Nevşehir’in Meşhur Yemekleri

Nevşehir, Kapadokya denildiğinde akla ilk gelen şehirdir. Özellikle ilçe ve beldeleri son derece popülerdir. Bu popülerliğin temel nedeni bölgede bulunan doğal güzellikler ve tarihi dokudur. Ancak yöresel lezzetlerinin de son derece başarılı olduğunu söylemek mümkün.

Nevşehir’in Meşhur Yemekleri

Nevşehir’in meşhur yemeklerine baktığınızda önemli bir kısmının Osmanlı saray mutfağına dayandığını görebilirsiniz. Nevşehir Yemekleri bölgede ağırlıklı olarak etli yemekler ve hamur işleri ön plana çıkmıştır.

Nevşehir Yemekleri Listesi

 • Düğün Çorbası
 • Sütlü Çorba
 • Testi Kebabı
 • Nevşehir Tava
 • Nohutlu Yahni
 • Nevşehir Mantısı
 • Ayva Dolması
 • Nevşehir Dolazı
 • Nevşehir Dolazı
 • Zerde Tatlısı
Düğün Çorbası

Düğün çorbası, Anadolu’nun pek çok yeri gibi Nevşehir’de yapılmaktadır. Çorba bölgeden bölgeye farklı şekillerde yapılabilir. Nevşehir’de salçalı versiyonu yapılan çorbanın içerisinde bulgur, tereyağı ve soğan bulunur.

Sütlü Çorba

Nevşehir bölgesi tahıl ambarı olarak bilinmektedir. Bu nedenle çorba ve yemeklerde bulgur sıklıkla kullanılır. Sütlü çorbanın içerisinde de bulgur ve süt bulunmaktadır. Bölgedeki restoranlarda başlangıç için içebileceğiniz alternatiflerden birisidir.

Testi Kebabı

Kapadokya denildiğinde akla ilk gelen yemekler arasında testi kebabı yer almaktadır. Bölge çömlekçilik açısından oldukça gelişmiştir. Kapadokya geziniz esnasında sık sık çömlek atölyelerine rastlayabilirsiniz. Bu atölyelerin bir kısmında kendinizin de çömlek yapımına katılmanız ve farklı bir deneyim yaşamanız mümkündür.

Bölgede üretilen çömlekler kullanılarak yapılan testi kebabı ise; Kapadokya’ya geldiğinizde denemeden dönmemeniz gereken bir lezzettir.  Dana ve kuzu eti kullanılarak yapılan yemeğin içerisinde çeşitli sebzeler de yer alır. Lezzetinin püf noktası ise; yavaş bir şekilde pişiyor olmasıdır. Bu nedenle genellikle mekanların birçoğunda akşam saatlerine testi kebabı kalmaz.

Nevşehir Tava

Nevşehir tava, odun ateşinde pişirilen lezzetlerden birisidir. Bölgedeki restoranların büyük kısmında bulabileceğiniz bir yemektir. Kuşbaşı kuzu eti, biber, domates ve özel baharatlarla hazırlanmaktadır. Beraberinde sıcak pide ile ikram edilir.

Nohutlu Yahni

Nevşehir’in Anadolu’nun tahıl ve bakliyat ambarlarından birisidir. Bu nedenle bölgede bakliyat yemekleri oldukça sık tüketilir. Nohut yahni de bunlardan birisidir. Tandır ateşinde pişiriliyor olması nohutlu yahninin en büyük özelliğidir.  Geleneksel tarifte kuzu eti ile yapılır. Ancak dana eti ile yapanlar da olabilir.

Nevşehir Mantısı

Nevşehir, komşusu Kayseri gibi mantısı ile meşhur olan şehirlerden birisidir. Ancak küçük küçük yapılan Kayseri mantısının aksine Nevşehir mantısı daha farklı şekilde hazırlanır. Hamurun açılarak içerisine kıymalı harç doldurulur. Ardından rulo şekli verilerek fırınlanır. Ardından yoğurt ve tereyağı ile tatlandırılarak servis yapılır.

Ayva Dolması

Ayva dolması, Nevşehir’in popüler tatlılarından birisidir. Osmanlı mutfağından gelen bu tatlı yemeklerin ardından pek çok restoranda ikram edilir. Ancak restoranda farklı versiyonları ile karşılaşabileceğinizi görürsünüz.

Nevşehir Dolazı

Dolaz, Kapadokya’nın farklı şehirlerinde değişik şekillerde yapılan bir tatlıdır. Helvaya benzer bir lezzettir. İçerisinde un, su, yağ, yumurta gibi malzemeler bulunur. Sıcak ve soğuk olarak tüketilmesi mümkündür. Üzerine ise; bölgede bağlardan elde edilen üzümlerden yapılan pekmez dökülerek sunum yapılır.

Zerde Tatlısı

Safran, Kapadokya’da uzun yıllardır varlığı sürdüren tariflerden birisidir. Geçmişi Osmanlı mutfağına dayanır. İçerisinde pirincin yanı sıra nişasta, safran, kuş üzümü, dolmalık fıstık gibi malzemeler bulunur. Görünüşü aşureye benzeyen tatlı farklı lezzetleri deneyimlemek isteyenler için ideal bir seçim olabilir.

Ziyaretçi Yorumları (1)
 1. banu53 dedi ki:

  Orjinal Anadalu yemeklerinin bulunduğu şehir diyebilirim. Güzelsin Nevşehir.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.