Kapadokya’da Yapılacak Aktiviteler Nelerdir?

Yurt içi tatillerin popüler destinasyonlarından birisi olan Kapadokya her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Tarihi oldukça eski zamanlara dayanan bölge coğrafi olarak son nerede nadir rastlanan bir yapı olan peri bacalarına da ev sahipliği yapmaktadır. Peki, Kapadokya’da yapılacak aktiviteler nelerdir?

Kapadokya’da Yapılacak Aktiviteler

Birkaç günlük tatilinizi değerlendirmek ya da bölgeyi keşfetmek için daha fazla zaman ayırmak için ziyaret edebileceğiniz Kapadokya’da gezip görebileceğiniz pek çok yer ve deneyimleyebileceğiniz aktivite vardır. Farklı zevklere hitap eden Kapadokya’da yapılacak aktiviteler arasından size uygun olanları seçerek harika bir tatil planlayabilirsiniz.

Kapadokya Balon Turu

Kapadokya’da yapılacak aktivitelerin başında gelen ve Kapadokya denildiğinde akla ilk gelen aktivitelerin başında balon turu yer alır. Kapadokya’nın simgelerinden birisi haline gelmiş balon turları 1980’li yıllardan itibaren devam etmektedir.

Her geçen gün daha da popülerleşen turlar için farklı büyüklükteki balonlar mevcut. Dilerseniz küçük ailenizle 4 kişilik balonları tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu balonlar evlilik teklifi gibi organizasyonlar için de idealdir. Ayrıca 40 kişiye kadar alan büyük balonlar da mevcuttur.

Turların uzunluğu değişmekle birlikte genellikle maksimum 1,5 saat ile sınırlıdır. Genellikle güneşin doğuşu ile başlayan ve muhteşem bir manzara sunan balon turları gün boyunca da devam etmektedir.

Balon turuna katılırken yaz aylarında dahi havanın serin olabileceğini göz önünde bulundurmanızda ve üzerinize ince de olsa bir hırka almanızda fayda vardır.

Kapadokya’da yapılacak aktivitelerin başında gelen ve Kapadokya denildiğinde akla ilk gelen aktivitelerin başında balon turu yer alır. Kapadokya’nın simgelerinden birisi haline gelmiş balon turları 1980’li yıllardan itibaren devam etmektedir.

Her geçen gün daha da popülerleşen turlar için farklı büyüklükteki balonlar mevcut. Dilerseniz küçük ailenizle 4 kişilik balonları tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu balonlar evlilik teklifi gibi organizasyonlar için de idealdir. Ayrıca 40 kişiye kadar alan büyük balonlar da mevcuttur.

Turların uzunluğu değişmekle birlikte genellikle maksimum 1,5 saat ile sınırlıdır. Genellikle güneşin doğuşu ile başlayan ve muhteşem bir manzara sunan balon turları gün boyunca da devam etmektedir.

Balon turuna katılırken yaz aylarında dahi havanın serin olabileceğini göz önünde bulundurmanızda ve üzerinize ince de olsa bir hırka almanızda fayda vardır.

Yamaç Paraşütü Yapmak

Eğer ekstrem sporlar ilginizi çekiyorsa Kapadokya yamaç paraşütü yapabileceğiniz en güzel alternatiflerden birisidir. Heyecanı iliklerinize kadar hissederken aynı zamanda manzaranın güzelliği ile büyülenirsiniz.

Çavuşin bölgesinde bulunan paraşüt pistinde başlayan yamaç paraşütü turu için hizmet veren çeşitli işletmeler mevcut. Uçuş süresi, fiyat gibi etkenler işletmeler arasında değişiklikler gösterebilmekle birlikte ortalama olarak aynıdır.

Kış aylarında hava şartlarından dolayı genellikle gerçekleştirilemeyen turlar için rüzgâr hızının maksimum 30 km/sa olması gereklidir. Ayrıca yağışlı havalarda da uçuşlar iptal edilmektedir. 15-20 dakika boyunca süren uçuş öncesinde eğitmenler tarafından gerekli bilgiler verilir.

Kapadokya Sema Gösterileri

Kapadokya sema gösterileri her yıl Kapadokya’yı ziyaret eden binler turistin ilginizi çeken aktiviteler arasında yer alır. Muhteşem bir deneyim olan bu gösteriler için özel etkinlikler düzenlenir. Semazenler ve onlara eşlik eden müzisyenler bir süreliğine ortamdan tamamen uzaklaşmasına neden oluyor.

Gösterilerinin bitiminde Kapadokya ile ilgili genel bilgilerin verildiği bir sunum yapılıyor. Ayrıca genellikle bu gösterilerde şerbet, çay gibi içecekler ikram ediliyor.

Gösteri boyunca kesinlikle fotoğraf çekimine izin verilmiyor. Ancak gösterinin bitiminden sonra semazenlerle fotoğraf da çektirmeniz mümkündür. Kapadokya’da yapılacak aktiviteler arasında standart bir aktivite haline gelmiş bir program diyebiliriz.

Sunset Tepesinde Fotoğraf Çekinmek

Fotoğraf çekmek ya da çekinmek sizin için bir tutkuysa Kapadokya’daki en güzel fotoğrafları çekebileceğiniz sunset point olarak bilinen tepeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Göreme’de bulunan tepeden Kapadokya’yı kuş bakışı izlemeniz mümkün. Güneşin doğuşu ve batışı esnasında gökyüzündeki renklerin balonlar ve peri bacaları ile bir araya gelmesi muhteşem bir görsel şölen yaşatıyor.

Mapping Show’u İzlemek

Mapping Show Zelve Vadisi’nde gerçekleştirilen bir etkinlik olup sanatsal bir gösteri izleme imkânı sunmaktadır. Bölgenin coğrafi ve jeolojik yapısı hakkında bilgi verirken ses ve ışıktan faydalanmaktadır. Farklı bir deneyim için katılabileceğiniz bu gösteri için önceden rezervasyon yaptırmanız gereklidir.

Türk Gecesine Katılmak

Kapadokya Türk geceleri daha çok yabancı turistlere Türk kültürünü tanıtmak için düzenlenen etkinlikler olsa ad Türk misafirlerin de ilgisini çekmektedir.

Genellikle akşam yemeğinde başlayan etkinlikte bir taraftan yemeğinizi yiyip bir taraftan da etkinlikleri izleyebilirsiniz. Ancak yemek yemek istemiyorsanız yemeksiz seçenekler de mevcuttur.

Tercih edeceğiniz işletmeye göre Türk gecesi 2-4 saat arasında sürmektedir. Bu süreçte Türk kültürünü yansıtan çeşitli gösterilere yer verilmektedir. Halk oyunları, semazen gösterileri, oryantal dansları ilgi çeken gösteriler arasında yer alır.

Peri Bacaları

İpek yolunun geçiş güzergâhında yer alan Kapadokya Hitit, Frig, Asur gibi büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerin etkilerini hala taşımakta olup peri bacalarında da bu izleri görmek mümkündür.

Milyonlarca yıl önce deniz olan bölgedeki volkanik dağlar patlamış ve bölgedeki denizlerin kurumasına neden olmuştur.  Patlamalar sonucunda ortaya çıkan lavlar milyonlarca yıl içerisinde yağmur, rüzgâr gibi fiziksel etkilere maruz kalmış ve günümüzdeki şeklini almıştır.

İnsanlıktan da eski zamanlarda temeli atılan peri bacaları ise; Kapadokya’nın simgesi haline gelmiştir. Bölgede görebileceğiniz çok sayıda peri bacası bulunur. Kimilerinin yalnızca çevresini gezebilir kimilerinin ise içini keşfedebilirsiniz. Kapadokya seyahatinizde peri bacaları için mümkün oldukça zaman ayırmanızı tavsiye ederiz. Eğer kapadokyaya gelmiş iseniz otomatik ilk yapılan ve çoğu yeri ücretsiz olan Kapadokya’da yapılacak aktiviteler içerisinde ilk sıradadır.

Şarap Tadımı Yapmak

Kapadokya zengin üzüm bahçelerine sahip bölgelerden birisidir. Yüzlerce yıldır üzüm yetiştiriciliği yapılan bölgede şarap üretimi de oldukça fazladır.

Göreme bölgesinde çeşitli butik üreticiler bulunmakla birlikte Yeşilyurt’ta bulunan Kocabağ şarapları oldukça popülerdir. Kuşaktan kuşağa bilgilerini aktararak çalışmalarını sürdüren Kocabağ Şarapları’nın yapıldığı alanı gezebilir, şarapları tadabilirsiniz.

Kapadokya At Turu

Kapadokya’da, at turlarında yer alan atların yetiştiriciliğinde kullanılan profesyonel çiftlikler bulunmaktadır. Atların büyük bölümü bu çiftliklerde gelmekte olup dilerseniz doğrudan çiftlikleri ziyaret edip burada kahvaltı yapmanız da mümkündür.

Çiftliklerde farklı cinslerde atlar bulunmaktadır ve genellikle seçim imkânınız oluşur. Ancak doğrudan at turu düzenleyen işletmelerle de görebilirsiniz. Ata kendiniz binebileceğiniz gibi bir eğitmenin size eşlik etmesini de isteyebilirsiniz.

Kapadokya ATV Turu

Atv turları, Kapadokya’da en çok ilgi çeken aktiviteler arasında yer almaktadır. Turlar farklı vadilerde düzenlenebilmekte olup öncesinde tercih ettiğiniz işletmeden rota bilgilerini almanızda fayda vardır.

Genellikle gün doğumu ve batımında düzenlenen turlar 2 saate kadar sürebilmektedir. Ayrıca yalnızca fotoğraf çekimi için düzenlenen turlar da mevcuttur.

4X4 jeep araçlar ile düzenlenen turlarda araçta genellikle 4 kişi olur. Ancak aracın büyüklüğü ve işletmeye göre bu sayı değişiklik gösterebilir. Tur öncesinde dikkat etmeniz gereken konular hakkında bilgilendirilir ve daha sonra Kapadokya’nın muhteşem manzarasını seyrederek turunuza başlayabilirsiniz.

Klasik Araba Turu Yapmak

Klasik araba turları özellikle yabancı turistlerin ilgisini çeken bir etkinlik olmakla birlikte yerli turistler de bu turlara katılmak isteyebiliyor. Turun amacı daha çok fotoğraf çekinerek güzel anılar biriktirmek.

Klasik araba turları tercih ettiğiniz firmaya göre farklı bölgelerde gerçekleştirilebiliyor. Ancak Kızıl Çukur Vadisi en çok tercih edilen bölgeler arasında yer alıyor.  Gökyüzünde bulunan balonların da etkisiyle muhteşem fotoğraflar çekilebilen tur evlilik teklifi gibi özel anlarınıza eşlik edebilir.

Jeep Safari Turu Yapmak

Kapadokya jeep safari turları, balon turundan sonra en çok ilgi çeken aktiviteler arasında yer alıyor. Genellikle 4-6 kişilik araçlarda gerçekleştirilen turlar için hizmet veren farklı işletmeler bulunuyor. İşletmelerin büyük kısmı sizi otelinizden alıyor ve tur sonrasında istediğiniz yere geri bırakıyor.

Ortahisar Panorama, İbrahimpaşa Köyü, Görçeli Vadisi gibi bölgelerin dahil edildiği bir rota çiziliyor. Kimi işletmeler yanlarında profesyonel fotoğrafçılar bulundurarak anı kaydetmenizi sağlıyor. Ayrıca kişisel tercihinize göre sabah ya da akşam turlarını tercih et

Yoga Yapmak

Eğer düzenli olarak yoga yapmıyorsanız dahi Kapadokya’da gerçekleştirilen sabah yogalarını mutlaka deneyimlemelisiniz. Farklı vadilerde düzenlenen yoga seanslarının güneşin ilk ışınları ile buluşması tüm enerjinizin yenilenmesini sağlayabilir. Gökyüzündeki balonların size eşlik etmesi ise muazzam bir his verecek. Ayrıca bahar aylarına denk gelen Cappadox Festivali’ne denk gelirseniz daha kabalık bir grupla yoga yapmanın tadını da çıkarabilirsiniz.

Kapadokya Deve Turu

Uzun yıllardan beri Kapadokya’nın simgesi haline gelmiş develer, turistlerin ilgisini çekmektedir. Bölgede sıklıkla görebileceğiniz develerle yalnızca fotoğraf çekinebileceğiniz gibi deve turlarına da katılabilirsiniz.

Turlar 30 dakika ya da 1-2 saat olabilmektedir. İlk deneyiminiz olacaksa kısa turlarla başlamanızda fayda vardır. Deve turu için özel bir kıyafete ihtiyacınız olmaz. Rahat hareket edebilecek şekilde giyinmeniz yeterlidir. Turlarda eğitmenler bulunmakta olup tur öncesinde katılımcıları bilgilendirmektedir. Ayrıca bazı işletmeler profesyonel fotoğrafçılarla çalışmakta ve müşterilerinin birbirinden güzel fotoğraflara sahip olmalarını sağlamaktadırlar. Kapadokya’da yapılacak aktiviteler arasında klasik olarak yapılması gereken ve merak uyandıran bir aktivite olarak bilinmektedir.

Mistik Kapadokya Evleriniz Gezmek

Kapadokya’nın tarihi insanlığın geçmişinden çok daha eski zamanlara dayanıyor. Yaşanan volkanik patlamalar sonucunda yaklaşık 10 milyon yıl önce oluşan peri bacaları yıllardır bölge halkına sığınacak haneler olmuştur.

Zamanında pek çok insanın peribacalarının içerisine ev, iş yerleri, okullar ve ibadethaneleri inşa ettiğini söyleyebiliriz. Ayrıca bölgenin bugünkü halini almasında Kapadokya’ya özgü evlerin de oldukça etkisi vardır.

Yalnızca taş malzeme kullanılan evlerde volkanik taşların özelliğinden faydalanılmıştır. Taşlar, inşaat esnasında yumuşak bir yapıda olup birbirleri ile kolayca kaynaşmıştır. Zaman içerisinde hava ile temas etmesi sonucunda ise sağlam yapılar ortaya çıkmıştır. Bu evlerin bir kısmı günümüzde ala aktif olarak kullanılmakta kimileri ise turistlerin ziyaretine açılmaktadır.

Uçhisar Kalesini Ziyaret Etmek

Uçhisar kalesi, Kapadokya’nın simge yapılarından birisidir. Yapının inşa edilmesinin amacı Bizans döneminde halkın sığınması için alanlar oluşturmaktır. Ancak medeniyetin gelişimine büyük katkısı olan yapıda manastır, mahzen, kilise gibi bölümler de mevcuttur.

Binlerce kişinin konaklaması mümkün olan kalenin bazı katlarında mezarlar da bulunmaktadır. Kısmi olarak ziyarete açık olan kale akşam 18.30’a kadar açıktır.

Ürgüp Bağbozumu Festivali’ne Katılmak

Eğer Kapadokya seyahatinizi sonbahar aylarına denk getirmeyi düşünüyorsanız her yıl eylül ayının ikinci haftasında düzenlenen Bağbozum Festivali’ne mutlaka katılmalısınız. Ürgüp Belediyesi’nin düzenlediği festivalde çeşitli gösteriler ve ikramlar bulunuyor. Genellikle sanatçılar festivale katılarak konser veriyor. Üzüm ve üzümden yapılan yöresel ürünler tanıtıldığı gibi üzüm yeme yarışması gibi eğlenceli aktiviteler de oluyor.

Ortahisar Kalesini İzlemek

Adını bulunduğu bölgeden alan Ortahisar Kalesi’nin tarihi 11. Yüzyıla kadar dayanıyor. En büyük peri bacası olarak kabul edilen kale iki peribacasının birleşmesi ile oluşuyor.

Kale’de bölgenin ilk yerleşim yeri kurulmuş ve Orta Asya’dan göç eden 9 aile yaşamaya başlamıştır. Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan kale tarihi kadar manzarasıyla da dikkat çekiyor. Her ne kadar seyir alanına ulaşmak için çok sayıda merdiven çıkmanız gerekse de buna değeceğine emin olabilirsiniz. Kaleye çıktığınızda dinlenmek için çay, kahve içebilir ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca bol bol fotoğraf çekerek güzel anlarınızı sevdiklerinizle de paylaşabilirsiniz.

Göreme Milli Parkını Gezmek

Kapadokya’da yapılacak aktiviteler arasında illaki gezilmesi görülmesi gereken bir bölgedir. Merkeze yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Göreme Milli Parkı Kapadokya turlarının gözde mekanları arasında yer alıyor. Parkta bulunan Göreme Açık Hava Müzesi için mümkün olduğunca geniş zamanlar ayırmanızda fayda var. Açık Hava Müzesinde çok sayıda kilise bulunuyor.

80’li yıllarda Dünya Mirası Listesi’nde de kendisine yer bulan parkta volkanik yapılardan oluşan doğal güzellikleri de görebilirsiniz.

Derinkuyu Yeraltı Şehrini Gezmek

Derinkuyu Yeraltı Şehri, bölgenin en mistik yapıları arasında yer alıyor. Kendinizi bir bilim kurgu filminin ortasında gibi hissetmenizi sağlayacak olan yapının inşa edilme amacı savunmadır. Yaşanabilecek savaş ve saldırılarda halkın saklanması için yapılan yer altı şehrinin geçmişinin milattan önce 4. Yüzyıla dayandığı düşünülüyor.

Hititler tarafından inşa edilse de Bizans döneminde de kullanılan yer altı şehrinde bölgeye gelen ilk Hristiyanların yaşadığı düşünülüyor. Tamamı ziyarete açık olmayan yer altı şehrinin 8 katını gezmeniz mümkün. Ancak öncesinde geçmeniz gereken dar tüneller bulunuyor.

Mistik mimarisi ile son derece ilgi çeken yer altı şehrinde mutfak, şarap mahzeni, yaşam alanları, eğitim hane gibi farklı bölümler bulunuyor. Dönemin teknolojisiyle inşa edilebilen hava kanalları ise insanı hayrete düşürüyor.

Ihlara Vadisine Gitmek

Ihlara Vadisi, Aksaray ili sınırlarında bulunsa da Kapadokya’yı ziyaret eden turistlerin sıklıkla seyahat ettikleri bölgelerden birisidir. Hasan Dağı’ndan fışkıran volkanik kalıntıların Melendiz Çayı nedeniyle aşınması sayesinde ortaya muhteşem bir doğal güzellik çıkmıştır. Vadiye inmek için yaklaşık 400 merdiven kullanmanız gerekiyor. Daha sonra ise sizi 14 km’lik bir yürüyüş rotası karşılıyor.

Eğer zamanınız varsa Ihlara Vadisi’ndeki parkuru tamamlayabilirsiniz. Yürümeyi sevmiyorsanız ya da zamanınızın kısıtlıysa Melendiz Çayı çevresinde yer alan dükkanları gezebilir ve alışveriş yapabilirsiniz Ayrıca bu bölgenin suyunun kadın hastalıkları, romatizma gibi sorunlara da karşı da şifalı olduğu düşünülüyor. Yeşillik doğa içerisinde yürüyüş sevenler için Kapadokya’da yapılacak aktiviteler içinde olmazsa olmaz bir yerdir.

Sallanan Köprü’yü Görmek

Avanos’ta bulunan sallanan köprü doğa severlerin ilgisini çekebilecek yerlerden birisidir. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında sizi muhteşem bir manzaranın karşıladığını görebilirsiniz.

Yalnızca yayalara açık olan bu köprünün altından geçen ırmakta kazları, ördekleri görebilirsiniz. Ayrıca dönemsel olarak gondol gezileri de düzenlenmektedir.

Asmalı Konağı Ziyaret Etmek

2000’li yılların başında çekilen Asmalı Konak Kapadokya’nın tanıtımında da oldukça önemli bir yere sahiptir. Üzerinden 20 yılı aşkın süre geçmesine rağmen Asmalı Konak hala büyük ilgi görmekte ve bölgeyi ziyaret eden turistler tarafından gezilmektedir.

80’li yıllarda inşa edilen ve uzun süre aktif olarak kullanılan konak günümüzde restore edilerek ziyarete açılmıştır. Ayrıca dizi çekiminde kullanılan bazı odalar da orijinal haliyle saklanmıştır. Burada fotoğraf çektirmek de serbesttir.

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesini Gezmek

Bölgenin en zengin müzelerinden birisi olan Kapadokya Sanat ve Tarih müzesi her yıl binlerde turisti ağırlamaktadır. Geçmişi 200 yıla yakın olan bu konağı gezerken Sibel Radiye Kül tarafından yapılan ve bir araya getirilen bebekleri görmek ilgi çekici olacaktır. Bez bebeklerle dolu bu tarihe eşlik ederken kitreden yapılan bebeklerle fotoğraf da çekinebilirsiniz.

Temenni Tepesine Çıkmak

Ürgüp’te yer alan temenni tepesi yaklaşık 80 metre yüksekliğinde bir tepedir. Ürgüp manzarasına hâkim olan tepede bir türbe bulunmaktadır. İnsanlar bu türbede dilek dilediğinden dolayı da adı temenni tepesi olarak kalmıştır.

Bizans ve Selçukluların izleri bulunan tepede bir de seyir terası bulunmaktadır. Bu terasa geçmek için kısa bir tünelden geçmeniz gerekiyor. Seyir tepesine vardığınızda ise yalnızca Ürgüp’ü değil Erciyes dağını dahi görmeniz mümkün.

Güvercinlik Vadisinde Trekking

Güvercinlik vadisi, Kapadokya’nın en gözde bölgelerinden birisidir. Yüzyıllar önce başlayan üzüm yetiştiriciliğine güvercin gübrelerinin katkısından dolayı adını alan vadi üzüm yetiştiriciliği ve şarap yapımı konusunda son derece popülerdir.

4 km’lik bir parkuru bulunan vadi, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Kızılçukur Vadisi’nde Romantizm

Kızılçukur Vadisi, özellikle balayı çiftlerinin ilgisini çeken yerlerden birisidir. Yaşanan çökmeler sonucunda demirin oksitlenmesi toprağın kırmızıya çalan bir renk almasını sağlamıştır. Bu renk özellikle güneşin doğuşu ve batışı esnasında muazzam bir manzaranın ortaya çıkmasını sağlar. Bu nedenle Kızılçukur seyir terasına bu saatlerde çıkmanızda ve fotoğraflarla anı ölümsüzleştirmenizde fayda bulunur. Ayrıca eğer yürüyüş yapmayı seviyorsanız ve Kapadokya’yı keşfetmek için geniş zaman ayırma imkânınız olsa da bu bölgede trekking yapmayı da düşünebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.