Niğde’de Ne Yenir

Niğde, Kapadokya’nın diğer bölgelerine göre daha arka planda kalan bir şehirdir. Ancak özellikle Kapadokya seyahatinize kendi aracına çıkmışsanız yol esnasında Niğde’ye de uğrayarak keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Ayrıca oldukça zengin bir mutfağı vardır.

Niğde’de Ne Yenir?  Niğde Yöresel Yemekleri Nelerdir?

Niğde, tarihte önemli bir yere sahip olan bölgeler arasında yer almaktadır. Osmanlı mutfağından pek çok örneği günümüzde hala sergilemeye devam etmektedir. Sizin için hazırladığımız listeye göz atarak Niğde’de yiyebileceğiniz en önemli lezzetleri keşfedebilirsiniz. Niğde’de ne yenir, Niğde yöresel yemek çeşitlerini sizler için sıralamaya çalışacağız.

  • 1- Niğde Tava
  • 2- Söğürme
  • 3- Mazaklı Köftesi
  • 4- Ayva Borani
  • 5- Niğde Tarhanası
  • 6- Cevizli Erişte
  • 7- Halveter Tatlısı
1- Niğde Tava

Niğde denildiğinde akla ilk gelen lezzetler arasında Niğde tava bulunmaktadır. Restoranlarda ise Niğde tavanın oldukça lezzetli versiyonlarını bulabilirsiniz. Bu yemeğe lezzetini veren en önemli ayrıntı içeriğinde kullanılan koyun etidir. Bölgede yetiştirilen hayvanlardan elde edilen et, domates ve biber ile birleşmekte, odun fırınında pişirilmektedir. Uzun sürede pişen lezzet lokum gibi bir et tatma imkânı sunacaktır.

2- Söğürme

Söğürme, Niğde’nin geleneksel yemeklerinden birisidir. Üstelik tescilli bir lezzet olduğunu söylemek gereklidir. Söğürmeye lezzet veren en önemli ayrıntı kuzunun kaburga kısmında yer alan etten hazırlanıyor olmasıdır. Fırında hazırlanan bu lezzet özellikle daha çıtır lezzetleri sevenlere hitap etmektedir. Ayrıca beraberinde Niğde’ye özgü pidenin tadına bakmayı unutmamalısınız.

3- Mazaklı Köftesi

Türkiye’nin pek çok bölgesinde olduğu gibi Niğde’de de bölgeye özgü köfte bulunmaktadır. Bu köfteye mazaklı köftesi adı verilmiştir. Diğer köftelerden farkı ise içerisinde irmik bulunduruyor olmasıdır. Bir sulu yemek şeklinde olan mazaklı köftesi küçük küçük hazırlanmakta ve salçalı su içerisinde pişirilmektedir.

4- Ayva Boranisi

Kapadokya bölgesinde aynı yemeğin farklı versiyonlarına ulaşmanız mümkündür. Ayva borani, Nevşehir’de oldukça meşhur olan ayva dolmasına benzer bir lezzettir. İçerisinde kuzu eti, pekmez ve ayva bulunmaktadır. Ayvada olmasında iç harç doğrudan dolmanın içerisine doldurulurken ayna boranasında ise aynı tava içerisinde pişirilmektedir. Özellikle farklı lezzetleri deneyimlemekten hoşlanıyorsanız restoranların hemen hemen hepsinde bulunan bu yemeğin tadına bakabilirsiniz.

5- Niğde Tarhanası

Niğde tarhanası, Anadolu’da hazırlanan farklı tarhana çeşitlerinden birisidir. İçerisine yoğurt eklenerek hazırlanır. Restoranlarda sık sık karşılaşabileceğiniz bu çorbanın üzerine tereyağı ile harmanlanan biber ve nane kullanılabilir. Ana yemek öncesinde mutlaka tadına bakmanız gereken bir lezzettir.

6- Cevizli Erişte

Cevizli erişte, Niğde’nin en lezzetli yemekleri arasında yer almaktadır. Yumurta eklenen hamurla hazırlanmış olan erişte pişirildikten sonra üzerine ceviz ve peynir eklenerek lezzetlendirilir. Tereyağı ile ise muhteşem bir uyum sergiler. Niğde’de restoranlarda cevizli eriştenin tadına bakmanız mümkündür. Ayrıca hediyelik eşya dükkanlarında sık sık erişte satıldığını da görebilirsiniz.

7- Halveter Tatlısı

Halveter tatlısı Niğde’nin yöresel lezzetlerinden birisidir. Bölgeye özel bir un helvası olarak tanımlanabilir.  İçerisinde şeker yerine pekmez bulunmaktadır. Restoranlarda genellikle yemek sonrasında ikram edilen bu tatlının üzerine tahin dökülerek de tüketilebilir.

Sizlere Niğde’de ne yenir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bu eşsiz lezzetleri yapan bir çok güzel restorantta bulunmaktadır. Bir sonraki makalemizde sizlere bu konuda bilgi vermeye çalışacağız.

Ziyaretçi Yorumları (1)
  1. niğde dedi ki:

    Niğde yemekleri iyi yaa güzeldi 🙂

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.