiler bir yerlerde dinlenme ihtiyacı hissetmektedirler. Ihlara Vadisi de bu noktada en güzel dinlenme olanaklarına sahiptir. Ihlara Vadisi gezisi sonrasında turistler Melendiz Çayı’nda keyif yapabilmektedirler. Bu çay 14 km uzunluğundadır ve bazı yerleri ise 110 metre yüksekliğe sahiptir. Bu çay kendisine has bir görünüme sahip olması nedeni ile dikkatleri fazlasıyla üzerine çekmektedir. Ihlara Vadisi içerisinde barınaklar, kiliseler, mezarlar, çayın bulunduğu Ihlara Vadisi içerisinde yer almaktadır.

Melendiz Çayı

Farklı kültürlerin buluşma noktası olarak bilinmekte olan Ihlara Vadisi Melendiz Çayı’na sahiptir. Kuru toprak görünümlü, capcanlı halde olan, huzur verici görünümü ile gezi sonrasında da çay keyfinin sürülebildiği yerler içerisinde yer alıyor. 14 km uzunluğa sahip olan Melendiz Çayı Tuz Gölü’ne kadar uzanıyor. Yürüyüş yapmak yerine bir şeyler yiyip içerek doğanın tadını çıkarmak isteyenler için çay üzerine kurulmuş olan çardaklar muhteşem keyif yapma olanakları vermektedir.

Yürüyüş parkurunun uzun olması ve eğimli olması ilk kez gidenler için kafalarda soru oluşturabilmektedir. Uzun bir yürüyüş parkuru olması gözleri korkutabilmektedir. Ancak vadinin sahip olduğu muhteşem manzara kişilerin akıllarında yer alan soru işaretlerini tamamen silecek bir güzelliğe sahiptir. Manzarayı gören ziyaretçiler her bir anından keyif alabilmek ve her yerini gezebilmek için çabalamak istemektedir.

Melendiz Çayı Nerededir? Melendiz Çayı Haritası

Melendiz Çayı nerede soruları buraya gezmek isteyenler tarafından merak edilmektedir. Melendiz Çayı Ihlara’dan başlamakta ve Selime’de son bulmaktadır. Aksaray Melendiz Çayı Hasan Dağı’nın aktif olduğu dönemlerde püsküren lavlar nedeni ile farklı bir toprak ve kayaç yapısına sahiptir. Oldukça özel bir çay olması nedeni ile pek çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Vadi içerisinde 400 merdiven bulunmaktadır. Bu merdivenler inilerek Melendiz Çayı’na ulaşabilmek mümkün olmaktadır. Merdivenler oldukça kolay bir şekilde inilse de geri dönüş yolunda kişiler yüksek enerji depolama ihtiyacı hissedebilmektedirler.

Melendiz Çayı’na Nasıl Gidilir?

Melendiz Çayı’na ulaşmak isteyenler Nevşehir Aksaray yolu üzerinden ya da Derinkuyu yolu üzerinden ulaşım gerçekleştirebilmektedirler. Bu seçenekler arasında seçim yapmak için hangi manzaraların eşlik etmesi istenildiğine göre değişebilir. Her iki yol üzerinden de hızlı bir şekilde buraya ulaşabilmek mümkündür. Yol üzerinde farklı yerler görmek isteyenler için de bu yol güzergahı değişiklik gösterebilmektedir. Melendiz Çayı’na gidiş ve dönüş tamamen farklı yollar üzerinden gerçekleştirilebilir. Bu şekilde her iki yolun manzaraları da görülmüş olabilir.

İstanbul çevresinden Ihlara Vadisi’ne ulaşmak isteyenler Bolu Dağı yolu üzerinden ilerleyebilirler. Doğanın keyfini çıkararak bir yolculuk yapılabilmektedir. Bunun yanında bir diğer ulaşım yolu da Niğde üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bu sayede yol üzerinde birbirinden farklı köyler görebilir, farklı kültürlere kucak açılabilir.

Melendiz Çayı Yol Tarifi

Aksaray ilinde bulunan ıhlara vadisinin içindeki Melendiz çayı yol tarifi, Nerede , Konum bilgileridir. Melendiz Çayı Haritasından faydalanabilirsiniz.

Melendiz Çayı Üzerinde Yemek Yemek ve Melendiz Çayı Kahvaltı

Melendiz Çayı kahvaltı olanakları buraya erkenden gelenler için oldukça iyi bir seçenek olabilmektedir. Hem gezmek hem de yörenin lezzetleri ile buluşmak isteyen kişiler eşsiz manzara eşliğinde çay üzerinde yer alan çardaklarda yemek yiyebilmektedir. Melendiz Çayı kahvaltı ortamı oldukça hoş bir atmosfere sahip olması nedeni ile pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Su üzerine yerleştirilmiş olan çardaklar üzerinde yemek yemek eşsiz bir deneyim olmaktadır. Burada kişiler lezzetli yöre yemekleri ile buluşabilmektedirler.

Melendiz Çayı Yakınlarında Ziyaret Edilecek Yerler

Melendiz Çayı gezildikten sonra da yakınlarda yer alan diğer bölgeler de mutlaka gezilmelidir. NarlıgölKrate Gölü, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Gaziemir Kervansarayı noktaları mutlaka gezilmesi gerekli olan yerler içerisinde yer almaktadır. Yanardağ patlamasının eşsiz bir güzellik çıkardığı Narlıgöl Krater Gölü mutlaka ziyaret edilmesi gerekli olan yerlerdendir. Ihlara yönüne yaklaşıldığında karşılaşılan bir tabela sonrasında yer alıyor. Melendiz Çayı yakınlarında yer alan bu bölgeler eşsiz güzellikleri ve tarihi dokuları ile mutlaka ziyaret edilmesi gerekli olan yerlerdir.

Kaymaklı Yeraltı Şehri ise Ihlara yolu üzerinde yer almaktadır. Bu nedenle görmeden geçilmemesi gerekmektedir. Aynı zamanda yeraltı şehirleri içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olması nedeni ile bu bölgeyi ziyaret edenler tarafından es geçilmeden gezilmesi gerekli olan yerler içerisindedir. 8 katlı bir yeraltı şehridir ve kendisine özgü özellikleri bulunmaktadır. Kaymaklı şehri kendisine has havalandırma sistemi, düzenekleri ile önemli bir konumda bulunmaktadır.

Gaziemir Yeraltı Kervansarayı da gezilmesi gerekli olan yerler içerisindedir. Ihlara yolu istikametinde yer alan bu kervansaray es geçilmemesi gereken önemli tarihi dokulara sahiptir. Yaklaşık olarak vadi ile aralarında 40 km bulunmaktadır.

Melendiz Çayı Ziyaret Saatleri

Yılın her mevsiminde ziyaretçilerine kapılarına aralayan Ihlara Vadisi gözbebeği Melendiz Çayı’nın belirli ziyaret saatleri bulunmaktadır. Melendiz Çayı balık avı gerçekleştirmek isteyenler, burada nefis bir manzara eşliğinde dinlenmek isteyenler eşsiz güzelliklerden yararlanabilmek için belirli saat aralıklarında gelmek zorundadır. Bu saat aralıkları mevsimlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Nisan ve Ekim aylarında saat 08.00 ile 15.00 saatleri arasında ziyaret gerçekleştirilebilmektedir. Kasım ve Mart aylarında da 08.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret gerçekleştirebilmek mümkündür. Bu şekilde tarih ve saatlere uygun olarak ziyaretler yapılabilmektedir.

Melendiz Çayı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Ihlara görülecek yerler içerisinde yer alan ve bu bölgeye gelenler tarafından ziyaret edilmeden gidilmeyen Melendiz Çayı mükemmel bir manzaraya sahip olması nedeni ile pek çok kişi tarafından dinlendirici bir bölge olarak görülmektedir. Sessizliği ve dinginliği ile birlikte insanlara huzur vermektedir. Bu eşsiz güzelliğe erişebilmek için kişiler girişte belirli bir ücret ödemek zorundadır. Ücretler her sene değişiklik gösterebilmektedir, ancak oldukça ucuz fiyatlandırmalar ile eşsiz manzaranın tadı çıkarılabilmektedir.

Melendiz Çayı Nereye Dökülüyor?

Aksaray ili topraklarında yer alan Ihlara Vadisi içerisinde yer alan Melendiz Çayı eşsiz manzaraları ile birlikte göz doldurmaya devam etmektedir. Pek çok yerli ve yabancı turistler tarafından akın akın ziyaret edilmekte olan bu çay kişilere huzur ve sakinlik vermektedir. Eşsiz manzarası, sessiz ve dingin doğası ile kişileri streslerinden uzaklaştırmakta ve dinlendirmektedir. Bu nedenle hem yerli halk tarafından hem de yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmekte olan önemli bölgeler içerisinde yer almaktadır. Kapadokya bölgesi içerisinde mutlaka ziyaret edilmesi gerekli olan yerler içerisinde bulunmaktadır.

Melendiz Çayı 14 km uzunluğunda olan ve yükseklik bakımından da oldukça büyük sayılara sahip olan bir çaydır. Bu nedenle insanlar Melendiz Çayı nereye dökülür diye meraklanmaktadırlar. Melendiz Çayı, Melendiz Dağı’ndan doğmaktadır ve Tuz Gölü’ne dökülmektedir. Antik çağlardan bu yana kendisini korumaya başarmış olan bu çay o dönemlerde PotamusKapadukus olarak adlandırılmaktaydı. Eşsiz doğası ile birlikte günümüzde de ziyaretçilerini kabul etmeye devam etmekte, insanlar bu manzara eşliğinde dinlenebilmekte ve huzuru yakalayabilmektedirler.

Melendiz Çayı Kısa Soru Cevap
Ihlara Vadisinden hangi akarsu geçer?

dsdasdad Kapadokya bölgesi içerisinde yer alana Aksaray ıhlara vadisi gezilip görülmesi gereken tam bir yürüş severlerin vazgeçemiyeceği vadiler arasında yer almaktadır. Ihlara vadisisin bu doğal güzelliğini oluşturan ve yeşilliğine yeşillik can veren Melendiz çayıda vadinin tam ortasında geçmektedir. Melendiz çayı ıhlara vadisinin oluşumuna katkıda bulunmuş şuandaki durumu 14 km uzunluğundadır ve vadi içerisinde 110 metreye ulaşan kanyon görünümü bulunmaktadır.

Ihlara Vadisi hangi ilimizde yer almaktadır?

Kapadokya bölgesi içerisinde en çok gezilen ve görülmesi gereken yerler arasında yer alan Ihlara Vadisi Aksaray iline bağlıdır. Tam konumu Aksaray Nevşehir yol üzerinde bulunan vadi içerisinde melendiz çayı ve birçok tarihi kilise ve peribacaları vardır.

Melendiz Çayı Fotoğrafları

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.